Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo už konečně řekne pravdu o platech učitelů?

Mají učitelé dost? Peněz i práce? Víte, kolik doopravdy berou a že řeči o nadprůměrné mzdě jsou jen gestem pro voliče? Patříte-li k těm, kteří se práci učitele vysmívají, pak právě pro vás je určen náš článek.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2007 22:15, Jirka

Vůbec bych se nedíval na dosažené vzdělání vyučujících, protože skutečně u nás máme neuvěřitelné množství diplomovaných blbů a stejně neuvěřitelné množství inteligentů bez jakéhokoli vzdělání.
Ale sám jsem například zažil učitelku, která za celou vyučovací hodinu stihla pouze sdělit kterou stránku z učebnice si máme opsat do sešitů a sama obcházela třídu a kontrolovala domácí úkoly. U takové učitelky mám problém, jestli si vůbec zaslouží dostat minimální mzdu. Na druhé straně jsem ale zažil i takové vyučující, kteří to brali jako svoje poslání a dokázali svoje žáky silou své osobnosti a odbornosti přesvědčit aby se opravdu začali jejich předmět učit a to i víc než bylo v učebnicích a u jednoho učitele jsem kdysi dokonce zažil, že každý měsíc všem svým žákům psal do žákovské knížky jejich souhrnné hodnocení a vytvářel i měcíční, pololetní a celoroční žebříčky svých žáků atd. U takových vyučujících nenám vůbec žádný problém s tím kdyby měli na výplatu třeba 50 000,- měsíčně. Jenom mě napadá, že takové peníze v našem školství ani nejsou, což je velká chyba.
Před chvílí jsem se díval na statistiku a je velmi otřesná: většina našich vyučujících je mezi 45 a 55 roky věku. To znamená, že jestli s tímto nebudeme rychle něco dělat, tak za nějakých 20 let až tito lidé odejdou do důchodu, se naše školství totálně po.... a pak jako národ buď zanikneme - poangličtíme a poněmčíme se ( naše děti totiž neznají ani Staré pověsti české ), nebo budeme dělat němcům a jim podobným otroky. Přitom se chlubíme, že z našeho národa byl i Komenský.

Reagovat

 

+82
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (moula 20. 02. 2006 09:41)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 2. 2006 20:38, JAROSLAV

UČITELÉ ZASLUHUJÍ MAX DO 10 000 HRUBÉHO A PODSTATNĚ PŘIDAT PRÁCE........ŽASNU JAK OBROVSKÉ PENÍZE BEROU......................... .......

Reagovat

 

-106
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hana 18. 02. 2006 19:37)

Další příspěvky v diskuzi (110 komentářů)

24. 3. 2006 18:45 | Jn P. Hronov

Vážená paní
chci vzkázat Vám i všem dalším primitivům že u nás jsou platy učitelů nestoudně nízké což je především ZLOČIN této vlády.Učitel s desítky let praxe má třeba jen poloviční plat než je například v armádě kde spousta lidí nemá ani maturitu a berou několikanásobně víc než lékaři nebo učitelé kteří se musí mořit pět a šest let na vysoké škole, shánět zápočty, kredity a zkoušky, tvrdě se učit a nakonec jsou na tom až třikrát hůř než jinde ve státní spávě kde se nic nedělá žádné vzdělání nepotřebuje ale odměny tam jsou jak v ráji. A když už chcete nadávat na učitele tak vy tu vysokou školu máte????? A zkusila jste si někdy učit anebo jen sedět za počítačem. Každý soudný člověk ví že jak ČSSD ve státní spávě nastavila platy je je jeden z jejich nejtěžších hříchů
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirka 19. 02. 2006 23:02)

15. 5. 2007 11:12 | BB

Doktor Brožek na Strahově-blok 1 má pravidelně otevřeno do 17hodin.:-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jarmila 21. 02. 2006 08:48)

14. 7. 2007 22:15 | Jirka

Vůbec bych se nedíval na dosažené vzdělání vyučujících, protože skutečně u nás máme neuvěřitelné množství diplomovaných blbů a stejně neuvěřitelné množství inteligentů bez jakéhokoli vzdělání. Ale sám jsem například zažil učitelku, která za celou vyučovací hodinu stihla pouze sdělit kterou stránku z učebnice si máme opsat do sešitů a sama obcházela třídu a kontrolovala domácí úkoly. U takové učitelky mám problém, jestli si vůbec zaslouží dostat minimální mzdu. Na druhé straně jsem ale zažil i takové vyučující, kteří to brali jako svoje poslání a dokázali svoje žáky silou své osobnosti a odbornosti přesvědčit aby se opravdu začali jejich předmět učit a to i víc než bylo v učebnicích a u jednoho učitele jsem kdysi dokonce zažil, že každý měsíc všem svým žákům psal do žákovské knížky jejich souhrnné hodnocení a vytvářel i měcíční, pololetní a celoroční žebříčky svých žáků atd. U takových vyučujících nenám vůbec žádný problém s tím kdyby měli na výplatu třeba 50 000,- měsíčně. Jenom mě napadá, že takové peníze v našem školství ani nejsou, což je velká chyba. Před chvílí jsem se díval na statistiku a je velmi otřesná: většina našich vyučujících je mezi 45 a 55 roky věku. To znamená, že jestli s tímto nebudeme rychle něco dělat, tak za nějakých 20 let až tito lidé odejdou do důchodu, se naše školství totálně po.... a pak jako národ buď zanikneme - poangličtíme a poněmčíme se ( naše děti totiž neznají ani Staré pověsti české ), nebo budeme dělat němcům a jim podobným otroky. Přitom se chlubíme, že z našeho národa byl i Komenský.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+82
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (moula 20. 02. 2006 09:41)

15. 7. 2007 21:39 | Kejchal

Jsem učitel na gymnáziu a jsem v poho S přesčasy okolo 25 tisíc hrubého měsíčně + odměny za grant + soukromé hodiny angličtiny, navíc jsem zastupitel a jako takový jsem členem jedné dozorčí rady. Tak vo co go?:)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

18. 7. 2008 13:36 | Jakub

Učitelská práce je podceňována, každý vidíjenom tu slupku od 8:00 - 14:00 a konec. Nikdo už neví, že oni si nosí práci domů (oprava písemek, přípravy na hodiny atd.). A že ta práce není nebezpečná? Děcko si na výletě něco udělá, hned jste v lochu, nebo se kukněte do novin, dneska to máte všude "Žák ubodal učitele nůžkami, protože od něj dostal špatnou známku" atd...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

29. 5. 2009 17:07 | Matesa

Já učím prvním rokem na ZŠ a můžu říct jediné-je to nářez! Mrzí mě, že spousta lidí opravdu nevidí, kolik má učitel práce a taky kolik zodpovědnosti. A řeči o tom, kolik máme přestávek..no comment. Samé dozory a o přestávkách tolik práce kolem, že někdy po 5 hodinách zjistím, že jsem ještě nebyla ani na záchodě ani se nenajedla. Chodím z práce nehorázně vyčerpaná a to mě pak doma čeká ještě kupa práce, neustále nějaké opravování a přípravy. A ještě moje studium. Občas závidím těm, co jdou na šestou, ve dvě mají padla a mají "volné odpoledne". Štve mě, že nárůst platu během let je opravdu žalostný. S platem 12 čistého si nemohu ani dovolit bydlet sama v bytě. Ve svých 26 tak bydlím u rodičů, a nejspíš to tak ještě nějaký ten rok bude. Jelikož ještě dostudovávám jeden obor, nemám absolutně žádný volný čas.Mým jediným plus je vystudovaný jazyk. Vím, že když to ve školství prostě nepůjde, chytnu se i jinde. Učit jsem jít ale chtěla, ovšem musím říct, že po tom jednom roce jsem hodně na vážkách a vím, že pedagogickou fakultu už bych podruhé studovat opravdu nešla. Říkám si, že kdybych nešla studovat, nevrazila do státního studia 400 tisíc během těch šesti let, a šla hned pracovat, možná bych už měla rodinu, takhle o tom zatím ani neuvažuji. Jenže člověk ve 20 má prostě jiné myšlení než v 26.Mrzí mě prostě to, že učitel má nejnižší vysokoškolský plat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+36
Líbí
Nelíbí

31. 5. 2010 18:12 | C

Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, zda je možné učit 23 hodin týdně na ZŠ(jestli je za to nějaký příplatek nebo jiné zvýhodnění) a jestli je normální učit sedm nebo devět různých předmětů. Není pak snížený plat, když učitel učí minimum své aprobace? Díky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

31. 5. 2010 18:31

Jsem dost podobného názoru, jen bych ještě dodala, že pokud učitel/ka nemá vyloženě štěstí, taky ani nemusí učit svůj obor a může učit prostě všechno, co se namane. A bez příplatku, samozřejmě, i když je ta práce mnohem náročnější. Můžu ale říct, že práce ve školství je sice náročná, ale pokud člověk nechytne v jiném oboru vyloženě místo "lážo-plážo", tak např. práce sekretářky byť za větší peníze také není žádný med. Může být náročný šéf, člověk má větší míru zodpovědnosti (např. něco se musí stihnout do určitého termínu a když ne, tak by měl člověk v práci třeba i spát...)atd. Učitelství je v tomhle směru trochu volnější. Nechci to bagatelizovat, ale když zapomenu nebo nestihnu opravit domácí úkoly, tak je prostě přinesu zítra, ale třeba projekt už zítra odevzdat nemůžu. Všechno má své pro a proti. Chtěla bych ještě reagovat na ty jazyky - dneska říkají už téměř kdekoli, že každý zná dva světové jazyky (záleží jak, ale až tak moc to při přijímacích pohovorech nezkoumají), takže hledat si místo mimo školství a spoléhat právě na znalosti cizích jazyků už není dnes tak jednoduché (mluvím z vlastní zkušenosti). Navíc když uvidí ve firmě vysokoškolský dilom z pedagogické fakulty a praxi převážně jen ze školství, rozhodnou se radši pro někoho, kdo má praxi jinde, i když bude mít třeba jen střední školu. Co se týká peněz, je práce učitele rozhodně podhodnocena. Říkám si, na co jsem tak dlouho studovala, když už jsem mohla mít vyděláno dost peněz na to, abych třeba začala ve dvaceti splácet byt. Takhle začínám v osmadvaceti a kdybych bydlela sama, tak bych si to dovolit nemohla. A rodinu? Tu mít asi nebudu, protože když splácím byt, nemůžu z těch dvanácti tisíc šetřit i na kočárek.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Matesa 29. 05. 2009 17:07)

13. 7. 2012 9:38 | Petra

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak je to teď s platy učitelů mateřských škol. Studuji poslední ročník vysoké školy pro tento obor a chtěla jsem se zeptat, kolik by byl můj plat, kdybych příští rok nastoupila někam do mateřské školy. Nevim, do které platové třídy se mám zařadit, když vlastně ještě nemám nic odučené...Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2016 23:08 | jakub

A právě vy patříte do skupiny odpadlíků, kterým nepatří volební právo a doporučil bych nasadit nějaké léčivo na hlavu. Za ten názor, co jste sem poslal, zasloužíte měsíc praxe ve škole...ale ne se tam jít flákat jako někde ve fabrice s cigárkem u huby a přemýšlet co kde a jak ošulit, dokud nepřijde šéf na kontrolu. Než začnete učitele dehonestovat, běžte si zjistit podkladné informace. Chcete mít pro děti dobré učitele - ale sebral byste jim peníze? Líbí se vám 45min. hodina - víte co dělá učitel o tzv. přestávkách? Někdo někde napíše cifru 22 hodin práce týdně v hodinách...to je pouze zlomek pracovní doby nazvaný přímá pedagogická činnost, takový argument může vylézt leda od člověka, který o učitelské práci neví absolutně vůbec nic. V neposlední řadě tu máme zákony, které žákům umožňují téměř jakoukoliv šikanu učitelů, naopak učitel končí s pravomocí zapsáním poznámky, která většinou rodiče ani nezajímá. Když to srovnám třeba s lékaři, kteří pořád bečí s platem 40+tis., nebo soudci s málem dvojnásobkem...ve finále kdo stojí o povinnou letní dovolenou 2 měsíce, když má přikázané úkoly ve škole a mimo tyto prázdniny si dovolenou vzít nemůže? Tak než vyblijete další krávoviny, zamyslete se a porovnávejte objektivně mezi vysokoškolsky řazenými pracemi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JAROSLAV 18. 02. 2006 20:38)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Josef Jeleček

podnikatel, Tedom

Ondřej Bartoš

podnikatel a investor, Credo Ventures

Josef Jeleček
ÚSPĚŠNOST
54,00 %

z 50 duelů
×
Ondřej Bartoš
ÚSPĚŠNOST
59,72 %

z 72 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK