Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: Nevydržel jsem déle mlčet

Martin Vlnas | rubrika: Rozhovor | 1. 12. 2012 | 31 komentářů
„Lidé se chovají, jednají a přemýšlejí podle toho, v jakém systému právě žijí. Pokud se jim řekne, že nesmí brát míč do rukou, ale musí se do něj kopat, hraje se fotbal, když se s míčem může i házet, hraje se ragby. A když pravidla umožňují obchody s pořadím na kandidátních listinách, hraje se hra na politickou korupci,“ říká ekonom a spolumajitel Partners Pavel Kohout.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 12. 2012 12:28, J.Bubla

Systém není možno změnit. Jeden teoreticky schopný a spravedlivější systém po sedmdesáti letech ztroskotal. Proto, že nevycházel ze základního lidského chování, chcete-li pudů. Pouze ze zbožných přání, ovšem stále nabouráván oněmi základními pudy.
Současný, převážně provozovaný systém vychází z lidských základů, ovšem omezován pravidly abychom se nepožrali jak nám velí příroda. A v tom je to čertovo kopýtko. Ona vyvážená pravidla vytvářejí a do života vzácní jedinci rodící se jednou za století s vrozenou autoritou, případně osvícená skupina nehledící jen na svůj prospěch ovšem mající na paměti, že prospěch všeobecný bude prospěchem především nejschopnějších.
Teze pana Kohouta by opravě námi dosud provozovanému velmi prospěla. Ale jde o praktické provedení. Že současná žraločí praxe vezme za své, možná i u nás, nějakým více či méně násilným způsobem je dost pravděpodobné. Bude však skupina osvícenců jako je p. Kohout natolik připravena, aby v revolučním kvasu byla schopna nový systém společné správy prosadit? Obávám se, že ne. Je to totiž spíše poslání s během na dlouhou trať. S nezaručeným výsledkem.
Ovšem z podobnou pohnutkou jako měl autor článku by se lidé, kteří na to opravdu mají a jsou morálně pevní, měli o úpravu provozování systému pokusit. Po dobrém to zřejmě nepůjde. Ale být připraven pro případ očekávané "revoluce".

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (La_da 01. 12. 2012 09:01)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 12. 2012 21:14, Johny

Zcela s vámi souhlasím! Pan Janeček a jemu podobný pan Kohout si myslí, že přímá volba všechno spasí. Kde berou jistotu, že lidi budou volit ty, kteří to s nimi myslí dobře. Jsem proti přímé volbě - přesně z důvodu toho, že u senátu je to o ničem. Především nezměníte to, že lidé k volbám nechodí - viz opět senát. U mě tito pánové nejsou ani trochu důvěryhodní, jenom z toho, jak konali a konají (a k nim ještě patří pánové Okamura a Babiš). Mám vždycky rád spasitele a slovy Babuly ze seriálu Hospoda: Mě byli ti, co to se mnou mysleli dobře, vždycky podezřelí. A navíc: změna ústavy problémy naší ekonomiky nevyléčí - to musí být jasné i panu Kohoutovi. Nu což, půjdeme zase o dům dál...

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Texnokrates 01. 12. 2012 11:01)

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

2. 12. 2012 11:51 | Bouček Antonín

USA nikdy neměly vládní krizi? Myslel jsem, že si ta země prožila vlastní občanskou válku, když obě strany vycházely z jedné a tytéž ústavy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

2. 12. 2012 12:01 | Johny

Fredy: velmi dobře napsáno. I když jsem nepoznal tolik světa, co vy, to, co píše pan Plíšek jen ukazuje na to, že komunismus je stále živý a nebezpečný. Jak proboha pane Plíšku můžete psát, že tu byl za komunismu pořádek a srovnávat totalitu s dobou Karla IV.? Panu Plíškovi by zjevně návrh ústavy pana Kohouta nijak nepomohl, protože by si stejně zvolil (jedno v jaké volbě) takové entity, které by volbami poté pohrdali a zaváděli své vlastní systémové vize, jak má společnost vypadat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 02. 12. 2012 06:03)

2. 12. 2012 12:03 | Johny

Dobrý kontr pane Boučku:-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Bouček Antonín 02. 12. 2012 11:51)

2. 12. 2012 12:28 | J.Bubla

Systém není možno změnit. Jeden teoreticky schopný a spravedlivější systém po sedmdesáti letech ztroskotal. Proto, že nevycházel ze základního lidského chování, chcete-li pudů. Pouze ze zbožných přání, ovšem stále nabouráván oněmi základními pudy. Současný, převážně provozovaný systém vychází z lidských základů, ovšem omezován pravidly abychom se nepožrali jak nám velí příroda. A v tom je to čertovo kopýtko. Ona vyvážená pravidla vytvářejí a do života vzácní jedinci rodící se jednou za století s vrozenou autoritou, případně osvícená skupina nehledící jen na svůj prospěch ovšem mající na paměti, že prospěch všeobecný bude prospěchem především nejschopnějších. Teze pana Kohouta by opravě námi dosud provozovanému velmi prospěla. Ale jde o praktické provedení. Že současná žraločí praxe vezme za své, možná i u nás, nějakým více či méně násilným způsobem je dost pravděpodobné. Bude však skupina osvícenců jako je p. Kohout natolik připravena, aby v revolučním kvasu byla schopna nový systém společné správy prosadit? Obávám se, že ne. Je to totiž spíše poslání s během na dlouhou trať. S nezaručeným výsledkem. Ovšem z podobnou pohnutkou jako měl autor článku by se lidé, kteří na to opravdu mají a jsou morálně pevní, měli o úpravu provozování systému pokusit. Po dobrém to zřejmě nepůjde. Ale být připraven pro případ očekávané "revoluce".
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (La_da 01. 12. 2012 09:01)

2. 12. 2012 13:40 | Honza

Kandidátky jsou problém to je jasné... strana Svobodných občanů je sestavuje podle názoru a hlasování členské základny. Jde upravit zákon o politických stranách jasnými nařízeními pro všechny !! Jasná omezení pro všechny i co se týče výdajů na kampaně. Ono by to šlo domyslet...Situace kdy se připustí v podstatě duální systém vlády ( vybírá se ze dvou stran, které si hrají na pravici a na levici,jak připouští i autor článku ) časem a nebo i hodně rychle to přejde a vede k degeneraci politické scény, tak jak ji vidíme i ve velmi dobře Ústavně obrněných USA... Ústava je tam dnes sice v plamenech, jenom političtí hasiči nejsou jaksi k dispozici. Jen když je potřeba sehrát nějaké maňáskové divadlo v TV...Z vývoje v USA bych si opravdu bral příklad !!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

2. 12. 2012 14:05 | Pavel

Ústava nic nezmění. Problém je v lidech, v jejich neochotě věnovat se veřejným zájmům a řešit veřejné problémy. Každý nadává u piva, ale aby s tím něco udělal, to nejde, protože (stovka nesmyslných výmluv).
Jen tak mimochodem, ústava Nigérie je opsaná ústava USA. Opravdu se někdo myslí, že Nigérie je stejně demokratická jako USA? Prostě, dokud se nezmění myšlení lidí a nezačnou být ochotni se sami brát za řešení veřejných problémů, žádná sebedokonalejší ústava nám nepomůže.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2012 6:58 | Pavel

Sorry. ne Nigérie, ale Liberie. Ale stav je v těch dvou zemích téměř stejný. Což opět dokládá to, že stav společnosti je závislý na lidech a ne na ústavě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 02. 12. 2012 14:05)

3. 12. 2012 17:34 | kiwii.cz

S omezením volebního práva byl pan Kohout rychle hotov, což si myslím, že je škoda. Dle mého názoru: 1) státní správa je primárně o nedobrovolném odebrání prostředků jedněm (ve formě daní) a rozdání je druhým (ve formě soc. a jiných dávek), 2) pokud bude mezi voliči (kteří rozhodují o svých zástupcích) více těch druhých, systém spěje ke kolapsu bez ohledu na nastavení jeho parametrů (matematická jistota)
Tento fakt se projevuje v "západním světě" v posledních 20-30 letech právě proto, že v minulosti to problém nebyl. Dříve bylo mezi voliči více přispěvatelů do státního rozpočtu, než těch, kteří prostředky s rozpočtu spotřebovávali. To už dnes - díky bobtnání sociálních programů a zvětšující se roli státu - neplatí.
A změna nenastane v žádném případě prostou shodou ("prozřením") voličů. Teprve kolaps tj. neschopnost zadlužených států dostát svých závazků vůči stále se rozšiřujícímu počtu "potřebných", může pomoci nastartovat změnu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

8. 12. 2012 9:39 | iso

RUCE PRYČ OD ÚSTAVY
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

11. 12. 2012 9:54 | pavel

Perfektní článek, děkuji panu Kohoutovi že to nevzdává, na knihu se těším,
Jak ale k této změně dojít když to není v zájmu současných parlamentních politických stran ???
Druhý dotaz zní jak by se dal kvalifikovat volič ???
Navrhoval bych volební právo a povinost toho kdo se registruje k volbám a udělá jednoduchý test ze základů etiky, ekonomie, historie ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

14. 12. 2012 6:39 | mim

Demokracie celého světa má větší problém. Ten se jmenuje dluhová nákaza. Kdo vyřeší tuto epidemii, ten zvládne i "ústavu". Je to prosté - ti co neumějí nebo nechtějí počítat - musejí být upozaďováni.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 464 792 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Fakturační adresa u fyzické osoby
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, poprosila bych Vás o ujasnění fakturační adresy v případě fyzické osoby, která nijak nepodniká a není ani OSVČ. Koupila jsem si přes eshop zboží s osobním odběrem, fakturační adresu jsem uvedla... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohumír Ďuričko

vězeň a podnikatel

Ivan Langer

politik a podnikatel

Bohumír Ďuričko
ÚSPĚŠNOST
18,18 %

z 11 duelů
×
Ivan Langer
ÚSPĚŠNOST
87,65 %

z 81 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK