Investiční (z)rady

Jan Novotný | rubrika: Co se děje | 25. 5. 2011 | 15 komentářů
„Finanční sektor se dostal do bodu, kdy reprezentuje 25 % celkové tržní kapitalizace v USA, a v některých zemích dokonce více.“ George Soros, 2008. Tedy: čtvrtina kapitálu jsou poplatky. Nové studie dokládají, že peníze odevzdané na poplatcích správcům fondů jsou většinou peníze vyhozené oknem.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 5. 2011 9:47, Michal Kára

"Špatná" nebo "dobrá" cesta rozhodně není dána minulou výkonností fondu.


A proč myslíte, že věděli, že fond jde do kytek? Naopak podílníkům rozumně radili, ať neprodávají po pádu, protože to je (statisticky) pěkná blbost, stejně tak jako nakupovat fond (aktivum), který hodně rostl.


"A vklad většího množství peněz v jeden okamžik může být zrovna tak terno jako handicap." - Tahle věta, myslím, krásně ukazuje, proč jste o peníze přišel. Vy jste to bral jako loterii a věřil, že zrovna vy budete mít to štěstí a vyhrajete když ne jackpot, tak alespoň slušnou výhru. Jenže investování se nedá brát jako loterie. Teda, dá, ale máte prakticky jistotu, že dříve nebo později přijdete o všechno.


Takže vám zcela upřímně radím: Dokud nepochopíte, proč je výše uvedený způsob uvažování nebetyčná blbost, tak o (dalším) investování vůbec neuvažujte. Zas byste o pěníze přišel, dříve nebo později. A ne kvůli zlým/hloupým/neschopným správcům fondu, ale jen a jen kvůli sobě.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 15 komentářů)

1. 3. 2012 8:28 | Vít Suchý

Milí diskutující,
když to tak čtu a zamyslím se nad důchodovou reformou, která je založena na investování do fondů, tak nikomu, kdo se jí zúčastní (tedy na straně klientů) nic nezávidím...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 5. 2011 9:47 | Michal Kára

"Špatná" nebo "dobrá" cesta rozhodně není dána minulou výkonností fondu.

A proč myslíte, že věděli, že fond jde do kytek? Naopak podílníkům rozumně radili, ať neprodávají po pádu, protože to je (statisticky) pěkná blbost, stejně tak jako nakupovat fond (aktivum), který hodně rostl.

"A vklad většího množství peněz v jeden okamžik může být zrovna tak terno jako handicap." - Tahle věta, myslím, krásně ukazuje, proč jste o peníze přišel. Vy jste to bral jako loterii a věřil, že zrovna vy budete mít to štěstí a vyhrajete když ne jackpot, tak alespoň slušnou výhru. Jenže investování se nedá brát jako loterie. Teda, dá, ale máte prakticky jistotu, že dříve nebo později přijdete o všechno.

Takže vám zcela upřímně radím: Dokud nepochopíte, proč je výše uvedený způsob uvažování nebetyčná blbost, tak o (dalším) investování vůbec neuvažujte. Zas byste o pěníze přišel, dříve nebo později. A ne kvůli zlým/hloupým/neschopným správcům fondu, ale jen a jen kvůli sobě.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 5. 2011 9:28 | Pavel

špica - takže když zjistím, že jedu po špatné cestě, tak prostě jedu dál, protože jsem na tu silnici holt vjel. Psl jsem jasně, že mi vadí to, že ačkoliv věděli že fond jde do kytek, tak podílníci byli ti poslední o co se správci zajímali. A vklad většího množství peněz v jeden okamžik může být zrovna tak terno jako handicap.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 20:35 | chk

ani ctyri nuly navic by mu nepomohly. individualni sprava se u nas demonizuje. temer se ji prisuzuji nadprirozene schopnosti. ale pravda je zdrcujici a neprijemna.
kazdopadne kde udelali soudruzi chybu? nikdo po nich nechce, aby vydelavali vzdy. to ostatne ani nejde, nejedna se o hedge fund. stacilo by, kdyby fond kopiroval svuj benchmark. a to se panum z pioneeru u zminovanyho fondu vubec nepodarilo. a nejen u nej:). to se mj. nedari dlouhodobe vice nez 2/3 vsech fondu. a vybrat jehly v kupce sena da holt nekdy zabrat...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 15:54 | Michal Kára

A co konrétně dělali správci toho fondu špatně, že by si zasloužili pár pohlavků? Obchodovali v rozporu se statusem fondu? Aha, už vím, oni mají zázračnou křišťálovou kouli, co jim přesně předpovídá pohyby na trzích, ale potvory ji tají, co? :-)
Hlavní blbost ve vašem případě byla vsadit všechny prostředky v jeden okamžik na jednoho koně a to byla jen a jen vaše blbost, s tím správci fondu nemají nic společného.
Ano, existuje i individuální správa portfolia, ale to byste v něm musel mít tak o dvě nuly víc.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 15:18 | Pavel

Máte naprostou pravdu - jenomže já jsem psal hlavně o tom, že PIONEER slintal blahem i v době kdy to bylo spíš na pár pohlavků správcům. Vůbec jim nešlo o podílníky ale jen o to udržete je tam co nejdýl. Ale jinak - nepochybuji o tom, že by každý z podílníků pochopil jakýkoliv krok správce, pokud by vedl k růstu aktiv. Výmluva, že jsem např. v nemovitostním fondu a tak tedy když ceny nemovitostí padají můžu jen přihlížet - nezlobte se na mě, ale na to nepotřebuji být ve fondu. Stačilo aby v tom jejich slavném časopisu udělali menší rozbot na navrhli podílníkům co by měli udělat - a rozhodnutí nechali na nich, potom bych neřekl ani půl slova.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 15:12 | Pavel

ano, přesně tak. Já jsem vypadl těsně před tím, než ten fond rozdrobili.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 14:31 | josef

a zrova ING ma jeden fond, ktery vydelava 8% rocne od zalozeni. Holt spatny vyber fondu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 12:58 | Martin Vlnas

Hezký den, budeme o tom seriózně uvažovat! Díky za tip :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 12:48 | jp

to mohu jen potvrdit. Někdy před 8 lety jsem si také vložil peníze na fondy Ing, investice IT a renta fund, skoro k miliónu. Asi po roce jsem to se ztrátou pár desítek tisíc ukončil, ale nechal jsem si záznam v aplikaci ifondy. Takže i dneska vím, že bych právě prodělával, moment, jo přesně 184 420. V plusu to nebylo nikdy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 10:39 | jezevec

to už se tady ale párkrát řešilo. fond si vybíráte vy, a manažéři investují podle statusu fondu. pokud máte například fond nemovitostní, a manažéři třeba i vědí, že nemovitosti půjdou dolů - tak prostě nemohou nemovitiosti prodat, a držet hotovost či koupit ropu, protože VY jste si vybral nemovitostní fond, a správci fondu jsou POVINNI jeho status držet. podobně tak pokud VY si vyberete spekulativní fond pioneer, můžete ho porovnávat maximálně tak s ostatními podobně spekulativními fondy. ale nikdo vám negarantuje, že právě ta vaše komodita poroste. tento prvotní výběr si děláte vy a jste si za něj zodpovědný sám - v podstatě výběrem fondu spekulujete proti indexu, to je celý, jinak si kupujte cedule sám.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 9:52 | xls

Tenhle článek dát zarámovat na titulní straně a nechat ho tam na věčné časy.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 5. 2011 9:51 | chk

no, jde hlavne o to, ze mel pioneer na zacatku tisicileti balancovany fond, ktery se tvaril jako balancovany, ale portfolio mel jako akciovej spekulant. po splasknuti bubliny panove z pioneeru uznali, ze to trochu prepiskli, a portfolio dali vic do konzervy. proto pan pavel nemohl puvodni ztratu stejne jen tak dohnat, a ti co tam zustali dodnes, si drbou hlavu:). co vim, jednalo se o korunovej fond.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 9:06 | josef

mozna by bylo fer napsat, kdy jste vstoupil, kdy jste vystoupil. Pokud jste totiz vlozil jednorazovou investici tesne pred splasknutim bubliny (a ze byly za poslednich 10 let dve hoooodne velke - 2000 a 2007). Dale je problemem kurozve rizkiko - zhodnocovani ceske koruny. Pokud byl fond zahranicni, tak se nelze divit - za poslednich 10 let zhodnotila koruna proti dolaru na dvojnasobek - nekdy v roce 2000 byl dolar za 40.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 5. 2011 8:15 | Pavel

Mám v živé paměti můj pokus přimět svoje finance aby začaly samy vydělávat. Oslouvil jsem "renomovaný" fond PIONEER. Vložil jsem tam 300 000, zaplatil vstupní poplatek a těšil se na skvělou budoucnost rentiéra. A pak to začalo - akcie sice klesaly, ovšem s železnou pravidelností jsem měl ve schránce jejich časopis, kde moudří starší vlastníci fondu uznale pokyvovali hlavami nad skvělou prací mladých správců fondů a byl jsem na každé stránce časopisu nejmíň desetkrát ujišťován, že nic lepšího než pokles ceny se mi nemohlo stát a jen hlupáci by žádali zpětný odkup v době, kdy je za dveřmi raketový růst. Vydržel jsem to dokud jsem nepřišel o třetinu vkladu. Potom jsem požádal o zpětný odkup. Při vyplňování žudosti se jejich agent ptal, proč to dělám. Po odpovědi, že takhle dokáže investovat i orangutan mi řekl, že musím být trpělivý, že musím čekat nejmíň deset let. Dnes je tomu již více než deset let a mohu říct, že vůbec nelituji toho že jsem z této pochybné instituce vystoupil.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vít Bárta

politik a podnikatel, ABL

Tomáš Pitr

podnikatel a kriminálník

Vít Bárta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Tomáš Pitr
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services