Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak vybrat hypotéku

Radim Zelený | rubrika: Jak na to | 3. 1. 2012 | 9 komentářů
Ještě než si „plácnete“ s prodejcem nemovitosti, musíte si ze široké nabídky vybrat takový úvěr, jehož podmínky budou vyhovovat právě vám. Pojďme se teď podívat, jak rozumět nabídkám bank.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2012 13:38, imro

Bylo mi 30, kariéru jsem měl nastartovanou, peníze nadprůměrný. Žádné závazky. Doba byla dobrá, protože růst HDP přesahoval 3% a tudíž jí novináři nedávali dramatický přívlastek “krize”.
Vzal jsem si hypo na nový byt. Pěkně jsem to zplácel 4 roky a neviděl žádný problém.
Zrazu jsem se stal pro 2 kolegy v práci nepohodlný, protože chtěli šidit zákazníky i dodavatele a já ne. Majitel rozhodl, že podpoří šizení a mě vyhodil. Nechtěl mě vyplatit a dlužil mi výplatu. Tak byl soud. Problém je, že jsem nečakal podraz od lidí, které jsem dlouhé roky považoval za přátele a zrada mě psychicky vzala. Musel do nemocnice. 6 mésíců jsem nepracoval - 3 měsíce jsem ležel na PN a fin. rezerva mi došla. Pamatujete to reklamní heslo bank „hlavně neschopnost splácet kmunikujte“? No, tak jsem komunikoval a nestačil jsem se divit, jak je banka neochotná cokoliv řešit a jak drastická opatření ihned zavedla. Bance jsem nezapaltil částečně 3 měsíce – paltil jsem jen 1/3 - a i naproti tomu, jsem se ocitnul na seznamu neplatičů – o tom mě banka neinformovala, i když se mno ujednala tak, že když budu platit aspoň část, bude to ok. Banka vám klidně lže do sluychátka – mě lhala!
Výsledkem je tohle: Když se dostanete na seznam neplatičů, pak tam budete již 50 let! Prvních 5 let od incidentu nedostanete žádný ůvěr od žádné banky v EU, tudíž si zablokujete možnost přefinancování. A jak se zachovala má banka při konci doby fixace? Dala mi na výběr: a) prodejte nemovitost. b) zvedneme vám úrokovou sazbu 2x.
Vaše hypoteční banka.
Ponaučení: v životě jsem udělal dvě tragické chyby: vzal jsem si hypotéku a věřil přátelům! Nikdy více!

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2012 21:17, viky

Hypotéka začíná být přežitek, doporučují ji akorát deset z deseti developerů, hypo makléřů a bankéřů.
Mnohem praktičtější je bydlet v podnájmu. Volných bytů utěšeně přibývá a majitelé se začínaj docela snažit a vyhovět nájemcům. Často i smlouva na dobu neurčitou se dá vyjednat s majitelem.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

3. 1. 2012 11:11 | franta

Panu Šťasnému bych poradil, ať si koupí něco levnějšího a nebojí se podívat na nějaké dražby. Hotové peníze jsou ceněny. Mladý absolvent ať s přítelkyní počká a učí se hospodařit s penězi. Uvázat se ihned po nástupu do života bance, není asi nejrozumnější.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

3. 1. 2012 13:38 | imro

Bylo mi 30, kariéru jsem měl nastartovanou, peníze nadprůměrný. Žádné závazky. Doba byla dobrá, protože růst HDP přesahoval 3% a tudíž jí novináři nedávali dramatický přívlastek “krize”. Vzal jsem si hypo na nový byt. Pěkně jsem to zplácel 4 roky a neviděl žádný problém. Zrazu jsem se stal pro 2 kolegy v práci nepohodlný, protože chtěli šidit zákazníky i dodavatele a já ne. Majitel rozhodl, že podpoří šizení a mě vyhodil. Nechtěl mě vyplatit a dlužil mi výplatu. Tak byl soud. Problém je, že jsem nečakal podraz od lidí, které jsem dlouhé roky považoval za přátele a zrada mě psychicky vzala. Musel do nemocnice. 6 mésíců jsem nepracoval - 3 měsíce jsem ležel na PN a fin. rezerva mi došla. Pamatujete to reklamní heslo bank „hlavně neschopnost splácet kmunikujte“? No, tak jsem komunikoval a nestačil jsem se divit, jak je banka neochotná cokoliv řešit a jak drastická opatření ihned zavedla. Bance jsem nezapaltil částečně 3 měsíce – paltil jsem jen 1/3 - a i naproti tomu, jsem se ocitnul na seznamu neplatičů – o tom mě banka neinformovala, i když se mno ujednala tak, že když budu platit aspoň část, bude to ok. Banka vám klidně lže do sluychátka – mě lhala! Výsledkem je tohle: Když se dostanete na seznam neplatičů, pak tam budete již 50 let! Prvních 5 let od incidentu nedostanete žádný ůvěr od žádné banky v EU, tudíž si zablokujete možnost přefinancování. A jak se zachovala má banka při konci doby fixace? Dala mi na výběr: a) prodejte nemovitost. b) zvedneme vám úrokovou sazbu 2x. Vaše hypoteční banka. Ponaučení: v životě jsem udělal dvě tragické chyby: vzal jsem si hypotéku a věřil přátelům! Nikdy více!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

3. 1. 2012 21:17 | viky

Hypotéka začíná být přežitek, doporučují ji akorát deset z deseti developerů, hypo makléřů a bankéřů. Mnohem praktičtější je bydlet v podnájmu. Volných bytů utěšeně přibývá a majitelé se začínaj docela snažit a vyhovět nájemcům. Často i smlouva na dobu neurčitou se dá vyjednat s majitelem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

4. 1. 2012 10:43 | Tomas

Jak kdy a jak pro koho. Když máš aspoň 30% prostředků vlastních (či lépe polovinu), máš rodinu (ta stěhování moc neocení - zpřetrhání soc. vazeb či dokonce změna školy atd.), v tvém městě (kde bys kupoval byt či hledal podnájem) je relativně dost prac. příležitostí a na cenách nem. není bublina (což třeba teď není + jsou výhodné úrokové sazby), tu a tam potřebuješ v bytě něco předělat, třeba proto, že děti rostou (v pronajatem bývají zásahy problematické), tak je vlastní na hypo vhodnější.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (viky 03. 01. 2012 21:17)

4. 1. 2012 12:23 | franta

Jak poznáte bublinu (netvrdím, že nemáte pravdu)? Ta se pozná teprve až splaskne. Pokud budou v příštích letech nadále růst platy, tak ceny nemovitostí nemusí klesat, ale to nikdo neví. Na nemovitostích se dá dobře vydělat, ale když někdo dobře vydlá, tak jiný musí prodělat. To je zákon trhu a když se podíváte na exekuce, odhadní cena 1,1 mil a tržní cena 480 tis. - vyvolávací cena 360 tis. Vlastní nemovitost je určitě výhoda, ale může to vyjít na spoustu peněz, které můžou v rodinném rozpočtu chybět.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomas 04. 01. 2012 10:43)

4. 1. 2012 23:28 | Tomas

Tak třeba poslední dva boomy (2002 a 2008) u nás se poznat daly. Ceny rostly mnohem víc než inflace, paneláky stály skoro totéž co novostavby (často i víc) a všude probíhala masáž: 2002 - zdraží se kvůli EU, 2008 - zdraží se kvůli DPH a v té době ještě vrcholilo kupování silnými ročníky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (franta 04. 01. 2012 12:23)

5. 1. 2012 12:19

V roce 2003 jsem zkusil investovat do nemovitosti přes dražbu. Domek ve vesnici s plnou občanskou vybaveností, kousek od města (panelová kostka), měl vyvolávací cenu 185 tis. Vydražil ho konkurent za 460 tis. Pře rokem se prodal za 2,5 mil. Stejně tak v mé rodné vesnici spekulant koupil domek za 300 tis. a před pár lety prodal za 1,3 mil. Na nemovitostech se dá dobře vydělat, ale taky prodělat. Takže pokud budou banky do lidí pumpovat dluhy, tak se nemovitosti budou prodávat a cena bude částečně závislá i na ochotě lidí se zadlužovat, ale konečnou cenu stanoví kupující a prodávající.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomas 04. 01. 2012 23:28)

7. 1. 2012 22:15

Neprijemna zkusenost. Vazne svinstvo. Dnes se temto vecem da predchazet (spatnym pratelum a duvere v nich asi ne...), ale proto jsou tu treba financni poradci. Ne vsichni, ale rekneme "ti nezavisli" by Vam v tomto pripade navrhli kompletni portfolio, kdy jste prave v takovych situacich jisten. Ty moznosti jsou, ale nejsou v reklamach, na reklamnich cedulich u bank a podobne. Takze vzit si hypoteku nemusi byt tragicka chyba.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (imro 03. 01. 2012 13:38)

22. 5. 2012 15:15 | MarekPavlik

K výběru banky pro hypotéku, resp. konkrétní hypotéky, bych řekl jen jedno. Informace, informace a ještě jednou informace. Finančnímu poradci se nebraňte, nejlépe je nezávisle (a nezávazně!) se poradit s více z nich. Dalším užitečným zdrojem informací jsou hypoteční kalkulačky na internetu (např. hypotecnikalkulacka.cz je poměrně user-friendly a navíc vám vyjednají výhodnější podmínky u banky). Čili sehnat si maximum informací z maxima zdrojů a získat tak alespoň částečný nadhled.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 157 517 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Koupě auta z bazaru
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobrý den, přítel má spotřebitelsky úvěr u autobazaru na koupi auta. Neplatil, auto zabavili a prodali. Náklady na vymáhání, které má zaplatit jsou: odběr auta 7.260 Kč, noční přejímka auta 242 Kč, znalecký... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Články na Heroine.cz

„Musíte se připravit na neustálé zpochybňování.“ Ženy v politice (1. část)

„Musíte se připravit na neustálé zpochybňování.“ Ženy v politice (1. část)

Olga Richterová, Markéta Pekarová Adamová, Jana Maláčová: tři výrazné tváře vrcholné české...více

Jsem žena a jsem rychlá. Caster Semenyaová se opět musí bránit

Jsem žena a jsem rychlá. Caster Semenyaová se opět musí bránit

Více testosteronu než je u žen obvyklé z ní dělá terč pro soupeřky i atletické funkcionáře....více

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ondřej Trojan

producent

Oldřich Bajer

podnikatel, zakladatel NetCentrum

Ondřej Trojan
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 39 duelů
×
Oldřich Bajer
ÚSPĚŠNOST
56,52 %

z 23 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK