Výpočet čisté mzdy 2025
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Ondřej Tomek
podnikatel a investor, zakladatel NetCentrum
Ondřej Trojan
producent

54,55 %
z 11 duelů

50,00 %
z 12 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Boj o slevu na dani: bič na pracující důchodce, nebo na Kalouska? Co si o tom myslíte?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 1. 2013 8:15, MoB
Já to chápu. Na jednu stranu je ministerstvo striktní, pokud jde o "prostý lid", na druhou stranu existuje relativně malá skupinka šíbrů, kteří si na takových věcech postavili business. Čili já říkám - důchodci jsou v právu, řídí se platným zákonem a ministr i všechny státní orgány musí držet hubu.
Když u nás zákony dělají pitomci, kteří to neumí, tak holt se musí připravit na to, že ty díry semtam někdo zneužije. Vina a chyba je jednoznačně na straně zákonodárce. Tečka.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
28. 1. 2013 6:00, Marion
I když jsem důchodce, souhlasím s p. Kalouskem. Odpočet nezdanitelné částky důchodců zavedla ČSSD za své vlády. Myslím, že je nemorální pobírat plný důchod a mít všechny výhody odpočtů jako ostatní pracující. Když má někdo opravdu malý důchod a může pracovat, ať pobírá např. jen polovinu důchodu a celý plat, jestliže je to pro něho výhodnější. Proč jsou zvýhodněni důchodci a znevýhodněni mladí lidé? Víte za kolik pracuje mladá prodavačka v obchodě?
Další příspěvky v diskuzi (celkem 32 komentářů)
20. 3. 2014 22:14 | P.T.
15. 2. 2014 8:53 | Ivan Doležal
26. 4. 2013 10:43
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 4. 2013 10:41 | Karel Zítek
26. 4. 2013 8:31 | Karel Zítek
25. 4. 2013 22:23 | Ing.Slavíček
19. 4. 2013 14:08 | I.Matýsková
1. 4. 2013 14:49 | Marie Jarošová
23. 3. 2013 11:47 | Danuše Tomínova
V minulých letech už jednou byla potichu za vlády soc.dem tato odečitatelná položka zrušena. Nepíšu schválně kdy , abych nebyla chycena za slovo, ale vy to budete umět zjistit. Udělala to vláda sociálních demokratů potichu. Mě to tehdy naštvalo a obeslala jsem e-mailem řadu poslanců. Bohužel ty mejly nemám schované, ale vzpomínám si , že mě komunisti napsali, že o ničem nevědí , že vůbec něco takového existuje, ale tehdejší poslanec pan Říman ods mě odpověděl, že pokud si důchodce platí sociální, zdravotní pojištění a daně , pak že je to diskriminace a že se o to bude zajímat. Během cca 2 let se opět tato odečitatelná položka dostala do zákona.
6. 3. 2013 23:27 | Marolom
31. 1. 2013 19:30 | Ivana
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 1. 2013 21:56 | Jan Jurníček
A to tak, že "... zákonodárce provedl nepřípustné smísení dvou od sebe zcela odlišných práv a povinností, když dal do souvislosti právo na hmotné zabezpečení ve staří a povinnost platit daně ...".
Ale nepřemlouvám vás, abyste tu položku uplatnil, jste hodný, že přispíváte do státního rozpočtu.
Nelze to však vyžadovat od ostatních.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 1. 2013 6:00 | Marion
24. 1. 2013 10:27 | Jan Jurníček
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 1. 2013 10:02 | Jan Jurníček
Podívejme se, co je to zneužití práva v daňové oblasti. V článku http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d10020v12898-danove-planovani-ve-sparech-ducha-zakona-2-cast/ je citován test Evropského soudního dvora, který musí být splněn, aby mohlo být konstatováno zneužití práva daňovým subjektem. Musí zde být současně dvě věci:
1) Cíl zákonodárce daňově zvýhodnit nějakou dle něj bohulibou aktivitu
2) Motivace daňového subjektu, proč postupoval tak, že na daňové zvýhodnění dosáhl, je výhradně nebo téměř výhradně daňová, ač cíle zákonodárce dosaženo nebylo.
Dejme tomu, že motivace seniora je téměř výhradně daňová.
Ale jaký je vlastně cíl zákonodárce? Proč chtěl odlišit starobní důchodce od ostatních poplatníků? Je tento cíl legitimní, není náhodou protiústavní?
Ústavní soud už jednou daňovou diskriminaci starobních důchodců výslovně zakázal, a to klíčovým a často v otázkách diskriminace citovaným nálezem Pl. ÚS 22/92, které najdete v dokumentu http://www.concourt.cz/clanek/GetFile?id=4074 na straně 41.
21. 1. 2013 5:01 | Petr
19. 1. 2013 9:30 | Jan Jurníček
Správci daně zcela jistě nebudou namítat obejití zákona. Není zde totiž žádné závazné zákonné pravidlo, jež by bylo vyloučeno (nebo je? které? jak přesně zní?)
Správci daně nebudou namítat ani dissimulaci, tedy zakrývání skutečného stavu stavem formálním. Senioři nic netají ani nedissimulují, skutečně mají pobírání důchodu k 1. lednu pozastaveno (pokud jej vůbec kdy pobírali), což jsou (v případě, že jej pobírali a nechali si jej pozastavit) schopni osvědčit úředním rozhodnutím ČSSZ, v ostatních případech potvrzením, nebo se na to může správce daně informovat.
Takže důchodci nic nezakrývají ani neobcházejí.
Jediné, co může správce daně namítnout je "krácení daně jiným způsobem" nebo "zneužití práva", což je v podstatě totéž. Daň pak bude doměřena (a bylo avizováno, že včetně penále) a senior se může soudit. Pokud soud vyhraje a postup správce daně bude shledán protiprávním, náleží seniorovi kromě neoprávněně vybraného plnění také úrok REPO + 14 %.
Jak rozhodne v tomto případě soud, to zatím nikdo neví. Zde jsou příklady dosavadních judikcí "zneužití práva" v daňové oblasti: http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d34816v44433-danove-planovani-jasneji-ve-sparech-ducha-zakona/
Všimněte si, že vždy šlo buď o hospodářské (obchodní) transakce, nebo o zneužití bohulibého záměru daňové podpory obdarovávání nějaké charity, školství, kultury (nebo fotbalu) tím, že širší rodina založila "charitativní sdružení", a které podporovalo sebe a dary tomuto sdružení si jeho členové odepisovali z daní.
Argumentem použití institutu "zneužití práva" vždy byla nepředvídatelnost ve smluvní oblasti.
Pobírání/nepobírání starobního důchodu však je výsledkem správního rozhodnutí, tedy o smluvní oblast nejde, správce daně nemůže poukazovat na nepředvídatelnost, jelikož výsledek správního rozhodnutí je předvídatelný a o žádný bohulibý záměr zákonodárce podpory nějaké činnosti nešlo (zkásnutí seniorů není žádný bohulibý záměr).
Na druhé straně, i soudci jsou placeni z daní.
Uvidíme tu judikci.
18. 1. 2013 13:17 | Petr N
18. 1. 2013 8:58 | Kvído Květ
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 1. 2013 7:17 | Jana
Stránka 1/2
Předchozí