Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investovat je snadné: osm rad pro úplné začátečníky

Aleš Müller | rubrika: Jak na to | 21. 7. 2011 | 33 komentářů
Z knih o investování sestavíte slušnou knihovnu. Říká se však ironicky, že půlka jejich autorů nejvíc vydělala – na knize o investování. Slušných zisků může dosahovat i začátečník a laik bez knihovny, ba bez jediné příručky. Zjednodušme si investování na několik rad, přesněji na osm jednoduchých pouček.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2011 13:36, Jirik 55

Já bych do investování nikoho nelákal, ani že je snadné, či i s pomocí oněch 8 rad. Zároveň nikoho nemíním odrazovat, je to jen na něm. Ale kdo nemá nervy jako provazy nebo nemá finanční rezervu pro případ neúspěchu, tak ať to raději nezkouší. Na investičních trzích působí značné množství t.zv. "velkých hochů", kteří je dokáží ovládat pomocí velkých obchodů, kterými mohou vytvářet falešné trendy. Je to dost oblíbená finta, kterou si velké korporace klidně "chodí" pro investice retailních ( drobných ) investorů, kteří se zapojí do falešného trendu a následně pak ostrouhají.
V investování navíc každého budou trvale provázet dva falešní "přátelé". A těmi jsou psychické faktory, za prvé strach ze ztráty a za druhé hamižnost v případě příznivého trendu - umět včas vystoupit z obchodu, pokud je v zisku. Kdo prošvihne včasný okamžik, často pak zapláče.
Chce to moc dobře znát makroekonomické signály, bez nich jen hazardujete se svými penězi, pak to vyjde nastejno, jako hrát výherní automaty. Někdy dají výhru, ale tu pak gambler 10násobně projede...
Nicméně v dlouhodobém horizontu lze na investicích vydělat. Úspěšných ale bývá asi tak jen 20% investorů. Jsou to takoví, kteří rozumí.. ale kdo nemá finanční rezervu, nebo nedej bože si na investice ještě vypůjčí, tak je to jako by již měl doma ve skříni provaz na oběšení. Takhle nezačínejte, investiční trhy jsou neúprosné a slitování neznají, na to nikdy v případě, že se k tomu rozhodnete, nezapomínejte !!!

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 7. 2011 9:06, eďa

Velmi slušná propaganda, jak legitimně okrást fin. negramoty radou investujte do cizích osob, nikoliv do sebe, my už se o vaše peníze postaráme. A blbci rozdávají své úspory bankám, fondům, pojišťovnám, firmám i státu a pak se diví, že maj holou řiď v tom lepším případě.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

31. 7. 2011 13:35

Mrtvej nejí, 3-5 tisíc za měsíc mě neuživí a každý, kdo jednou koupí, nemusí koupit podruhý.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2011 13:36 | Jirik 55

Já bych do investování nikoho nelákal, ani že je snadné, či i s pomocí oněch 8 rad. Zároveň nikoho nemíním odrazovat, je to jen na něm. Ale kdo nemá nervy jako provazy nebo nemá finanční rezervu pro případ neúspěchu, tak ať to raději nezkouší. Na investičních trzích působí značné množství t.zv. "velkých hochů", kteří je dokáží ovládat pomocí velkých obchodů, kterými mohou vytvářet falešné trendy. Je to dost oblíbená finta, kterou si velké korporace klidně "chodí" pro investice retailních ( drobných ) investorů, kteří se zapojí do falešného trendu a následně pak ostrouhají. V investování navíc každého budou trvale provázet dva falešní "přátelé". A těmi jsou psychické faktory, za prvé strach ze ztráty a za druhé hamižnost v případě příznivého trendu - umět včas vystoupit z obchodu, pokud je v zisku. Kdo prošvihne včasný okamžik, často pak zapláče. Chce to moc dobře znát makroekonomické signály, bez nich jen hazardujete se svými penězi, pak to vyjde nastejno, jako hrát výherní automaty. Někdy dají výhru, ale tu pak gambler 10násobně projede... Nicméně v dlouhodobém horizontu lze na investicích vydělat. Úspěšných ale bývá asi tak jen 20% investorů. Jsou to takoví, kteří rozumí.. ale kdo nemá finanční rezervu, nebo nedej bože si na investice ještě vypůjčí, tak je to jako by již měl doma ve skříni provaz na oběšení. Takhle nezačínejte, investiční trhy jsou neúprosné a slitování neznají, na to nikdy v případě, že se k tomu rozhodnete, nezapomínejte !!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+29
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2011 15:38 | wenda

akcie jsou zkázou hospodářství. když už musíte podporovat toto neprodukční odvětví,tak nikdy ne fondy,nikdy nejlepší nabídky odborníků,ale vždy s citem a selským rozumem,nejste makléři,co jeden den koupí a ten samý den prodají. fondy kdykoli v tichosti mění své koše a vám nikdy nepřistane očekávaný zisk, malé ryby jsou tu pro to, aby byly stejně sežrány velkými hráči,kteři mohou kdykoli rozpoutat takový kolotoč kolem kterékoli firmy a to bez ohledu na skutečnou hospodářkou situaci v této firmě a i v celém státě. raději kupujte pozemky po metrech, něco budete mít, akcie jsou fikce
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2011 16:08 | sedmikraska

investovat je snadné,přijít o peníze ještě snadnější.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2011 20:33 | Franta Vrata

Vetsinu prispevku ale nemluvite o investici ale o spekulaci.To stale kupovani a prodavani se jmenuje daytrading a to je opravdu mimo misu pro vetsinu drobnych stradalu.Takze pokud mame nejaky prebytek financi nejpre si vytvorime fond rezerv, rekneme 50 000 na nejnuitnejsi vydaje az 250 000 na nejakou katastrofickou udalost, podle platu.Dale mame investicni penize na dlouhodobe investice a to mohou byt akcie ale i dluhopisy ktere tady smetli ze stolu urcittou roli v investicich maji.A pokud mame toto zabezpecene a chce se nam v tom vrtat a muzeme si dovolit ztraty a nervy z toho potom muzeme investovat do derivatu a jinych spekulativnich produktu.Muzeme i investovat do nejakych realit bud formou REIT fondu nebo fyzicke koupe a pronajmu.Samozrejme nejdrive musime mit slusne placenou praci a urcite financni vzdelani abychom vse neprojedli a nepropili....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirik 55 31. 07. 2011 13:36)

31. 7. 2011 23:16 | znalec

K čemu to všechno je? jako chytrý říkám nahlas k HOVNU !!!!
Čím více spěcháme, tím máme méně času. Čím více kapitalismu, tím méně životních jistot. Čím více veřejných zakázek, tím větší korupce. Čím více toho vyprodukujeme, tím více toho zdevastujeme. Čím více sexu jako zboží, tím měně děti a lásky. Čím méně víry, tím více ztrouchnivělé morálky a větší poušť v srdcích Čím více majetku, tím více závisti. Čím více peněz, tím více sobectví a chladu. Čím více zákonů, tím větší chaos. Čím více paragrafů, tím více zločinů. Čím více keců politiků Tím větší lhostejnost občanů Čím více hazardu a heren, tím více exekuci. Čím více politiků, tím více podlosti a zlodějiny. Čím více beznaděje, tím více sebevražd a nemluvňat v babyboxech. Čím více podnikatelů, tím méně práce a více podvodů. Čím více politických stran, tím větší daně. Čím více děláme, tím méně vyděláme. Čím více soukromých škol, tím více koupených maturit a titulů Čím více peněz do zdravotnictví, tím více bílých mafii Čím více počítačů do škol tím více primitivů. Čím více rozežraných fracků, tím mizernější budoucnost národa Čím větší zadlužení, tím více poplatků, škrtů, nezaměstnaných a bezdomovců. Čím více žoldáků, tím méně míru. Čím více médii a kodexů, tím více lži. Čím více mluvčích, tím více polopravd a mlžení. Čím více soudců, tím větší nespravedlnost. Čím častěji volíme, tím je to horší. Čím více cizáků, tím víc ryjeme držkou v zemi! Tak k čemu to je?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2011 8:50 | Jirik 55

Ale Františku, minuli jsme se poněkud, pokud se týče základního článku, k němuž diskutujeme. A ten nabádá z a č á t e č n í k y k snadnému investování. Ten článek já hodnotím jako takřka finanční podvod - 8 rad a začátečník, který neví jak sehnat peníze na to skočí a vybouchne jako petarda. Jistě, že mluvím o tradingu, ale trading není jen daytrading, ale lze přece na něm investovat pozičně - tedy dlouhodobě, což je totéž, jako např. investovat do akcií. Jenže retailový obchodník těžko bude moci obchodovat přímo na burze, či v RM systému. Tam jej ani nepustí. A tak může investovat jen dvojím způsobem - buď prostřednictvím pojišťoven pomocí t.zv. investičního životního pojištění ( tam se lze ochránit před ztrátou volbou t.zv. zajištěné investičky, kde pojišťovna garantuje minimální technický zisk, obvykle kolem 2%, ale moc tam většinou nevydělá, ale je to alespoň sichr ), a druhý způsob je přes brokera ( pro ostatní čtenáře = zprostředkovatel obchodu ). Ale jak pojišťovny si strhávají poplatky, tak brokeři zase uplatňují "spready" = rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, nebo v případě komodit např. poplatky v podobě %"komisí". Ty jsou dost nepopulární, takže brokeři dnes leckdy od nich ustupují a spokojují se se spready. Ale nechci to celé popisovat. Ony totiž akcie, jejich indexy a vůbec všechny nástroje jsou součástí investičního obchodu. Takže kam se asi takový začátečník může obrátit ? Na burzu, či RM systém ? Tam mu navíc hrozí, že v případě bankrotu své akcie nedokáže prodat, protože nemusí nalézt kupce. Takže skončí na nule. To u brokera si může podchytit t.zv. "stop-lossem", který obchod při prudkém propadu automaticky uzavře. Také si pomocí něj funkcí posuvu stop-lossu může t.zv. "zamykat" zisky, aby v případě následného propadu prodělal co nejméně, či zachoval již dosažený zisk. A kde si takový retailový zájemce o investování naspoří těch 50 až 250 tisíc rezervy ? Většina lidí na to nemá příjmy a pokud by takové úspory dosáhl, tak hazardování na investičních nástrojích je nejrizikovější způsob a nejsnadnější, jak o ty úspory přijít. Pro úplné ujasnění: Můj příspěvek je výhradně zaměřen na hlavní článek - komentovat nevhodnost těch 8 rad ( i když je to opravdu základ, ne podvod )ale pokud naláká neznalé lidi do investic, tak jim poslouží asi sotva. Kdo chce investovat, tak ať nejprve se seznámí a dobře nastuduje, oč jde, zkusí si to na bezplatných demoverzích a pak ať se rozhoduje. Ale nikomu nebráním , jde o jeho peníze. Jen upozorňuji, že to je všechno možné, jenom ne snadné - v tom ten článek je takřka podvodem. Snadné je totiž pouze tam nacpat peníze ( a přijít o ně ).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2011 23:14 | Franta Vreata

Asi mate pravdu, ja ziji v USA a tady je to opravdu velice snadne, za maly poplatek kolem 8 $ za trade muzete obchodovat sam elektronicky bez zasahu brokera a to take delam.Ale vysonduji si stav firmy do ktere investuji nebo kupuji indexove fondy kde nemusim o nicem premyslet a jdou mi v souladu s ekonomickou situaci at uz globalni, teritorialni ci jednotlivych zemi a dale male, stredni ci velke firmy a dale sektory...Pro zacatecnika je asi opravdu nejlepsi " global total market index " Ja pouzivam firmu Vanguard, ma nizke naklady, ale je spousta dalsich ktere maji podobne produkty.Jinak jsem take zacinal z niceho a investice jsem financoval z maleho prijmu.Ale jak se to zacalo nabalovat tak se to rozbehlo a ted uz je to jako perpetum mobile...Jen mit par penez na zacatek, disciplinu a stesti ze vas nekdo neoskube v samem zacatku kdy je clovek jak vyplasena slepice....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirik 55 01. 08. 2011 08:50)

5. 8. 2011 8:30

Opravdu mluvíte o podílových fondech?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirik 55 01. 08. 2011 08:50)

5. 8. 2011 9:34 | Tonda Kos

Kdyz jim tak chcete rikat tak tedy podilove fondy...Zrovna vcera SP 500 spadnul o 50 bodu a dostal se na hranici 1200 coz je pro mne nabidka k nakupu coz take udelam...Ne ze by nemohl spadnout nize ale jeste si pockam na dnesni hlaseni nezamestnanosti a mozny dalsi propad a potom kupuji...Muzete se podivat na vanguard.com kde je nabidka, nevim jestli se daji obchodovat v Cechach ale jestli jo, je to asi nejsolidnejsi firma v branzi...Kdyz jsem se podival na "zahranicni investory" nejblizsi k Cecham mi vyslo Nemecko...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 05. 08. 2011 08:30)

4. 11. 2011 8:17 | Carollen

Článek na mě zapůsobil "tlačivým způsobem"...Ráda bych své těžce uspořené peníze lépe zúročila. V ČR to žádná sláva dvakrát není, ale kde je to lepší? Investovat do firemních akcií? Jak? Člověk tomu 2x nerozumí, spousta lidí od toho odrazuje, ale některým se podařilo vydělat slušné peníze. Jsem na pochybách co dělat a nedělat. Článek mě o ničem nepřesvědčil, neprozradil mi základy co dělat, jen se mě snažil dotlačit k tomu, to udělat. Ráda bych se naučila více, ale od koho se člověk naučí lépe, než od lidí, kteří začínali téměř od nuly a podařilo se jim zúročit své peníze? Pokud tady někdo takový je, budu vděčná za každou radu či zkušenost, kterou tím získali. Díky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

8. 3. 2012 2:11 | jh

Já jsem poprvé na této stránce, takže se zatím pouze orientuju. Ale já investuji už 10 let a jsem spokojená s výsledky. Žiji ovšem za velkou louží a nakupuji akcie přes internet. Investuji jen v akciích (100%) ale většina z nich platí dividendy. Ačkoliv mám investice jak v Evropských firmách, České zatím ne. Musím se víc pouit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2014 11:35 | Petra

Mohu doporučit knihu Investování pro začátečníky -- 2. přepracované vydání - Syrový Petr
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Carollen 04. 11. 2011 08:17)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 834 390 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Čtyři druhy pijanů: Zjistěte, jestli máte problém s alkoholem

Čtyři druhy pijanů: Zjistěte, jestli máte problém s alkoholem

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně pijete alkohol? Zajdete na sklenku spíše po...více

Filip Molčan: Proč je v roubence na severu Čech lépe než v Silicon Valley

Filip Molčan: Proč je v roubence na severu Čech lépe než v Silicon Valley

Ajťák, idealista, umělec, inovátor a možná trochu rebel. Filip Molčan se nedá jednoduše...více

Když se řekne Řecko, co vás první napadne? Dovolená na Rhodosu?

Když se řekne Řecko, co vás první napadne? Dovolená na Rhodosu?

Ačkoliv ročně navštíví Řecko průměrně na 350 tisíc českých turistů, tak už málokdo z nich...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Dienstbier

politik

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Jiří Dienstbier
ÚSPĚŠNOST
68,75 %

z 16 duelů
×
Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 9 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK