Jak platit v zahraničí? Cashem, šekem nebo kartou?

Strávíte letošní dovolenou za hranicemi? Váháte, zda stačí naplnit kapsy bankovkami a mincemi, nebo je třeba přibalit i platební kartu či cestovní šeky? Poradíme vám, kdy se který nástroj může vyplatit.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 6. 2006 8:45, ja

Muj pohled na rozdil mezi kartama:
1) Embosovana je drazsi a v pripade jejiho odcizeni je velmi vyrazne drazsi.
2) Nektere typy elektronickych karet jsou chraneny proti zneuziti nutnosti zadat PIN. Embosovanou kartou zaplati zlodej bez problemu.
3) U embosovanych karet byla vyhoda v tom, ze se s ni da platit pres web, ale to dnes uz umi i elektronicke karty.
4) Embosovanou kartou se da zaplatit na vice mistech, tedy aspon teoreticky. Ve skutecnosti jsem videl jen jedno misto, kde brali jen embosovane karty.

Zobrazit celé vlákno

+61
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 26 komentářů)

2. 6. 2006 11:54 | Bob

Nechápu, proč by měla být v cizině embosovaná karta vítanější než neembosovaná. Tam, kde mají elektronické terminály, se provede autorizace úplně stejně u obou typů karet, takže pro obchodníka to musí být stejně bezpečné. (Platby přes imprinter nemám rád.)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2006 11:28 | Eric

Nemám v úmyslu dělat tady komukoliv reklamu, ale u nás existuje již mnoho směnáren, kde vyměníte peníze v dobrém kurzu a bez poplatku tam i zpět. Sám je používám a tudíž , s dovolením, považuji vaši poznámku za irelevantní.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 11:19 | Jana

Jenže platba hotovostí na zahraniční dovolené (za předpokladu, že zároveň nemám v této zemi nějaké přijmy) obnáší si v bance nebo ve směnárně vyměnit peníze. Tam se poplatkům také nevyhnete. Když platím kartou (ta mě stojí 150 Kč ročně nebo jí mám rovnou v balíčku za paušál), žádné poplatky tam nejsou a pokud se nemýlím, i směnný kurs je výhodnější. Navíc nenesu rizika spojená s tím, že musím mít pořád u sebe dostatek hotovosti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 11:05 | Eric

Plaťte hotově a nemusíte se starat na kolik vás platba kartou vyšla a kolik vás banka nebo karetní společnost zase odrbala. Karta nemá proti hotovosti žádnou výhodu zato nevýhod mračna. A auto nebo dům kartou taky nezaplatíte protože na tak vysoký limit normální smrtelník stejně nedosáhne, tak o co jde? Milion v pětitisícovkách dáte pohodlně do kapsy u trenek. U platby kartou jde výhradně o to jak platit více za používání vlastních peněz. Zlatý slamník...
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 10:38 | Jana

Já už jsem platila kartou (vždy to byla VISA Electron) od různých českých bank v obchodech různých evropských zemích, a vždy to bylo bez poplatku. Druhá věc je otázka kursu - to jsem, přiznám se, nekontrolovala, ale zdá se, že to byl střední kurs.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 9:53 | Irisnet

V těchto článcích jsem se nikdy nedozvěděl, kolik člověka stojí platba kartou v zahraničí u obchodníka. V ceníku bank je obvykle uvedeno zdarma, jenže v obchodních podmínkách je poté poznámka, že se platí poplatek za konverzi, který může být třeba 30 Kč nebo i 0,5% z částky. Tak já prostě nevím. Docela by mě zajímala PRAVDA a zda může banka mít v ceníku "zdarma", když to tak není. Zřejmě záleží na bance, ČS to má např. zdarma, ale některé banky to nejspíš účtují, nebo ne? :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiřina Nepalová

podnikatelka, Renomia

Ondřej Raška

podnikatel, Miton

Jiřina Nepalová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Raška
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services