Eliška Hašková Coolidge o morálce a hodnotách: Dvacet let jsme proflákali. Je nejvyšší čas to změnit!

Martin Vlnas | rubrika: Rozhovor | 25. 8. 2012 | 22 komentářů
„Jak můžete po dětech chtít, aby vstaly, když se hraje národní hymna, pokud nevstanou, když vejde starší člověk do místnosti,“ říká v exkluzivním rozhovoru o úpadku mravů a cestě, jak je znovu pozvednout, Eliška Hašková Coolidge, bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 8. 2012 14:48, Marie

Nevim, kde jste vzal své skeptické přesvědčení. Narodila jsem se v roce 1957, vyrůstala jsem tedy se svými sourozenci během těch 40ti let, které odsuzujete. Ve škole jsme se vždycky učili, že děti vstanou, když vstoupí učitelka nebo jiný dospělý. Zdravili jsme kde koho, protože to byla slušnost. V autobuse jsme pouštěli sednou lidi, které jsme považovali za staré a rozhodně všechny sousedy z vesnice.Stát při hymně jsme se učili už v Jiskřičkách a Pionýru. Moje děti také nepovažuji za nějaká morální nedochůdčata. ALE DNES - kde vidíte nějakou morálku? Snad v našich zlodějských vládách? Sledovat české politiky, to je morální dno. Rodiče se nemohou dětem věnovat, ve většině případů dělají od rána do večera. Pracovních míst je málo, jet 1-2 hodiny do práce a z práce je normální. O víkendu jsou zase v práci, nebo jsou rádi, že žijí. Dohonit jakoukoliv výchovu o víkendu, to dá práci. Děti žijí samy+televize+počítač. Pohádky pro děti, které se dnes vysílají, bych nepustila do televize ani za nic. Počítačové hry jsou většinou úděsné. A chování lidí? Vždycky jsem říkala, že "desatero" je základní mravní normou. Zkuste to dneska. Kdo si váží starých lidí? Však nám jdou politici příkladem:důchodci jsou přítěží státu, nic nemůžeme dát mladým, protože všechno seberou staří. Kdo dneska nekrade, pokud má co, je pokládaný za blba. Ale není všechno špatně. Tuhle jsem jela metrem a jeden mladík mě pustil sednout:). Je mnoho slušných lidí, mladých i starých. Ale dá to dneska velkou práci, jít dobrým příkladem svým dětem. Mám vnoučata, vím, o čem mluvím. Mnohem větší, než před mnoha lety, to mi věřte.

Zobrazit celé vlákno

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 22 komentářů)

19. 6. 2018 19:24 | Pavel Raušer

Paní Marie, ve vašem komentáři je víc pravdy, než v celém článku. Včetně toho jak musí rodiče chodit do práce. Dříve, když ženy chodily po padesátce do důchodu, mohly aspoň pomáhat mladým s hlídáním dětí atd. Dnes, když musí i ženy odcházet do důchodu někdy po 60ce, tak co si děti užijí babičky, když je taky věčně v práci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 12. 2013 16:28 | Richard Vejvoda

Vaše etiketa je zcela jiná, než opravdová etika.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2013 15:52 | Tomáš

Vážená paní Hašková, nesouhlasím s Vámi, že jsme posledních 20 let proflákali. V roce 1990 a 1993 se nám narodili dcera a syn a my jako jejich rodiče společně s prarodiči jsme po celou tu dobu dělali všechno proto, aby oba věděli, co je morálka, co je etiketa, co je pravda a co lež. Když letos po přímé volbě prezidenta republiky přišly za námi naše děti s tím, že se pan Miloš Zeman ke svému zvolení dostal za pomocí lží, vidíme, že v nich zůstalo to, co jsme je oněch 20 let učili. Souhlasím s tím, že pokud mají tyto hodnoty nalézt znovu širokou veřejnou podporu, měly by se ve vhodné formě objevovat ve větší míře také ve školství, nejen v rodině. Na druhou stranu pokud budeme tolerovat kolem sebe lež a zavírat před ní oči, nebo ji budeme bagatelizovat, případně ji bude bagatelizovat ten, jehož obraz bude příštích 5 let ve školních třídách viset, pak budou ty bohulibé programy o morálce trochu kulhat, nemyslíte?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 8. 2012 22:49

To je vomyl, váženej. Tím drilem úcta začíná. Nevím, jestli jste vychovával děti, ale spoustu věcí se musí nejdřív naučit a až časem je pochopí. A pokud je nepochopí, je pořád dobře, že se je naučily. U úcty ke starším je to naprosto evidentní: šprček ji musí mít, pochopí ji – doopravdy pochopí, až když mu bude přes dvacet. A to jen některej. Ale bude fajn, pokud ji i ten bude mít naučenou. Je to podle vás pokrytectví? Je to znásilňování myslí?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 8. 2012 18:25

Moje rodina teda ne. A vaše?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 8. 2012 13:04 | Johny

Co chcete po dětech? Dělají jen to, co vidí doma. Rodina je základ státu a společnosti. A dnes ještě někde vidíte rodinu jako rodinu? (tzn. vnoučata, rodiče, prarodiče?). Názory některých rodičů: Mladí už aby byly z baráku, kdo je má živit - lepší ať chlastá, hlavně když nebude fetovat - co s dědkem a bábou v baráku, akorát prudí a couraj se po nocích a do všeho kecaj apod. - to jsou jen pár chytrostí, co vládnou dnešní většinové společnosti a co slyším od rodičů-známých. Názory, že za minulého režimu bylo líp: právě minulý režim nechal na stavu naší společnosti největší stopy!! Obávám se milá paní Hašková, že to je běh na 3 generace dopředu...ale i tak je dobře, že vám to za to stojí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 8. 2012 10:31 | Naděžda

Přeji všem dobrý den, myslím že slušnému chování by Vás měli učit od malička v rodině. A když se toho nedostává, slušnému chování nás učili už od školky a pokračovalo přes základní školu dál. Dnes je to tak, že nevím co učí děti v MŠ, ale základ je v pozdravu, ale když potkám paní učitelku s dětma na procházce, projde kolem i s dětmi s odpuštěním jako tele. Za nás to bylo tak, že učitelka řekla dětem a teď všichni pěkně pozdravíme, a děti sborově na pokyn paní učitelky pozdravily, zvláště starší lidi. Neomalené chování je bohužel všude, je mezi námi mnoho sobců a taky to podle toho vypadá. To co říká paní Coolide je staré a známé a je jedno v jakém režimu se žije, když základy v rodině nebo ve škole nejsou.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 8. 2012 20:25

Plne s Marii souhlasim!!!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 8. 2012 20:17

Jsem starej antikomunista, ale za komousu moralka mezi lidma rozhodne svou uroven mela. Skolstvi melo vysokou uroven, vyucovalo se obcanskou vychovu, jak se chovat na ulici, v divadlech atd. Historie, zemepis, zoologie... Horsi to bylo s politickou sikanou, udavanim a zaviranim za "nesocialni nazory". Rozhodne jsme tehda nemeli v panelacich bordely a plne ulice podnapilych, prazske nadrazi bylo nadrazim a ne hernou... Ano dnesni molralka je zalostna, ale horsi nez za komunistu!
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 8. 2012 13:32 | RM

"Museli jsme vstát, kdykoli přišel do třídy dospělý".
Etika přece není o tom, že něco MUSÍTE, protože vám to formální autorita (v tomto případě učitel nebo školní řád) nařídil. Jediným důsledkem takového nařízení je, že vstanete právě jen v té třídě.
Etika není o tom, co mě kdo naučil mechanicky dělat. Je o vnitřním přesvědčení, o jednání na základě toho, že vím, proč. Etika znamená, že vstanu, kdykoli přijde ke stolu společensky významnější (nejen starší) osoba, protože jí CHCI prokázat patřičný respekt. Ne proto, že mi to někdo nařídil.
Pokud naučíme děti respektu k druhým a čestnosti k sobě sama, budou se správně chovat samy od sebe. Bez nařizování.
Plně souhlasím, že v učení dětí těmto dvěma kategoriím nemáme velkou tradici. Ani v rodinách, ani ve školách. A začínat od nuly je velmi těžké. Proto moc ráda slyším o každé iniciativě, která v tomto pomůže. A děkuji za ni.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2012 22:06 | felicia

Řekla bych, že paní Coolidge je k Americe trochu kritičtější, než si Amerika zaslouží a naopak, jistě, aby neurazila, je až velkorysá k našim poměrům. Výmluvy na komunisty jsou jakýmsi folklórem, který samlozřejmě dávno přestal dávat smysl. Ubohý život, který dnešní mladí i jejich rodiče vesměs vedou, je důvodem ubohého žebříčku hodnot a ubohého chování, které se (ovšem na těch druhých) nikomu nelíbí. Naprostá povrchnost, zaměřená jen a jen na vydolování nějakého toho výdělku za jakoukoliv cenu, běžné lhaní a manipulace druhými lidmi bez ohledu na způsobovaná příkoří a škody a resignace na sebeméně slušné nebo charakterní jednání, zákeřné pomluvy a pošklebky, to vše je naprosto běžné a nikoho to ani nepohoršuje, jelikož je to považováno za normu. Dokonce běžně kde kdo tvrdí, že on by jistě také kradl, kdyby tu možnost měl, Vy snad ne ? Jednoduše řečeno, naprosté zmatení hodnot. Jistě, stačí se podívat na naše ministry a člověk by měl chuť resignovat, zeď se zdá neprorazitelná... ale zdání často klame :-). Souhlas, jediná cesta je v rozumném vedení mladých.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2012 16:10

Ta dáma se na nic nevymlouvá. Pokud něco, tak nás omlouvá :)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 15:16 | Marek

Stupidní mi připadá svalovat to na komunisty, jestli je nemáte ráda, prosím je to Vaše věc. Ale situaci způsobuje dnešní uspěchaná a materiálně orientovaná doba, kdy rodiče nemají na děti čas, protože jejich čas patří jejich zaměstnavateli. Takže kapitalismus milá dámo, doba kdy jsou děti luxusem.
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2012 14:51 | Marie

Úplně stejná slova jsem teď napsala jednomu pravděpodobně nemorálnímu člověku - jestli se narodil dřív, než před 30 lety - do těch 8 let ho holt nikdo nevychovával.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 14:48 | Marie

Nevim, kde jste vzal své skeptické přesvědčení. Narodila jsem se v roce 1957, vyrůstala jsem tedy se svými sourozenci během těch 40ti let, které odsuzujete. Ve škole jsme se vždycky učili, že děti vstanou, když vstoupí učitelka nebo jiný dospělý. Zdravili jsme kde koho, protože to byla slušnost. V autobuse jsme pouštěli sednou lidi, které jsme považovali za staré a rozhodně všechny sousedy z vesnice.Stát při hymně jsme se učili už v Jiskřičkách a Pionýru. Moje děti také nepovažuji za nějaká morální nedochůdčata. ALE DNES - kde vidíte nějakou morálku? Snad v našich zlodějských vládách? Sledovat české politiky, to je morální dno. Rodiče se nemohou dětem věnovat, ve většině případů dělají od rána do večera. Pracovních míst je málo, jet 1-2 hodiny do práce a z práce je normální. O víkendu jsou zase v práci, nebo jsou rádi, že žijí. Dohonit jakoukoliv výchovu o víkendu, to dá práci. Děti žijí samy+televize+počítač. Pohádky pro děti, které se dnes vysílají, bych nepustila do televize ani za nic. Počítačové hry jsou většinou úděsné. A chování lidí? Vždycky jsem říkala, že "desatero" je základní mravní normou. Zkuste to dneska. Kdo si váží starých lidí? Však nám jdou politici příkladem:důchodci jsou přítěží státu, nic nemůžeme dát mladým, protože všechno seberou staří. Kdo dneska nekrade, pokud má co, je pokládaný za blba. Ale není všechno špatně. Tuhle jsem jela metrem a jeden mladík mě pustil sednout:). Je mnoho slušných lidí, mladých i starých. Ale dá to dneska velkou práci, jít dobrým příkladem svým dětem. Mám vnoučata, vím, o čem mluvím. Mnohem větší, než před mnoha lety, to mi věřte.
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 13:35 | Zdenek

základku, milá Věro, by sis měla zopáknout.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 13:13

koukam, ze toho o prvni republice moc nevis. a o minulym rezimu asi taky ne. ale budiz ti prano...
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 13:01 | Pavel

Za Masaryka to byla velice pochybná demokracie, spíše jen formální, s mizerně placenými dělníky, nezaopatřenými nezaměstnanými, s žebráky, s vrahy a zoufalými sebevrahy, s bídnými drotáry ze Slovenska. Na druhé straně byl přepych a marnotratnost.Minulý režim to chtěl napravit,ale bohužel selhal lidský faktor stejně jako po r.1989.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2012 12:45 | mezizi

Jen ve zkratce: Za morální úpadek této společnosti může v první řadě rodina, pak systém školství, a pořád ještě skutečnost že morální marast který tady zanechala totalita komunistů je zakořeněn v generacích které zatím stále přežívají.Až toho nebude snad se zlepší morálka spolu s pokorou.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2012 12:06 | VĚRA

Děkuji na názory v diskusi. moje reakce byla naprosto stejná. Co to je za blábol, že 40 let komunismu nás tu domoralizovalo. My jsme museli vstát a ztichnout když vstoupil učitel. Dnes to neznají. Míty o morálce nám byly vštěpovány stejně usilovně (byť jako symbol komunismu) jako jsou od revoluce bořeny slovy neexistujou špinavé peníze, náš soucit se slabšímy je od revoluce vysmíván a tupen. Schopnost přiznat se k chybě jsme tvrdě zaplatili a dnes , když už jsme poučeni jak funguje kapitalismus budou se vydávat finanční prostředky na to, aby se vštěpovala morálka namísto ekonomického a právního uvažování? No to by mě rozesmálo. Svou osobní odvahu být čestní a pravdomluvný a nehamižný si musí každý najít sám navzdory tomu co vidíme kolem sebe. A dobrých příkladů je tu dost. Dnešní děti nejsou horší než my jen proto že nevstanou, když vejde starší člověk. ve třídách to byl dobrý zvyk, ale jak by to jinak fungovalo, to si neumím představit. Vůbec nevým o čem ta vznešená dáma hovoří.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Šimáně

podnikatel, Unimex Group

Jaroslav Vostatek

ekonom

Jiří Šimáně
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services