Potravin pro hladovějící je málo

Ceny potravin prý v Česku porostou kvůli vysokým cenám zemědělských surovin na světových trzích, hrozí tuzemští zemědělci. Ve světě jsou ovšem miliony těch, kteří by se měli růstu cen bát mnohem víc.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 9. 2007 12:31, Jahoda Frantisek

Nějak vám nerozumím. Má poznámka byla o tom, že peníze se do rozvíjejících zemí lijí už několik set let a vždy se jednalo o nákladný a většinou prodělečný byznys. Některé soukromé firmy z toho profitovaly, stát však (zejména díky velkým vojenským a policejním výdajům) na tom hrubě prodělával.
Současný stav se Vám může či nemusí líbit, ale je lacinější, než když se tam vrátíme a půjdeme jim ukázat, jak si myslíme, že se to má dělat správně.
Bráno ruskou optikou (ale ve větších či menších obměnách tohle proběhlo všude) - po stáhnutí vojsk z Afghanistánu a východní Evropy, snížení početního stavu armád i válečného námořnictva a dokonce i díky rozpadu Sovětského svazu (a zbavení se břemene financovat hůře fungující státy) jsou ruské státní finance určitě v lepším stavu než třeba před dvaceti lety. Totéž platí i o ruské ekonomice.
Z hlediska kolonializovaných zemí většinou nedošlo k výrazným změnám. Celky, které nefungovaly před kolonializací, většinou nefungovaly ani během ní a nefungují ani teď. Představa, že africké státy, které pohromadě držela jen vůle a potoky peněz kolonizátorů, budou s méně prostředky excelovat, je mírně řečeno naivní.

Zobrazit celé vlákno

+48
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2007 12:18, jezevec

Pomoc by se měla omezit pouze na živelné a jinak neředvídatelné katastrofy. Jinak si somálci i jiní hladovějící budou muset zvyknout, že pokud se neuživí, nejpozději v příští generaci vymřou a problém zmizí. Není možné donekonečna podporovat černoušky, kteří po nakrmení, namísto píle k vlastní obživě - jen nadělají další dětičky, a kde byl vloni jeden chudák s nataženou rukou, je jich letos pět s nataženou rukou. Že si z toho kdedko pak taky dělá super busines na státní útraty, je jen důsledek, nikoliv příčina tohoto nesmyslu.

-4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 28 komentářů)

6. 9. 2007 11:32 | Pavel

Ta posledni veta zni moc hezky, ale bohuzel ve spouste pripadu naprosto nesouhlasi s realitou. Afrika je dnes tercem mocenskych zajmu a podivejte se na Darfur. Chcete rict "at si tam ty lidi v Darfuru klidne umrou, kdyz se nedokazou o sebe postarat"??? Pak si mozna jeste vzpomente na nase dejiny, dost casto nejde ani o to, jestli se o sebe umite postarat nebo ne. My jsme se o sebe pred druhou sv.valkou dokazali postarat, ale jak jsme dopadli. Anglie, Francie nas dali do chrtanu Nemecku. A po valce nas naivni Americane zase darovali Rusakum. K cemu nam bylo, ze jsme se o sebe dokazali postarat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2007 10:58 | XXL

Cena potravin neporoste kvůli nějaké pomoci hladovějícím. Ti jsou naprosto a dokonale každému u p**dele. Cena potravin poroste, protože jsme si v Čechách nechali zlikvidovat zemědělství a z potravinově samostatného státu se stáváme dovozcem (poslední je třeba případ nesmyslných kvót na cukr, rušení cukrovarů v Čechách (Easter Sugar a Náměšť na Hané, doložená navíc požadavkem na dotaci z Unie a když nebudou prachy z Unie, tak se zažaluje český stát za neochránění investice, ty prachy se prostě z nějakého blbce vytlouct musí, že áno) a rostoucí závislost na dovozu z Polska, kde je cukrovarnictví dotováno. Ať žije celá slavná Júnije, ta by taky potřebovala nakopat do zádi, aby dostala zdravý rozum). No, a Júnije napasovala obrovská cla na veškeré dovozy potravin. proto je nemohou zemědělsky orientované státy vyvážet, protože kvůli clu jsou jejich produkty neprodejné. Sice se to prezentovalo jako ochrana vlastního zemědělství, co na tom, že nikde v Evropě se nepěstujou banány, para nebo kešu ořechy, rejže či další komodity, protože tu prostě nerostou, neb tu pro ně není vhodné podnebí. Tím se uměle vyvolává nedostatek a posléze šroubujou ceny, které nedostanou zemědělci, ale stát je kdesi profrcá na vojenská dobrodružství v Iránu nebo Afghanistánu. Tam by byl už dávno klid, kdyby oni tancovali, jak my jim budeme pískat. Protože to ale nedělají a chtějí si žít po svém, jezdí jim tam američtí a jiní vojáci vysvětlovat, že demokracie je holt něco jiného, než oni chtějí dělat. No, a na tom se zakládá celé slavné avizované zdražení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2007 10:46 | Frenny

Píšete "Možná to zní tvrdě, ale kdo se nenaučí se o sebe postarat, ať klidně umře, žádná škoda ho nebude."
Tady ale asi Afričany trochu podceňujete. Nezapomeňte na to, že to nejsou poloopice žijící v džungli. Například Nigérie se chystá stát čtvrtou zemí, která dokáže vyslat vlastními silami lidskou posádku do vesmíru. Ono by to nedopadlo tak, že by klidně umřeli. Oni by začali uplatňovat své "nároky". A myslím, že pak by bylo potřeba s nimi počítat jako s rovnocenným protihráčem. A vzhledem k tomu, že nějaká globální vyhlazovací válka je při dnešním společenském klimatu nemyslitelná, tak by to mohlo dopadnou ještě docela zajímavě. Nicméně tohle všechno si "vyspělé" země uvědomují a proto budou země "třetího světa" dál uplácet, stejně jako to my u nás děláme s cikány.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2007 9:52 | Nandu

Vysoká poptávka po zboži co je nedostatkové, tak proč nenatáhnout cenu co nejvíše. Chceš, tak plať. To je prostě krédo dnešních lobistů co si chtěj napakovat za každou cenu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2007 9:05 | comment

Slyšel jsem podobný příběh o hydroponických plantážích a sklenících, ale s ještě horším koncem. V Africe všechno rostlo v tom jejich vedru jako blázen, problém nedostatku kvalitní půdy se právě vyřešil tou hydroponií a výnosy byly úplně skvělé. Ale jen do té doby, dokud tam byli Evropané a dohlíželi na to, aby černoši opravdu dělali věci tak, jak je to naučili. Když odjeli, tak byly po čase všechny skleníky rozbité a opuštěné a černoši opět žebrali o jídlo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2007 8:55 | Jarmila

Naprostý souhlas. Jenže problémů je víc: Afričani jsou dosti napružení, že Američani je vozili do Ameriky jako otroky a bohatství založili na jejich otrocké práci a na jejich utrpení. Otroctví pro Afriku znamenalo značené vylidnění, protože spousta otroků nepřežila cestu do Ameriky a umírala ještě v Africe nebo cestou. Američané se teď bojí radikalizace líných a hladových Afričanů a tak jim raději cpou ty ryby, aby byli zticha a neudělali na milé Amíky pogrom. Nic proti tomu, Amíci sami mají másla na hlavě taky dost a víme, jak se řeší restituce v Čechách, a to jdou jen do r. 1948. Afričani začínají brblat a náhrady chtějí až někam do 17. stol. Když budou mít hlad, ještě více zradikalizují a to by teprve bylo tóčo. Takže jsme touto formou pomoci naučili milé Afričany, že stačí jen natáhnout pracku, dělat se nemusí nic. Nedávno jsem četla jakousi zprávu nějakého českého výzkumného rybářského ústavu. V rámci pomoci hladovějící Africe odjeli před nějakými 7 léty do Afriky, tam někde v Somálsku založili asi 10 chovných rybníků s tím, že naučí Somálce se o ryby a rybníky starat. V blízkosti byl zdroj vody, který se v době dešťů rozvodnil a rybníky zaplnil vodou tak, že v nich voda vydržela do příštího období dešťů. S mezinárodní pomocí tedy postavili rybníky a rybníkáři tam byli celý rok, aby je naučili chovat a zpracovávat ryby. Pak milé Somálce nechali, aby se starali sami. Za asi pět let se tam byli podívat a doufali, že Somálci budou v pohodě. Jo, houhelec. Z rybníků zbyly použitelné jen tři, o ty se staraly asi tři rodiny a rybníky jim dávaly solidní obživu. Další asi čtyři by se musely opravit, ale pak by zase mohly sloužit. Zbytek byl zpustlý a neopravitelný. Somálci zas natahovali pracku se slovy, že jsou chudáci potřební pomoci. Čeští rybníkáři odjeli domů, naštvaní, že jejich práce šla skoro kompletně do jetele, a byli rozhodnutí, že další pomoc neposkytnou. Možná to zní tvrdě, ale kdo se nenaučí se o sebe postarat, ať klidně umře, žádná škoda ho nebude.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2007 8:11 | Frenny

Jenže když dáš udici černochovi v Africe, tak ji zlomí, zahodí a natáhne ruku pro rybu. Na to už jsme je vycvičili dobře.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2007 7:44 | comment

Dej hladovějícímu rybu, nakrmíš ho na jeden den. Dej mu udici a nakrmíš ho na celý život. Potřebujeme tedy víc peněz na ryby - aby nás náhodou nepřestalo být potřeba a mohli jsme jim tam ty ryby vozit pořád...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Ulich

bývalý fotbalista a podnikatel

Josef Jeleček

podnikatel, Tedom

Ivo Ulich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Josef Jeleček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services