Splátky úvěru
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Milan Richter
politik a podnikatel
Jan Dienstl
podnikatel, Czech Coal

100,00 %
z 1 duelů

0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Všechny půjčky do pěti tisíc se příští rok prominou! Co si o tom myslíte?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
21. 10. 2012 10:10, Petr
Problém je na první pohled zřejmý. Jsou jim vysoké náklady za vymožení dlužné částky.
1. Soudní poplatek - 1000 Kč je přiměřený. Soud nepracuje zadarmo.
2. Odměna advokáta - 6000 Kč je nepřiměřená. Když soudu stačí 1000 Kč tak stejná částka by měla stačit i advokátovi. Za předpokladu, že vše proběhne bez nařízeného jednání.
Dovedu si představit, že celý systém vymáhání dluhu se z automatizuje tak, aby náklady byly minimální.
Žalobce (věřitel) podá žalobu, kde napíše co chce a proč. Soud by vždy přiznal náklady jen 1000 Kč.
Soud bez přezkoumání žaloby vydá platební rozkaz. Poplatek 1000 Kč.
Pokud se dlužník neodvolá znamená to, že s žalobou souhlasí. Potom takové soud příjde dlužníka na nákladech jen 2000 Kč.
Pokud se dlužník odvolá stačilo by napsat, že s platebním rozkazem nesouhlasí. Tak by soud nařídil jednání no a to by už bylo o úplně jiných poplatcích, ale to už je jiná pohádka.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 9. 2012 14:11, Karel Marz
Ta pokuta celkem zřejmě vznikla v důsledku nezaplaceného jízdného. Dluh je jízdné, pokuta je sankce. Další náklady a sankce jsou za nezaplacení těchto položek. Představte si, že jste takto jel a byl přistižen desetkrát. Měl byste zaplatit jízdné a pokuty ve výši nějakých 10 tisíc. Dobře vám tak, na černo se jezdit nemá a černá jízda má být potrestána. A vy jste to nezaplatil. Správně, předáme vás právníkům a k soudu s vámi. Jistě se nedivíte, že na vás je vydán exekuční výměr. Vše v pořádku. Jenže on není vydán na jeden dluh jednomu věřiteli, ale za deset dluhů jednomu věřiteli. No samozřejmě, je třeba každý z těchto dluhů řešit zvlášť. To dá rozum - všechny jsou nezaplacené jízdné a pokuty jednomu podniku. Ale hlavně, za jeden dluh byste zaplatil možná třicet tisíc. za deset zaplatíte nějakých stopadesát možná i dvěstě tisíc. To vše z dvou stovek za nezaplacené jízdné.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 26 komentářů)
26. 11. 2012 10:53 | Jarka
Věřitel by dostal svoje i část pokuty, což je účel. Jen by neyl dán prostor nemorálnímu parazitickému navyšování různými vymahačskými agenturami, kde za skutečný náklad za vymáhání-vypsání dopisu v hodnotě 100 Kč si účtují tyto firmy i desetitisíce.Pak to převedou-prodají další, atd. Tomu se říká podnikání? To je součást betuzdné lichvy. A z drobných dlužníků to dělá doživotní otroky exekutorů.
26. 11. 2012 10:39 | info.usporavseznam.cz
21. 10. 2012 10:10 | Petr
1. Soudní poplatek - 1000 Kč je přiměřený. Soud nepracuje zadarmo. 2. Odměna advokáta - 6000 Kč je nepřiměřená. Když soudu stačí 1000 Kč tak stejná částka by měla stačit i advokátovi. Za předpokladu, že vše proběhne bez nařízeného jednání.
Dovedu si představit, že celý systém vymáhání dluhu se z automatizuje tak, aby náklady byly minimální.
Žalobce (věřitel) podá žalobu, kde napíše co chce a proč. Soud by vždy přiznal náklady jen 1000 Kč. Soud bez přezkoumání žaloby vydá platební rozkaz. Poplatek 1000 Kč. Pokud se dlužník neodvolá znamená to, že s žalobou souhlasí. Potom takové soud příjde dlužníka na nákladech jen 2000 Kč.
Pokud se dlužník odvolá stačilo by napsat, že s platebním rozkazem nesouhlasí. Tak by soud nařídil jednání no a to by už bylo o úplně jiných poplatcích, ale to už je jiná pohádka.
14. 9. 2012 10:24
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 9. 2012 15:16 | Michal Kára
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 9. 2012 9:23 | Karel Marz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 9. 2012 7:52 | Michal Kára
8. 9. 2012 3:11 | VlK
7. 9. 2012 20:12 | Blanka Mazáčová
7. 9. 2012 16:16 | Kuzma
7. 9. 2012 15:42 | Michal Kára
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 15:19 | Karel Marz
7. 9. 2012 14:52 | Michal Kára
Vždyť píšu, že u více dluhů to je možné a že je to špatně a že by měla být povinnost dluhy slučovat. Ale nejedná se o jeden (malý) dluh, ale o víc dluhů.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 14:11 | Karel Marz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 13:25 | Michal Kára
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 12:10 | Karel Marz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 12:03 | Karel Marz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 9:23 | Michal Kára
Mohl byste dát odkaz na alespoň jeden případ, kdy z jedné pětistovky vznikl dluh za stovky tisíc (tj. alespoň 200 tisíc)? Nebo z jedné tisícovky čtvrt mega? Já o žádném takovém nevím. Pokud je dluh velký, je to proto, že vznikl z mnoha malých dluhů, kde byly ke všem přičteny paušální náklady na vymáhání - což je přesně to, co kritizuji.
Jestli je někdo dlouhodobě v zahraničí a nepřebírá v ČR poštu, je to jeho problém, ne věřitele. A snad jste už dost velký na to, abyste věři na pohádky jak byl celou dobu v nemocnici, pošťáci mu vůbec nedotčovali atp. Ano, stát se to teoreticky může, ale je to naprostá minorita případů. Typičtější je spíš v články odkazovaný případ, kdy se paní schválně zapírala a teď brečí, že se o dluhu nedozvěděla. Je to samozřejmě smutné, ale za blbost se prostě platí...
"nikdo soudný přece nečumí na exekuční příkaz za deset tisíc, když by mohl uhradit pět stovek" - ano a nikdo soudný se přece nenechá zapírat, když mu právě ukradli občanku a může čekat, že z toho budou nějaké průšvihy, co? Prostě lidé ve většině soudní nejsou a myslí si, že "to nějak vyšumí", "když nebudu reagovat, tak je to přestane bavit", "co mi můžou udělat" (s tím posledním měli donedávna pravdu - před zavedením exekucí byla vymahatelnost dluhů mizivá) atp. A teprve když jim na dveře zabouchá exekutor, tak procitnou a začnou brečet, jací jsou strašní chudáčkové.
"exekutor ho najde za 24 hodin" - jo, a to taky stojí ty peníze, o které se dluh zvedne - tedy část z nich.
"v některých civilizovaných zemích mají limit na příslušenství třeba 100%, to mi připadá fér, z desetikoruny se vám nestane dluh sto tisíc, ale maximálně dvacet korun." - naopak, z desetikorunu dluhu bude nula, protože takový dluh se vymáhat nevyplatí. Já naopak za znak civilizovaného státu považuji to, že se dlužník nemůže vysmívat věřiteli, ale naopak musí dluh zaplatit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2012 7:36 | Johny
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
6. 9. 2012 20:57 | valesek
Resenim by bylo udelat jeste nejaky registr, kam by se mohly zapisovat upominky a abych si ho mohl zdarma k sve osobe vzdy zdarma a kdykoli prohlednout a mohly by tam davat upozorneni jakekoli firmy.
Stránka 1/2
Předchozí