Penzijní připojištění má rezervy na všech frontách

Státem podporované penzijní připojištění nevyužívá ani 50 % ekonomicky aktivních obyvatel. Nejvíce klientů si ukládá částku, díky níž sice čerpají plnou státní podporu, ale na stáří si její pomocí příliš nenaspoří. Produkt není příliš zajímavý ani pro zaměstnavatele, jejichž příspěvek pobíralo v uplynulém pololetí jen necelých 28 % klientů. Podívejme se na vývoj trhu penzijního připojištění a vývoj portfolia penzijních fondů, které s oblibou produktu bezesporu souvisí.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 12. 2005 19:39, tom

Tak změň místo a jdi do soukromého sektoru.

Zobrazit celé vlákno

+58
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 12. 2005 8:04

pan Bouček dobře napověděl všem schopným a pracovitým, na co se mají v blízké budoucnosti (10-15let) připravit.. tzn. na přesun (pokud bude v rozumné době), případně na útěk se všemi svými "aktivy" do zahraničí..

Zobrazit celé vlákno

-7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 39 komentářů)

7. 12. 2005 18:32 | Rejpal

Rezervy vidím i ve výkonnosti, podle mne jsou portfoliomanažeři diletanti,líní navázat splupráci s podniky a nakupovat jejich akcie. Osobně mám zkušenost s akciemi SM VaK. Do roku 1997 se motaly kolem 90 Kč za kus. Pak došlo k nástupu zahraničních investorů a akcie byly skupovány mezi 600 až 1800 Kč. Po tomto pád ke čtyřem stovkám a postupný růst až po odkup v r. 2004 za 932 Kč za kus a těm co neprodali výplata dividendy a jiných plnění ve výši 624,50 na akcii. Po poklesu k 700 stovkám je dnes kurz kolem 900 až 950 Kč. Na trhu jejiž jen několik desítek tisíc kusů a s představenstvem pro eliminaci rizika by šlo dohodnout po schválení valnou hromadou případný odkup emitentem. Firma má kolem miliardy, to je kolem 300 Kč na akcii nerozděleného zisku a po splacení úvěrů je i po emisi obligací schopna produkovat přes 300 mil. ročního zisku. Je to ideální akcie do portfolia některého penzijního fondu, která do budoucna je schopna pravidelně přinášet dividendu a významně se i shodnocovat. Jak je tedy možné, že si toho zatím žádný z těchto portfoliomanažérů ještě nevšiml. Mizerné shodnocení nemotivuje k zvýšení spoření.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2005 17:48 | zarecky

Máte pravdu. Zneužívám to soustavně. Protože změna zákona je už na obzoru, stihnul jsem z PF dát výpověd. Ale zásadně to nevadí. Pořád platí a asi i bude platit, že příspěvky od zaměstnavatele se zdaňují srážkovou 25% daní, což je pořád lepší než standardní SaZ poj+32% řádná daň. Když to sečtu, tak se výnosnost blíží k 10%, což vzhledem k minimálnímu riziku není zase taková hrůza.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 17:20 | Fredy

Tak, skoro jste si sám odpověděl. Zahraniční akcie nemám u českého depozitáře. Nemovitosti nemám jen v ČR. V případě skutečné finanční katastrofy, to mám na hranice cca 70km a za nimi mám kde bydlet. Doufám, že bych to stihl :-)
Ale zpět. V ČR se mi líbí a také nepředpokládám, že se něco takového, co píši výše, stane. Jen jsem upozornil i na tuto alternativu a ptal jsem se zda s tím někdo počítá. Stále věřím ve zdraví rozum a v to, že se k politice dostanou lidé poctivější, s vyšší odborností a že nedopustí další zadlužování veřejných financí a úzké propojení politiky s finančními žraloky. Nebo jsem příliš naivní?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 15:53 | MSpacek

