Kolik musíte spořit na?
Interaktivní grafiky
Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla
Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Michal Horáček
hudebník a podnikatel
Vladimír Dlouhý
exministr a ekonom
0,00 %
z 0 duelů
0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Jak utrápit stavební spoření k smrti
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 4. 2012 12:39, Pavel
Nedůvěra v penzijní fondy je dána samou podstatou spoření na penzi - teď si spořím a za 30+ let z toho (možná) něco získám. Jenže historická zkušenost našince učí, že za posledních více než sto let nebylo v historii České kotliny ani jedno třicetileté období, během něhož by úspory aspoň jednou neztratily svou hodnotu. A tedy spořit na více než třicet let = házet peníze do kanálu.
Kdyby stavební spořitelny začaly nabízet penzijní spoření, také okamžitě ztratí důvěru.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
24. 4. 2012 12:41, No
Myslím, že stavební spořitelny to zbytečně dramatizují. Nic jim nebrání vydat hypoteční zástavní listy, které by konkurovaly státním dluhopisům a tak zajistit peníze pro svoji činnost a drobné stavebníky. Problém je v tom, že na HZL by asi tolik nevydělávaly jako na stavebním spoření, kde si přikrádají za cílovou částku, za vedení účtu atp.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 36 komentářů)
27. 4. 2012 15:14 | Karl von Bahnhof
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 4. 2012 12:09 | TVK
Lepší dostupnost pro žadatele s nižším příjmem znamená přeloženo do češtiny vyšší rizikovost daných úvěrů. A to je přesně to, co by stát měl podporovat (?). Apropo, nevznikla finanřční krize v USA tak nějak podobně?
Mimořádná splátka – pokud chcete, na trhu seženete x hypoték s různými variantami a možnostmi, klidně se 100% splátkou bez poplatky kdykoliv.
Dlouhodobou fixaci úroků již ani nekomentuji, vidím, že je to zbytečné.
Váš dobrý vtip nekomentuji, jen spekulujete. Ukáže rok 2015. Stačí se podívat na vývoj bankovnictví za posledních 20 let, třeba na diskutované hypotéky (kde byly nákladově a s úroky 10 let zpátky) , nebo na bezplatné účty (před 5 lety scifi, dnes naprosto běžné). To, že většina populace lpí na srovnatelných, ale dražších produktech, to není můj problém.
A k poslednímu odstavci – stát má zajišťovat nutné služby, které mají být nestranné (právo, policie, armáda …) nebo ty, které jsou bezpodmínenčně nutné k jeho fungování a na tržní bázi (a to je v Evropě často otázka) by nefungovaly. A tam rozhodně nepatří to, aby si finanční troubové se státní účastí spořili, protože jinak by všechno prožrali …
A jen na okraj doporučuji tento článek na konkurenčním serveru, který krásně ukazuje, jak to hodné a výhodné stavební spoření je tady pro lidi.
http://www.hypoindex.cz/preklenovaci-uver-cmss-predcasne-splatit-ne/
Podobně lze v minulosti zmínit chování spořitelen při přílivu klientů na přelomu tisíciletí, kdy výnos vůči inflaci byl vysoce nadstandardní. Spořitelny pružně zareagovaly a násobně zvedly roční poplatky. Podobně se chovaly a chovají dodnes, kdy při změně nějakého starého spořícího tarifu a přechodu na nový vám sebrali 1 nebo 1/3 všech úroků zpětně. Jistě si sám přes palec dokážete spočítat, jaké příjmy z poplatků měly stavební spořitelny při největším boomu 2002-2003 a jaké dnes (které budou jen dál výrazně padat, jak ubývá živých i nových smluv). A jen o to jde.
26. 4. 2012 10:25 | Karl von Bahnhof
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 4. 2012 7:33 | Pavel
To přece není pravda. Ty peníze jste nedostali od daňových poplatníků, ale jen jste si vzali zpátky část peněz, která z vás sedřel stát. Kdo si může dovolit spořit na SS, odvádí na daních mnohonásobek podpory SS, takže si na ni přispívá jen on sám.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 14:02 | Karl von Bahnhof
Zkuste mi odpovědět na prostou otázku: co tímto zásahem státu získám já - občan?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 14:02 | Michal Kára
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 4. 2012 18:35 | TVK
Ano, 2,8% momentálně nabízí kampelička, což je při 100% jištění vkladů do 100.000 EUR naprosto bezrizikové spoření. A pořád se bavím o penězích hned, ne umrtvených na až 6 let.
Doporučil bych, aby jste si informace aktualizoval vy. Fixace na 30 let, Hypoteční banka - momentálně od 4,49. Pětileté běžně okolo 3,5%. Proti tomu překlenováky se všemi nevýhodami (výhodu nemají naprosto žádnou) při běžných částkách minimálně od 4%. Ŕádné úvěry kvůli jejich časové nedostupnosti v nějaké solidní výši (aspoň 300tkč) neřeším. Já rozdíl anebo výhodu stavebního spoření nevidím.
RPSN - už několikrát jsem Vám uvedl, že když si zvolíte vhodnou hypotéku, tak RPSN se bude rovnat nebo naprosto limitně blížit úroku. U mne momentálně po 4 letech jsem zhruba na 3,2 a ten, kdo ji v té době vzal na menší LTV, se dnes pohybuje v průměru okolo 2,7.
Závěrem - stavební spořitelny v posledních letech půjčovaly v průměru okolo 60 mld. ročně a stát to dotoval v průměru 13 mld. Kč. Vskutku efektivně využité peníze, když podmínky půjček jsou finančně podobné tržním podmínkám subjektů nedotovaných.
Alternativu k nezajištěným úvěrům Vám z tohoto parametru nenabídnu, protože pro mne jsou primární peníze a nákladovost. Pokud mne vyjde levněji zajištěný úvěr (klidně jen cena odhadu), tak nevím, proč bych řešil dražší nezajištěný. Vývoj ukáže, jak s uvolněním trhu stavebního spoření vzniknou nové bankovní produkty zaměřené na tento segment.
Na státních příspěvcích jsem Vám jen chtěl prakticky demonstrovat, jak stát tímto skutečně přispíval často těm "potřebným", zatímco do státní kasy na tento výdaj přispívali všichni, včetně těch příjmově slabších, kteří si toto spoření nemohli dovolit a kteří ty příspěvky potřebovali a potřebují určitě více, než skupina opačná.
A na závěr - bavíme se tady o produktu, kde je po odečtení nákladů státní příspěvek max. 1700 Kč ročně (a ještě z toho ročně 3% ukusuje inflace). To je suma, kterou si normální člověk vydělá za max. 2 dny, zatímco v počátku systému to bylo bez pár drobných 4500 Kč, což tehdy znamenalo čistý plat minimálně za 3 týdny. Takže mnoho povyku pro nic způbeného tím, že stavebním spořitelnám prostě výrazně klesají příjmy z poplatků, klesá počet klientů stávajících a hlavně nových.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 4. 2012 11:41 | Karl von Bahnhof
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 20:58 | TVK
Pokud je pro Vás tupý argument to, že už při naspořených 100.000 Kč dostanete při běžném spořícím tarifu 2% roční výnos cca. 3.400 Kč (2.000 podpora, 1.700 čistý úrok, minus 300 poplatek za vedení účtu) a tytéž peníze si půjčíte za obvyklých 4,5%, takže po odpočtu úroků platíte 3.825 Kč, tak k tomu nemám komentář. K tomu samozřejmě poplatek za druhý (úvěrový účet) a zřízení meziúvěru, běžně 1% z CČ, i když třeba jen za pár měsíců máte nárok naúvěr řádný. A co s tím udělá stoupající naspořená částka nebo často "rychlý" úvěrový tarif s 1% (!!!) na spořící straně, to si každý rozumný spočítá sám.
Dlouhodobá fixace - hypotéky je možné mít s fixem klidně až na 30 let (aktuálně je nabíbce sazba 4,49, možná i menší, už to tak nesleduji).
Chování státu ohledně stavebního spoření je jen přibližování se těm právně i ekonomicky stabilizovanějším zemím, což jsou v tomto případě slovy DVĚ. Německo, podpora 8,8% ročně, max.45 EUR, navíc pokud má střadatel roční příjem pod 25.600 EUR. A druhé je Rakousko, roční podpora variabilní, za rok 2011 je to 3% a max. 36 EUR.
TAkže opakuji, stavební spořitelny dnes nenabízí nic tak extra výhodného, co by stálo za to, aby stát vyhazoval z okna donedávna až 15 mld. ročně.
P.S.: Taky mi ty změny na druhé straně vadí, protože jsme s manželkou měli 5 starých smluv na "nevyužitá" RČ v rodině, takže jsme naprosto bezpečně a v té době s velmi nadprůměrným výnosem dostali jen tak bez ničeho od ostatních daňových poplatníků 22.500 Kč za rok včetně těch, kteří vydělávali tolik, že si prostě stavební spoření nemohli dovolit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 19:39 | Karl von Bahnhof
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 18:21 | Slávka
24. 4. 2012 17:13 | TVK
A úvěry? Většina peněz půjčených stavebními spořitelnami jsou překlenováky, kde k relativně výhodné sazbě je nutno připočítat ztrátu z "půjčování si vlastních peněz" na spořící straně a opět nejrůznější poplatky (přidělení meziúvěru, vedení účtu, výpis), takže ve finále jsme na nějakých 4,5-5%. A to si srovnejte s hypotékou, kterou klidně pořídíte s úrokem okolo 3% a již několik let klidně i bez jakýchkoliv poplatků. S flexibilitou (pokud ji potřebujete), která je proti překlenováku nesrovnatelná - viz. nedávná změna podmínek u Lišky :-) Takže pokud chcete, jediným vedlejším nákladm hypotéky mimo úroku je odhad a nějaké kolky na katastru (3-5tKč).
Standardní úvěry zer stavebního spoření nemá smysl řešit, ty jsou finančně v menšině a než se člověk dohrabe efektivním využitím stavebního spoření k nějaké smysluplné částce (aby měl zase výnos ze spoření), tak je to 10 a více let. A opět úrok dnes ve srovnání s hypotékou žádná výhra.
Takže jediný, kdo dnes na stavebním spoření vydělává, jsou stavební spořitelny. U vyšších půjčených částek je naprosto s přehledem úroky i celkovými náklady válcují tržní půjčky (hypotéky) a u menších částek dotovat 5 střadatelů státními penězi, aby si pak jeden (taky dotovaný) z nich vzal úvěr za podobných podmínek, jako od hypoteční banky nedává ekonomický smysl.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 15:45 | Karl von Bahnhof
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 15:41 | Jouda z Kadaně
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 15:32
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 15:27 | Michal Kára
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 14:51 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 14:51 | TVK
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 4. 2012 14:34
24. 4. 2012 14:29 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/2
Předchozí