Výpočet životního minima 2025
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Ondřej Bartoš
podnikatel a investor, Credo Ventures
Magdalena Souček
manažerka, Ernst & Young

50,00 %
z 12 duelů

48,00 %
z 25 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Jak bojovat proti nezaměstnanosti
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
30. 8. 2005 20:13
Jsi ukecanej blb ,v místě kde není práce tohle nefunguje .Ten kdo zná a ví neporadí mladejm a ti jsou bez zkušeností starejch v prde.. a firma krachuje .Jasně musí to tak bejt to je ten Kapitalismus.Lidi jdou na pracák a jedeme znova.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 8. 2005 8:29, Jarmila
Bohužel to nebyl blbeček, měl s berňákem své zkušenosti. Zažila jsem situaci, kdy firmě s několikamiliardovým ročním obratem finančák při kontrole neuznal jako daňové doklady, na kterých bylo napsáno "Firma s.r.o." a ne "Firma, s.r.o." tedy s čárkou, jak to bylo v obchodním rejstříku. Prkotina, co? Jenže s fatálními následky. Firma si to sama nemohla opravit, protože jakákoli změna faktury je podle zákona nepřípustná. Berňák tvrdil, že označení bez čárky může být klidně pro jinou firmu. Následovalo tedy hromadné rozesílání faktur zpět k dodavatelům s prosbou o opravu. Po půlroce firma všem dodavatelům napsala dopis s přesným označením, které musí být na faktuře s dodatkem, že nesprávně napsané faktury neuzná jako daňové. Celá legrace stála pár set tisíc na poštovném, další náklady na mzdy lidí a o tom, že dělali zbytečnou práci se jim mohlo jen zdát. Kdyby tu práci neudělali, nešla jim polovina faktur zařadit do účetnictví a mohli celou firmu zabalit.
Třeba to ale byla jen forma nátlaku státu na vyšší zaměstnanost, neb to bylo v oblasti s vyšší nezaměstnaností. :-))
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)
3. 9. 2005 11:23 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
2. 9. 2005 0:12 | HonzaH
Po zdanění 15% má 743,75 Kč čistého.
BINGO! Přesně tolik stojí soška včetně DPH!
Abych si mohl koupit sošku za 625, kterou jsem bez dalších nákladů uplácal z hlíny, musím odvést na daních a odvodech 725 Kč.
Zaměstnanec s 32% zdaněním si za zmíněných 1350 Kč koupí sošku pouze za 500, na daních přitom odvede 850 Kč.
1. 9. 2005 0:58 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
31. 8. 2005 23:51 | Agresor
30. 8. 2005 20:23
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 8. 2005 20:13
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 8. 2005 20:04
30. 8. 2005 12:50 | Jirka
Bohužel spousta lidí včetně Vás nechápe, že na všechny ty výhody včetně své mzdy (byť podle vlády minimální) musí vydělat zaměstnanci svojí prací. Majitel firmy a management se starají o odbyt, vybavení a úřady. Dělají také potřebnou práci, ale bohužel neprodejnou jako výrobek. De facto ji prodávají jako službu zaměstnancům za cenu, kterou si stanovili sami, jako každý obchodník. Musejí si ji tedy nechat zaplatit z toho, co se utrží za výrobky z rukou zaměstnanců. Ve skutečném kapitalismu jde o zdravou symbiózu těch, kdo mají peníze na investice, znalosti ekonomiky, legislativy a přehled na trhu a těch, kdo ovládají řemesla, mají sílu a chuť pracovat. Jedni bez druhých by nevytvořili nic. Snaha zaměstnat všechny (včetně nemakačenků) vede jen k poškozování poctivě pracujících zaměstnanců, protože jak vyplývá z předchozího, zaměstnavatelé na ně nevydělají. Jejich kapitál, ač vypadá jako obrovská suma, by se rozpustil ve mzdách za několik měsíců. Kdo bude zaměstnance živit pak, když ne jejich vlastní práce?
