Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

Je s podivem, nakolik se stát míchá do věcí, které by měly záležet na rozhodování samotných občanů. Jedním z příkladů jsou současné debaty politiků o výši rodičovského příspěvku a délce mateřské dovolené. Co ale třeba přestat cpát ženy do jedné škatulky a nechat je samotné rozhodnout, co jim vyhovuje? A namísto doby doma s dítětem definovat celkovou sumu, která bude poskytnuta? Jak by tento systém fungoval?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 1. 2006 14:05, Kateřina

Kdyby aspoň to - návrh na zavedení stropu u zaměstnanců už byl vyškrtnut. Nelíbil se komunistům.

Zobrazit celé vlákno

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 1. 2006 8:19, Karel

Paní Kateřino,

to už jste vážně přehnala. Článek jsem ani nedočetl /učiním tak za chvíli/, ale tolik blábolů a neznalostí jsem na tomhle serveru už dlouho neviděl.
Ad 1/ diskriminace pojištěných žen - nepojištěné pobírají 3696 Kč od narození dítěte do 4 let věku dítěte a pojištěné zhruba prvního půl roku až cca 13.000 a až potom oněch 3696 Kč. To je diskriminace jak noha.
Ad 2/ diskrimanace žen OSVČ - strop pro výši dávek - dnes cca 13 300 Kč měsíčně, aniž by existoval také strop pro pojistné. - OSVČ samozřejmě mají strop pro pojistné, projděte si laskavě příslušné zákony a předpisy
Ad 3/ "Především ale žena nemá žádnou volbu - pokud chce či potřebuje nastoupit do zaměstnání dříve než za ty čtyři roky, o rodičovský příspěvek prostě přijde. Stát jí neumožní si vybrat, jak dlouho zůstane doma s dítětem, aniž by na tom prodělala." - to je opravdu vrchol! Pokud potřebuje nastoupit do zaměstnání dříve o příspěvek samozřejmě automaticky nepřichází. Ten je vázán na docházku dítětě do předškolního zařízení, a ještě to má spoutu vyjímek. Pro ženy přirozeně k lepšímu. Žena naopka může vybírat z možností jak neprodělat.
A to jsem sotva ve třetině článku. Nic si z toho nedělejte. Omlouvá Vás, že obdobných demagogických agitek je na netu neúrekom.


-2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 31 komentářů)

20. 1. 2006 12:49 | Josef Lukášek

Kateřino, ještě Ti v článku chybí jedno omezení dávek: a to musíme o ně požádat max. 3 měsíce po jejich možném přiznání, jinak z důvodu našich spoluobčanů, kteří jezdili na jednoletou dovolenou zadarmo do Anglie, již zpětně dávku nepřiznají (je to naše osobní zkušenost). Vím, že je to omezení na všechny sociální dávky, ale přijde mi to velmi diskriminující. Nevíte náhodou někdo, jak napsat žádost o zaslání i ostatních dávek, cca 12 měsíčních nám nepřiznali, aby tato žádost měla nárok na "kladné" vyřízení?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2006 12:16 | Pavel

No dobrá, ale jak by se počítala její výše? Z příjmu za minulý rok? Započítavala by se do něj i rodičovská dávka? Nebo z (nějak valorizovaného) příjmu před nástupem první mateřské dovolené?
Nevhodným nastavením těchto parametrů by si mohly matky nezodpovědné sekáním dětí po roce dlouhodobě zajistit příjem ve výši několikanásobku příjmů, které měly jako bezdětné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2006 11:30 | Karel

Ano, zřejmě došlo k jistému nepochopení. Nicméne, jak zde bylo dále spoludiskutujíci zmíněno pro zaměstnankyně strop zatím neplatí. Takže s tou diskriminací je to možná obráceně, kdybych měl být stejný demagog. Ostatně na diskriminaci si dnes stěžuje kdekdo. Většinou je za tím prachsprostá vyčůranost. Jak tedy potom rozumět větě: "Diskriminace žen - OSVČ (viz článek Zaměstnanci a OSVČ: nespravedlnost odvodů a dávek), možnost zvýšení mateřské fiktivním "zaměstnáním se" za vysoký plat těsně před nástupem na mateřskou, redukce vyměřovacích základů nad určitou hranici, strop pro výši dávek - dnes cca 13 300 Kč měsíčně, aniž by existoval také strop pro pojistné" - jsou tam tedy pomotány jablka a hrušky? A s tím vyrovnávacím příspěvkem a údajnou diskriminací OSVČ je to stejně složité jako s tím předešlým. Netrdím a nevím jak řešit záležitost vyrovnávacího příspěvku OSVČ, zda jako dnes, tedy bez nároku, či jinak. Asi by bylo nemožné zjistit rozdíl mezi výdělkem před počátkem těhotenství a po, z důvodu přeřazení na jinou práci dle příslušných paragrafů Zákoníku práce. Uvědomme si laskavě, že OSVČ může odepat třeba náklady na dopravu, což zaměstnankyně může asi těžko a navíc platí letos pojistné pouze z poloviny vyměřovacího základu. Opět netrdím, že je to dobře nebo špatně. Jen z toho vyplývá, nějaká univerzální spravedlnost stejně neexistuje a ani nemůže. A proto vidět problém optikou jedné strany je skutečně ale skutečně velice zavádějící.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2006 10:53 | Honza

Zaměstnanci přece ještě žádný strop na pojistné nemají - návrh je od roku 2007
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2006 10:48 | Kateřina

Podle mého názoru by narozením dalšího dítěte získala nárok na druhou rodičovskou částku a rozhodla by o ní stejným způsobem jakoo o té první.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2006 10:41 | Kateřina

Promiňte, zřejmě se jedná o nepochopení. Diskriminace OSVČ není v článku popsána - týká se jí odkaz na jiný článek. Strop pojistného platí pro OSVČ i zaměstnankyně - nikde netvrdím, že by to tak nebylo. Co se týče stropu pro pojistné, to je přece v článku uvedeno. Diskriminace OSVČ spočívá především v tom, že za stejné pojistné mají nárok pouze na mateřské dávky, nikoli už na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství - viz právě článek "Nespravedlnost odvodů a dávek".
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 1. 2006 9:26 | Honza

Asi jsem výjimky, ale výše rodičovského příspěvku nebereme vůbec v úvahu při stanovování doby, jakou bude manželka s dětmi doma.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2006 8:50 | Pavel

Nějak jsem nenašel ve článku, jak by se řešil případ (který by vlasně měl být standardní), že žena v průběhu mateřské dovolené opět otěhotní. Žena by měla mít dvě až tři děti (podle demografů), podle psychologů je ideální rozdíl mezi sourozenci dva až tři roky, takže zodpovědná žena (ne výrobce dětí) může být na mateřské v kuse i 10 let.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2006 8:36 | Pavel

Celá úvaha v článku vychází z premisy, že žena na mateřské dovolené vlastně nic nedělá, tak ať bere zhruba stejně jako ta, která se dětem věnuje jen napůl a chodí do zaměstnání. Na stávající úpravě je cenné to, že privileguje rodiče, kteří se malým dětem věnují celodenně. Pokud rodič (většinou žena) jde do zaměstnání, tak svěří ve většině případů dítě do jeslí a do školky, které žijí z čeho? No samozřejmě především opět z veřejných prostředků (příspěvky rodičů jsou jen symbolické). A to jsou právě ty peníze, které mohou jít za ženou na mateřské. Autorka článku má v zásadě pravdu: definujme celkovou sumu, která bude poskytnuta. Ta by se však měla odvíjet nejen od předchozího příjmu matky, ale i od dalších prostředků, které státní rozpočet poskytuje na děti v předškolních zařízeních. O ně pak žena na delší mateřské obdrží víc. Neřeším zde případy typu: žena v zaměstnání - dítě u babičky. Ty nejsou typické a moudří zákonodárci by si s nimi jistě poradili.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2006 8:19 | Karel

Paní Kateřino,
to už jste vážně přehnala. Článek jsem ani nedočetl /učiním tak za chvíli/, ale tolik blábolů a neznalostí jsem na tomhle serveru už dlouho neviděl. Ad 1/ diskriminace pojištěných žen - nepojištěné pobírají 3696 Kč od narození dítěte do 4 let věku dítěte a pojištěné zhruba prvního půl roku až cca 13.000 a až potom oněch 3696 Kč. To je diskriminace jak noha. Ad 2/ diskrimanace žen OSVČ - strop pro výši dávek - dnes cca 13 300 Kč měsíčně, aniž by existoval také strop pro pojistné. - OSVČ samozřejmě mají strop pro pojistné, projděte si laskavě příslušné zákony a předpisy Ad 3/ "Především ale žena nemá žádnou volbu - pokud chce či potřebuje nastoupit do zaměstnání dříve než za ty čtyři roky, o rodičovský příspěvek prostě přijde. Stát jí neumožní si vybrat, jak dlouho zůstane doma s dítětem, aniž by na tom prodělala." - to je opravdu vrchol! Pokud potřebuje nastoupit do zaměstnání dříve o příspěvek samozřejmě automaticky nepřichází. Ten je vázán na docházku dítětě do předškolního zařízení, a ještě to má spoutu vyjímek. Pro ženy přirozeně k lepšímu. Žena naopka může vybírat z možností jak neprodělat. A to jsem sotva ve třetině článku. Nic si z toho nedělejte. Omlouvá Vás, že obdobných demagogických agitek je na netu neúrekom.

-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2006 7:34 | Vasek

Tohle snad nema chybu. Nezbyva, nez to prosadit. Treba by na to ODS slysela...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2023

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede,...více

Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Lidé mají pořád mají v peněženkách miliony neplatných bankovek, připomíná Česká bankovní...více

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Doporučujeme

Slavná Hospůdka U Štěpána z Ano, šéfe! se vrací. Jste báječní, otevřeme, hlásí

Slavná Hospůdka U Štěpána z Ano, šéfe! se vrací. Jste báječní, otevřeme, hlásí

Loni v září oznámili, že už nemohou dále a po 14 letech končí. O smutném osudu slavné...více

Měly už dost objemných šatů a chtěly změnu. Jak ženy zahájily emancipaci svého šatníku

Měly už dost objemných šatů a chtěly změnu. Jak ženy zahájily emancipaci svého šatníku

Móda je politická, ať se nám to líbí, nebo ne. Je součástí našeho každodenního života....více

Schizofrenní Bayern. Tahle rošáda je nesmyslná i obdivuhodná

Schizofrenní Bayern. Tahle rošáda je nesmyslná i obdivuhodná

Julian Nagelsmann ven, Thomas Tuchel na plac. Bayern šokoval fotbalový svět. Přes palubu...více

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

Podcast: Polovica firiem skončí do 5 rokov. Neopakujte rovnaké chyby!

Začať podnikať nie je jednoduché. Na druhej strane je to omnoho jednoduchšie, ako v podnikaní...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Sokol

filosof a exministr

Jiřina Nepalová

podnikatelka, Renomia

Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
67,74 %

z 62 duelů
×
Jiřina Nepalová
ÚSPĚŠNOST
57,14 %

z 42 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services