Hypotéka jako kontokorent či s pevným úrokem? Ale ano!
Hypoteční banky letos přicházejí i s takovými produkty, jejichž existence byla v České republice ještě před pár lety zcela nemyslitelná. Raiffeisenbank od března poskytuje tzv. variabilní hypotéku, jakýsi kontokorent zajištěný nemovitostí s rámcem až 5 miliónů korun. Vhodným investováním můžete na této hypotéce dokonce i vydělat. ČSOB zase k hypotéce nabízí fixaci úrokové sazby na libovolně dlouhou dobu, až 30 let. Pojďme si novinky představit detailněji.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)
22. 3. 2007 19:57 | petr k
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 3. 2007 16:39 | brouk pytlík
13. 3. 2007 9:17 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 3. 2007 8:07 | Makléř
přečetl jsem si polovinu článku. O nastavení úrokové sazby na dobu 30 let mám své mínění. Vrátím se tedy k variabilní hypotéce od Raifky. Dle mého názoru to je obdoba pro hypotéku s IŽP, ale v americké formě. Je hezké, že denní prybor je asi těch 6%, ale spočítejte si RPSN je to 7,32% pro normálně splácenou hypotéku anuitou. Teď ke kamenu úrazu. Vy byste si vzala hypotéku na to, aby jste mohla investovat do fondů? Základní pravidlo všech finančních poradců je: "Nikdy neinvestovat půjčené peníze." Samozřejmě se mezi nimi najde i nějaká černá OPICE, ale jak všichni víme: "Podle jedné opice se nedá posoudit úrověň celé ZOO." A teď proč neinvestovat. Kdo Vám zaručí, že výnos z podílového fondu bude vyší než úroky z hypotéky. Jediné formy zajištění, které by se dali akceptovat je v tuto chvíli ING konto s úročením (1,9%,) účet od City bank (2%), stavební spoření až (2,1%) a nebo zatracovaná kapitálová provize s technickou úrokovou mírou (2,4). Fajn, tak jsme se dostali na 2,4% zajištěného výnosu, ale to je stále skoro 5% mínus. Když budete inestovat do podílových fondů, kdo Vám zaručí, že o "své" , nebo spíše peníze, které jste si půjčili od banky dostanete zpět, minimáně v takové míře, jako jste je tam vložili? Nikdo, nebo alespoň já neznám takový fond. Takže variabílní hypotéku použít jen v případech, pro které se hodí.
Teď k ČSOB- nabídka úvěru s libovolnou délkou fixace je nesmysl, je to jen marketingový tah od ČSOB. Banka dostane pěkné úroky a vy se pak můžete dívat, jak Vám peníze proklouzávají mezi prsty. Možná by se vyplatila v době, kdy příjmeme EURO. Mohl by nastat příklad, že by nové úroky spolu s inflací EU (asi 3,5%) byli vyšší než 30letá délka fixace. Dle mého názoru a odhadu úrokové sazby stoupnou maximálně o 2%. Ale proč nebrat? Protože někteří hypoteční makléři jsou schopní refinancovat váš úvěr u jiné banky a zaplatit za Vás poplatek za poskytnutí HÚ. Jako hypoteční makléř připravuji své klienty na zavedení Eura, ale mým zájmem je také, aby byli spokojeni a co nejméně platili. Proč tedy nerefinancovat každý rok?