My ty peníze musíme vyčerpat! Stát hledá „nový Apple“

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 22. 6. 2012 | 4 komentáře
Začínající podnikatelé prý nemají koho poprosit o investici. Vláda jim tedy dá miliardu a půl. Znovu ale řeší důsledek místo příčiny. Vy byste do „debilů ze Dne D“ svoje peníze vložili? Já ne.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

22. 6. 2012 20:48 | Rada

Podle mě by úplně stačilo kdyby se stát zaručil za úvěry začínajících podnikatelů. Před cca třemi lety redaktoři jednoho časopisu zjišťovali, která banka či záložna půjčí na podnikání - bez zástavy nemovitosti žádná. Vzhledem k rizikům jsem si celkem jistý, že se situace za ty tři roky výrazně nezměnila. Začínající podnikatel, který nevlastní nemovitost, má tedy velmi omezené možnosti pro získání financování. Nevýhoda tohoto řešení by byla v tom, že by si mohl půjčit kdejaký jouda a po krachu by mnoho neúspěšných podnikatelů skončilo v sociální síti.
I tak by to ale podle mě bylo lepší než to, co je popisováno v článku. To totiž vypadá jako další supertunel.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2012 17:08 | fg

To Neugebauer:
trochu mi uniká, proč jste NEPRAVDIVĚ poukázal zrovna na GE Money. Konkrétně mě minulý měsíc odmítli poskytnout úvěr kvůli nízké bonitě, zatímco všechny ostatní banky se o mě rvali. Ale to jen tak na okraj. A jelikož se v bankovním sektoru pohybuji, musím říct, že o tom máte zcela zcestnou představu.
U start-upů takhle postupovat nejde. Investor není „debil“. Investor investuje, investor nerozdává. Důvod pro investici je zhodnocení peněz a to se bez kvalifikovaného posouzení neobejde. Ovšem zásadní rozdíl je, zda investici posuzuje investor – vlastník peněz, který má zájem peníze ochránit a směrovat rozumně, na rozdíl od ouředníka, který už z principu je bez zkušeností a neumí ocenit hodnotu peněz, neumí odhadnout rizika a nemá ani páru o potenciálu.
To Honza:
Podnikání penězi podporovat nutné je, ale souhlasím, že stát by měl podporovat snižováním daní a překážek a ne nekvalifikovaným rozdáváním peněz daňových poplatníků.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2012 9:15 | Honza

Myslím, že už ten předpoklad, že podnikání je třeba (penězi) podpořit je zcela nesprávný. Úplně stačí podnikání nepřekážet. Nejlepší, co stát může pro podnikání udělat je, že se do toho nebude nijak míchat a zajistí to, co podnikatelé zajistit nemůžou vůbec a nebo jen s obtížemi: bezpečnost, kvalitní a vymahatelné právo (včetně zjednodušeného nesocialistického zákoníku práce a zjednodušených a snížených daní a jinýh povinných odvodů). Nejsem ultraliberál, tak bych státu ještě nechal věci jako např. silniční síť a veřejné školství. Ale dál už ne.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2012 8:12 | Neugebauer

Koncept vychází ze správného předpokladu, že podnikání je třeba podpořit, navrhuje ovšem chybné řešení. Předpokládá, že dostatečně vzdělaní a zkušení odborníci budou schopni posoudit finanční alokaci lépe než trh. Budo vybírat vhodné startupy, nákladně je hodnotit, precizovat metody, sbírat zkušenosti a pořádat mnoho seminářů a porad. Ve skutečnosti vždy 50% podniků do tří let po vzniku zkrachuje a ve skutečnosti nikdo nemůže odhadnout předem, kdo uspěje. Marshallův plán vycházel z této myšlenky a poskytoval úročené půjčky vzásadě všem (tak jako GE Money půjčuje vzásadě všem na všechno). Podle teorie velkých čísel je jasné, že 95% příjemců půjček od GE Money půjčky splatí. Nemusí se tedy nákladně vybírat, podmínky se nastaví tak, aby úroky z 90% pokryly i výpadek 10% neplatičů. Podobně se má postupovat i u startupů: plošně prostředky půjčit a počítat s odpisem pohledávek ve výši 70% a nastavit podmínky tak, aby těch 30% pokrylo ztrátu v politicky dohodnuté výši. Pokud do systému pustíme komerční banky, udělají si z toho svůj business. Rozdělovat to může nějaká nebakovní struktura - obecně prospěšná společnost, životně závislá na výsledku projektu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ondřej Fryc

podnikatel a investor, zakladatel Mall.cz

Ladislav Jakl

bývalý tajemník prezidenta

Ondřej Fryc
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Ladislav Jakl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services