Zaplatit stavební firmě kvůli zvyšování DPH ještě letos? Buď ušetříte statisíce, nebo proděláte miliony!

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 4. 8. 2011 | 12 komentářů
Zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, bychom od ledna pocítili všichni. Ti, kteří se chystají stavět, však zejména. Sníženou sazbou se totiž daní i stavební práce. Chcete se zdražení vyhnout a zaplatit firmě letos dopředu? Přijdete o nejsilnější zbraň proti šlendriánu stavitele.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 8. 2011 8:15, Starej Javor

Základ je dobrá smlouva o dílo, kontrola všech fází výstavby před jejich zakrytím,veškeré dohody provádět písemně. Mnohé vady nelze dodatečně opravit vůbec, aniž by se provedla celá část díla znovu. Chování firem má tendenci se s postupem stavby měnit od velmi vřelého před podpisem smlouvy po nevřelé při odstraňování reklamací. Vy to zkuste obráceně, být přísný nazačátku, po zdařilé akci se můžete nechat pozvat na panáka. Rozhodě bych poslední platbu, v řádu statisíců, nechal až po dokončení díla bez vad.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

3. 12. 2011 10:18 | Budie

Plně souhlasím, jsou to zmetci prvního řádu, mám velmi obdobné zkušenoti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2011 9:50 | Ivona

Firma CANABA mi stavěla rodinný dům na klíč. Shrnutí: Nekvalitně provedená práce, na stavbě panovala anarchie, kdy se opakovaně stalo, že řemeslníci neobdrželi od stavbyvedoucího přesné instrukce co mají dělat a co má investor objednáno. Stavební deník nebyl řádně veden, firma mi opakovaně odmítla stavební deník předložit ke kontrole zápisů a prací, většina opravných prací - a to i zásadních - nebyla v deníku zapsána vůbec. Canaba není ochotna řešit závažné vady a nedodělky, odstraňuje pouze ty zanedbatelné, heslo - oblíbený opravný nástroj silikon a pěna. Investora nepovažují za rovnocenného obchodního partnera. Smlouvu o dílo si vysvětlují tak, že pouze klient má závazky a povinnosti plynoucí ze smlouvy, nikoliv oni jako zhotovitel. Předávací protokol odmítla firma v den předávky na místě podepsat, přes měsíc a půl jsem jej musela vymáhat a byl mi zaslán až na základě 3 písemných urgencí. Většina předaných Certifikátů a Prohlášení o shodě na materiál byla neplatná, ať už se jednalo o propadlou platnost dokumentu, neaktuální verze s odkazy na neplatné zákony či vyhlášky anebo se dokument vztahoval na vybavení/materiál, který v mém domě není. Varování pro všechny potencionální clienty firmy CANABA - zvažte velice dobře své rozhodnutí stavět s těmito odborníky, pročtěte si reference na Internetu, spojte se se "skutečnými" klienty Canaby.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 8. 2011 8:44 | humulus a humus

na ju, taky si myslim, že jestli stavební firma čekaj, že se kór bude něco dít, tak že nebude.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 8. 2011 1:07 | HSKN

Já snad potřebuji brýle. "s očekávaným stavebním boomem " ? To si děláte legraci, že ? :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 8. 2011 8:15 | Starej Javor

Základ je dobrá smlouva o dílo, kontrola všech fází výstavby před jejich zakrytím,veškeré dohody provádět písemně. Mnohé vady nelze dodatečně opravit vůbec, aniž by se provedla celá část díla znovu. Chování firem má tendenci se s postupem stavby měnit od velmi vřelého před podpisem smlouvy po nevřelé při odstraňování reklamací. Vy to zkuste obráceně, být přísný nazačátku, po zdařilé akci se můžete nechat pozvat na panáka. Rozhodě bych poslední platbu, v řádu statisíců, nechal až po dokončení díla bez vad.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 18:39 | Jarouš

