Co dělat, když schází "roky na důchod"

Chystáte se odejít do penze? Pro nárok na starobní důchod je potřeba mimo jiné dosáhnout povinné doby důchodového pojištění. Víte, co vše se do této doby započítává? Co dělat, pokud zjistíte, že tuto povinnou dobu pojištění nesplňujete? Proč je dobré si před podáním žádosti o důchod nechat vystavit tzv. informativní osobní list důchodového pojištění? Za jaké situace byste neměli na starobní důchod nárok až do smrti?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2006 0:15, Čtenářka

Jakým způsobem se prokazuje bod "doba péče o částečně bezmocnou blízkou osobu starší 80 let nebo o převážně či úplně bezmocnou blízkou osobu"? Počítá se v to také péče o matku, která je ochrnutá po mrtvici a spolu s dalšími sourozenci se o ni každý den staráme?

+62
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 20 komentářů)

13. 2. 2019 12:36 | Tesař Stanislav

Mám odpraconych 44 roků chybí mi 1rok a 4 měsíce o kolik přijdu peněz?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 9. 2018 18:01 | Hana dunkova

Dobry den s jsem rocnik 56 a do starobniho duchodu jsem sla o dva roky predčasne kde jsem.us sedum let a tet jsem nastoupila do prace a ptam jse jestli si muzu odpracovat chybějící ty dva roky aby se mi dorovnal duchod děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 7. 2017 21:01 | pretavre

dobrý den-nevím kdo tyto důchodové systémy vymýšlí.Podle mě by měl mít,každý nárok na důchod.Druhá věc je ta,kolik důchodu by měl dostat.Mám odpracováno 18 let a stát se chová ,jak zloděj.Mám dostat důchod za těch odpracovaných 18 let nic víc nebo míň.Kdo dostane ten důchod za těch mých odpracovaných 18 let?Všude v civilizovaném světě má každý nárok na důchod proč to není i u nás? děkuji
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 9. 2016 21:26 | jirina Bariova

3 roki sem se starala o maminku jak se mi to bude pocitat do duchodu
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 9. 2016 21:24 | jirina Bariova

staralasem se 3roki o mamu jak se mi to bude pocitat do duchodu dekuji
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 5. 2015 22:46 | VEDzRVAHEs

Podle tabulky jsem mohl jít do důchodu v 63řech letech, ale mám odpracovnavé pouze 21 let. Co dál mám dělat ? Na invalidní chůchod mi nevzniká nárok. Tedy pak zůstávám dál v evidenci úřadu práce a můžu pobírat dávky hmotné nouze ?
+54
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 2. 2015 10:21 | rudolf

bude mi doplacen duchod kdyz pujdu o rok pozdeji
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 2. 2014 13:48 | Stanislava

Dobrý den, mám nemoc z povolání, pobírám ČID, jsem od r. 2001na Úřadě práce, pobírám od kooperativy rentu, kde mi doplácejí mzdu. Jak mi bude vypočítán důchod, mám odpracováno do r. 2001 37 roků Děkuji a zdravím Stanislava
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 1. 2013 17:10 | Ľubka

Otázka na pani Řezníčkovú: V ČR mám odpracovaných posledných 6 rokov (nar.5,8,1954, tri deti. Celkom mám odpracovaných 40 rokov s MD. V SR poberám pomernú časť starobného dôchodku,od r. 2007-2012 chcem poberať dôchodok z ČR. Prosím o informáciu, čo všetko potrebujem k žiadosti o SD v ČR?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2012 11:50 | romek10

započitava se jak se plati členstvi do fotbalu ročně200.kč zda do ma urči vyši duchod,,poprve7/2011.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 9. 2006 13:21 | Pítrs

Do povinné doby důchodového pojištění se započítává: ... a další. Zajímá mě co pod tím pojmem další myslí. Víte to někdo?
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2006 9:37 | Karel

Zaujalo mě "musí v posledních 10 letech získat alespoň 5 let doby pojištění". Platí toto i když mám před přiznáním ČID odpracováno 34 let, jsem v evidenci ÚP, pobírám ČID, nikde nepracuji, a doba tak před odchodem do řádného starobního důchodu bude, bez několika měsíců, 10 let. Nějak mi to není jasné,.....
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2006 16:50 | reznickova

Lituji, ale pokud pracujete, skutečně vám tuto dobu dvakrát nezapočítají ani když současně pracujete a o někoho pečuje (započítává se stejně doba celodenní péče - tj. když nechodíte do práce a jste se zdravotně postiženým celý den).
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2006 16:48 | reznickova

Lituji, ale to článku rozumíte špatně. Pokud pracujete, nemusíte si důchodové pojištění připlácet, protože tím nic nezískáte. Doba práce se vám započítává a každý rok pojištění se vždy započítává pouze jednou, takže nemůžete jít do důchodu dříve ani dosáhnout toho, aby vám jeden rok započítali dvakrát i kdybyste skutečně dvakrát pojištění odváděl. Toto pojištění je určeno pro dobu, kterou byste jinak započtenu neměl - např. delší dobu nezaměstnanosti apod.
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2006 15:30 | reznickova

Doba péče o blízkou osobu se započítá pouze jednomu z vás sourozenců, a to tomu, kdo o matku pečuje celodenně, osobně a řádně (tj. nechodí do zaměstnání, ale celý den se věnuje péči o matku). Pokud má maminka více než 80 let, musí mít současně přiznáno k důchodu zvýšení pro bezmocnost - lze vyřídit na okresní správě sociálního zabezpečení (tento úřad najdete v bývalém okresním městě). Matce na základě této žádosti zvýší důchod (řádově o 500, 900 nebo 1800 Kč měsíčně podle stupně bezmocnosti) a vy nebo někdo ze sourozenců, který zůstane doma ze zaměstnání bude mít nárok na příspěvek při péči o osobu blízkou + nárok na zápočet této doby péče jako doby pojištění pro nárok na svůj starobní důchod.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2006 14:47 | Honza

Dnešní třicátníci stejně půjdou do důchodu, až si na něj našetří.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2006 12:32

Co když se někdo o bezmocného stará tak, že po práci utíká domů, aby umírajícímu tátovi převlíkl postel a všechno ostatní? Dá se ten rok započítat dvakrát, když nebylo možno ho umístit do žádného rozumného zařízení, ze kterého by se nezvedal žaludek stejně, jako když byl doma? Pochybuju.
+52
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2006 12:20 | hujer

Jestli tomu dobre rozumim - pokud si budu 10 let platit k zamestnani jeste dobrovolne dalsi duchodove pojisteni, muzu odejit do duchodu o 10 let drive? Predpokladam, ze duchod se pak bude pocitat jako kdybych dalsich 10 let odvadel to, co jsem odvadel "navic"...
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2006 10:32

Má ráda administrativně vše v pořádku, proto jsem využila možnosti a požádala ČSSZ v měsíci červnu doporučenou korespondencí o výpis dob pojištění. Je září - dosud žádná odpověď. V případě, že bych věkově spadala do kategorie žadatele o důchod, tak se ho zřejmě nedočkám, protože obavy, že ČSSZ nemá všechny potřebné doklady za doby zaměstnání stále existují.
+39
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2006 0:15 | Čtenářka

Jakým způsobem se prokazuje bod "doba péče o částečně bezmocnou blízkou osobu starší 80 let nebo o převážně či úplně bezmocnou blízkou osobu"? Počítá se v to také péče o matku, která je ochrnutá po mrtvici a spolu s dalšími sourozenci se o ni každý den staráme?
+62
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Ulich

bývalý fotbalista a podnikatel

Vladimír Bezděk

ekonom

Ivo Ulich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vladimír Bezděk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services