Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Utíkáme z kanceláří, nebo nás z nich vyhánějí?

Michal Martoch | rubrika: Co se děje | 6. 9. 2012 | 13 komentářů
Sníte o tom, že jednoho dne už nebudete muset do nenáviděné open space kanceláře? Že prostě jen vylezete z postele a přesunete se k pracovnímu stolu? Nebo se naopak děsíte okamžiku, kdy v práci vyfasujete notebook a pošlou vás domů?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2012 11:21, Pamětník

Naštěstí ještě pořád existují i klasické kanceláře.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

6. 9. 2012 7:33 | Johny

Probůh, je ne pracovat z domova! Už takhle dneska se lidé mezi sebou nevidí a komunikace tomu odpovídá. Rád chodím (jezdím) do práce, protože i když tu není zrovna veselé prostředí a občas je to pruda (ale nikdy nuda), máme tu dobrý kolektiv. Nedokážu si představit, že bych celý den hnil doma. Navíc by mě to svádělo být s rodinou, to vím určitě, že bych nic neudělal. Pokud jste v dosahu manželky a rodičů, tak se těžko ubráníte tomu, že každou chvíli bude nějaký problém k řešení nebo že něco musí tatínek honem zařídit, co oni zapomněli.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2012 8:27 | Martin

V podstate nevim co dela/ umi vetsina lidi z openspace a na koho se muzu obratit zeptat v podstatě znám jen lidi z dob před openspace. Lidi s kterymi častěji spolupracuju v openspace nezastihnu pokud se den předem nedomluvime.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2012 8:30 | zdehof

Přesně jak píše Johny zkusil jsem to a po půl roce jsem honem pořizoval kancelář mimo bydliště.
Psychicky vám totiž splývá osobní a profesní život. Na jednu stranu jako výhoda že se nemusíte převlékat z domácího oblečení, můžete pracovat v papučích, ráno nemusíte tak brzo vstávat, někdy vynecháte nějakou pracovní činnost pro jinou např zájmovou a výkonnost jde do háje. Na druhou stranu vám chybí přesně omezený čas na práci, který je podle mne velice důležitý. Pracuji kolik je potřeba, ale v kanceláři bych měl být v 7,00. Zpravidla přijíždím dříve, ale mám pocit že dělám něco navíc. Úplně stejné je to odpoledne kdy bych měl končit v 16,00 ale je-li potřeba jsem tam déle, nebo si práci vezmu domů, popřípadě pracuji i v sobotu, nebo neděli ale vím že je to něco navíc.
O přímém kontaktu s lidmi, zákazníky, kolegy ani nemluvě. Někdy si dáme kafíčko a splkneme o tom jak jde život a máme krasný pocit jak jsme proflákli čtvrthodinku, práci stejně musíme zvládnout, nikdo ji za nás neudělá.
Po zkušenost říkám práci z domova nikdy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Johny 06. 09. 2012 07:33)

6. 9. 2012 10:03 | Martin

Ale kdyz si zvrtnete kotnik a jste pres mesic o berlich, tak se prace z domu - misto nemocenske - hodi :).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zdehof 06. 09. 2012 08:30)

6. 9. 2012 10:41 | xls

Každému vyhovuje něco jiného, jak se to nakonec v článku píše. Já dělám z domu 14 let a po změně teda netoužím. Dneska i z práce je stejně většina kontaktů mailem nebo telefonicky, takže by se pravidelným ježděním do práce nic nezměnilo, jen na to jde hodně času, stojí to majlant a je to nebezpečné. Dost zbytečného žvanění, skočím si do lesa na procházku se psem, pak budu dělat dál.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2012 11:04 | Pavel

Open space je hodne blby, zejmena pokud ma prace charakter dusevni cinnosti. Prace doma je kratkodobe skvela, dlouhodobe chybi kontakt s lidmi. Domaci vezeni s naramkem ma kolikrat mirnejsi rezim.
V Italii byl zlodej odsouzenej k 8 mesicum domaciho vezeni s manzelkou a zadal radeji vezeni. Ja to mam uz pet let a to bez soudu ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2012 11:21 | Pamětník

Naštěstí ještě pořád existují i klasické kanceláře.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

6. 9. 2012 21:57 | Tomas

Asi tak. Copak existujou jen protipóly open space vs. homeworking? Máme malé děti a doma bych udělal prd. Musel bych si stejně najít nějakej kancl a to by se dost prodražilo. Naštěstí open space v práci nemáme, byť ten kancl je krapet větší (cca 10 lidí) a v dopravě si většinou čtu, takže se o ztrátu času zas tak moc nejedná, cestou zpátky navíc nakoupím.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pamětník 06. 09. 2012 11:21)

7. 9. 2012 9:34 | Radim

Hlavně nepovažovat Open Space za nějaký novodobý objev. "Open Space kanceláře" byly pro řadové úředníky už ve středověku nebo starověku. Co se týká práce doma, nevidím problém v tom být bez kontaktu. Já jsem ještě ze staré generace, která nepotřebuje být nostop na mobilu nebo dokonce na internetu. Já jsem zvyklý na způsob práce ( dělal jsem dlouho projektanta) , kdy u šéfa dostanu úkol, někde v archívu nebo v hnihovně nebo jinde k tomu naberu potřebné informace. A pak vyrazím do terénu a zpracovávám ten úkol s použitím informací, které jsem si předem vzal s sebou. Pokud potřebuji nějakou další informaci, kterou u sebe nemám, tak klidně zaimprovizuji a obejdu se bez ní, když je potřeba. Dnešní generace je mně i trochu líto jakožto závisláků na připojení k něčemu nebo někomu. Slyšel jsem, že děcka na letním táboře dneska dostávají i hysterické záchvaty, když jim vedoucí sbalí mobil a oni nemohou co 2 hodiny volat s rodiči. Možnost, kdykoliv když potřebuji, se připojit a komunikovat je pro mě spíš příjemný bonus než nějaký nezbytná nutnost. Spíš vidím problémv tom přinutit se příslušný čas k práci, nesurfovat zbytečně po internetu a odpracovat pravidelně potřebnou dávku práce. Ale t by možná zvládla uživatelská aplikace, kterou by se i pro doma nadstavily aspoň pro část práce pevné pracovní hodiny, klidně i s dálkovou správou počítače z práce, takže kromě fyzické přítomnoti v kanceláři firmy by jinak práce doma byla úplně totéž jako ve firmě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

7. 9. 2012 13:47 | Michal Kára

Tím "bez kontaktu" rozhodně není míněn kontakt přes mobil nebo internet (s těmi doma, koneckonců, problém není), ale právě starý dobrý osobní kontakt.
Pokud se práce, kterou člověk dělá, dá dělat systémem "osamělý vlk", jako ta vaše, tak dobré, ale zdaleka ne každá potřebuje tak málo kontaktu se spolupracovníky.
Co se týče OpenSpace v historii, máte pravdu, stačí se podívat na nějaký prvorepublikový film, kde se objevuje třeba účtárna :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radim 07. 09. 2012 09:34)

7. 9. 2012 15:46

Open space kanceláře vycházejí především z toho, že se předpokládá, že olivy vydávají nejlepší olej ve chvíli, kdy je na ně vyvíjen největší tlak a tak je to prý i s lidmi. Vzájemná kontrola, konkurence, dohled a obava z možných následků. Důležitý je i pocit ponížení a touha vyhrabat se výš za každou cenu (hezčím slovem se tomu říká motivace). Proč jsou asi ve firmách s open space kancelářemi pro management jako výsada kanceláře normální? Proč i oni nepracují v těch velkoprostorových, když jsou tak skvělé? Psychický tlak jako prase. A navíc je to i mnohem levnější než spousta malýmch oddělených kanclíků. Pokud by se odbory nebo organizace zastávající se lidských práv za něco zasazovat, měl by to být zákaz open space kanceláří.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2012 8:27 | Radim

No,dříve potřebovali lidi i v kancelářích komunikovat osobně, protože hlavním nosičem předávaných informací byly papíry. Dneska je možné pro většinu této komunikace papíry nahradit daty posílanými mezi počítači. Je pak jedno, jestli jsou ty počítače v kancelářích na jednom místě nebo jestli se jedná o práci doma. Osobní komunikace mezi lidmi telefonem sice dost zpomaluje a omezuje a taky je drahá, ale komunikace videokonferencemi je prakticky plnohodnotná.A přes internet v podstatě zadarmo. I když pravda, posezeníčko u kafíčka a cigárka či dříve štamprlátka nebo dnes místo cigárka u zákusku přes videokonferenci plnohodnotně asi udělat nepůjde.
Takže kontakty s výrobou firmy, kde se jedná o hmotné předměty, případně o získávání informací třeba měřením z těch hmotných předmětů, anebo naopak na konci kancelářské práce, kde se tato práce do hmotných předmětů aplikuje, třeba změnou parametrů výroby nebo odevzdáním výrobku a dokumentace zákazníkovi či přijmutí platby v hotovosti atd, tam musí lidi pracovat přímo ve firmě na místě. Ale většina toho, co se dějě mezi tím, se může zpracovávat formou práce doma. Problém vidím akorát ve firmách, při práci doma budou toky firemních informací procházet přes veřejné sítě a dostupné zabezpečení tyto informace proti přečtení nežádoucí osobou stoprocentně nevyloučí. A na to firmy nejsou zvyklé. Potom tam je taky požadavek vedoucích manažerů mít své podřízené zaměstnance snadno dostupné, tedy osobně dostupné.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Kára 07. 09. 2012 13:47)

15. 1. 2015 20:17 | Dáša

Myslím si, že to je na konkrétním člověku, co chce nebo nechce dělat. Já jsme třeba zastáncem toho, že by lidé měli chodit do práce. Z domu je to sice asi pohodlnější, ale kontakt s lidma bude chybět každému. Na druhou stranu jsem teď na mateřské dovolené a práce z domu se mi docela hodí. Přivydělám si, ale pořád jsem s dcerou doma. Vyplňuju dotazníky na www.databaze-zdarma.cz. Vyplňuju tehdy, kdy se mi to hodí. Takže většinou večer nebo když malá spí. Takže jak už jsem psala, někdy je dobré pracovat z domu. Ovšem hned po MD utíkám do práce! :D
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  6 998 053 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kratochvíl

producent a podnikatel

Dalibor Dědek

podnikatel

Petr Kratochvíl
ÚSPĚŠNOST
21,43 %

z 14 duelů
×
Dalibor Dědek
ÚSPĚŠNOST
45,45 %

z 11 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK