Daňové přiznání 2013. Daň z příjmů fyzických osob, díl první: kdo se musí přiznat

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 9. 1. 2013 | 38 komentářů
Březen se blíží, a tak je čas začít si chystat růžový formulář k dani z příjmu. Jako každoročně vám i letos všechno usnadníme: připomeneme pravidla, upozorníme na novinky, poskytneme daňový formulář i kalkulačku, na které si můžete výši daně vypočítat. První díl našeho školení o dani z příjmu v roce 2013 je tu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 1. 2013 18:16, Marie

Dobry vecer, rada bych se zeptala, zda si mohu podat danove priznani. Mam dva prijmy na DPP. U jednoho zamestnavatele podepsan ruzovy tiskopis, s rocnim vydelkem 21 000,- Kč(mzda je ve 3 mesicich po cca Kc 7000) hruba mzda=cista mzda. U druheho zamestnavatele mam mesicni hruby prijem Kc 6000, cisty Kc 5100. Mam narok na rocni zuctovani dane_?

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 38 komentářů)

6. 1. 2014 17:34 | Jana Waloszková

Dobrý den,
v roce 2013 jsem si jako pojišťovací makléř přivydělala na ič k mému hl.pracovnímu poměru na smlouvu částku 440tis.Bude tedy daň z této částky 15%, nebo budu muset ještě doplácet něco na soc. a zdravotním pojištění ( i když za mne během roku normálně hradí zaměstnavatel na hl.pracovním poměru)? Děkuji za odpověď, Jana W.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2013 12:21 | Jana Jandová

Dobrý den, co dělat v případě, že zaměstnavatel neprovede roční zúčtování daní i přesto, že jsem jej včas a řádně požádala podpisem na daném tiskopise?
Děkuji
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2013 2:14 | Karel

Ano, podejte přiznání (stačí ještě 2.4.), jako příloha bude Potvrzení o zdanitelných příjmech od obou zaměstnavatelů. Vyjde Vám daňový přeplatek 10.800 (pokud nemáte i další příjmy) - na konci přiznání vyplníte žádost o vrácení přeplatku a do měsíce Vám částka přijde. Upozorňuju ale že při příjmech jen z dohod musíte za sebe platit sama zdravotní pojištění.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2013 17:36 | Eliska

Dobry den, v roce 2012 jsem pracovala pouze 1 mesic - radny pracovni pomer, ktery trval 3 roky. Pote jsem byla 1,5 mesice vedena na uradu prace a pote jsem odjela do zahranici. Musim podavat dan. priznani za ten jeden mesic v roce 2012? Predem dekuju za odpoved
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 2. 2013 0:23 | Lukáš

Chtěl bych se zeptat, zda mám podávat daňové přiznání,když jsem byl zaměstnán do konce dubna 2012 a zbytek veden na Úřadě práce, dále pak mám dítě studující do června VŠ a od července je na kombinovaném studiu VŠ a zároveň vedeno na ÚP?Děkuji za odpověď
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2013 16:40 | Markéta

Dobrý den, chci se zeptat, do kdy mají být daně 2013 zaplaceny? Děkuji za odpověď.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 2. 2013 15:12 | Dika

Dobrý den, chci se zeptat, zda musím podávat přiznání v případě, že jsem byla z počátku zdaňovacího období (leden až duben 2012) evidována jako student VŠ a ve zbytku období jsem evidována na Úřadu práce, kde nepobírám nic? Celkově jsem tedy nevydělala nic, tudíž bych ve všech kolonkách měla nulu... v poslední době se ke mě dostávají informace, že lidé evidovaní na ÚP musí přiznání podávat také. Děkuji za případnou odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 1. 2013 19:49 | Berunka

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda musím podávat přiznání, když jsem minulý rok měla živnost. list pouze 2 měsíce, z toho jsem dostala výplatu jen jednou, a to cca 13 000Kč, a k tomu jsem z brigády dostala 500Kč, které nikdo nedanil. Pokud to tedy dělá dohromady méně než 15000, musím přiznání podávat? Děkuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 1. 2013 11:36 | ragnar

Dobrý den.Mám dotaz,v roce 2012 jsem pracoval pouze jeden necelý měsíc a muj příjem nepřesáhl 10 000 Kč,zbytek roku jsem byl evidován na uřadě práce.Musím i přesto podávat daňové přiznání?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 1. 2013 21:37 | Fredy

Pokud Váš druhý příjem byl za měsíc, tak byla odvedena zálohová daň a máte tudíž nárok na vrácení rozdílu 900 Kč. Pokud ovšem nemáte ještě nějaké další příjmy. Podejte si daňové přiznání.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 1. 2013 18:16 | Marie

Dobry vecer, rada bych se zeptala, zda si mohu podat danove priznani. Mam dva prijmy na DPP. U jednoho zamestnavatele podepsan ruzovy tiskopis, s rocnim vydelkem 21 000,- Kč(mzda je ve 3 mesicich po cca Kc 7000) hruba mzda=cista mzda. U druheho zamestnavatele mam mesicni hruby prijem Kc 6000, cisty Kc 5100. Mam narok na rocni zuctovani dane_?
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 1. 2013 9:28 | eďa

A proč nezrušíte ŽL, když vám toliko škodí - vznikají odvodové povinnosti ?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 1. 2013 6:00 | Fredy

Citace - Helena / 09.01.2013 17:49

Dobrý den, v roce 2012 jsem zrušila nevýhodné Důchodové pojištění podle sazby 3RG, na které jsem uplatňovala slevu na daních. Při vyplacení odkupného jsem byla upozorněna, že přestože částku použiji na jiné penzijní pojištění, musím vrátit slevy na daních. Poraďte prosím, jakým způsobem se tato částka vypočítá, když daně se v uplynulých letech měnily a já jsem dostala od účetní celkový výpočet a neznám částku která přísluší odpočtu důchodového pojištění. Jsem zaměstnanec a tentokrát si daňové přiznáná prý musím udělat sama. Předem děkuji za odpověď.

Správně byste měla dodanit takovou částku, o kterou jste si snižovala základy daní. Záleží na smlouvě a na výši, kterou Vám pojišťovna potvrdila. Maximálně 12 tisíc za rok. Součet těch uplatněních odpočtů od začátku platnosti smlouvy napíšete do daňového přiznání §10 (ostatní příjmy). Výdaje k tomu neuplatníte žádné.
To je správný postup podle zákona. Vy ale můžete použít postup tzv. "optimální", kdy přiznáte jen poslední tři roky. Při případné kontrole, na finančním úřadu, Vám totiž, ze zákona, víc doměřit nemohou. Tak proč krmit tento stát něčím navíc? Potřebná čísla Vám patrně dala ona účetní. Měla tam napsat, kolik, který rok, jste uplatnila. Tudíž se zajímejte o ty tři poslední, tedy za roky 2009 až 2011.
Váš problém je ukázka hyenismu v branži bouchačů pojistek za každou cenu. Každý takový bouchač by si zasloužil denně pětadvacet někde na náměstí, před zraky naivních lidiček, kteří skočí na každý špek.
P.S. - trochu pletete pojmy. Měla jste důchodově pojištění a z toho kapitálovou hodnotu nemůžete použít na penzijní (při)pojištění. Ale to je jen hra se slovíčky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 1. 2013 21:57 | admin.

Proč se přiznávat. Není lepší zapírat,zapírat a zapírat ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2013 17:49 | Helena

Dobrý den, v roce 2012 jsem zrušila nevýhodné Důchodové pojištění podle sazby 3RG, na které jsem uplatňovala slevu na daních. Při vyplacení odkupného jsem byla upozorněna, že přestože částku použiji na jiné penzijní pojištění, musím vrátit slevy na daních. Poraďte prosím, jakým způsobem se tato částka vypočítá, když daně se v uplynulých letech měnily a já jsem dostala od účetní celkový výpočet a neznám částku která přísluší odpočtu důchodového pojištění. Jsem zaměstnanec a tentokrát si daňové přiznáná prý musím udělat sama. Předem děkuji za odpověď.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2013 12:29 | Tadeas

Citace - Ota Pacovský / 09.01.2013 10:17

Dobrý den,toto opravdu není humor,tak to vypadá,nevyzná-li se člověk jako já,v daních.Jsem bez zam.,bez podpory(byl jsem vyloučen před 2 1/2 roky) a mám Živn.listy téměř na vše.Stal se ze mě bezdomovec a neplatím soc.azdrav.poj.Přivydělávám si prodejem knih,obrazů a pod.Za 1 rok jsem tak mohl vydělat klidně i 14000-KČ.Bydlím u kamarádů a kamarádek.Navíc jsem v pokrořilém věki 55-let.Kolik bych tedy musel zaplatit na daních?Děkuji předem.
Dobrý den, na daních neaplatíte vůbec nic. Máte nárok minimálně na slevu na poplatníka ve výši cca 24.000, takže pokud máte příjmy 14.000, odečtete si výdaje a vyjde vám daň maximálně ve stokorunách a od toho ještě navíc odečtete těch 24.000. Daň bude rovná 0. To platí v podstatě pro většinu živnostníků. Problém je v tom, že musíte to přiznání vyplňovat a v tom, že finanční úřad vám může udělit pokutu, pokud to neuděláte/uděláte špatně, a to i několik let zpětně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2013 10:17 | Ota Pacovský

Dobrý den,toto opravdu není humor,tak to vypadá,nevyzná-li se člověk jako já,v daních.Jsem bez zam.,bez podpory(byl jsem vyloučen před 2 1/2 roky) a mám Živn.listy téměř na vše.Stal se ze mě bezdomovec a neplatím soc.azdrav.poj.Přivydělávám si prodejem knih,obrazů a pod.Za 1 rok jsem tak mohl vydělat klidně i 14000-KČ.Bydlím u kamarádů a kamarádek.Navíc jsem v pokrořilém věki 55-let.Kolik bych tedy musel zaplatit na daních?Děkuji předem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2013 9:08 | Nina

Dobrý den, zajímá mne, když má zaměstnanec tu trošku divident - tak kvůli tomu musí vypisovat daňové přiznání? Hovořilo se o tom, že dojde ke změnám. Za případnou odpověď děkuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Lukačovič

podnikatel, Seznam.cz

Eva Jiřičná

architektka

Ivo Lukačovič
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Eva Jiřičná
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services