Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: K čemu speciální karta pro příjemce dávek?

Bude mít sKarta pro příjemce sociálních dávek nějaký přínos? A opravdu díky ní stát ušetří, nebo jde jen o další zpackaný projekt? Ptali jsme se šéfa Transparency International Davida Ondráčky, ekonomů Petra Macha a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2012 17:04

Protože jsem jako mnoho dalších postižen exekucí a zároveň pobírám dávky v hmotné nouzi, protože přes rok se mi nedaří sehnat práci ani při své vcelku slušné kvalifikaci, zeptal jsem se dnes na PÚ, jak to tedy vypadá s tzv. S-Kartou. Úřednice mi sdělila, že zatím ještě nemá Exekutorská komora vyhráno, protože MPSV jedná o výjimku pro S-Kartu, aby nebyla postižitelnou exekutory. Nevím, zda existuje statistika, kolik lidí by v opačném případě bylo rázem na samém dně, ale jisté je, že by to neodnesli jen jednotlivci, ale např. i matky živitelky, protože S-Karta má být nejen pro nezaměstnané.
Pevně doufám, že do jejího zavedení seženu práci, protože nevěřím, že to dobře skončí.
Přemýšlel jsem, kolik mi potom zbude možností.
1. Nějakým záhadným způsobem vyžít z nuly.
2. Půjčovat si od malého zbytku známých, kteří mi zbyli a doufat, že práci brzy dostanu a že jim vše splatím i přes exekuci na plat.
3. Páchat majetkovou trestnou činnost nebo pracovat načerno, protože taková práce se dá sehnat.
4. Zúčastnit se nevyhnutelných občanských nepokojů a donutit vládu, aby něco podnikla, ale ta než se rozkývá, tak umřem hlady s hlavou plnou vší.
5. Požádat o azyl v některé přilehlé zemi, kde se musí exekutoři řídit pravidly a i při spolupráci s naší Exekutorskou komorou mi nevezmou to poslední, co mi zůstalo.
Pokud má ovšem někdo variantu č. 6 a stojí za to, rád si ji zde přečtu.

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 6. 2012 18:23, Nox

No alespon se clovek nebude muset rozcilovat nad politikou. Ikdyz nevim, zda potom je jeste vubec mozne pouzit oznaceni "clovek", ktera ja osobne si spojuji s myslici bytosti.

Reagovat

 

-8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 01. 06. 2012 16:30)

Další příspěvky v diskuzi (35 komentářů)

3. 6. 2012 19:53

Je otázka, jestli by to Poštovní spořitelna nedala spíš. Možná nemá tolik bankomatů, co ČS, ale co do počtu obcí je možná i rozšířenější. Navíc si to mohla šábnout s poštou... a padlo by to, že by se to nedalo složenkama...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JirkaZ 03. 06. 2012 19:49)

3. 6. 2012 21:24 | Rada

Ještě aby to stát něco stálo! I takhle je to tučné sousto. ČS získá zdarma spoustu peněz (zdaleka ne všichni si dávku ihned vyberou a pokud se budou přes soc. kartu vyplácet i důchody, půjde o miliardy!), k tomu jako bonus údaje o stovkách tisíc klientů (uvidíme, jak tyto údaje ČS využije) a i na poplatcích něco vydělají (jistě se najde dost těch, kteří buďto omylem nebo i vědomě využijí nějakou placenou službu). K tomu navíc peníze z transakcí, které lidé kartou provedou (zaplatí obchodníci).
Např. mBanka musela dát fůru peněz, aby získala několik desítek tisíc lidí. Tito klienti z počátku využívali také především bezplatné služby. ČS získá možná i miliony klientů a bez jakékoliv investice do propagace.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JirkaZ 03. 06. 2012 19:49)

3. 6. 2012 21:29 | Rada

Pan Drábek má údajně vazby na ČS, takže pravděpodobně nebylo žádoucí, aby to vyhrál někdo jiný než ČS.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 03. 06. 2012 19:53)

4. 6. 2012 15:54 | pavla

No bezva, už vidím, jak já jako nezaměstnaný kantor přijdu do obchodu, budu platit sockartou a budu sledovat ty pohrdavé pohledy jednodušších prodavaček či okolostojících zákazníků. Ne, děkuji. Jaksi se zapomíná i na psychologický efekt, který skutečně může být destrukční.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

4. 6. 2012 17:04

Protože jsem jako mnoho dalších postižen exekucí a zároveň pobírám dávky v hmotné nouzi, protože přes rok se mi nedaří sehnat práci ani při své vcelku slušné kvalifikaci, zeptal jsem se dnes na PÚ, jak to tedy vypadá s tzv. S-Kartou. Úřednice mi sdělila, že zatím ještě nemá Exekutorská komora vyhráno, protože MPSV jedná o výjimku pro S-Kartu, aby nebyla postižitelnou exekutory. Nevím, zda existuje statistika, kolik lidí by v opačném případě bylo rázem na samém dně, ale jisté je, že by to neodnesli jen jednotlivci, ale např. i matky živitelky, protože S-Karta má být nejen pro nezaměstnané. Pevně doufám, že do jejího zavedení seženu práci, protože nevěřím, že to dobře skončí. Přemýšlel jsem, kolik mi potom zbude možností. 1. Nějakým záhadným způsobem vyžít z nuly. 2. Půjčovat si od malého zbytku známých, kteří mi zbyli a doufat, že práci brzy dostanu a že jim vše splatím i přes exekuci na plat. 3. Páchat majetkovou trestnou činnost nebo pracovat načerno, protože taková práce se dá sehnat. 4. Zúčastnit se nevyhnutelných občanských nepokojů a donutit vládu, aby něco podnikla, ale ta než se rozkývá, tak umřem hlady s hlavou plnou vší. 5. Požádat o azyl v některé přilehlé zemi, kde se musí exekutoři řídit pravidly a i při spolupráci s naší Exekutorskou komorou mi nevezmou to poslední, co mi zůstalo. Pokud má ovšem někdo variantu č. 6 a stojí za to, rád si ji zde přečtu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+20
Líbí
Nelíbí

4. 6. 2012 20:33 | Rada

Nezapomíná. Naopak bych řekl, že psychologický efekt byl jedním z hlavních motivů pro celou tuhle akci. Další důvod byl podle mě dohození kšeftu spřízněným lidem. Tyto důvody se na první pohled vylučují, tak to ale nejspíš není. Pokud poklesne objem vyplácených dávek třeba o 10%, mnoho voličů to velmi ocení a i tak to pořád bude pro ČS výborný kšeft.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pavla 04. 06. 2012 15:54)

9. 6. 2012 10:17 | Michael

Zajímalo by mne zda ministerstvo myslelo na důchodce a tělesně postižené.Příklad: babička věk 90let-(příspěvek na bydlení)je ráda,že nemusí nikde chodit a pamatuje si,tak akorát okupaci Němců,ale co měla ráno k snídani to si ani boha nevzpomene.Po takovém člověku chcete aby si pamatoval PIN a nebo aby si vybrat z bankomatu?Opravdu zase výkřik do tmy kde mnoho aspektů nedomysleli.Zkrátka proč to dělat jednoduše,když to jde složitě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

9. 6. 2012 19:16 | drábkovo fámulus

Když vás to tak zajímá, tak ne.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michael 09. 06. 2012 10:17)

10. 6. 2012 14:58 | Veronika Vorosova

To je zajimave ze mam exekuci aniž bych zani mohla a ted jsem na materske jako svobodna matka tak co to tu blacate za blbosti
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 01. 06. 2012 09:02)

10. 6. 2012 17:25 | cataclysma

To v žádném případě nejste sama. Jen krátkozrací primitivové si myslí, že lidé, na které je uvalena exekuce, si za své problémy mohou sami. Existuje například spousta matek samoživitelek, které opustil partner a zanechal po sobě dluhy, které tato maminka musí splácet. Doposud se jí to dařilo tak, že po pár stovkách umořovala dluh a peníze na živobytí jí přece jen nějaké zbyly. Pokud ovšem budou zavedeny S-karty, bude to běžný účet, na který budou mít exekutoři dle stávající legislativy nárok a tato maminka se ocitne po prvním měsíci zcela bez prostředků. Ačkoliv se to zdá nepředstavitelné, tak Ministerstvu práce se zatím nedaří vyjednat zákonnou výjimku pro účty vedené pod S-kartou, na kterou budou vypláceny všechny možné státní příspěvky. Myslím, že ministr Drábek si neuvědomuje, co vše odstartoval svým bezva nápadem. Otázkou je, komu se chtěl vlastně zavděčit. Zda České spořitelně nebo Exekutorské komoře. Bohužel jeho omyl se ukáže až bude pozdě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Veronika Vorosova 10. 06. 2012 14:58)

2. 7. 2012 14:25 | senkova

Podle toho co čtu i já kartu. Na kterou mi bude chodit příspěvek na mobilitu v hodnotě 400 Kč měsíčně, který si samozřejmně nechám přeposílat na svůj klasický účet. Mimo jiné až to vyřídí, protože o to máme zažádáno od ledna. Ale pro zaneprázdněnost pracovníků, to leží někde na stole a máme červenec bez průkazky a jejích výhod i bez toho příspěvku na mobilitu, který prý nelze vyplatit zpětně. Takže na nás vlastně ušetří :) ... již minimálně 2000 kč v tomto roce a nám to hrozně pomůže a usnadní život.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

2. 7. 2012 14:29 | senkova

No nevím jak ušetří za vyplácení v našem případě. Dcerce bude vydána průkazka ZTP/P a protože je zbavena svépravnosti a podle toho co čtu i já dostanu kartu. Na kterou mi bude chodit příspěvek na mobilitu v hodnotě 400 Kč měsíčně, který si samozřejmně nechám přeposílat na svůj klasický účet. Takže místo toho, aby mi to posílali jen příkazem jako dosud, vydají 2 karty, které samozřejmně něco stojí a někdo je zaplatí. Mimo jiné až to vyřídí, protože o to máme zažádáno od ledna. Ale pro zaneprázdněnost pracovníků, to leží někde na stole a máme červenec bez průkazky a jejích výhod i bez toho příspěvku na mobilitu, který prý nelze vyplatit zpětně. Takže na nás vlastně ušetří :) ... již minimálně 2000 kč v tomto roce a nám to hrozně pomůže a usnadní život.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

2. 7. 2012 15:01 | senkova

varianta č.6 mě napadá dost často - euthanasie prý jsou proti tomuto myšlenkovému přístupu prášky, ale návštěvy lékaře a antidepresiva taky něco stojí
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 04. 06. 2012 17:04)

1. 9. 2012 15:46 | jindra

Proč si lidé, kteří se obávají bankomatů nemohou vybrat své peníze na přepážce a proč se nedostanou ke všem svým penězům, protože bankomat nevydá menší částku než 200,- kč?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

7. 11. 2012 20:20 | Lenka

Spořka na tom vydělá nechutné miliardy, státu to nepomůže absolutně nijak, jedině to zkomplikuje život těch kterých se to týká:( Je to totální zbytečnost a debilnost:(
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 654 875 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2019

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Co přináší štěstí lidem ve městech? Hlavně parky či knihovny

Co přináší štěstí lidem ve městech? Hlavně parky či knihovny

V ekonomice jsou veřejné statky definovány jako místa nebo věci, které jsou dostupné všem...více

Rozhovor: Bez nové legislativy hrozí zánik žurnalistické profese

Rozhovor: Bez nové legislativy hrozí zánik žurnalistické profese

Nově připravovaná legislativa zásadně ovlivní způsob, jakým se budou na internetu šířit...více

Vede heroin, nikotin je třetí: Zde je pět nejnávykovějších látek

Vede heroin, nikotin je třetí: Zde je pět nejnávykovějších látek

Jaké jsou nejnávykovější drogy? Odpověď na tuhle otázku závisí na tom, koho se ptáte....více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Zámečník

ekonom

Jaroslav Vostatek

ekonom

Miroslav Zámečník
ÚSPĚŠNOST
70,97 %

z 31 duelů
×
Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
70,97 %

z 31 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK