Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyhlásil švarcsystému válku. Firmám i pracovníkům hrozí vysoké pokuty. Neměl by se ale švarcsystém spíš legalizovat? Zeptali jsme se advokáta Tomáše Sokola, ekonomů Aleše Michla a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 2. 2012 9:39, Roman Hon

Obyčejný živnostník - řemeslník po přečtení názorů výše uvedených osobností dá velké většině z nich za pravdu. Z vlastní zkušenosti vím, že při charakteru mé živnosti ( služby - montáže a opravy vodoinstalce, odpadů a topení ) není jednoduché si dovolit zaměstnance. Jakmile někoho přijmu nastane mi povinnost kromě zajištění dostatku práce a následně jejího odvedení v náležité kvalitě a vyřízení úhrady od zákazníka i neustálá starost o svého zaměstnance. Musím ho vybavit od oblečení přes nářadí a ochranné pomůcky a také ho proškolit a tak podobně.
Okamžitě mi taky nastanou povinnosti jako přihlašování sebe a jeho na kdejakém úřadě a pojišťovně. Nad hlavou mi neustále vysí starost, jak to budu zvládat, když nedejbože začnu sám marodit nebo i můj zaměstnanec. Sám na nějakou kloudnou nemocenskou vůbec nedosáhnu a o placené dovolené narozdíl od svého zaměstnance se mi může jen zdát.
Zaměstnanec má svá práva a mě z nich jako OSVČ a zaměstnavateli plynou povinnosti - starat se. Pomalu se ze mě stává opatrovnická firma, kterou však za tuto činnost nikdo neodmění a která už nemá ani tolik času a klidu na svůj prvořadý obor podnikání, který ji živí.
Také mě pomanu a jistě začnou úřady zvát na kontroly, jak správně a včas za svého zaměstnance odvádím povinné odvody ( jak je pak možné, že jiné "firmy - společnosti" tolik dluží? ). Také je v určitých obdobích nutné vyplňovat a odesílat další a další přehledy a přiznání ...
A zaměsnanec - ten se většinou jen vez a začne si diktovat a připomínat na co má právo a kolik musí za co dostat a co a kdy potřebuje ... A že by byl alespoň trochu nucen se snažit a mít o práci a její kvalitní odvedení zájem, tak o tom se jen vypráví ve vzpomínkách na živnostníky a jejich zaměstnance z 1. republiky a nebo v pohádkách.
Zamyslete se i nad tím, že budu chtít zaměstnat někoho po vyučení - bez kloudné praxe a pracovních návyků. Jak mám na takového člověka sám vydělat, abych si ho mohl dovolit při současném systémů opatrovnictví a ochrany a při cíleném vedení k nesamostatnosti a neodpovědnosti. Jak to udělat, když nemám aparát spolupracovníků, kteří budou řešit personalistiku, bezpečnost práce a související agendu a budou znát a stíhat reagovat na všechny možné změny a úpravy ... a kteří ho za mě budou pomalu na pracovišti učit, jak se co má správně dělat, když já budu vyplňovat přehledy a přihlášky? Ve své podstatě ani tolik nevydělám, abych si mohl dovolit někoho takového zaplatit. A taky když vezmu v potaz časovou nátočnost toho všeho co kolem zajištění samotné práce a věcí kolem zaměstnance je třeba vykonat, tak by pro nás OSVČ - zaměstnavatele měl mít pracovní den alespoň 48 hodin, abychom mohli dostát čestně všem svým závazkům a povinnostem.
Potom je tu i otázka, jak mají takoví učni sehnat praxi a tedy i zaměstnání v oboru. A tak se dělá, kde a co se dá a pak se fiksluje praxe a zařizují se živnosti, kde se dotyčný začne učit a získávat praxi pokud má odvahu sám na vlastní pěst, ale často i na úkor zákazníka - a je to tak v pořádku? Je správné mladým už od začátku ukazovat, že věci kolem nás nejdou dělat normálně, jednoduše a pořádně, ale že se musí oklikou a mnohdy i né zrovna s čistýma rukama a že člověk ani nestíhá poznat včas kdy a co a jak zařídit?

No a teď se podívejme na situlaci, když Já ( OSVČ ) seženu dost práce a nezvládal bych ji sám, tak se prostě obrátím na kolegi, také OSVČ a vezmu je pod sebe a mám jen starosti na které celkem stačím - zorganizovat práci a připravit materiál a zákazníka tak, abychom zakázku včas a kvalitně zvládli a po uhrazení díla se vyrovnáme a všechny své náležitosti si každý řešíme sám a tak, jak je třeba. Snad by bylo i možné na základě "nějakých pracovních knížek" zaměstnávat v určitých intervalech jednoho či více "pracovníků s malou praxí", kteří budou mít na trhu práce po určitou dobu možnost samostatně, formou brigád a výpomocí takto získávat pracovní návyky a taky prostředky, s kterými se budou na základě jednoduchého vzorce ( z toho zo vydělám - zaplatím to a to a s ostatním si už hospodařím sám ) učit žít a postupně se připravovat na pozici budoucího samostaného zaměstnance nebo živnostníka.
Pokud by byl takovýto systém nastaven tak, aby mohl fungovat jednoduše a dlouhodobě tedy = spolehlivě, tak co si více přát.
Dejte nám možnost v klidu a bez velkých potíží vykonávat své řemeslo a nechte nás vydělat, abychom se uživili a Ti z nás, kteří to dokážou se mohli i rozvíjet a za nějaký čas budou tak silní, že si budou moci dovolit zaměstnat jak řemeslníky - dělníky, tak i člověka, který bude zvládat potřednou ( doufám, že né příliš přebujelou ) administrativu stímto vším spojenou.
Jistě, že nemusím mít ve všem pravdu, ale už dlouho platí, že v jednoduchosti je krása a v podnikání a ve společenském životě by určité zjednodušení a návazně trvalý důraz na dodržování obecně platných a uznávaných pravidel jenom prospěl.
Omlouvám se za obsáhlost svého přízpěvku, ale už douho mě tyto otázky věci tíží.
Snad bude jednou i lépe.

Reagovat

 

+68
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 2. 2012 10:08, Mirek Bubák

Pane Hon, skvělá práce !!!! Jen mi je líto, že ti, kterým by přečtení článku otevřelo oči, tak ti ho budou ignorovat. Sám moc dobře vím, kolik zakázek ve stavebnictví jsme mohli zrealizovat jenom proto, že jsme nemuseli "živit" kmenové zaměstnance. Stát tím honem na švarcsystém řeší jednu ze svých četných neschopností - zvládnout výběr daní a odvodů od OSVČ.... To neumí, tak jde cestou nejmenšího odporu - zatrhnout tomu tipec...

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Hon 24. 02. 2012 09:39)

Další příspěvky v diskuzi (45 komentářů)

25. 5. 2012 22:05 | HANKA

Každý živnostní se má co ohánět. Není opravdu lehké se uživit, tímto zlikvidují hodně drobných podnikatelů. Všichni skončí na pracaku. To bude pro stát určitě efektivnější!!!! Šikovný živnostník pracuje od rána do pozdního večera. A to dokonce soboty i neděle a za každého počasí.Často v letních měsících jde i rodina stranou. Protože je pěkné počasí a střecha se musí udělat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

25. 5. 2012 22:08

Užasný, tím jste rekla vše.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rebave 02. 03. 2012 13:50)

31. 5. 2012 19:04 | Ladislav Žák

Domnívám se, že není žádný problém každému z uchazečů o práci dát vybrat jestli chce méně peněz a zaměstnanecké zabezpečení nebo více peněz a odpovědnost za sebe. Současný systém je zcela hospodářsky neefektivní,rozpočtově drahý a hlavně lidsky nedůstojný a devastující společnost. Trestat lidi, kteří chtějí pracovat, a ty, kteří jim to se značnými obtížemi umožňují, je prostě nedůstojné. Klišé zlého podnikatele, vykořisťovatele, a hodného zaměstnance,tvůrce hodnot je opravdu hloupoučké. Zaměstnavatelé nejlépe vědí, které spolupracovníky si mají podřidit a zavázat dlouhodobým zaměstnaneckým vztahem a od koho potřebují krátkodobě jenom jejich práci. Je zcela iluzorní, že všichni chtějíbýt zaměstnanci, stejně jako že všicni by skočili jako OSVČ. Spolupráci OSVČ a zaměstnavatelů bych naprosto dereguloval... Argument o výběru daní je hloupý, protože stát ožebračuje pracující jenom proto, aby na druhé straně mohl hradit stále více nezaměstnaných.To jenom posiluje rozvrat společnosti na neužitečné a ty, kteří je musí živit a zároveň jim nedají možnost se zapojit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

4. 2. 2013 18:39 | František Horák

Jedna věc je názor povrchní od všech většinou ekonomů nebo malých živnostníků, že by měl být Švarc-systém legální. Chápu, že např. zedník, instalatér, elektrikář apod. nemají zájem se nechávat vykořisťovat přes jakéhokoliv zprostředkovatele a přijít tím o nemalý zisk. Dále nejsou vázáni v prac. vztahu žádnými nařízeními, hlavně prac. časy, mzdovým omezením apod. a mohou si k sobě zaměstnat ještě kolik pracovníků chtějí. Ekonomové jsou také pro, protože budou vždy na straně firem, které defakto jen zaplatí na fakturu za odvedenou práci a tím to pro ně končí (nemusí se starat o účetnictví pracovníka, prac. oděv, bezpečnost práce, dovolenou, nemoc, penzi atd...). Zkuste se takto zaměstnat a mít 10.000,- Kč na ruku jako OSVČ a vyjít s touto almužnou. To by si tak všichni zaměstnavatelé takto přáli a všem zaměstnancům by ihned po schválení změnili smlouvy na OSVČ. To by kapitalista zatleskal a obyčejný človíček aby šel o žebrácké holi a ještě se staral o účetnictví + prac. oděv, bezpečnost práce, dovolenou, nemoc, penzi atd...). Ačkoliv jsem neměl pana ministra Drábka rád, tak s ním plně souhlasím, že by neměl být tzv. Švarc-systém legální. Povrchní názory - viz shora uvedení živnostníci a ekonomové - nemohou posoudit situaci na prac. trhu globálně a odborně, což může jedině MPSV. Dám ještě příklad právě z jiného pohledu -mého, než jsou hlavně řemeslníci. Byl jsem několikráte veden pod smlouvou o zprostředkování jako osoba OSVČ jako obchodní zástupce. Když pracujete takto pro jednu firmu 8 let a stále jste stejně OSVČ a máte pravidelné měsíční vyúčtování na fakturu, tak je to nelegální. Firma mne měla už 2. měsíc zaměstnat na zaměstnanecký poměr. Když mi byla vypovězena smlouva, dlužili mi 80.000,- Kč za zprostředkované obchody. Musel jsem si tuto sumu půjčit za lichvářské poplatky 67% od GE Money bank, abych nebyl pod mostem a pod pohrůžkou, že je dám k soudu za zaměstnávání v Švarc-systému mi teprve uvedenou částku zaplatili. To je tak asi ode mne vše k uvedenému zaměstnávání v tzv. Švarc-systému.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

12. 6. 2015 11:51 | Karel Veselý

Jo švarcsystém se někdy může krutě vymstít. Dělám ve stavebnictví a slyšel jsem spousty příběhů od lidí, co pracovali jako zhotovitelé či pracovníci na stavbě tzv. "na sebe". Jenomže si neohlídali, že krom evidence daní a soc/zdrav. je dobré si platit ještě další pojištění (úrazovka) a konzultovat si BOZP. Pak stačí jeden úraz, pojišťovna sezná, že daný zedník nebyl dostatečně poškozen a je to bez kompenzace, sorry. Proto by si kdokoliv kdo pracuje na stavbě měl zjistit, jak to mají s koordinátorem BOZP (více info třeba zde http://www.koordinacebozp.cz/), protože pokud jej nemají, tak se vystavuje docela riziku, že se něco stane
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 157 517 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Články na Heroine.cz

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně vypraného prádla. Maminčiny ruce namazané krémem. Oblíbený parfém. Naše životy nenápadně...více

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

Před sto padesáti lety nic jako feminismus neexistovalo, ale přesto vyšel spisek, který...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Stanislav Gross

expremiér a podnikatel

Tomáš Paclík

podnikatel, Viktoria Plzeň a Dočista

Stanislav Gross
ÚSPĚŠNOST
25,00 %

z 24 duelů
×
Tomáš Paclík
ÚSPĚŠNOST
58,33 %

z 24 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK