Exekuce. Pozor na jazyk, i ústní smlouva platí!

František Mašek | rubrika: Jak na to | 21. 6. 2011 | 9 komentářů
Co je psáno, to je dáno. Což neznamená, že na co lejstro není, to neplatí. Podle zákonů (psaných i nepsaných) je právoplatná i ústní smlouva, i po telefonu uzavřená. Když od ní chcete ustoupit, doporučení je však jasné: písemně! Jinak ve sporu o pár stovek můžete skončit i s exekucí na krku.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 6. 2011 17:10, Honza

Když jsem před časem tady diskutoval na toto téma (konkludentní smlouva), byl jsem považován za zločince se zdůvodněním, že Kubišová s Vondráčkovou nesepsala žádnou smlouvu. Samozřejmě nemusí a její sms odpověď je jako kdyby nic neposlala. Výpověď ústní smlouvy musí být písemná. Netýká se tohoto případu, ale obecně to platí u všech ústních smluv.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

3. 6. 2014 18:13 | petr

Chci se zeptat ta ustni smlouva co tam musi vsrchno nyt aby byla uzavrena
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2014 19:40 | pino

To snad nikdy nemohou dokazat, kdo do telefonu rekl ano a na co. Jestli majitel telefonu nebo spolubidlící...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 11. 2013 20:57 | Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat v tomto případě: Přes email jsem si dohodla koupit telefonu. Poslala jsem na účet dohodnutou částku a telefon nepřišel a prodejce nereaguje. Jedná se tedy o ústní dohodu? Kam mohu jít nedodržení hlásit? Jak mám postupovat, abych získala své peníze zpět? Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 6. 2011 21:24 | Petr

Nikoliv, výpověď smlouvy nemusí být písemná, pokud jde o výpověď ústní smlouvy. Smluvní forma takové výpovědi musí být sjednána. Viz § 582 ObčZ.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2011 17:56

A co tedy navrhujete? Nějak nemůžu najít návrh, jak byste to tedy Vy osobně řešila...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 6. 2011 22:38 | benzin

Opravdu mohl znat v dobe sjednavani ustni smlouvy vsechny podminky? Jde mi o to jestli nahodou tu ustni smlouvou pres telefon nerozsiruji o podminky, ktere ale prez telefon sdeleny nebyli. Prijde mi ze v tom telefonatu mohou definovat podminky smlouvy jenom hodne zbezne. Mnoho definic ktere je potreba treba v pisemne smlouve se pri tehhle telefonich prodejich vubec nedelaji. Je mozne se odkazovat na nejake VOP k tomu prinalezici, ktere ale evidentne ten clovek (to by evientne i plynulo z telefonatu) ten clovek nemohl cist?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 6. 2011 17:10 | Honza

Když jsem před časem tady diskutoval na toto téma (konkludentní smlouva), byl jsem považován za zločince se zdůvodněním, že Kubišová s Vondráčkovou nesepsala žádnou smlouvu. Samozřejmě nemusí a její sms odpověď je jako kdyby nic neposlala. Výpověď ústní smlouvy musí být písemná. Netýká se tohoto případu, ale obecně to platí u všech ústních smluv.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 6. 2011 16:52 | ledo

Slávko, nemusíš písemně, můžeš ústně, ale důkazní břemeno je na tobě a ústní jednání se vždy hůře prokazuje (musíš mít svědky apod.)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 6. 2011 15:21 | Slávka

Začínáme se stávat absurdistánem.Srovnání koupě zmrzliny nebo pizzy se smlouvami uzavíranými na služby s různými společnostmi mi tak připadá.Už ten samotný rozpor - ústně uzavřu a písemně musím zrušit. Jedná se o naprosto nevyvážený stav dané operace.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Sokol

advokát

Pavel Juříček

podnikatel, Brano Group

Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Pavel Juříček
ÚSPĚŠNOST
25,00 %

z 4 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services