Ano, pokud stát nemůže splatit své závazky, ekonomika se zpravidla hroutí. Krachují podniky i banky, lidé přichází o peníze a i jiná aktiva. Jste v pasti, z které není úniku. Máte-li uložené peníze v zahraničních akciích, je to většinou u českého depozitáře a tím pádem je po akciích. Transfery peněz do zahraničí jsou výrazně omezeny - tudíž není šance, že byste své dolary dostal pryč jinak než v kufru. Vlastníte-li nějaké nemovitosti, mohou Vám být z obskurních důvodů zabaveny. Tudíž je v podstatě jedno, do čeho jste investoval, protože o peníze beztak přijdete. A to ještě často budete rád, že jste přišel jenom o peníze. Myslel jsem, ale, že víte, jak to v takových situacích chodí. Pokud nevěříte kreditní kvalitě českých státních dluhopisů, pak by se vám měly zdát riskantním i ostatní investice v ČR. Nebojíte se například v této zemi žít?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 15:34 | Fredy

A když se podíváte do výročních zpráv některých bank, tak tam můžete číst jednak složení jejich portfolia a také jak si stojí z hlediska rizika likvidity. A tu je další problém, ze kterého mě mrazí v zádech. Oni se spoléhají hlavně na státní pokladniční poukázky a dluhopisy. Viz tento text:
Riziko likvidity vzniká z typu financování aktivit banky a řízení jejich pozic. Zahrnuje jak riziko schopnosti financovat aktiva banky nástroji s vhodnou splatností, tak i schopnost banky likvidovat/prodat aktiva za přijatelnou cenu v přijatelném časovém horizontu. Banka má přístup k diverzifikovaným zdrojům financování. Zdroje financování sestávají z depozit a ostatních vkladů, vydaných cenných papírů, přijatých úvěrů včetně podřízených závazků a také z vlastního kapitálu banky. Tato diverzifikace dává bance flexibilitu a omezuje její závislost na jednom zdroji financování. Banka pravidelně vyhodnocuje riziko likvidity a to zejména monitorováním změn ve struktuře financování a porovnává je se strategií řízení rizika likvidity, kterou schválilo vedení banky. Banka dále drží jako součást své strategie řízení rizika likvidity část aktiv ve vysoce likvidních prostředcích jako státní pokladniční poukázky a obdobné dluhopisy.
Tak že je to vlastně uzavřený kolotoč peněz. Pokud by v tom kolotoči něco zaskřípalo, tak se to celé může zhroutit. Jednou jsem někde četl o tom, že se vlastně jedná o velké letadlo (pyramidu), které létá velice nízko. Z tohoto důvodu si dovoluji nemít žádná aktiva u těchto (našich) finančních žraloků.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 15:00 | Fredy

Neřekl bych, že jsou pitomci, ale drží se zákona. Například Generali: Skladba investičního portfolia v roce 2004 (v %)
Státní dluhopisy 60 Bankovní dluhopisy 15 Podnikové dluhopisy 3 Termínované vklady 12 Akcie 10
Když se podíváte na portfolia bank, tak je to podobné.
Tak byste mohl projít všechny penzijní fondy a je to podobné. Převažují státní dluhopisy a pokladniční poukázky.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 13:11 | tom

Ale pracujou, státní dluhopisy ČR mají převahu...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 12:17 | ZikaM

Schválené to zatím není, novela zákona o dani z příjmu by měla přijít na řadu na této schůzi Senátu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 12:07 | Salda

Dokud budou penzijni fondy investovat pouze do statnich dluhpisu CR, je to jenom totez co soucasny system v blede modrem (vse zalezi na schopnosti statu splacet sve zavzky), s tim rozdilem ze je tu navic jeden meziclanek, ktery muze penize rozkrast.. :o(
Taky udrzuju vklady na minimalni vysi, aspon dokud se neoddeli majetek fondu a klientu a dokud nebude umoznena vetsi diverzifikace portfolia fondu...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2005 11:02 | Jarmila

Schválené už to prý je, od příštího roku by to mělo platit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 10:22 | Josef Raž

Myslím že nedávají peníze jenom do státních dluhopisů ČR. Takoví pitomci tam snad nepracujou.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 9:27 | Fredy

Při pohledu na portfolia jednotlivých penzijních fondů mě napadá jedna myšlenka. Co by se stalo, kdyby stát nemohl dostát svých závazků a nesplácel státní dluhopisy? Nechci samozřejmě strašit, ale přesto by mě to zajímalo. Dejme tomu, že se stát dostane do situace, kdy bude muset omezit své výdaje. Má k tomu samozřejmě více možností. Od odsunutí, pozastavení, či zrušení nějakých investic, přes různé úsporné balíčky, které by se asi částečně dotkly i obyvatel. Může také ale sáhnout i k razantnějším opatřením? A kdy by to muselo nastat?
Myslím tím třeba pozastavení důchodů, výplat státních zaměstnanců, ale i posouvání splatnosti dluhopisů. K těmto, třeba jen přechodným, opatřením může dojít z mnoha důvodů. Jedním z nich může být třeba přírodní katastrofa, teroristický útok na energetické zdroje, pandemie apod. Ale i také další nerozumné zadlužování veřejných financí až někam za hranici, kterou mnozí nazývají „dluhová past“. Jenže, co možná nikdo nepředpokládá, a nebo s tím zatím nikdo nepočítá, je reakce lidí. Stačí nějaký podnět, k tomu mediálně "bulvárně" upravený a katastrofa je tu jak vyšitá. Lidé budou chtít okamžitě své úspory v bankách, pojišťovnách a i, zde uvedených, penzijních fondech.
Myslíte si, že jsou na tyto případy finanční žraloci připravení? A jak by je řešily? Argentina je sice daleko, ale její tehdejší finanční problémy se mohou šířit stejně rychle, jako virus ptačí chřipky.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2005 9:17

vubec se teto statistice nedivim, po tom, co se kormidlo vBananistanu stocilo silne doleva,okamzite jsem snizil prispvek na minimum, proc? - zadna zaruka ze strany statu za uspory - ve chvili, kdy SocKom dojdou penize pro jejich socialne potrebne volice, bude se 100-200 mld. velice hodit (dalsi rok u koryta), znarodneni pujde urcite udelat zakonym zpusobem (95% dan apod.]
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2005 8:39 | PlischkeS

Už aby Senat schvalil podminku dodanění daňové úspory v pripade nedodrzeni sporeni si do 60 let. takhle ten system muz kazdy zneuzit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2005 7:52 | PlischkeS

Ani tím to není, tabulky jsou 90 - 95 %. Každopádně díky :)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 7:29 | PSafranek

Máte zřejmě natvrdo nastavené rozměry tabulek, které se pak nevejdou do layotu stránek a tak se zobrazují až na konci. Mělo by pomoci zadání tabulek s relativními rozměry (%).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 1:45 | PlischkeS

Tak jsem bohužel chybu nenašla :( Je to pro mě záhada... Pokud používáte Internet Explorer, srolujte prosím až na úplný konec stránky, článek se zobrazuje zcela nepochopitelně až "na samém dně".
Věřím, že naše IT oddělení si s chybou brzy ráno poradí.
Omlouvám se za potíže, autorka
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 0:50 | PlischkeS

Dobrý den,
díky za upozornění. Článek se z nějakého záhadného důvodu nezobrazuje v Internet Exploreru, v jiných prohlížečích funguje. Hledám chybu v kódu, prosím o strpení.
S pozdravem, autorka "neviditelného" článku
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2005 0:35 | JK

Já bych si ten článek i rád přečetl, ale nějak není k nalezení. Leda, že by byl psán bílou barvou...
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  11 952 667 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2020

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Nudíte se? Nezoufejte, může to být cesta z šedivé každodennosti

Nudíte se? Nezoufejte, může to být cesta z šedivé každodennosti

Nuda je velice nepříjemný pocit a většina lidí se jí snaží za každou cenu vyhnout. Pokud...více

Karanténa nám sex bere i dává, babyboom ale nejspíš nezpůsobí

Karanténa nám sex bere i dává, babyboom ale nejspíš nezpůsobí

Marie je na mateřské se dvěma dětmi a kvůli karanténě s nimi tráví veškerý čas. Její manžel...více

Deník zdravotní sestry v době pandemie 3: Pohodové dny v nás vzbuzují nervozitu

Deník zdravotní sestry v době pandemie 3: Pohodové dny v nás vzbuzují nervozitu

Pandemie koronaviru a s ní spojená globální krize dopadla nejrychleji a nejhůře na zdravotnictví....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Sokol

filosof a exministr

Jaroslav Pajonk

podnikatel, Centr Group

Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
44,68 %

z 47 duelů
×
Jaroslav Pajonk
ÚSPĚŠNOST
40,54 %

z 37 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.