Souhlasím s Petrovým disk.příspěvkem. Kupodivu je však dnes velice těžké sehnat spolehlivé řemeslníky i na venkově, zvláště v pohraničí. Je jich málo a pracují často raději v Německu. Ve velkých městech je shánění referencí o firmách složitější.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 8. 2011 16:36 | Jarouš

Postavit barák nebo chalupu, to musíš mít zadek v kalupu. Bez kuráže se však nic nedokáže. Pokud bych náhodou poctivým způsobem zbohatnul a chystal se stavět, nejspíš bych si vzpomněl na výše uvedený článek.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 14:32 | Petr

Jaké nedostatky? Přece si na vlastním baráku nenechám udělat nějaké "nedostatky"! Vše si průbežně a pečlivě kontroluji.
ŽÁDNÉ reklamace jsem neuplatnil. Všichni řemeslníci i firmy byli vybráni na základě referencí. V podstatě každá vesnice střední velikosti dostatek řemeslníků, kteří ti postaví 90% baráku. Moc dobře se o nich ví, kdo je dobrý, kdo umí, kdo je moc drahý. Spoustu těchto lidí osobně znám roky (místní, sousedé, bývalí spolužáci). Prostě to napoprvé udělají DOBŘE. Než jim zaplatím, nepřed si vše zkontroluji. Co nezvládnu já, na to jsem měl stavební dozor.
Kdyby se něco stalo, tak jim zavolám, oni přijedou a bez řečí to opraví. (Stalo se třeba známému, když mu instaletéři špatně nainstaloval závěsný záchod příliš vysoko. Přijel, zanadával na kolegu, co to dělal, ihned opravil a ještě mu zaplatil za opětovné zakoupení a položení obkladů, které musel vybourat). Takto to prostě funguje. Zašťiťovat se nějakým dokladem je zbytečné. Když firma nechce, není ti to noc platné. Budeš se s nimi roky soudit? Přeji hodně štěstí a nervů.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 8. 2011 14:10 | Jahoda František

Jak bez dokladů reklamujete případné nedostatky? Stavební firmy poskytují několikaletou záruku - jak jí bez papírů nárokujete?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 8. 2011 13:30 | Petr

OMG, svěřit stavbu baráku pochybné firmě a ještě snad zaplatit předem? Takoví dementi ještě dneska existují? Dobře jim tak, že dopadli jak sedláci u Chlumce!
Já jsem stavil barák dodavatelským způsobem. Na každou akci jsem si našel osvědčenou, nejlépe místní, firmu nebo řemeslníka. S kvalitou absolutně žádný problém. On si místní řemeslník dobže rozmuslí něco odfláknout. Pak ho v hospodě pomluvíte a je nahraný.
PS. A DPH? Co to je? Drtivou většinu prací se dá udělat bez papíru, bez DPH. Někdy lze takto sehnat i materiál. Pečlivě jsem si počítal, kolik jsem takto uštřil na DPH. Nebudu to číslo tady psát, ale je to moc hezká sumička. A pokud by mě někdo chtěl z něčeho obviňovat - já jsem žádný daňový únik nezpůsobil. Řemeslníkovi jsem zaplatil, co jsme se dohodli a že jsem nežádal doklad? No a? Já doklad na nic nemám a nejsem povinen si jej žádat. Jak to daňově řešili řemeslníci, je jejich problém.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 11:58 | Robert

Dokud nebudou účinné kontrolní mechanismy a účinný systém sankcí za úmyslné podvody a byť i nedbalostní fušařinu, bude ČR podnikatelským rájem. Bohužel ale ne pro poctivé obchodníky, nýbrž pro zlodějské firmy typu CANABA.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 9:42 | Slávka

Proč není možné nepoctivé firmě odebrat licenci? Jednoduché,účinné,levné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Jaromír Šmejkal

podnikatel, Unimex Group

Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů
×
Jaromír Šmejkal
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services