Světoví boháči-filantropové: již nestačí jen mít, musí se i dávat

Bill Gates plánoval dobročinnost až na stáří. Při čtení zprávy Světové banky se ale s filantropií rozhodl nemeškat a nasadil tak super bohatým vysokou "charitativní laťku". Podle magazínu The Economist se totiž novodobí majetní musí snažit dostat nejen na list miliardářů, ale také na list filantropů. Kdo, proč a kolik na charitu věnuje? A jak k dobročinnosti přistupují různé země a různá náboženství?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2006 12:29, Kamil

a co takhle se podívat, jak jsou na tom s filantropií čeští boháči? :-)

+61
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

14. 4. 2011 18:10 | Iris

Také bych chtěla být bohatá nechcete mi někdo poslat alespon´500000kč,mě to pomůže a Vám milionářům se ulehčí o trošku pěněženka a uděláte hlavně dobrý skutek,vždyt´kabelka,kterou kupujete přítelkyni je určitě drahší,nebo ne .tak se ozvěte a udělejte mi taky radost..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2006 16:35

Bill GATES JE PROSTE JEDNICKA SILENE HO OBDIVUJU A PENIZE MU FAKT NEZAVIDIM
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2006 22:08 | jezevec

A dobře činí. Neb kdo je lakomý dát 2-3 tisíce za software - ten nadaci nepošle ani pohled. Takto to odevzdávají nadaci Gatesových, která to aspoň skutečně rozdává pořebným. Zdroj příjmů nadace není neznám, přestože nadace figuruje pod jménem Gatesových.
Kontrolní otázka: Při ceně woken 5000 a průměrné reprodukční době jedné verze dva roky, stojí používání windowsů méně než 10 korun denně. Tedy ještě méně než jeden slovy 1 pohled. Znáte někoho, kdo krade software, a nějaké nadaci poslal aspoň ten jeden pohled za dva roky?
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 3. 2006 11:38 | Jirka

Domácí piráti určitě. Ale ve firmách by jich určitě ubylo, protože pod určitou hranici se jim už tolik riskovat nevyplatí. Je dost firem, které mají desítky PC a licence v lepším případě na 3-5ks. Myslel jsem to ale jinak. Kdyby Billovi klienti tolik neutráceli za software, který funguje jen do té doby, než si pořídíte novou verzi některého z jeho programů, byli by bohatší a mohli více rozdávat. Takto to odevzdávají nadaci M&B Gatesových, která to rozdává pod svým jménem.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2006 13:49 | Kateřina

Ten největší kupodivu velmi rozumně. Zaplatil školu a financuje cca polovině dětí školné. Neháže tedy peníze do černé díry, ale podporuje vzdělání dětí - to se mi moc líbí.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2006 13:25 | jezevec

Kdyby Bill Gates slevnil windowsy z 2500 na 500 - piráti budou krást software za 500 namísto software za 2500, ale Bill bude mít (a dávat) na charitu o milijardu dolarů méně. Ten rozdíl za to nestojí.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2006 12:29 | Kamil

a co takhle se podívat, jak jsou na tom s filantropií čeští boháči? :-)
+61
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2006 11:30 | Jirka

Pokud jde o Billa Gatese, uvítal bych, kdyby slevil z ceny Windows. Tím by nejen potěšil miliardy jejich uživatelů, ale možná by se pak mezi nimi našlo i pár nových filantropů.:-) No, hlavně, že za ty peníze nekrátí dlouhé chvíle třeba střelbou do zvířat v Africe nebo si za ně nebuduje vlastní armádu. Z tak velkých peněz by mohl nejeden zblbnout a propadnout mocenským choutkám. Např. naše vláda má zatím jen miliardy dluhů a jak se panečku vydovádí! Co potom, kdyby měla Gatesovy plusové miliardy a ještě v dolarech?
Ale dost žertů. Téma filantropie je docela zajímavé. Asi je lepší, když se dobročinnosti věnují soukromí úspěšní lidé, ať už přímo nebo přes vlastní nadace, než aby zůstávala na politicích. Filantropové totiž museli ty peníze vydělat a mají k nim přece jen zdravější vztah. Ovšem v každém případě jde o obrovskou moc. A jak víme, k nejbohatším lidem patří také drogoví králové a podobná verbež. Jen asi nebudou na žebříčcích Forbesu. Závody ve filantropii mohou být užitečné i tím, že viditelně oddělí tyto dvě skupiny boháčů. Všichni mají luxusní sídla, auta, letadla, jachty, ale ti dobří budou mít přece jen mnohem nižší vlastní spotřebu peněz. Gauneři jich dají spoustu do zbraní, žoldů své armády a podobně.
Sám nevidím smysl v přílišném zbohatnutí. na charitu přispívám nepravidelně, podle toho, jak se mi daří a co se kde děje. Včera jsem se díval na 13. komnatu Michala Horáčka - jednoho z našich největších boháčů a zjistil jsem, že máme cosi společného. Jde nám spíše o to s něčím pohnout, něco rozjet, něco dokázat. Jak už to jen nese, přestává to být zajímavé. Peníze jsou vedlejší. Paradoxem je, že se snažím dosáhnout finanční nezávislosti ne proto, abych si mohl žít na vysoké noze (což je častá představa lidí, kteří se o finanční nezávislost snaží), ale abych se jimi mohl jednou provždy přestat zabývat a dělat cokoli, co mi bude připadat potřebné a zajímavé. K tomu mi stačí standardní bydlení a strava. Asi ze mne tedy nikdy velký filantrop nebude (měřeno penězi), protože nemám potřebu generovat vyšší příjmy, než kolik nezbytně potřebuji k vlastní spotřebě a zajištění proti malérům. Snad se mi podaří vynahradit to světu jinak.
+36
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Tomáš Sedláček

ekonom

Martin Pomothy
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Tomáš Sedláček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services