Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak funguje státní kasa

Petr Vykoukal | | 28. 12. 2005 | 32 komentářů
Státní rozpočet. Dvě slova prakticky každodenně skloňovaná nejen politiky. Pro některé z nich je to dojná kráva, pro některé z nás zase naopak černá díra na peníze. Pojďme se podívat, kde se v ní berou a kam se ztrácejí.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 12. 2005 13:07, Franta

Rejpal popsal červeným písmem život tzv. ztracené generace. Tato generace měla spíše varovat před opětovným nástupem socialismu s komunistickou tváří a kapitalistickou portmonkou. Místo varování slyším spíše povzdechy.

Tak tedy budeme čekat na vystřízlivění ještě dalších 16 let? Povede se to? A nebo pak budou všechny generace ztracené?

Reagovat

 

+34
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Reajpal na druhou 29. 12. 2005 11:14)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 12. 2005 12:18, Rejpal na druhou

Šanci bych měl - jsem totiž Certifikovaný účetní pro UK :). Díky za to svému prvnímu zaměstnavateli, který mo to umožnil.

Inzeráty s nabídkou práce sleduji, roční plat 35-50 tis GBP. Ale za tu spodní hranici by se mi to nevyplatilp, to mám tady taky :)

Ale kdyby měli komunisti vyhrát volby, šli bychom pryč.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal 30. 12. 2005 10:01)

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

30. 12. 2005 10:01 | Rejpal

Proboha a kam by utíkali ? myslíš na Seyšely ? Tam není tolik místa a nemysli si, v západní Evropě na české vyčuránky už nikdo nečeká. Jo to bys musel být Pán odborník, aby po Tobě šáhli. Ovšem v tom případě můžeš v dnešním globalizovaném světě pro cizinu pracovat i doma.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal na druhou 29. 12. 2005 14:15)

30. 12. 2005 10:58 | Jirka

Možná jste měl velké štěstí, nebo si leccos neuvědomujete. Jak jsem vyčetl z Vašich příspěvků, jsme přibližně stejně staří. Já jsem sice v energetice nepracoval, ale prožil jsem většinu života v blízkosti elektráren Prunéřov a Tušimice. Pamatuji si dobře, jak jsme tu mívali zrzavý sníh, mlhy leptající dýchací cesty a lesy v Krušných horách se dodnes zcela nevzpamatovaly z kyselých dešťů. Teprve v 90. letech se místní elektrárny postupně vybavovaly odsiřovacími jednotkami a účinými odlučovači popílku. Výroba energie je jistě potřebná věc, ale má-li být smysluplná, nelze ji dělat takto. Energie nám má sloužit a ne nás pomalu zabíjet. Za socialismu se takto hospodařilo běžně. Podobně "smysluplně" fungovalo třeba ROH. Pár zaměstnanců dostalo levný zájezd nebo dovolenou a na Vánoce kolekce podle počtu dětí. O ochraně práv zaměstnanců nemohla být řeč. Dnes je činnost odborů mnohem smysluplnější, i když ten socialismus je tam cítit pořád silně. Ještě dlouho bude trvat, než staré zvyky z lidí vyprchají. Spousta věcí, které dnes mnozí kritizují, není vinou nového režimu, ale přežívání toho starého v nás. Jen se ty věci stávají nějak viditelnějšími, protože jsou naředěny těmi lepšími. V zahulené putyce se sotva někdo ozve, když si některý kuřák zapálí. V nekuřácké jídelně nám to bude smrdět nějak víc, i když je to úplně stejný tabák. Je tedy lepší obědvat v zamořené knajpě?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal 30. 12. 2005 09:54)

30. 12. 2005 12:18 | Rejpal na druhou

Šanci bych měl - jsem totiž Certifikovaný účetní pro UK :). Díky za to svému prvnímu zaměstnavateli, který mo to umožnil.
Inzeráty s nabídkou práce sleduji, roční plat 35-50 tis GBP. Ale za tu spodní hranici by se mi to nevyplatilp, to mám tady taky :)
Ale kdyby měli komunisti vyhrát volby, šli bychom pryč.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal 30. 12. 2005 10:01)

31. 12. 2005 14:06 | jan

Nesouhlasím , že nebylo rozdílu mezi dělnickou třídou a tzv. vedoucích funkcí kdy např. ředitel podniku z mé zkušenosti dostal roční prémie od 150 000 do 200 000 tis na to musel dělník dělat 4 roky . Co se mi nelíbí , to je pakování vel.firem jako energetika kde jsou obrovské zisky a stále se zdražuje a na to doplatí především lidi , kteří mají malé příjmy nebo důchodci . Moje matka středoškolačka má 6 000,- důchod za byt 1+ 1 + energie zaplatí 3 000,- a to šetří pak jí zůstane 100 ,- na den asi 3 eura . Myslím za 40 let práce dost žebračenka a to se v záp.evropě nenosí za to by politiky napíchali na kůly !!! Sebral bych cikánům a dal bych to důchodcům mají na to za ty roky práce nárok . s pozdravem
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rejpal 29. 12. 2005 09:46)

1. 1. 2006 22:22 | POI

Bohužel, v tomto článku je hodně demagogie. Je to tendenční článek, který si neklade za úkol skutečně podrobně poučit čtenáře o struktuře státního rozpočtu. Pravda je dost krutá. Tato vláda, která nehospodaří dobře zároveň hospodaří nejlépe ze všech dosavadních vlád. V článku je uvedeno, že máme deficitní rozpočty od roku 1996. Podle statistik OECD jsme ale po revoluci neměli ani jeden vyrovnaný rozpočet. V roce 1993 dosáhl deficit dokonce 23,3% HDP a v roce 1995 12,4% HDP. Jak vznikly tyto deficity není potřeba rozebírat, tehdejší situace je známá. Současná vláda nehospodaří dobře. Podíl mandatorních výdajů na příjmech rozpočtu roste. Přesto alespoň dokázala přibrzdit růst výdajů a při solidním růstu tak mohl být loňský deficit 3%HDP, letošní bude ještě nižší. Zároveň se poprvé v historii podařilo snížit podíl celkového dluhu na HDP z 38% na 37% HDP. Podíl investic do školství, vědy a infrastruktury za této vlády je také nejvyšší v historii, je například rozestavěno 6 dálnic v délce 160km což je nejvíce v Evropě. V příštích letech navíc můžeme získat mnoho prostředků na investice z EU. Přesto se mi tato země nezdá příliš zdravá, potřebuje mnoho zásadních reforem ale ještě více se mi zdá že potřebuje výměnu lidí, protože se nám nedostává nových ideí na důležitých místech.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

2. 1. 2006 22:13 | JirkaNepřihlášený

Vážený přispěvateli(ko), váš názor mě trochu nadzvedl ze židle. Demagog křičí "On je demagog!". Jak jinak nazvat vyjádření "Jak vznikly tyto deficity není potřeba rozebírat, tehdejší situace je známá." No to je podle mě typická demagogie v nejčistší podobě. Vlády KSSČSD vzešlé z posledních voleb hospodaří nejhůře ze všech předchozích. V době hospodářského růstu rozjely mejdan nebývalých rozměrů, zatínaj sekeru za sekerou. Aby zaplácly největší díry v rozpočtu likvidují svou daňovou politikou střední podnikatelský stav, kterému je co vzít a jen těžko se může bránit. Za peníze schopných a úspěšných podplácejí socky všeho druhu. Státní byrokracie bují a bují navzdory předvolebním slibům. To bude kocovina až začne ekonomická krize. Svůj přístup k budoucnu jsem napsal v jednom z předcházejících názorů. Pravice není pravice, taky slibuje téměř nemožné. Jen aby se dostala ke korytu. Uvítal bych někoho, kdo řekne na rovinu "Když mě zvolíte, tak ten mejdan zarazím. Jsme dost bohatí, aby u nás nikdo nemusel trpět hlady a spát pod mostem. Ale rozmazlovat flákače a nicnedělače žijící z daní ostatních nebudu." Jo, toho bych volil. Jenže těch co se přiživujou je víc.
A mám návrh do placu. Co volit podle částky na daňovém přiznání. Základem je jeden hlas. Vždyť se politikům přece nejedná o nic jiného než o naše peníze. Zbytek sou kecy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (POI 01. 01. 2006 22:22)

3. 1. 2006 0:08 | Tomáš Marný

Tato vláda dokázala přivrzdit růst výdajů... Hm, vloni jsem měl tu smůlu, že jsem byl 2 měsíce evidován na úřadu práce. Žádné zaměstnání mně na úřadě samozřejmě nenašli, ba ani nenabídli. Ale všichni úředníci, do jednoho, měli na stolech LCD monitory. Teď pracuji v soukromě firmé, kde jsou u 44 stolních PC LCD monitory 3... Za co tahle výtečně hospodařící vláda svým ouředníkům ty LCD monitory pořídila? Za daně trochu slušně vydělávajících lidí? A větší část na dluh, který budou splácet ještě naši pravnuci (pokud bude lidstvo v té době ještě existovat)?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (POI 01. 01. 2006 22:22)

3. 1. 2006 0:16 | Tomáš Marný

"Myslíte, že dnes stačí prohlásit se šéfem a mohu bez znalostí a námahy vést úspěšnou firmu?" Máte pravdu, nestačí, dnes stačí být totální hovado a nevychovaný buran, a můžete šéfovat jedné z největších firem ve státě. Podotýkám, že jakákoli souvislost výše uvedené myšlenky s bývalým šéfem Českého Telecomu je čistě náhodná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 29. 12. 2005 10:23)

3. 1. 2006 10:59

Přesně tak. To že všichni mají u voleb stejný jeden hlas bez ohledu na to, jak moc stát živí svými daněmi je naprosto nedemokratické. Domnívám se, že jedině volební systém, kde by ke slovu přišly hlasy především úspěšných a poctivých občanů (daňových poplatníků) by byl demokratický. Takto rozhoduje masa chudých (neúspěšných, neschopných, líných) voličů.
A k tomu zadlužování státu: pokud při úspěšné ekonomice roste státní dluh a stát není schopen vystačit s vyrovnaným rozpočtem, co budeme dělat až současné dobré ekonomické podmínky skončí (třeba přijde nějaká krize)? Kolik si bude stát půjčovat pak? A z čeho to bude splácet, když už tak jsou dluhy vysoké?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JirkaNepřihlášený 02. 01. 2006 22:13)

4. 1. 2006 10:22 | Jirka

Nechci Vám kazit Váš optimismus, ale zrovna včera jsem četl článek v němž dokonce i ministr financí Sobotka předpokládá budoucí deficit 3,8% HDP. Takže by byl zázrak, kdyby to bylo pod 3%. Že se možná v budoucnu naučíme čerpat unijní peníze je také hezké, ale zapomínáte na to, že od začátku do kasičky EU přispíváme a nikoli tak opatrně, jako z ní dostáváme. Navíc nás EU pokutuje za donedávna nemyslitelné věci, jako třeba za to, že si našinec těsně před vstupem nakoupil zásoby rýže, cukru a jiných základních potravin. Pokud ČSSD vyhraje příští volby, nebude mi lehko. Ale něco mi říká, že by to tak bylo nejlepší, protože od ODS zázrak nečekám a nevěřím, že by volby vyhrála nějaká nová strana. Protože pokud ČSSD vystřídá jiná strana, budou na ni socdemáci svádět kde co. Tak ať nám ten svůj zázrak ukážou až do konce. Alespoň se u voličů dokonale odepíšou a bude od nich nadlouho pokoj.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (POI 01. 01. 2006 22:22)

4. 1. 2006 10:32 | Jirka

Nějaká výjimka potvrzující pravidlo se musí vždycky najít. Ovšem měl jsem na mysli spíše soukromou firmu, ne státní moloch před privatizací. Taky by se dalo debatovat o úspěšnosti zmíněné firmy a jejích příčinách.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+30
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 03. 01. 2006 00:16)

5. 1. 2006 8:37 | Jarmila

"Zákonodárci by měli usilovat o to, aby se lidé naučili více spoléhat "na sebe", např spořit v produktivním věku na důchod". To by jim ale stát nejdřív nesměl sebrat "povinné spoření na důchod" ve formě sociálního pojištění a když už jim ho sebere, pak ho nerozfofrovat,ale kapitalizovat. To za prvé. A za druhé: "stát tyto osoby zvýhodňuje státním příspěvkem zase z daní". Jenže co jim uleví, si zas na konci vezme, protože jak výnos penzijního připojištění, tak životního pojištění podléhá dani, a abyste z toho neutekl, tak srážkové. Pokud si to spočítáte, tak u zhodnocení za 40 let to je tak, že zhodnocení = celá srážková daň. Nebojte se, že Vám stát dá něco zadarmo!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zdeněk 28. 12. 2005 13:45)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Telička

politik a lobbista

Petr Kužel

prezident Hospodářské komory

Pavel Telička
ÚSPĚŠNOST
51,35 %

z 148 duelů
×
Petr Kužel
ÚSPĚŠNOST
52,31 %

z 65 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK