Prázdný kufr, plný teřich: měli by se na letištích s kufry vážit i cestující?

Létáte? Souhlasili byste se zavedením váhového limitu, do kterého by se počítala nejen hmotnost bagáže, ale zároveň i jejího majitele? A kolik by se mělo za jeho překročení platit?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 8. 2011 13:16, Jahoda František

Myslím, že by aerolinky měly člověka s bagáží zvážit před letem a po letu. Platilo by se za každých deset kilo váhy a pak za jakékoliv odchylky ve váze během letu. Když cestující váhu během letu ztratil, bralo letadlo část paliva zbytečně a naopak. Rovněž trpěl letový profil. Cestující vůbec aerolinkám jejich práci dost ztěžují. Nejlepší by bylo létat bez nich.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 8. 2011 7:54, Josef Bucman

Protoze jiz 13 let ziji v USA ,letam celkem pravidelne.Pro srovnani v roce 2007 jsem platil 700 dolaru za letenku a povolena byli 2 zavazadla .Dnes jsem za tu samou letenku zaplatil 1350 dolaru a je povoleno jedno zavazadlo.
To ze se Aerolinky neumi postarat o chod sveho podnikani neni muj problem.At je vlastni stat ,kdyz neumi podnikat.Kila navic : Merim 180 cm a vazim 82 kg.Neni to vaha perfektni ,ale obezni nejsem.Muzi jsou ,byli a vzdy budou v prumeru tezsi nez zeny.( ma pritelkyne vazi 45 kg ) Kdo kde a kdy vymyslel jsednoceni vah na 117.5 ? Je to tak individualni ,ze by v tom byl hokej.Co zima a leto ? V lete mam na sobe sortky a triko ,v zime bundu boty ,...Jaky byl rozdil mezi rocnim obdobim ??
V zasade jsem pro celkovou vahu,ale netusim jak by to nekdo zprovoznil.Jinak receno .V prosinci pojedu ja ( 82 KG ) + 23.5 KG povoleny kufr + cca 5kg obleceni. = 110 KG ,takze ano vyhoda pro me.Co ale chlap co meri 2 metry a jeho boty a bunda vazi vic ? Muze on za to jak se narodil ?? Byl by v tom chaos a nakonec by zas nevedeli kolik si rict za poplatky.

-1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)

13. 1. 2012 21:28 | drahomír

Proč tak složitě. Před zakoupením letenky si cestující sedne, pokud se vejde, do normované sedačky, která ho současně zváží. Pokud se nevejde, tak automaticky příplatek za 2. sedadlo. A cena letenky? No tzv. "tunokilometr". Prostě od kyla a kilometru.A takové letenky ani nemusí vydávat personál. Na to stačí kabinka se sedačkou, jako u foťáka :-).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 8. 2011 1:08 | Krutoprďák

Dnešní iDnes: "Lékaři řeší problém, nemají nástroje na extrémně tlusté Čechy". Takže já budu muset zaplatit vyšší zdravotní pojištění, aby nemocnice měly za co nakoupit extradlouhý skalpely na tlusťochy?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 21:44 | jezevec

kupodivu nikoliv, nákup dvojsedadla nejen nezakládá právo na dvojitou váhu zavazadla, ale dokonce je v přepravních podmínkách výslovně uvedeno, že tomu tak není. navíc poněkud absurdně platíte i druhé přistávací poplatky což jest daň z hlavy. další zvláštností je, že některé společnosti vám rády prodají dvojsedadlo, ale zároveň si vyhrazují právo vám dvoják zrušit, a již zaplacené sedadlo prodat někomu jinému. peníze vám paxamozřejmě vrátí, ale pokud se do zitsu opravdu nevejdete, může vzniknout nepříjemná situace.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 17:43 | Martin Vlnas

Opět moc díky za vyčerpávající odpověď. Až se příště rozsvítí kontrolka "připoutejte se" a letadlem si to bude na záď štrádovat bedna kytu (či více beden), raději se opravdu rychle připoutám :)
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 16:12 | Lagarto

čtyřčlenná rodina (4x100 kg) v letadle 20 metrů dlouhém se posunem ze středu letadla (působí 400 kg na těžišti do zadní části, tj. 10 metrů od těžiště působí na letadlo pákou s efektem 10x větším = 4000 kg, tedy 4 tuny. Zatímco 400 kg na těžišti nikdo nepozná, 4 tuny na konci letadla je váha průměrného cargo kontejneru a může vyžadovat korekci letu. V praxi ale v kritických momentech sedíte (start, přistání, turbulence) a v letové hladině při klidném letu autopilot toto koriguje stejně jako poryv větru či změnu tlaku. Jde o teoretické úvahy, ale "weight and balance" kalkulace je regulérní disciplína a provozní SW každé aerolinky a handlingové společnosti toto kalkuluje. Jinak dnešní letadla mají motory tzv. před křídly, ta jsou šikmo dozadu a docilují tak umístění těžiště skoro doprostřed prostoru trupu. (dříve, třeba B727 nebo Tu134/154 měly motory vzadu a bylo docela časté, že se při špatné nakládce na letišti posadilo letadlo na "zadek". Při dnešním check-inu již není možné rozsazovat, protože většina check-in probíhá přes net, nebo v samoobslužném kiosku. V praxi ale check-in SW počítá rozložení váhy a v krajním případě systém uzavře některá sedadla v nabídce. Počítá se s 80 kg/normo-osoba a to v průměru vyjde. Nevylučuji, že některé firmy mají dokonce jiné normo-osobní parametry pro muže a ženy. A s uložením kufrů se čeká až na check-in posledního cestujícího, pak systém řekne, zda všechna zavazadla dopředu, dozadu, či napůl. Toto všechno ale v 99,9% je jen o ekonomice provozu, ne o bezpečnosti. Všude jsou rezervy. Kritické to může být až pakliže se chyb nashromáždí vícero v jednu chvíli :-)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 15:45 | Martin Vlnas

ona se totiž obvykle a pokud je mi známo, neplatí plná cena... proto jsem se ptal.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 15:44 | Martin Vlnas

To jo, ale když si zase srovnáte cenu jízdenky vlakem z Prahy třeba do Berlína a cenu lowcostové letenky, mnohdy se nestačíte divit, o kolik je letenka levnější...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 15:42 | Martin Vlnas

Lagarto, díky za skvělý příspěvek, který diskusi posouvá zase o úroveň výš. Mohu jednu otázku, děje se tedy standardně to, že lidé na check-inu rozsazují (ty opravdu) tlusté lidi od sebe, aby korigovali váhové rozložení? Když si představím "pořádnou" čtyřčlennou rodinu, která si sedne dozadu doleva, a pak se společně vydá na toaletu dopředu doprava, mohlo by to skončit katastrofou :) Anebo raději bez smajlíka???
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 15:39 | Nox

Sice jste se tazal jineho, ale nevidim problem, proc by ten kdo si zaplati 2 letenky nemohl mit i dvojnasobnou vahu zavazadel. Klidne si i 1 clovek muze koupit 10 letenek a letet sam s 10-ti kuframa ne?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 14:39 | HoP

To by byl ideální stav pro aeroliknky. Vedle palivového příplatku bych ještě zavedl příplatek za obezitu, příplatek za nadměrnou výšku, příplatek za tiskoviny na palubě, poplatek za použití WC a ještě spoustu dalších a dalších věcí. Vždy se najde někdo ochotný, kdo věc správně a korektně vysvětlí. A možná se najde i někdo, kdo podobným nápadům zatleská.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 13:25 | krutoprďák

To je klíčová otázka. A proč by někoho mělo zajímat, jestli někdo může za to, jak se narodil. Narodil jste se se srdeční vadou? Proč by vás pojišťovna měla pojišťovat demokraticky za stejných podmínek jako zdravého člověka. Nebo když to přeženu: narodil jste se jako idiot. Máte právo stát se ředitelem státní firmy a brát sto tisíc měsíčně. Jako každý jiný... A tak podobně. Každá firma samozřejmě musí sama uvážit, jestli pravidla, která nastavuje, budou pro její klienty přijatelná – ale v zásadě je nesmysl, aby je vždy a za každou cenu nastavovala pro všechny stejně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 13:16 | Jahoda František

Myslím, že by aerolinky měly člověka s bagáží zvážit před letem a po letu. Platilo by se za každých deset kilo váhy a pak za jakékoliv odchylky ve váze během letu. Když cestující váhu během letu ztratil, bralo letadlo část paliva zbytečně a naopak. Rovněž trpěl letový profil. Cestující vůbec aerolinkám jejich práci dost ztěžují. Nejlepší by bylo létat bez nich.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 12:33 | Lagarto

jako letní téma k diskusi je to fajn. Nicméně pro seriozní debatu je třeba dále věc rozpracovat. Například stávající trend snižování váhy zavazadel (lowcost dokonce zavazadla nemá v ceně vůbec) není apriori důsledkem omezení nosnosti letadla, ale náklady na manipulaci, evidenci a pojištění zavazadel. Až čtvrtina letů v Evropě není otevřená pro Cargo a tedy se nedokládají nákladem zboží a letí jen s lidmi. Lowcosts a chartery téměř všechny. Cestovní náklady (hlavně spotřeba paliva) je zde zanedbatelná. 100 lidí a každý +10kg = 1000 kg navíc. To pilot nepozná. Ale pozná to v rozložení váhy a při špatném naložení musí celý let korygovat klapkami ato je spotřeba +5-10%. A to je hodně! Ale kufry se dají jednoduše zvážit a rozložit v belly prostorech a za letu se nehýbou. Takový 200 kg tlouštík cestou na WC způsobí pro pilota nutnost měnit nastavení. Opravdu! Rozíl 200kg uprostřed a na konci letadla je krát délka ramene, tedy princip páky. Taktéž sesazení tlouštíků na jednu stran je pro pilota problém. Vážení cestujících pro potřeby rozložení zatížení letadla je myslím ok, ale platit nadváhu je nefér, jelikož to prostě negeneruje velký rozdíl v nákladech (nepočítám s variantou 2 sedadel). Taktéž váha zavazadel a jejich počet je diskutabilní. Pro handligové společnosti je větší problém manipulovat velká a těžká zavazadla než více menších a lehčích. V neposlední řadě u všech hromadných prostředků je jistá solidarita. Jendou jedu na prázdniny a chci víc kufrů, podruhé jedu na otočku na jednání a stačí mi notebook. Pakliže tento princip popřeme (to se u aerolinek děje), nutně dospějeme k závěru, že maminky v tranvaji v Praze musí platit nadváhu, druhý lístek, extra zavazadlo a ještě třeba zábor prostranství. Viděl bych to tak 150 Kč. extra nad cenu lístku (25 Kč).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 12:31 | Vrtak

Bohužel názor prezentovaný v článku, ačkoliv správný, nemá šanci na úspěch. V dnešní době člověk reprezentující většinu je nucen ustupovat tlaku menšiny, která se ohání demokracií, a je nucen se podvolit, nechat se manipulovat a snášet útlak na všech frontách. Lidé zastávající menšinový názor se vždy více zviditelní a svým povykem přes média a dalšími způsoby si vždy vydupou to, že většina se musí podrobit jejich požadavkům. Demokracie je znásilňována a místo toho, aby platilo, že každý má právo na tolik práv, kolik jich dopřává ostatním, to funguje tak, že každý má tolik práv, kolik si jich vydupe. Většina slušných lidí ale bohužel nedupe a nevymáhá si své práva, a tak o ně postupně přichází. Lidé, co se ozvou a brání své práva, jsou umlčeni, protože i když na jejich straně je většina, tak ta se ze strachu neozve. Možná, že jednou si to ta většina uvědomí, ale pravděpodobně bude už pozdě.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 7:54 | Josef Bucman

Protoze jiz 13 let ziji v USA ,letam celkem pravidelne.Pro srovnani v roce 2007 jsem platil 700 dolaru za letenku a povolena byli 2 zavazadla .Dnes jsem za tu samou letenku zaplatil 1350 dolaru a je povoleno jedno zavazadlo. To ze se Aerolinky neumi postarat o chod sveho podnikani neni muj problem.At je vlastni stat ,kdyz neumi podnikat.Kila navic : Merim 180 cm a vazim 82 kg.Neni to vaha perfektni ,ale obezni nejsem.Muzi jsou ,byli a vzdy budou v prumeru tezsi nez zeny.( ma pritelkyne vazi 45 kg ) Kdo kde a kdy vymyslel jsednoceni vah na 117.5 ? Je to tak individualni ,ze by v tom byl hokej.Co zima a leto ? V lete mam na sobe sortky a triko ,v zime bundu boty ,...Jaky byl rozdil mezi rocnim obdobim ?? V zasade jsem pro celkovou vahu,ale netusim jak by to nekdo zprovoznil.Jinak receno .V prosinci pojedu ja ( 82 KG ) + 23.5 KG povoleny kufr + cca 5kg obleceni. = 110 KG ,takze ano vyhoda pro me.Co ale chlap co meri 2 metry a jeho boty a bunda vazi vic ? Muze on za to jak se narodil ?? Byl by v tom chaos a nakonec by zas nevedeli kolik si rict za poplatky.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 8. 2011 1:43 | Martin Vlnas

Díky za názor, jezevče :) Ale co říkáte na to "sjednocení" pasažéra s kufrem. Dokázal byste si to představit v reálu. Mimochodem, mohu otázku, pokud si koupíte dvě sedačky, máte také nárok na dvojnásobnou váhu vašich zavazadel?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2011 0:53 | jezevec

jako poměrně korpulentní si kupuji dvě sedačky v letadle poměrně běžně. je to otázka obyčejné slušnosti k bližním a respektu ke svému vnějšímu objemu. pokud se ovšem někdo vejde do běžné sedačky, mělo by být jedno, zdali váží 40 nebo 140kg.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Doporučujeme

Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká

Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká

Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více

Překročila hranici. Tělo přetrénovala. „Hrdinka mého filmu je odstrašující příklad. Žila ale...

Překročila hranici. Tělo přetrénovala. „Hrdinka mého filmu je odstrašující příklad. Žila ale naplno“

Když se kvalifikovala na olympiádu, netušila, že její jméno bude za pár let spojené především...více

Nechoď na fotbal, zemřeš. Strach a samota Angličana, který se v Brazílii zamiloval

Nechoď na fotbal, zemřeš. Strach a samota Angličana, který se v Brazílii zamiloval

Život, láska a klubová věrnost při emotivním návratu brazilského klubu Santa Cruz ze čtvrté...více

Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?

Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?

Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zbyněk Frolik

podnikatel, Linet

Petr Dufek

ekonom

Zbyněk Frolik
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Dufek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services