Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chalupa chce rozjet druhé kolo Zelené úsporám! Co si o tom myslíte?

Zelená úsporám – dotace na horské dráze. Jen málokterý projekt má tak barvitou historii. Pro jedny je růžový, druzí ho vidí černě, jiní z něj chvílemi viděli rudě. Teď ministr Chalupa oznámil, že chystá repete. Poučí se z dřívějších chyb nebo nás čeká totéž v bleděmodrém?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 2. 2012 12:49, Jarmil

Já jsem dopadl celkem dobře. Vlastním v Praze dva činžovní domy a u obou se mi podařilo získat dotaci na výměnu oken a zateplení. Stálo mě to celkem 8.000.000,- Kč a 4.000.000,- Kč mi stát pěkně zaplatil a já mohl ještě zvednout nájemníkům nájemné, protože jsem zhodnotil nemovitost :-) Tak, že docace mám rád.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 2. 2012 13:07, Matěj

Já tedy uvažuji tak, že se rozhoduji, jestli chci peníze investovat či nikoli bez ohledu na to, jestli mi nějakou část pokryje dotace. Rozhoduji já sám, takže nemůže být řeč o špatné alokaci zdrojů. To by bylo možné jen v případě, že by každý primitivně přemýšlel ve smyslu - je to dotováno, tak to beru! Naštěstí takhle ale ekonomika nefunguje.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 02. 2012 11:57)

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

23. 2. 2012 18:12 | Tomáš

Dotace jsou jeden velký bordel na kterém se živí spousta státních úředníků. Kdyby nebyly dotace v EU na nic tak dneska máme nižší daně.DOTACE=KORUPCE Proč něco dotovat,když si na to nevydělám tak si to nekupím. Jestliže chcete něco dotovat tak stačí lidem kteří budou zateplovat nebo kupovat tepelná čerpadla atd. chovat se ekologicky odpustit DPH. Pak to bude pro všechny nejen pro pár vyvolených .
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

23. 2. 2012 19:51

Ohledně účelu... sami jsme si zateplili dům a vyšlo to levněji, než od firmy s dotací. A tu dotaci tím pádem nedostaneme - ok, jak libo. Mohli jsme mít tepelné čerpadlo a radiátory, ale říkali jsme si, budeme se chovat opravdu ekologicky, tak jsme pořídili podlahové topení a kondenzační plynový kotel. A jejda, na to se dotace nevztahuje.
Celý ten program je nastaven podivně. Tepelná čerpadla, která jsou v zimě přímotopy, navíc s velmi omezenou životností a problematickou návratností - majitelé uvidí cca po 5-10-ti letech provozu, pokud umí počítat, dotaci mohou, moderní kondenzační plynové kotle nemohou, materiály musí projít registrací, firmy musí projít registrací...Ale chápu to. Některé zákony je možné připravit a schválit během týdne. Na ostatní, zvláště rozumné věci není nikdy dostatek času.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 02. 2012 13:02)

26. 2. 2012 14:57 | Pavel

Program jsem si prakticky "užil" jako SVJ a vidím to jinak. Bursík to na začátku šíleně zkomplikoval a tak nebyl zájem. Jeho nástupci nastavili rozumnější podmínky a vlna žadatelů se dala do pohybu. Dík otřesné byrokracii neměloministerstvo dlouho žádný přehled o finančních požadavcích. Jakmile zjistili, že svůj "podnikatelský záměr" přepísklo o 40% začli to na český způsob"řešit". Efektivita těch investovaných 19 miliard versus ušetřené palivo a tedy bursíkovo CO2 je děsivě mizivá. Ovšem když nám hloupí Japonci dávají peníze za středověké odpustky proč je neutratit? Nakonec to dělá i zaměstnanost ve stavebnictví a na úřadech SFŽP.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

27. 2. 2012 8:36 | Milan

Dotaci jsem vyčerpal a to v hodnotě cca 560 000 Kč . Peníze stát zcela zbytečně zdržoval byly mi vyplaceny déle než po roce po ukončení požadovaných opatření. Problémem byly jak nejasné podmínky tak i chaos který fungoval na úřadě, kde se například moje žádost ztratila na celý měsíc. Při podání žádosti jsem neobdržel referenční číslo, takže následně nebylo možné žádost dopátrat. Rozhodování o dotaci pro můj projekt probíhalo v mnoha kolech. Schvalování trvalo děle než rok. Několik komisí zasedlo schválilo jen proto aby jiné komise opět zasedli nakonec i partneři- Japonci měli právo veta. myslím,že poslední v řadě byl ministr který vše podepsal. Od finálního schválení ministrem v listopadu jsem peníze obdržel až v červnu následujícího roku. Na můj vkus bylo vše až příliš napínavé. A to jsem se ještě nezmínil o všech těch úžasných dodavatelích, kteří Vám permanentně lžou nebo jsou alespoň hodně ekonomičtí s pravdou úroveň stavebních firem u nás je bohužel velmi špatná. Souhrn - v číslech penězích i s půjčkou a současným úrokem od banky na 2 mil.Kč se se sice projekt vyplatil, vezmeme-li v potaz ovšem ztrátu času, velké napětí díky nejasnostem a nejistotě jestli peníze podporu vůbec obdržím, veškerý stavební nepořádek a únavu celé rodiny, tak zcela jistě je projekt jedno velké mínus. Osobně bych ho už podruhé neabsolvoval a to ani za milion, protože zdraví máme každý jenom jedno.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

5. 3. 2012 18:23 | Robert

Tak, jak situaci s se schválením dotace popisuje Milan 27.2.2012 prožíváme i my, jen s tím rozdílem, že on už ví, že ji má. Kdežto my ještě po 15 měsících od odeslání žádosti na sfžp nevíme o dotaci nic konkretního. A to je hrozné. Jak to opravdu vypadá se schvalováním žádostí dobře popsala va svém článku i Rut Bizková: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/rut-bizkova.php?itemid=12728.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2012 12:34 | Robert

Ano, přesně tak jsme dopadli taky. Zateplený dům, vyměněná okna, půjčka pro důchodce neúnosná a to všechno jenom proto, že jsme se nechali Fondem přesvědčit o bůhví jak výhodné návratnosti vložených finančních prostředků z programu MŽP ZELENÁ ÚSPORÁM. Dům mohl ještě klidně pár let s opravou počkat, okna zase až tak špatné nebyly a bylo by všechno bez dluhů. Klidně si změní v běhu žádostí platnost článků Směrnice MŽP a nikoho o tomto, pro ně výhodném tahu, ani slůvkem neinformují. Co však od takových podražáků může jeden naivní trouba očekávat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (petr 23. 02. 2012 08:37)

17. 8. 2012 11:41 | Robert Hrabal

Jako důchodci jsme se s manželkou rozhodli v roce 2010 na základě nabídek na výhodné dotace od SFŽP zateplit dům a tak jsme se nechali přesvědčit širokou mediální reklamou jak MŽP a tedy SFŽP. Ano, požádali jsme u České Spořitelny o úvěr na výměnu oken a zateplení rodinného domu. Bylo nám vyhověno a půjčku jsme dostali. Pochopitelně jsme s dotacemi počítali na částečné splacení dluhu. Poslali jsme prostřednictvím firmy, u které jsme si zadali výměnu oken, žádost na SFŽP a cca 1/2 roku jsme čekali, než Fond na naši žádost zareagoval a sdělil nám ve výzvě k doplnění žádosti konečně i informaci, pod jakým číslem je naše žádost zaregistrována. Ve výzvě na doplnění jsme byli upozorněni na 60 dní pro opravu a doplnění. Podstatné informace z Fondu na opravu a doplnění byly natolik nesrozumitelné a v domnění, že mám na to 60 dní jsem zpět odeslal po asi 3 dnech dokumenty, jež jsem už měl založeny a protože jsme ještě čekali na dokončení venkovního zateplení a neměl jsem kompletní dokumentaci, předpokládal jsem že SFŽP bude dále postupovat tak, jak informoval žadatele ne směrnici MŽP 9/2009 ze 13.srpna, kde bylo fondem umožněno další doplnění. A zde nás Fond a tím i MŽP úmyslně podvedli. Dva dny před hromadným odesláním VÝZVY změnili znění Směrnice MŽP, kde dobu na doplnění a opravu změnili na oněch 60 dní a určili že doplnění je možné pouze jednou. O tom faktu, že doplnění možné jen jednou pozapomněli žadatele o dotace informovat. A to považuji za účelové zkreslování údajů. I když jsem se po zjištění nesrovnalostí o tomto informoval jak ombudsmanku Mgr.Kolínskou, tak i SFŽP- zákaznické centrum na MŽP i přímo ministra T. Chalupy, neuspěl jsem. I po tomto jsme asi po roce od odeslání naší žádosti obdrželi zamítavé stanovisko SFŽP na naši žádost. Reagoval jsem podle našeho práva a poslal proti tomuto rozhodnutí odvolání. I toto však bylo zamítnuto. Pokud můžu sdělit můj názor a reakci na SFŽP a jeho ZELENOU ÚSPORÁM, tak rozhodnutí ministra ŽP mgr. T. Chalupy a jeho rozhodnutí na znovu rozjet ZELENOU ÚSPORÁM, lituji již dopředu ty žadatele, kteří při případné úsporném procesu SFŽP propadnou pomyslným sítem a dopadnou jako my. Stejně to celé cítím jako podvod na prosté lidi. Hrabal Robert
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 157 517 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky hypotéky

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Články na Heroine.cz

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně vypraného prádla. Maminčiny ruce namazané krémem. Oblíbený parfém. Naše životy nenápadně...více

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

Před sto padesáti lety nic jako feminismus neexistovalo, ale přesto vyšel spisek, který...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Václav Kočka

kolotočář a podnikatel

Matěj Hollan

aktivista

Václav Kočka
ÚSPĚŠNOST
10,00 %

z 20 duelů
×
Matěj Hollan
ÚSPĚŠNOST
22,58 %

z 31 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK