Výpočet životního minima 2025
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Lidl spustí obří výprodej, nabídne zboží ze skladů. Má ale podmínku
Obchodní řetězec Lidl uvolňuje místo ve svých skladech, od 12. do 21. prosince nabídne...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Petr Kováčik
podnikatel, Skrz.cz
Radovan Krejčíř
podnikatel a kriminálník
51,28 %
z 39 duelů
48,89 %
z 45 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Nefunguje ti stát? Vezmi to do rukou sám! Co si o tom myslíte?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 11. 2012 7:42, Nejmenovaný úředník města Brna
Herdek laviěky v Žižkově ulici, já na to úplně zapoměl. Slíbil jsem Karlovi, že tam dá jeho firma nové. Kus za 75000 Kč. Teď si na dovolenou na Havaji musím sehnat jinou zakázku.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
15. 11. 2012 15:38, Pavel
Co nám to tady píšete Petro? Chcete aby ředitele gymnázia podruhé vyhodili, tentokrát za zneužití rozpočtu nákupem latí pro opravu cizího majetku? Já, který si pamatuji tu první kauzu bych mu už nepodkuřoval.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)
20. 11. 2012 21:04 | Radka
Úředníkům bych psí hlavu nenasazovala. Před několika lety jsme chtěli v naší čtvrti maloměsta dětské hřiště. Takže jsme se domluvili s paní na příslušném odboru, zpracovali projekt, použitelný pro rozhodnutí rady a zastupitelstva i pro žádost o dotaci (včetně návrhu vybavení, rozpočtu apod.), spočítali děti ve čtvrti (bylo jich skoro 50) a sepsali žádost podepsanou dospělými zástupci všech domů. Takto vybaveni jsme vyrazili na jednání se starostou. Ke svému překvapení jsme se dozvěděli, že jsme zatím jediní, kdo žádá takto konstruktivně. Že jsou zvyklí na stížnosti, ale jen zřídka přijde někdo s konstruktivním návrhem, navíc podpořeným nabídkou spoluúčasti. Tu od nás nakonec město vůbec nechtělo - kromě příslibu, že si hřiště budeme sami spravovat, hlavně zakrývat pískoviště při odchodu :-) A i přesto, že dotace nevyšla, nám hřiště postavili.
Podle mě stojí za to popřemýšlet, co mohu pro změnu udělat sám / sama. I když to není tak jednoduché, jako si pěkně zanadávat na úředníky.
15. 11. 2012 22:14 | Johny
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 11. 2012 17:16 | croco
Úředníci z městské části se například rozhodnou zařídit opravu (výměnu - oprava by byla pracnější) laviček. Začnou tím, že provedou předběžnou analýzu rozpočtových možností a určí předpokládanou cenovou náročnost (zjistí, kolik mají a pak buď zadají do googlu "lavička - cena," nebo to dopadne tak, že Honza zavolá Pepovi, ten má firmu, co to dělá a řekne mu to...). Potom právní odbor dostane za úkol vyhledat potřebné legislativní podklady (Vyhlášky všech ministerstev k čemukoliv, co by se kategorie "lavička" mohlo týkat - od podmínek poskytování a provozování veřejně přístupných zařízení MPSV až po aspekty zdraví občanů při užívání stanovených ministerstvem zdravotnictví). Na základě toho dojde k definování zadávací dokumentace k vyhlášení výběrového řízení, kdy je po zahrnutí všech vyhlášek nutno výrazně navýšit cenu za jeden kus (tedy buď celý projekt stojí mnohem více, nebo se lavičkami vybaví jedna ulice místo pěti - ta, kde bydlí nejvíc zastupitelů, kteří to potom schvalují). Potom to mohou všechny odbory, místní občanská sdružení, spolky pro ochranu invalidů a další subjekty připomínkovat. Potom už stačí modifikovat zadávací dokumentaci dle požadavků, a pokud jde vše hladce a zastupitelé schválí vypsání výběrového řízení, toto je úspěšně realizováno a vybrána vítězná firma, tak už zbývá to nejjednodušší - celý teoretický záměr realizovat. A Pak už jen odrážet kritiky celé zakázky o její neefektivnosti, předraženosti, odfláknutí prováděných prací a umístění laviček do nejméně frekventované lokality z původně uvažovaných. A to vše takto proběhne jen v tom nejideálnějším případě, kdy je, alespoň dle zákona, vše, jak má být. Zlatý dědeček. Ale ti úředníci jsou prostě v zajetí všech těch nařízení a paragrafů. Oni už nejsou schopní říct, tak víte co, je nás tady 50, pojďme tam alespoň v 10 lidech, za dopoledne to máme (a možná by je to těch pár hodin bavilo víc, než to papírování).
15. 11. 2012 15:41 | vaclav
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 11. 2012 15:38 | Pavel
15. 11. 2012 12:41 | Jarkan
15. 11. 2012 11:00 | Fredy
Nechci Vám brát iluze, ale myslím si, že se dost pletete. Co si já pamatuji akce "Z", tak ty až tak moc dobrovolné nebyly a mnohdy ani zadarmo. Většinou se jednalo o nějakou záplatu tam, kde rudé hospodářství nestačilo. Pamatuji na stavbu jedné prodejny, kde minimálně polovina lidí dostávala nějakou odměnu a pak na přístavbu mateřské školky. Tam bylo nutno odpracovat nějaký počet hodin, jinak nebyla šance na umístění potomků. Kvalita takových "partyzánských" akcí byla odvislá od toho, kdo to řídil a pokud se toho moc nerozkradlo. Tak že mnohdy dost pochybná.
Tím ale netvrdím, že někteří takto dělali dobrovolně a s nadšením. Ostatně dá se to i pochopit. Když nebyl stát schopný zajistit vybudování třeba obecního vodovodu, či té, už zmíněné, prodejny, tak co měli dělat?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 11. 2012 9:56 | ZIKO
15. 11. 2012 9:17 | cml11
15. 11. 2012 8:36 | Fredy
Takových dědečků a babiček, ale i synů, dcerek je možno vidět skoro na každé druhé vsi. Kdo asi jiný by tam uklízel, sekl trávu, sázel kytky, nyní hrabal listí a v zimě prohrnoval silnice a ulice od sněhu?
Vesnice nemají technické služby se svým aparátem, nemají správu silnic opět se svým aparátem a ani háfo úředníků na radnicích. Prostě tam lidé bydlí, chtějí, aby se jim tam líbilo, tak to zkrátka dělají. Většinou zadarmo, což mnozí z města, kteří tam mají víkendovky, nechápou.
Na takových vsích ale málokdy jsou politické strany a starostu dělá ten, komu důvěřuje většina. Něco jako přímá volba a demokracie odspodu v jednom. Dříve se tomu říkalo angažovanost, dnes bych to nazval zájmem o své okolí, o místo kdy žijí a kde chtějí, aby se jim tam líbilo.
15. 11. 2012 8:13 | Timy
15. 11. 2012 7:42 | Nejmenovaný úředník města Brna