Jak jsem vyžral státní pokladnu

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 18. 11. 2011 | 14 komentářů
Takový nenápadný kluk ze střední třídy, a jak nás už stačil zadlužit! Omlouvá ho snad jen to, že to bude splácet do smrti smrťoucí.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 11. 2011 8:41, xINDL

Já bych tam ještě doplnil, že jsem v rámci perfektních zákonů schvalovaných v souvislosti s připojením do EU platím hromady peněz na vodě, stočném, drahé elektřině, výpalnému za komín, teď to bude výpalné za odpadky. O dani z nemovitosti, kterou platím za co? Za to že jsem si postavil dům ze zdaněných peněz? a dalším a dalším, spadl ze střední třídy, kdy jsem si mohl aspoň dovolit dovolenou na týden v Chorvatsku pod stanem do situace, kdy nemám na zaplacení plynu ani vody a o elektřině ani nemluvím. Banka mi zdražila hypotéku z 8,45 na 11,98%, ale protože můj příjem se za poslední roky nezměnil, tak si nemůžu dovolit změnit banku, protože mi ji s ohledem na příjem a věk již nikdo neposkytne, takže jsem vydírán státem ruku v ruce s bankou - budu jmenovat Raifeissen bank. A banka ví, že můj příjem mi jinde na refinanc nestačí, protože vidí na můj účet. Ona ví, že mě tlačí do potíží. Ale mě to přijde, že ona chce, aby lidé neměli na splácení. Vždycky jsem myslel, že pro banku je lepší mít klienta, který platí, než neplatiče, ale asi ne. Radši pár neplatičů vyrobí. Pro mě už je asi jen jedno řešení, koupit si konopný provaz a jít na půdu.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 11. 2011 13:43, Nox

Sami jsme si zvolili formu státního zřízení - Kdy a jak? Nevzpominam si, ze by se me nebo nekoho jineho na to nekdy nekdo ptal.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

23. 11. 2011 17:22

Anketa je nádherná! Tedy výsledky myslím.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2011 21:41 | Hugo

Taky bych řekl, že pán nás buď tahá za fusekli, nebo je totálně neschopný. http://www.mesec.cz/aktuality/hypoteky-dale-zlevnuji-stavebni-sporeni-ziskate-s-pojistenim-pobytu-v-nemocnici/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 20:16 | Petr

Člověče, co to máte za hypotéku? Mně refinancovali nedávno ve stejné bance tříletou fixaci za 2,98%. Předtím jsem měl necelé 4%. Sazby šly v poslední době hodně dolů. To vaše hypotéka vypadá spíš jako spotřebitelský úvěr.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 16:08 | Lagarto

tyto věci se řeší fomou voleb a ty jsou každé 4 roky. To je tzv. nepřímá demokracie. Pakliže vám nevyhovuje nabídka, založte si stranu a jděte do politického boje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 15:59 | BobM

Ale má. Některé radnice zjistily, že když mají dotace na čističku (skvělé, hodně ušetří), tak jim vznikne závazek zmodernizovat celou kanalizaci, na což ovšem dotaci nedostanou, takže zdraží stočné. Někde jsou chytří, tam si to spočítali, a čističku předělali za svoje (případně si půjčili) a přišlo je to levněji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 15:40 | HonzaV

Napsáno vtipně, ale problém takhle nestojí. Jak už poznamenal MoB, míra zdanění by měla být úměrná kvalitě a kvantitě poskytovaných služeb. A já celou dobu mám takový divný pocit, že leccos bych si neobjednal vůbec, dost věcí by se za ty peníze dalo pořídit lépe, a samozřejmě něco je OK. Rozklíčovat to ale není jednoduché, protože ve státním rozpočtu se peníze přehazují sem a tam (některé státy prý to mají na webu rozklikatelné od resortů až na jednotlivé faktury...?), a proto myslím, že hlasů "chceme menší daně!" nebude a není nikdy dost.
Kdybych vám prodal v hospodě čtyři knedlíky a UHO za 250,- a s kyselým ksichtem chtěl platbu předem, byly by na místě řeči ve stylu "jíst se musí, a ostatně je to teplý a přinesl jsem ti to až pod nos, tak co bys chtěl?"
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2011 13:43 | Nox

Sami jsme si zvolili formu státního zřízení - Kdy a jak? Nevzpominam si, ze by se me nebo nekoho jineho na to nekdy nekdo ptal.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 12:47 | Lagarto

podle mne se zde zaměňuje bežná spotřeba z eráru a "vyžírání". Jisté subvence do hromadné dopravy ve městě prostě podle mne není vyžírání pokladny. Sami jsme si zvolili formu státního zřízení a defacto i hladinu zdanění a tomu odpovídající výdaje pokladny. Výdaje = příjmy minus provozní spotřeba. Speciální kategorie jsou platy zeměstnančů v rozpočtové sféře, kde se vlastně daní příjem od státu. To, že každý platí daně jinak a že některé věci mají speciální daně (např. spotřební) je forma přerozdělování. Míra přerozdělování má být věcí politické diskuse a boje, ale pochybuji, že by někdo navrhl nulové přerozdělování, jak nepřímo z článku vyplývá. zda a kolik si mmáme přispívat (dálniční známka, školné, apod.) je tedy věcí diskuse, ale základ jde ze st. rozpočtu. Třeba infrastruktura: základ pro to, aby zde lidé žili a mohly fungovat firmy, tedy je to i investice státu do budoucích daňových příjmů. Jsem zaměstnanec na manažerské pozici. nekonzumuji z eráru skoro nic a platím obrovské odvody a daně. Ale je to tak dobře. Taky jsem studoval a taky mám teď ve škole děti. Navíc očekávám, že přijde den, kdy budu potřebovat zdravotní či sociální systém a chci, aby v té době zde byly firmy kde pracují lidé kteří platí daně. Vyžírání státní pokladny je podle mne konzumace veřejného statku nad obecně akceptovaný a akceptovatelný (tradice, veřejné mínění, zákony, zvyklosti) limit, tedy kdy si jedu na sociálku pro podporu v nouzi Mercedesem (je mi jedno co, kdy jak a proč, ale toto je to špatně), nebo kdy účelově vyvádím příjmy do daňových rájů, či kdy pomocí korupce a rozkrádání čerpám z pokladny veřejné peníze na soukromý účel mimo zákonou mez. Patří sem i zadložování státu (schodek rozpočtu), pakliže správce neumí doložit účelnost -viz důvody výše- poslední koruny. V těchto ohledech já, ani nikdo z mé rodiny pokladnu nevyžíráme.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2011 12:45 | Vosák

Pozitivní je, že když přestanete hypotéku splácet, nebudete muset ani platit daň z nemovitostí a ušetříte i na plynu, vodě a elektřině, platbám za komín i za odpadky. A s nově nabytými úsporami pak tradá do Chorvatska pod stan!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 9:41

Asi problém s psaným textem, co? Hypotéka je klasika, těch 12% je nová fixace!!! ze které již nemohu utéct, protože je mi 52 a jsem státní zaměstnanec, kterého v rámci 2 reorganizací přeřadili z platu cca 25 na 11000 měsíčně. Všude o mě stojí a mohou se přetrhnout, aby mě v 52 přijali a nabídli aspoň rozumnou mzdu. Taky jsem nemusel při reorganizaci to místo přijmout a jít na pracák. V oblasti kde bydlím se teď dělá za 10000 hrubého na 12 hodinových směnách a na místech sedí vietnamci z agentur. Ono machrovat na někoho na netu nic nestojí, já jsem taky nedávno nechápal, jak se lidi můžou dostat do takových problémů s nesplácením. Už jsem na vlastní kůži poznal, jak se to může stát úplně každému.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 9:29 | MoB

Podobný seznam bych asi dohromady dal taky, ale: opravdu chci aby se právě toto pořizovalo? Protože já bych určitě dal dohromady i jiný seznam, a to seznam věcí, které se nikdy pořídit neměly (na rozdíl třeba od té veřejné dopravy). A taky mě může urvat, když si zaplatím třeba v kině polstrované křeslo (výše daní) a pak sedím na prťavé rybářské skládací židličce (služby státu). Takže asi tak.
Jinak koukám, s porozuměním tomuto článku bude mít dneska p.t. obecenstvo trošku potíž :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2011 9:25

Nechápu, co má EU společného s vodným nebo stočným? Elektřina, to je jiné kafe. Ale odpadky taky musí někdo svážet a být za to placen. Daň z nemovitosti slouží obci k zajišťování různých služeb pro obyvatele obce, jestli u vás obec nic nedělá, ptejte se tam. Jestli máte hypotéku na 12% tak nejspíš bez doložení příjmu... nebo americkou, co já vím. Na daně z příjmu nenadáváte, takže asi spíš to první, tak si nestěžujte. You get what you pay for.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 11. 2011 9:21 | Vláďa

Výborně pane Kašpárku, bohužel je to tak, že miliony takovýchto vyžírků které jste popsal, daně několika boháčů nezachrání. Kéž by se tohle učilo na školách....
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2011 8:41 | xINDL

Já bych tam ještě doplnil, že jsem v rámci perfektních zákonů schvalovaných v souvislosti s připojením do EU platím hromady peněz na vodě, stočném, drahé elektřině, výpalnému za komín, teď to bude výpalné za odpadky. O dani z nemovitosti, kterou platím za co? Za to že jsem si postavil dům ze zdaněných peněz? a dalším a dalším, spadl ze střední třídy, kdy jsem si mohl aspoň dovolit dovolenou na týden v Chorvatsku pod stanem do situace, kdy nemám na zaplacení plynu ani vody a o elektřině ani nemluvím. Banka mi zdražila hypotéku z 8,45 na 11,98%, ale protože můj příjem se za poslední roky nezměnil, tak si nemůžu dovolit změnit banku, protože mi ji s ohledem na příjem a věk již nikdo neposkytne, takže jsem vydírán státem ruku v ruce s bankou - budu jmenovat Raifeissen bank. A banka ví, že můj příjem mi jinde na refinanc nestačí, protože vidí na můj účet. Ona ví, že mě tlačí do potíží. Ale mě to přijde, že ona chce, aby lidé neměli na splácení. Vždycky jsem myslel, že pro banku je lepší mít klienta, který platí, než neplatiče, ale asi ne. Radši pár neplatičů vyrobí. Pro mě už je asi jen jedno řešení, koupit si konopný provaz a jít na půdu.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2022

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Doporučujeme

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Dovolená u moře letos konečně může proběhnout bez covidových omezení. Můžou si ji však...více

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které...

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které dospěly za komunismu?

Současná generace 50+ a v těsném závěsu za ní i takzvané Husákovy děti z počátku 70. let...více

Berte je vážně! Ženy nehrají hůř, patří na hlavní stadiony

Kdo letos vyhrál ženskou fotbalovou ligu? Víte to? Slavia Praha a byl to už její 21. titul...více

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Bakala

podnikatel, BXR Group

Tomáš Sokol

advokát

Zdeněk Bakala
ÚSPĚŠNOST
43,75 %

z 16 duelů
×
Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
34,38 %

z 32 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.