Vymáhání pohledávek není práce obchodních zástupců

Efektivnost firemního systému řízení rizik pohledávek ovlivňuje správné využívání nástrojů práce s pohledávkami, jako jsou inkaso pohledávek po splatnosti, pojištění a prodej pohledávek.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 7. 2007 9:39, Jarmila

Najít neplatícího obděratele dovede najít každý jouda, na to nemusí být ani obchodní zástupce. Stačí zajít za Frantou do první hospody a říct mu, aby si oblékl kvádro, objednal si kamión zboží (nebo jachtu, lokomotivu, náklaďák nebo cokoliv jiného) a o provizi se pak šábneme napůl. Na rozdíl od autora si myslím, že s pohledávkami musí pracovat KAŽDÝ pracovník ve firmě. Aby se nestalo, že firma XY nám dluží X miliónů, ale protože to obchodní zástupce neví, dodá jim další zboží, a protože to na odbytu nikdo neví, odvezli si další kamión. Tam, kde mají pracovníci informace o neplatičích a neposkytnou další službu nebo zboží, pokud nebudou dluhy vyrovnány, nemusí si firma sjednávat žádné inkasní služby, které jsou pro normální firmu nadbytečné (a tím také luxusní a prodražující provoz). Na firmu, která efektivně pracuje s informacemi o neplatičích a o které je známo, že bez zaplacení nedá, si žádný neplatící vychytralec netroufne.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

2. 9. 2021 13:57 | Rostislav

Souhlasím a řídím se heslem důvěřuj, ale prověřuj. Nedávno jsme museli řešit takovou velmi nepříjemnou situaci a rozhodli jsme se, že podáme nakonec žalobu. Víc info jak postupovat je i v tomto článku: https://www.cikr.cz/vymahat-dluznou-pohledavku/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2020 23:25 | Tomáš

Dobrý den. Může chtít jednatel firmy zaplatit dlužnou částku po obchodním zástupci. Má na to popř. právo?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 6. 2013 15:29 | Radek

Musím napsat, že mi docela trvalo než jsem zjistil jak na dlužníky. Furt nějaké výmluvy, že teď jsou v zahraničí, že čekají na zaplacení jiné faktury a podobně. Trpělivost mě již došla a tak jsem všechny mé dlužníky zveřejnil na webu www.dluzis.cz a světe div se ale zabralo to. Teď tam zveřejňuji faktury od 20 dnů po splatnosti a zákazníkům dopředu říkám, že s www.dluzis.cz spolupracuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 4. 2013 14:11 | Iwette

Také mám dlužníka, ze kterého asi už nic nedostanu...zkrachoval, šel do insolvence a jednoduše mi nemá z čeho dluh splatit. Ještě před nedávnem jsem ale měl dlužníků podstatně více, hodně se mi osvědčilo vymáhání prostřednictvím jedné agentury. Zkoušel jsem jich více, ale až ta poslední si s dlužníky poradila. Spolupracoval jsem se společností provozující web www.varujeme.cz, 2 dluhy mi vymohli do měsíce po zadání, 3tí dlužník začal minulý týden splácet. Lidi z Varujeme.cz pracují rychle, navíc je platím až z toho co mi přijde, nemusím nic řešit a dlužníci začali konečně splácet, takže můžu doporučit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 8. 2009 12:49

mno krásná rada ale úplně nesmyslná- prevence je sice důležitá, ale v době kdy už se všeobecně ví že někdo je neplatič, tak už je pozdě. inkasní agentury jsou sice luxus ale rozhodně ne nadbytečný. pokud někdo dluhy vymáhat umí a ví jak na to je to jedině dobře.neodborný zásahy ze strany nekvalifikovaných osob mohou spíš uškodit než pomoct dluh dostat zpátky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 1. 2008 19:47 | Zbyněk Dosoudil

Citace - comment / 18.07.2007 13:39

Měl by někdo praktický návod, jak postupovat při prodeji jednotlivé pohledávky? Jsou společnosti, které se na takové nákupy specializují? Jak se na ně dá získat kontakt? V jakých objemech pracují - je to pro ně zajímavé třeba až od desítek milionů korun nebo i menší pohledávky? Jsou nějaké právní podmínky, co lze "prodat" a co ne? Jak je takový prodej vlastně po právní stránce realizován?