Pokud se Vám nelíbí odměny managementu Vašeho zaměstnavatele, kdo Vám brání, pracovat pro jiného nebo sám za sebe podnikat? * První překážku tvoří zákoník práce, který v tomto případě chrání zaměstnavatele před Vaším okamžitým odchodem. Ten Vás pustí dříve na dohodu, pokud pro něj jste snadno nahraditelný. * Další překážkou - tentokrát pro nástup do nového zaměstnání - jsou vládou stanovené mzdové tarify, pojistné (za které vláda nedokáže zaručit, že budete ošetřen a že jednou dostanete důchod) a daně (za které Vám stát poskytuje mizerné služby). Tedy suma, kterou Vám a za Vás musí zaměstnavatel vyplácet, pokud Vás zaměstná. Je-li ta suma vyšší než Vaše produktivita, pak by byl blázen, kdyby Vás zaměstnal. * Pokud zvolíte podnikání, opět budete bojovat hlavně se státní byrokracií a se zákony, které podnikání házejí spoustu klacků pod nohy. A možná také s vlastní leností, nešikovností, neznalostmi a vším, co jste podcenil.
Co je špatného na tom, aby se všichni měli dobře? To, že se o to dobré bydlo všichni nezasluhují. A pokud jsem Vás správně pochopil, na druhé jako mezek makat nechcete. Proč jim tedy tolik přejete?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 8. 2005 10:18 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 8. 2005 10:13 | Většinový akcionář nadnárodního monopolu
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 8. 2005 8:29 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 8. 2005 23:05 | Tomáš Marný
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 8. 2005 19:33 | jezevec
V socialismu nebyli žádní nezaměstnaní - proto, že za socialismu není práce zboží, ale povinnost. Takže za socialismu všichni povinně pracují, a je úplně jedno, jestli jejich práce je užitečná a jestli je potřeba, jestli se vyplatí. Takže desetitisíce lidí dělali zbytečnou práci a vyráběli nepoužitelé výrobky - následkem čehož socialismus všude na světě (i u nás) skončil bídou a státním bankrotem. Ze stejného důvodu nefunguje ani státní vlastnictví. V civilizovanějších společenstvích je práce zboží jako každé jiné - tedy nikdo nikoho nenutí pracovat v zaměstnání - jsi-li schopen si najít práci sám a uživit se sám, nemusíš se nechat ždímat, ani být produktivní. Ale pokud máš zájem nabídnout svou práci nějakému zaměstnavateli, musíš přijmout jeho podmínky, za jakých se jemu to vyplatí. To neznamená donekonečna zvyšovat produktivitu. Jsi-li ochoten pracovat za osm korun na hodinu, můžeš dělat ve třech lidech jeden pracovní úvazek, a ještě velmi ležérně.
Jinak na tom, aby se všichni měli dobře - skutečně není nic špatného. Problém je, že v žádném socialistickém státu se lidi nemají všichni stejně dobře, ale všichni stejně špatně. S tím nesouhlasí lidi, kteří jsou schopni vyprodukovat nadstandardní hodnoty - ti se chtějí mít úměrně svému úsilí lépe. Pakliže ovšem pracující vidí, jak výsledky jejich práce mizí v bezedné díře potřeb spoluobčanů nikoli potřebných, ale líných - přestává pracovat i ten pracovitý, a výsledkem je, že všichni pracují podprůměrně, a tedy se nemohou nemít taky podprůmerně.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 8. 2005 14:56 | Agresor
26. 8. 2005 16:16
26. 8. 2005 15:02 | Jirka
26. 8. 2005 12:52 | Jirka
Na vesnicích je jiná situace. Na úklid tam mnohdy nemají ani peníze. Není jich dost na údržbu komunikací a obecních budov. Na vesnici navíc ani není třeba, aby tam někdo jezdil s vysavačem nebo sbíral papírky. Venkované totiž jsou zvyklí kolem domu uklízet sami a nedělají si podestýlku, jako lidi z paneláků. Tam by nezaměstnané spíš užili zemědělci v době sklizně.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 8. 2005 11:59 | jezevec