Hledáme práci: Jak se chovat na pohovoru

Barbora Buřínská | rubrika: Jak na to | 22. 10. 2012 | 12 komentářů
Váš životopis zaujal a vy jste byli pozváni k pohovoru. První důležitý krok na cestě do nové práce máte za sebou. Druhý a neméně důležitý krok je právě úspěch u pohovoru. Zvyšujeme šance na úspěch!

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 10. 2012 17:36, Pi-jan

Vážení z HR, nevím, zda-li jste někdy procházeli tímto procesem a zda-li jste uspěli. Srdečně je mi to jedno. Vaše rady jsou k ničemu, když na jedno dobře placené místo se hlásí cca 40 a více uchazečů. Ten má předkus, ten blekotá, ten nemá zkušenosti a praxi a každý má nějakou vadu. Nikdo není dokonalý. Já sháním adekvátní zaměstnání již pátým rokem a jezdím po pohovorech jako šílenec.
Jedno zjištění ale mám. Pozice jsou obvykle předem obsazeny a vyhlášení výběrového řízení bývá obvykle formalita. Bez dobrých známých se neobejdete, protože ti mohou doporučit. Pakliže ani jedním nedisponujete, v podstatě nemáte šanci. Také jsem si všiml, že na různé pozice jsou až nepřiměřené požadavky a mnohdy i zbytečné. Kvalitní pracovník, a to může jít o jakýkoliv obor, nemusí být vždy jen vysokoškolák se vzděláním. Mnohdy jsem byl svědkem, jak takový učenec, je v práci úplný budižkničemu.
Byl jsem vojákem, ale profesinálem v elektronice. Myslíte, že v kraji, kde je jen strojírenství se to pozicemi v elektronice jen hemží? Nikoliv. Musím brát i takové pozice, které prostě mému vzdělání a praxi nevyhovují. Vzhledem k tomu, že jsem zvykl být v práci přesný a precizní, jsem se dostal až k funkci výrobního ředitele. Jenže.......... nemám VŠ a platí mne jako dělníka bez přezčasů. Mám svůj plán, samozřejmě, ale v době kdy jsem hledal zaměstnání mi žádná agentura HR nepomohla, neb ta má zájem jen a jen o lidi, kteří jim přinesou velké peníze a zbytkem lidí se nezabývá. Všechny své životopisy jsem na všech HR nechal propadnout. Co si sám neudělám, to nemám.
Běžte s návodama do háje.

+73
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

20. 5. 2021 21:25 | pavelnovak

Dobrý den, chtěl bych vám poradit malou radu...a to sice berte sebou vizitku. Malý detail, který může mít velký efekt. Pokud nemáte a chcete, mrkněte třeba na www.e-abctiskarna.cz
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 4. 2014 13:40

Souhlasím s Ludu. Nedávno jsem na takovém pohovoru byla a před tím ještě několikrát. Vždycky z toho vyšla práce na ŽL s pěkně vyčuranýma podmínkama. Vím, co to obnáší, mám malou živnost, která mně bohužel neuživí celý rok ale která by se dala provozovat v pohodě souběžně s něčím jiným. Manžela mám invalidního (rakovina-následek pracovního prostředí), tak se musím víc starat a půl roku dělat a půl být na pracáku je dost mord. Tak hledám buď na plný nebo aspoň částečný úvazek ale je to pořád stejné. Jediné, co mně v této situaci napadá, rozšířit si živnost o něco dalšího, abych na ten mizerný minimální plat dosáhla po celý rok. Že by prostituce?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 18:06 | Yetty

1) Myslím, že nejlepší je hledat si nové zaměstnání ve chvíli, kdy ještě stávající máte, protože člověk, který hledá lepší pozici nikdy na pohovoru nevypadá tak zoufale, jako někdo, kdo už je půl roku na pracáku..
Čímž odpověď je jasná, stávající pozici mám, ale myslím, že ve Vaší společnosti mám větší perspektivu na kariérní růst. Vidím potencilá, který bych rád využil... Atd. o předchozím zaměstnavateli nemusí padnou žádná špína.. Jen jste se rozhodl hledat lepší..
2) Pokud bych práci neměla, sdělila bych, že mi určité věci nevyhovovali, ale jedná se o interní záležitosti. A vzhledem k tomu, že hodlám být loajální pro nového zaměstnavatele, tak stejnou loalalitu zachovám u toho předcházejícího. Standardně na tohle nikdo neřekne ani popel...
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 18:30 | Luděk

Konečně někdo kdo má otevřené oči, jen je škoda, že takových lidí není víc. Též jsem toho názoru co si člověk neudělá a nezařídí to nemá. Bohužel zaměstnavatelé si uvědomují, jaký je přetlak na trhu práce, tak dle toho taky ty mzdy vypadají a nejen mzdy. Dokonce jsem se i setkal, že se vyhlašují fiktivní vyběrové řízení na neexistující pozici, jen aby ukázal šéf svému podřízenému kolik lidí se hrne na jeho pozici a za rozhodně menší mzdu. A ptá se jestli by chtěl ještě přidat? Zaměstnavatelé se snaží zmenšovat náklady a zvyšovat výkony. Jen si říkám, jakou to má budoucnost, když se naopak životní náklady neustále zvyšují. Nemusím být odborník, abych viděl, že tohle dlouho vydržet nemůže. Nejde totiž vydělat méně, než stojí základní potřeby člověka.(nájem bydlení s energiemi doprava do práce ošacení a jídlo. O nějakém kulturní vyžití a nebo nějaké další aktivitě nemůže být ani řeč. Myslím, že bude platit rovnice, že pokud člověk nevydělá, tak nemůže utratit. A vyvolává to řetězovou reakci. Jen je škoda, že tohle nechápou ekonomové už dávno. K těm známým bych ještě rád podotknul, že to bud musí být dobrý známý nebo Další banky raději příbuzný. protože pokud z toho dotyčného nic nemá, tak to moc velkou váhu ani nemá. Pokud to takhle půjde dál, tak jsem zvědav kam se tato společnost řítí? Nic dobrého to opravdu nebude.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 10. 2012 22:24 | jezevec

jste jeden z mála, kdo to pochopil. tak asi buďte rád, ne? pokud jste ochoten zatnout zuby a pár let pracovat na nevyhovujících pozicích - dostanete se na lepší místo buď vnitrofiremním postupem, a nebo plíživým doplněním vzdělání a postupnou rekvalifikací. s pěti lety praxe na pozici úspěšného ředitele výroby si budete moct práci vybírat, možná budete dostávat nabídky sám. a vovovovotmtoje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 10. 2012 17:36 | Pi-jan

Vážení z HR, nevím, zda-li jste někdy procházeli tímto procesem a zda-li jste uspěli. Srdečně je mi to jedno. Vaše rady jsou k ničemu, když na jedno dobře placené místo se hlásí cca 40 a více uchazečů. Ten má předkus, ten blekotá, ten nemá zkušenosti a praxi a každý má nějakou vadu. Nikdo není dokonalý. Já sháním adekvátní zaměstnání již pátým rokem a jezdím po pohovorech jako šílenec. Jedno zjištění ale mám. Pozice jsou obvykle předem obsazeny a vyhlášení výběrového řízení bývá obvykle formalita. Bez dobrých známých se neobejdete, protože ti mohou doporučit. Pakliže ani jedním nedisponujete, v podstatě nemáte šanci. Také jsem si všiml, že na různé pozice jsou až nepřiměřené požadavky a mnohdy i zbytečné. Kvalitní pracovník, a to může jít o jakýkoliv obor, nemusí být vždy jen vysokoškolák se vzděláním. Mnohdy jsem byl svědkem, jak takový učenec, je v práci úplný budižkničemu. Byl jsem vojákem, ale profesinálem v elektronice. Myslíte, že v kraji, kde je jen strojírenství se to pozicemi v elektronice jen hemží? Nikoliv. Musím brát i takové pozice, které prostě mému vzdělání a praxi nevyhovují. Vzhledem k tomu, že jsem zvykl být v práci přesný a precizní, jsem se dostal až k funkci výrobního ředitele. Jenže.......... nemám VŠ a platí mne jako dělníka bez přezčasů. Mám svůj plán, samozřejmě, ale v době kdy jsem hledal zaměstnání mi žádná agentura HR nepomohla, neb ta má zájem jen a jen o lidi, kteří jim přinesou velké peníze a zbytkem lidí se nezabývá. Všechny své životopisy jsem na všech HR nechal propadnout. Co si sám neudělám, to nemám. Běžte s návodama do háje.
+73
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2012 16:40 | jezevec

co chtějí HR tupci slyšet, opouštíte-li blbou práci s neschopným šéfem a mizernou mzdou? chtějí to slyšet pozitivně. takže ne blbá práce, ale práce ve které jsem (po několika konkrétních úspěších) vyčerpal všechny možnosti jak jí vylepšit. ne že šéf byl blbec, ale že firma na mé pracovní pozici nenabízela další potenciál kariérního/profesního růstu. ne mizerná mzda, ale nedostatečná motivace k dalšímu vzdělávání a rozšiřování kvalifikace. dneska se totiž z HR stalo imbecilní ptydepe, nikoli nepodobné webdesignovému SEO a podobným 3,14-čovinám. neboli není důležité jaký kdo je a co umí - ale jaký dokáže vytvořit dojem, že si nastudoval stejné příručky, jako ten kdo ho posuzuje. o tom že výplata chodila pozdě bych se nezmiňoval vůbec - lidi kteří žijí z ruky do huby a zpoždění výplaty si všimnou, nepůsobí důvěryhodně, což je možná k nim nefér ale je to tak.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 10. 2012 13:02 | Honza

Dá se třeba zmínit ty problémy s výplatou (jen to, že nechodila, ne že vedení chodila) a pak říci, že jste tam nebyl příliš motivován k zodpovědné práci, že Vám to vadilo a že to chcete zlepšit. Šéfa bych moc nerozmazával.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2012 11:01 | Jára

No tak tohle zrovna není můj případ, ale to že zaměstnavatel např. znal zákoník práce jen co se týče povinností zaměstnanců a ještě si okruh povinností byl schopný dle svých momentálních potřeb libovolně rozšiřovat,přesčasů nepočítaně bez jakéhokoliv nároku na kompenzaci, šéf sám nemakačenko a XXX, který uměl jen bravurně rozdat svou práci mezi ostatní a u vedení nakonec slíznul smetanu, jinak se zašíval jak to jen šlo, výplata chodila a nechodila, jak zrovna vedení vyzbylo.... no tohle opravdu kulantně moc zaobalit nejde, a jestliže se u pohovoru lhát nemá... - proto mě to zajímá, jak interpretovat předchozí pracoviště tak aby personalistům neutrpěl estetický dojem z pracovního pohovoru...
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 10. 2012 10:27 | Honza

Co vlastně chtějí od uchazeče slyšet? Chtějí slyšet třeba že firma měla problémy se zakázkami a propouštět musela. Nebo že si myslíte v nové firmě lépe uplatníte své schopnosti. A podobné tlachy. Nechtějí slyšet třeba, že minulý šéf byl XXX a navíc hloupější než Vy, kolega byl YYY, že jim vadilo, že kouříte a chodíte do práce opilý a že se tam nešlo zašít.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 10. 2012 10:04 | Jára

Můžu dostat fundovanou odpověď na to, jak tedy reagovat na přímý dotaz potencionálního zaměstnavatele "Proč jste ukončil předchozí zaměstnání a co Vám na minulém zaměstnavateli vadilo?". Jestliže se zde píše jak nikdo z personalistů neocení "pomlouvání a házení špíny" na předešlé zaměstnavatele, pak tedy nechápu, kam takovými dotazy míří a co vlastně chtějí od uchazeče slyšet. Může mi toto někdo objasnit (abych při dalším pohoru neudělal zase botu). Jinak plně souhlasím s příspěvkem od Ludu.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2012 9:53 | Ludu

Tento článek zase jen ukazuje, jak mají lidi ze sebe dělat šašky. Správně napsat životopis, dobře se připravit na pohovor, obléci se za tisíce. Prosím Vás co to jsou za bláboly? Děláte z hledání práce magorismus. Zajímalo by mě, jak a čím by zaujali mě jako zaměstnavatele, lidi z těchto agentur, kteří si myslí, že mají papíry na rozum, jak najít práci. Když pak absolvujete schůzku na pracovní pohovor, tak tam sedí upocený panák, nebo intelektuálka a mají stupidní otázky, které by nevymyslel ani funkcionář z dob komunismu. Nakonec Vám nabídnou práci na DPP nebo ŽL, aby okradli stát na daních, sociálním a zdravotním pojištění. Tak se probuďte a pište neco kvalitního vážení.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Hušák

podnikatel

Viktor Kožený

podnikatel a kriminálník

Aleš Hušák
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Viktor Kožený
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services