Splátky hypotéky
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály
Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede,...více
Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy
Lidé mají pořád mají v peněženkách miliony neplatných bankovek, připomíná Česká bankovní...více
Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné
Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více
Doporučujeme
Slavná Hospůdka U Štěpána z Ano, šéfe! se vrací. Jste báječní, otevřeme, hlásí
Loni v září oznámili, že už nemohou dále a po 14 letech končí. O smutném osudu slavné...více
Měly už dost objemných šatů a chtěly změnu. Jak ženy zahájily emancipaci svého šatníku
Móda je politická, ať se nám to líbí, nebo ne. Je součástí našeho každodenního života....více
Schizofrenní Bayern. Tahle rošáda je nesmyslná i obdivuhodná
Julian Nagelsmann ven, Thomas Tuchel na plac. Bayern šokoval fotbalový svět. Přes palubu...více
Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!
Začať podnikať nie je jednoduché. Na druhej strane je to omnoho jednoduchšie, ako v podnikaní...více
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Jiří Dienstbier
politik
Miroslav Zámečník
ekonom

58,14 %
z 43 duelů

40,74 %
z 54 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Vyplatí se ještě stavební spoření?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 11. 2006 13:59
Státní podpora bude časem stejně ještě snížena jako v Německu ale vzhledem k výhodným úvěrům s pevnou úrokovou sazbou bude st.spoř v ČR prosperovat dále.
TIP!Pokud chcete zrušit stav.spoření před vázací dobou 5/6 let, tak si nejprve snižte cílovou částku do výše naspořené částky, aby sankce 0,5% z cíl.částky byla minimální.
Sinuhet
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 11. 2006 20:48, Jarmila
OddTome, musím odporovat:
u stavebního spoření NEDOSTANETE více než jednu státní podporu, i kdybyste uzavřel na své jméno VŠECHNY smlouvy, co jich stavební spořitelny mají. Takže tam se o podvod nejedná a NIKDY jednat nebude. Tohle kontroluje ministerstvo financí na základě rodných čísel a státní podpora je přiznávána na rodné číslo (dříve na jednu smlouvu).
Píšete: "myslíte, že FÚ opravdu kontroluje, zda náhodou v rodině XY neodečítají čtyři dospělí lidé úroky na tutéž akci na stejné adrese?" I v tomto jste mimo mísu. To totiž lze a je to zcela legální. Samy stavební spořitelny to doporučují a dělá se to tam, kde jsou třeba dva stavebníci, z nichž se postupem času třeba stanou manželé, nebo jde o rodiče a děti, kdy se spoří třeba na 4 smlouvy (rodiče dítěte, ženaté/vdané dítě s partnerem). Dokonce lze pro účely úvěru více smluv sloučit a úvěr platit jako jeden. Ani v tomto případě se o podvod nejedná.
Připouštím, že u úvěru může mnou popsanou situaci někdo chápat třeba i jako jakýsi druh podvodu. Ale: stavební práce JSOU provedeny. MUSÍ být provedeny na doklad. Úvěr ze stavebního spoření dostanete i bez nutnosti předchozího spoření, někdy je dokonce úvěr bez předchozího spoření výhodnější než úvěr se spořením. Stavební spořitely půjčují dosti ochotně a u úvěrů do 300.000 Kč v půjčování na bydlení nemají konkurenci. U úvěrů nad 300.000 docela zdárně konkurují hypotékám. Jde jen a pouze o to, že můžete mít úvěrů více a peníze takto získané použít na cokoli. Musíte ale splňovat bonitu a za všechno obvykle ručíte vlastní nemovitostí. Problém je v tom, že pokud stavíte, tak např. potřebujete peníze, abyste zaplatil řemeslníka. Potřebujete práci na 3 dny. Pro firmu je to tak drobná zakázka, že se to nevyplatí a pro Vás jako pro stavebníka je to přes firmu drahé. Domluvíte se přímo s řemeslníkem a narazíte na problém: on Vám nemůže dát fakturu na provedeené práce, protože má pozastavený ŽL. Ten má pozastavený z důvodu, že je zaměstnanec a nemůže mít ŽL na hlavní činnost firmy, u které je zaměstnán. Na vlastní ŽL nepracuje, protože nesežene dostatek zakázek. Takže Vám s vědomím své mateřské firmy udělá práci, protože oni si navzájem nekonkurují. No, a mateřská firma se Vás ještě zeptá, jestli na materiál potřebujete papír. Pokud ne, je ochotna Vám materiál dodat za režijní cenu s 5% DPH protože sama vyinkasuje zbytek DPH, což jí uhradí případné náklady). Kdo tu teda podvádí? Vy, protože na stavbu potřebujete peníze, ale na platbu neseženete doklad (a mimochodem, na tohle potřebuju dva souběžné úvěry na stavební spoření, protože i řemeslníky musí někdo zaplatit)? Zedník, který u Vás dělá de facto načerno, protože nemůže mít ŽL, takže za svou činnost zinkasuje nezdaněné peníze? Firma, která je ochotna Vám dodat materiál za 5% DPH, pokud ovšem nebudete chtít doklad?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 75 komentářů)
11. 11. 2006 16:52 | oddTom
Trestnímu zákonu (a právě ten je pro soud závazný) to tak ale připadá:
"§ 250b Úvěrový podvod (1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy či v žádosti o poskytnutí subvence nebo dotace uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.
(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele nebo jiné oprávněné osoby použije úvěr, subvenci nebo dotaci na jiný než určený účel."
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/trestni_zakon/cast2h9.aspx
Úvěrovej podvod jako vyšitej.
"a hlavně, vůbec neokrádáte stát."
a) Propána, okrádat se snad nesmí nikdo, ne? b) To není pravda. Co neoprávněně vyplacené (v případě zfalšovaného úvěru) státní podpory? Ta se dříve než po 5/6 letech vyplácí jen v případě úvěru, a to pokud účastník stav. spoření "použije uspořenou částku, peněžní prostředky z tohoto úvěru a tyto zálohy státní podpory na bytové potřeby." http://www.cmss.cz/produkty/zakony_podminky/novela_zakona011005
To je pro změnu klasický podvod. "§ 250 Podvod (1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty" (následují vyšší tresty při větších škodách)
Škoda nikoli nepatrná = 5 000 Kč. To máte na státní podpoře za dva roky - a dřív stejně klasický úvěr nedostanete.
O porušení zákona o stav. spoření a obch, podmínek stav. spořitelny nemluvě.
Kromě toho, pokud úroky z takových úvěrů odečítáte od základu daně, dopouštíte se daňového podvodu a okrádáte stát, resp. nás všechny, o daně. Viz poznámka na konci.
"To, že máte snížený úrok na půjčce nikomu neublíží."
Kromě výše uvedeného nelegálního a za určitých okolností každému občanovi škodu působícího chování si dovedu představit, že kdyby to tak dělal každý, oklamaná stavební spořitelna by všem (budoucím) klientům bez rozdílu mohla upravit úrok z úvěru nebo úrok z úspor, aby zachovala aktuální zisk. Při vyšším úroku z úvěru by do toho třeba mnozí nešli (takže by spořitelna mohla ve výsledku tratit), ale někteří stále ano. Obdobně lze uvažovat i o částce státní podpory na osobu.
A technická (laická) poznámka - neodvádí věřitel z vybraných úroků daně? Pokud ano, pak i státním financím ublíží, pokud dlužník neoprávněně platí nižší úrok. A snad se shodneme, že není jedno, kolik stát na daních vybírá (a následně rozpouští zpět mezi lidi) - a stejně tak by nemělo být jedno, kolik na nich nevybere.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 11. 2006 12:55 | Nox
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 11. 2006 11:29 | SocPredator
A pokud jde o zveřejnění, je to jen dobře. Buď dojde ke změně zákona nebo to pomůže dalším lidem.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 11. 2006 10:22 | oddTom
Je cosi shnilého v království českém - a dokud se nezmění myšlení lidí, tak příliš nepomůžou sebelepší zákony. Pokud kdokoliv (ne třeba jen tunelář - princip podvodu je přeci pořád stejný) obhajuje obcházení práva tím, že sám stát hospodaří, jak hospodaří, nebo že někteří politici jsou vykukové, je to jen trpký alibismus. A pokud má takový podvodníček ještě odvahu říkat státu, co dělá blbě a co změnit (aby - doufejme - sám přestal podvádět - a tedy okrádat třeba i vás), je to trapné. Pokud nezačneme u sebe, jak může být "dokonalý" stát?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 11. 2006 6:37 | dude
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 22:31
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 22:28
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 21:43
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 21:39 | SocPredator
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 21:33 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 18:00 | Vykuk
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 16:09 | Nox
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 16:07 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 14:13 | Nox
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 14:10 | Jarmila
Jinak: stavební spoření mi nevadí, má i své nechtěné kouzlo. Protože jsem vlastník nemovitosti, umožňuje mi postupnou kumulaci prostředků na různé opravy. A jak jsem tak zjistila, je možné ho použít na úvěr na cokoliv. Postup je vcelku jednoduchý: vezmete si dva nebo více úvěrů ze stavebního spoření. U úvěru musíte stavební spořitelně dokladovat, že byl použit na bydlení. Následně provedeme úpravu, kterou chceme s použitím stavebního spoření provést. Na tuto akci si necháme vystavit potřebný počet faktur, tedy minimálně dvě. Následně všem stavebním spořitelnám, od nichž jsme si vzali úvěr, dokladujeme použití úvěru, přičemž akci 1x zaplatíme jejímu dodavateli a ostatní penízky použijeme dle svého uvážení. Vzhledem k tomu, že informační systémy jednotlivých stavebních spořitelen nejsou propojeny, získáme levný úvěr na cokoliv. A proto: ať žije stavební spoření! PS: tento postup se nehodí pro toho, kdo neprovádí žádné stavební úpravy!! Takto použité fakt nemá chybu!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 14:03 | Tomas
10. 11. 2006 11:14 | isa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 10:33 | Sikin
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 10:02 | noname
Já fakt nevím,co je na těch stavebkách tak výhodného?Celých 6 let si na ně v uvozovkách nesáhnu.Stavebky investují do akcií a mně dají potom jako nějakou pozornost od státu(st.příspěvek). Běžte s tím do háje zelenýho...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 11. 2006 8:23 | Tomáš Marný
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 2/4