Při prodeji pohledávky většinou vymáhací agentura potřebuje čas, aby posoudila bonitu, většinou to bývá 14 dní či maximálně měsíc. Pak lze říct s ohledem v jakém stavu jsou pohledávky a do jakých rizik vstupují odkupem. Co se týče agentur na trhu mám dojem, že na objemu nezáleží. Právních podmínek na odkup pohledávek musí být víc a musí být i vůle obou stran co odkoupí a co ne. Po právní stránce je realizován písemným postoupením pohledávky, vzor lehce dohledatelný na internetu. Cena je na domluvě dbejte pokud se ukáže společnost která odkoupí pohledávky aby smluvní cena byla při podpisu smlouvy nebo v pár dnech od podpisu. Jsou na trhu agentury, které odkoupí na rok nebo na smluvní dobu a co výmůžou rozdělují mezi sebe a klienta a pak vrací pohledávky. Z praxe mě osobně se to moc nelíbí ani tyto praktiky nepoužívám, děláto často nepořádek v papírech i ve vztahu vůči věřitel klient, protože pak se pohledávky vrací. My vymáháme a zajišťujeme zápočty je to podle mne efektivnější a rychlejší a hlavně je jasno co z balíčku půjde či nikoliv. Lze samozdřejmě odkoupit nějaké pohledávky, protože často se hodí a nebo má agentura už zkušenost s firmou atd... Záleží hlavně na informacích a operativním řešením agentur.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 7. 2007 15:32 | Tomáš Smrčka

Naprosto souhlasím s Jarmilou. Do procesu se musí zapojit každý. Naopak, obchodní zástupce má tu výhodu, že uzavírá obchod a má tedy možnost přímo vyhodnotit solventnost klienta. Představa že zajištění úhrady je "negativní" je zcestná. Navíc, ve vztahu ke klientovi je mnohem vhodnější, komunikuje-li s ním v první fázi obchodník, tj osoba, kterou zná a se kterou si rozumí, než někdo třetí, neřku-li vymahací firma. Postup, který je naznačen ve článku je mnohem více "negativní". Navíc tento článek je inzertní, a domnívám se, že by tak měl být označeny. Externí firma dobře funguje v pozdější fázi, u vymáhání. Fáze před vmáháním, můžeme označit jako zjišťovací, či informatvní, protože to, že někd nezaplatí nemusí nutně znamenat jen nechuť zaplatit.
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 7. 2007 13:39 | comment

Měl by někdo praktický návod, jak postupovat při prodeji jednotlivé pohledávky? Jsou společnosti, které se na takové nákupy specializují? Jak se na ně dá získat kontakt? V jakých objemech pracují - je to pro ně zajímavé třeba až od desítek milionů korun nebo i menší pohledávky? Jsou nějaké právní podmínky, co lze "prodat" a co ne? Jak je takový prodej vlastně po právní stránce realizován?
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 7. 2007 9:39 | Jarmila

Najít neplatícího obděratele dovede najít každý jouda, na to nemusí být ani obchodní zástupce. Stačí zajít za Frantou do první hospody a říct mu, aby si oblékl kvádro, objednal si kamión zboží (nebo jachtu, lokomotivu, náklaďák nebo cokoliv jiného) a o provizi se pak šábneme napůl. Na rozdíl od autora si myslím, že s pohledávkami musí pracovat KAŽDÝ pracovník ve firmě. Aby se nestalo, že firma XY nám dluží X miliónů, ale protože to obchodní zástupce neví, dodá jim další zboží, a protože to na odbytu nikdo neví, odvezli si další kamión. Tam, kde mají pracovníci informace o neplatičích a neposkytnou další službu nebo zboží, pokud nebudou dluhy vyrovnány, nemusí si firma sjednávat žádné inkasní služby, které jsou pro normální firmu nadbytečné (a tím také luxusní a prodražující provoz). Na firmu, která efektivně pracuje s informacemi o neplatičích a o které je známo, že bez zaplacení nedá, si žádný neplatící vychytralec netroufne.
+36
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 7. 2007 7:58

Poznámka "Článek připraven ve spolupráci s Coface Czech Credit Management Services spol. s r.o." prakticky znamená, že se jedná o inzerci
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohumír Ďuričko

podnikatel

Miloš Čermák

žurnalista

Bohumír Ďuričko
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Miloš Čermák
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services