Výpočet čisté mzdy 2023
Interaktivní grafiky
Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd
Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Jiří Dienstbier
politik
Zdeněk Matějovský
podnikatel, Povlečení Matějovský

0,00 %
z 0 duelů

66,67 %
z 3 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Švarcsystém připravuje stát o 90 procent příjmů. Díky paušálu
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 1. 2012 18:39, Milan
A není to jedno, kdo si dá materiál nebo kompjútr do nákladů? Kdyby je měl "zaměstnanec", tak asi bude chtít více peněz po "zaměstnavateli". Nechápu, co stát stále řeší. Jde o kolotoč peněz. Pokud se netočí, nemůže ani stát vybrat na daních!!!!! Pokud si jako OSVČ chci snížit náklady, musím nejprve peníze vydělat a pak prokazatelně utratit (nebo paušálně). Co je na tom špatně? Jako OSVČ mám dokonce menší náklady, protože nemusím platit administrativu, uklízečku, asistentku atd. Tímpádem mi více zbyde a peníze co? Použiju. Něco jimi zaplatím. A ten někdo z toho zaplatí daň, DPH atd. Na tom by měl stát vydělávat. Na tom, když se peníze točí!!!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
22. 1. 2012 22:28, Gabriel Pleska
Pane Kelnare, nevím, jestli si uvědomujete jednu věc. Článek není věnován primárně živnostníkům, ale „zaměstnancům na živnosťák“, lidem ve švarcsystému. Ti náklady prakticky nemají, dostanou kompjútr nebo lopatu od zaměstnavatele nezaměstnavatele.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 37 komentářů)
22. 1. 2012 19:40 | mai
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 17:15 | eďa
22. 1. 2012 16:49
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 16:03 | Státní lichva
22. 1. 2012 15:58 | benzin
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 15:38 | Jarda
22. 1. 2012 15:38 | Jarda
22. 1. 2012 15:12 | P.K.
Dodal bych jen další pohled, že OSVČ nestanovují cenu svých výrobků/služeb ve vzduchoprázdnu jen podle svých nákladů a přání co do zisku, ale v konkurenci s ostatními hráči na trhu, kteří je třeba i podbízejí. Zvedne-li jim stát odvody, tedy náklady, je zatím nezodpovězenou otázkou do jaké míry a kdy je OSVČ budou moci promítnout do ceny. Nejsou v konkurenci jen s tuzemskými konkurenty, ale i zahraničními. Za správný názor považuji, že jsou zdrojem levné pracovní síly na tuzemském trhu. Její odstranění z trhu bude kontraproduktivní.
22. 1. 2012 13:40 | Ferry Mara
1) Paušál, dle zákona o dani z příjmů §7a, je něco, co si daňový poplatník dohodne s příslušným finančním úřadem .......
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 13:38 | Ferry Mara
1) Paušál, dle zákona o dani z příjmů §7a, je něco, co si daňový poplatník dohodne s příslušným úřadem práce. To, co myslí autor a špatně to nazval (není sám), jsou výdaje dle §7, odst.7 Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, může uplatnit výdaje procentem z příjmů (80%, 60%, 40%, 30%). Ale pro jednoduchost budu používat stejný výraz - paušál.
2) Porovnává hrušky a jablka. Neboli OSVČ a zaměstnanci jsou naprosto odlišné skupiny lidí. To, že náhodou se nazývají fyzické osoby a že na ně platí stejné zákony, je jen okrajová záležitost. Každá skupina má jiné povinnosti, jiná práva, jiné výhody a nevýhody.
3) Autor si měl zjistit, kolik OSVČ používá paušály proto, že je to pro ně výhodné a kolik z nich ne proto, že nemusí vést účetnictví (daňovou evidenci). Jsou to totiž dvě odlišné věci. Živnostníci, plátci DPH (obrat nad 1mil Kč/rok - má být sníženo na 750 tis/rok) musí ze zákona vést záznamní povinnost. Tudíž de facto účetnictví, nebo daňovou evidenci. To, že se pak rozhodnou, u daně z příjmů využít možnost odpočtu od základu daně - paušál, je jiná věc. Živnostník jej využije tehdy, pokud jsou jeho náklady nižší, než nabízené paušály.
4) Pro koho je tedy "paušál" výhodný a pro koho naopak? Jednoznačně je výhodný pro OSVČ, který nemá zaměstnance (evidenční povinnost, tudíž účetnictví), který není plátcem DPH a který má obrat pod hranicí minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. V případě řemeslné živnosti a paušálu 80% je to cca 740.000 Kč. U těch, kteří používají 60% je to cca 370.000 Kč. Od těchto částek se odečte příslušný paušál a základ daně je cca 148.000 Kč. Z této částky nezaplatí žádnou daň z příjmů, nebo-li 15% je méně, než odpočet na poplatníka dle §35ba (24.840) a na odvodech na soc. a zdr. pojištění odvedl vše na zálohách - cca 42 tisíc. a nic dalšího doplácet nemusí. Dále nemá zařízení na leasing, a většinou ani žádný investiční majetek, který by odepisoval. Pokud vezmeme toto do úvahy, tak nám většinou zůstanou jen OSVČ, kteří dělají najímanou práci bez materiálu a ODVČ, kteří podnikají při svém zaměstnání. Těm prvním říkáme íčaři /švarcsystém) a těm druhým "příštipkáři". Nebo také úhybný systém od vysoké ceny práce. Část odměny ve mzdě, část na dohodu o provedení práce a část na živnost.
5) Co se stane, pokud se procenta odpočtů od základu daně sníže, dle pana Kalouska? Ty paušály použije málo kdo. Většina živnostníků má marže maximálně 20%. Konkurence je tvrdá a mnohdy nemají ani to. Tudíž odpočet 80% jim vyhovoval. Za určitých podmínek by jej respektovali i mezi 60 až 70%. Níže se to již nevyplatí. Pan Kalousek, bohužel, o tom nic neví. Jeho návrh by znamenal návrat většiny živnostníků ke skutečným nákladům. Což by ve skutečnosti stejně více peněz do státní kasy nepřineslo. Možná právě naopak.
6) Pokud by to chtěl autor pojmout komplexně a seriozně, tak by musel vzít v úvahu vše, co jsem napsal a rovněž pomocí výpočtů doložit, že nižší paušály by přinesly více peněz do SR a současně zahrnout do kalkulace případný pokles oněch živnostníků, kterým se pak nevyplatí živořit, aniž od státu něco chtěli, ale naopak se přihlásit na úřady práce a nyní začít čerpat. Co se pak vyplatí?
6) Tak kde je vlastně problém? Jsou to tzv. paušály? Nebo švarcsystém? Nikoliv, toto vše je jen NÁSLEDEK. Příčina je vysoká cena práce - vysoké odvodové zatížení zaměstnavatelů, nesmyslný Zákoník práce a typická česká závist.
22. 1. 2012 11:24 | Crashpc
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 11:22 | hanak
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 11:18 | hanák
22. 1. 2012 11:11 | Crashpc
22. 1. 2012 10:31
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 9:30 | benzin
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 1. 2012 8:36 | luky
Stránka 2/2
Následující