Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

Roman Baroš | rubrika: Jak na to | 27. 9. 2011 | 9 komentářů
V minulém díle Školy finanční gramotnosti jsme si povídali o penzijním připojištění jako jedné z možností, jak si spořit na důchod. Než si ale řekneme, jaké jsou další možnosti, je potřeba si určit, kolik vlastně potřebujeme naspořit. Není to úplně triviální úloha. Kolik musíte dávat bokem vy?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 9. 2011 14:15, rumburath

Dozvěděl jsem se, že prduch už se dnes neříká, politicky korektní zkratka je dnes prase, pracující senior.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

29. 9. 2011 21:33

Nu, ale potřebujete taky nějaké teplo na první kvašení. To dodáváte? Nebo nakládáte někde, kde je teplo?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 9. 2011 13:47 | franta

Máte zdravé kořeny v rodině. U nás je věk dožití 75 let a to se nemuselo do 67 let dělat. Pokud budu nucen pracovat do 67, tak se stěží dožiji 70ti let. Teda jedině pokud za 30 let nebude vše na takové úrovni, že budu ještě v 80ti chodit běhat a zakládat druhou rodinu (tak to vidí Drábek:)).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 9. 2011 17:17 | Fany

Nakládat zelí je důležité. Neznám nic zdravějšího. Ale není brzy? Osobně to dělám až koncem října, abych použil skutečně podzimní zelí a ne to letní, kterých jsou plné obchody.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 9. 2011 15:51 | r

Pořád nemohu pochopit, proč si mám vytvářet nekonečnou rentu. Je mi jasné, že naši "finanční poradci" potřebují nehorázné provize k udržení své ne malé životní úrovně, ale proč nás děsí svými "výpočty" potřebných úspor na penzi. Skoro ve všech kalkulačkách je počítána penze ze současných příjmů bez možné valorizace ale vše ostatní je navyšované o inflaci a další propočty zvyšující částku potřebnou k dorovnání životní úrovně ve stáří. K čemu mi bude nekonečná renta? Pokud půjdu do důchodu v 65 ti letech a historicky většina příbuzných přestala ze zištných důvodů pobírat důchod do 85 ti let věku (spíše do 80ti), tak na co si budu spořit milióny? Potřebuji naspořit na 20 let (15 let) rozdíl mezi BUDOUCÍM předpokládaným čistým příjmem ze kterého se bude počítat důchod a PŘEDPOKLÁDANÝM přiznaným DŮCHODEM. A to je jako věštit z křišťálové koule. Dnes je ten rozdíl v mém případě mezi přijmem a důchodem 8000, ale na druhou stranu nebudu v důchodu platit hypotéku 1,25 mio se splátkou 7200 Kč, takže rozdíl je co se týká životní úrovně (možnosti si z výplaty něco koupit) 800 Kč měsíčně. Tedy 9600 za rok, 192000 za 20 let v dnešních cenách. Kolik si tedy mám naspořit, když mi samozřejmě dude stoupat výplata (základ pro výpočet důchodu) a zrovnatak samozřejmě bude po celou dobu inflace? Mám na to 19 let.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2011 14:15 | rumburath

Dozvěděl jsem se, že prduch už se dnes neříká, politicky korektní zkratka je dnes prase, pracující senior.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 9. 2011 14:11 | Lucie, OSVČ

Já mám jasno - jestli nebudu pracující důchodce, neboli známý "prduch", tak končím, sbohem a šáteček. V současné době odkládat nemohu, i kdybych stokrát chtěla. Ale snažím se aspoň zvyšovat svoji dobrou pověst v oboru, abych mohla jednou trochu odkládat bokem a hlavně - být až do smrti "prduchem"...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2011 12:58 | eďa

Aneb jak spoříme na rentu, tak nějak by se dala nazvat úvodní část školy od finanční negramotnosti přes gramotnost po finanční genialitu. Světu vládne od nepaměti vědomí tzv. trojice -trojdimenzionální sféře. Pokud nás ovládne strach např. z nedostatku čehokoliv, pak se naše vnímání odvíjí v nejnižší úrovni. Pokud ovládáme střední úroveň mysli, už strach nemáme zato máme vizi - zříme realizaci projektu. O nejvýšší úrovně si povíme zase příště.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 9. 2011 9:56 | Gabriel Pleska

Přidejte do zelí pár malinových jablíček, je to delikateska.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 9. 2011 8:26 | Eligio

Spořit na důchod je hloupost a nesmysl zároveň. Předně nikdo neví, co se stane po velkém burzovním krachu, pádu politického eura a zhroucení globálního trhu a ekonomiky. Doporučuji spíš investovat do sebe tak, abyste "velký krach" ve zdraví přežili. Tak a teď jdu sázet do skleníku ředkvičky a pak nakládat zelí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Boleslav Polívka

herec a podnikatel

Petr Čech

fotbalová legenda a investor

Boleslav Polívka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Petr Čech
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services