Diskuze: Nový stavební zákon neznamená žádnou revoluci
Kateřina Boušová | | 19. 1. 2007 | 3 komentáře
Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Pak si nenechte ujít novinky, které přinesl nový stavební zákon. Přestože autoři zákona slibovali stavebníkům zjednodušení procesu povolování staveb, v praxi tuto ambici zákon nenaplňuje. Skutečnost, že se řada staveb nově obejde bez stavebního povolení či ohlášení, ještě neznamená snížení počtu nutných dokladů, razítek či méně času stráveného na úřadech.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 3 komentářů)
20. 1. 2007 18:44 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 1. 2007 11:17 | Pavel
Nevidím tedy důvod, proč by nebylo možné realizovat např. rekonstrukci celého bytu nebo jádra bez ohlášky a bez povolení.
19. 1. 2007 8:49 | radek
Ministerskými úředníky vymyšlený formulář ohlášení má 7 stran !! Seznam příloh vyjmenovává stanoviska dotčených orgánů (např. na úseku lázní a vřídel) s tím, že opět bude na libovůli tátního úředníka, která vyžadovat bude a která ne.
Za pikantní považuji například skutečnost, že sice nemusíte doložit doklad vyjadřující Váš vztah k pozemku nebo stavbě (výpis z katastru), protože se předpokládá, že si tyto skutečnosti ověří státní správa vlastními přístupy do KN, ale již striktně a bez vyjímky musíte doložit seznam a adresy vlastníků sousedních pozemků. Kdepak je asi zjistíte jinde než na Katastru ??? Hurá.
Stejně nenápadně došlo k posunu lhůt pro přetížené státní úředníky. Stavební úřady mají na odezvu na ohlášení 40 dnů místo původních 30. Proč ?
Žhavým hitem je revitalizace panelových domů. A zateplení je stavební úprava dle stavebního zákona vyžadující ohlášení se zjednodušenou projektovou dokumentací (§ 105, odstavec (2)). Zkuste si jen hrubě propočíst kolik času to bude stát než jej zahájíte a to nedej bože, aby byty sousedního vchodu výškového paneláku byly v osobním vlastnictví. To bude oznamovacích dopisů, to se Vám nevrátí doručenek, protože lidé zapsaní v katastru tam mnohdy nebydlí, to budou několikastránkové přehledy vlastníků pro stavební úřad ......
Máte v úmyslu přestavět bytové jádro a změnit jeho dispozice ? Vzhůru do ohlášení. Jen proboha nesmíte bydlet v domě, kde jsou byty v osobním vlastnictví. Několik večerů ztrávených v příjemné diskusi při seznamování sousedů se zamýšlenou rekonstrukcí však naopak může být pěkným impulsem k seznámení a navázání nových vztahů....
Zhrnutí na závěr. Slovo ZJEDNODUŠENÍ v žádném případě nepatří do výraziva v hovoru o novém "moderním" stavebním zákoně. Je stejně moderní a jednoduchý, jako nový zákoník práce. Je smutné, že tisk zvesela informuje celý loňský rok o tomto českém zázraku v superlativech. Střet s realitou bude pro spoustu lidí více než tvrdý.