Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ministerská lupa nad čtenářskou bankovní reformou

Návrh Ministerstva financí na změnu podmínek v bankovním sektoru nezůstal námi ani našimi čtenáři nepovšimnut. Vašich názorů a připomínek na to, co vás pálí a jak byste to řešili, se nám sešlo opravdu hodně. Předložili jsme je Ministerstvu financí. Náměstek ministra Tomáš Prouza připojil k vašim návrhům své komentáře.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 8. 2005 0:29, Ivo

Totožnost lze prokázat rodným listem, pasem a v USA řidičským průkazem. Občanka je typický komunistický produkt.

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 17. 08. 2005 10:26)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 8. 2005 19:06, jezevec

Pokud si myslíte, že banky své klienty o peníze PŘIPRAVUJÍ - asi jste nikdy nenahlédl do bankovnictví západně od Aše.
Mohu vás ujistit, že banky v civilizovaném světě své klienty o peníze nepřipravují - ale že jim je inteligentní správou ZHODNOCUJÍ.
Proto nepotřebují kasírovat poplatky - a většina u nás placených transakcí je ve slušné bance zdarma.
Lidí, kteří si na účet nechají poslat jen výplatu, kterou si okamžitě celou vyberou z bankomatu - je většina leda v nějaké ghettu ve kterém zřejmě bydlíte. Běžnější uživatel má na kontě rezervu ve výši několika měsíčních výplat pro případ nemoci či ztráty zaměstnání, přes banku platí inkaso, koncesionářské poplatky, dětem obědy, většina populace má stavební spoření, . . . . atd atd atd.

Navíc uvědomte si že vybírat vždy okamžitě celou výplatu je motivováno tím, že za vybrání padesátikoruny zaplatí klient prakticky stejný poplatek jako za vybrání osmi tisíc, takže za vybírání osmi tisíc po pětistovce zaplatí naprosto nesmyslnou částku. Kdyby byla taková transakce zdarma - uživatel si vybere vždy jen přesně tolik kolik potřebuje, případně zaplatí kartou, a zbytek peněz zůstane bance aby s tím hospodařila.
Samozřejmě hospodaření NErovná se nakupování státních dluhopisů a kasírování poplatků.

Reagovat

 

-8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 17. 08. 2005 10:43)

Další příspěvky v diskuzi (28 komentářů)

17. 8. 2005 23:34 | jezevec

Než začnete pindat, porovnejte úroky u nás a v anglii. Pak porovnejte poplatky. Zjistíte, že ačkoliv poplatky jsou v UK pro běžného uživatele prakticky nulové - úroky na běžném účtu jsou zhruba stejné. Že by kouzlo?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan 17. 08. 2005 20:22)

18. 8. 2005 0:23 | Ivo

Konkurence měla 16 let na srovnání a zatím se nic neděje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (skrblikfe 16. 08. 2005 13:19)

18. 8. 2005 0:29 | Ivo

Totožnost lze prokázat rodným listem, pasem a v USA řidičským průkazem. Občanka je typický komunistický produkt.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 17. 08. 2005 10:26)

18. 8. 2005 9:41

Osobní zkušenost s bankami v zahraničí nemám, ale stačilo mi, co vyprávěl syn loni o Anglii. Byl tam na prázdniny na jazykové škole a zakládal si účet (nějak jsme zapomněli na mezinárodní kartu, naše banka ji už nestihla vydat, tak aby byla možnost mu v případě potřeby nějaké peníze poslat). Vklad tuším 5 liber, nabídli mu kontokorent, kartu a když se ptal jaké budou poplatky, tak na něj koukali jak z jara, že co to prý je poplatek. Nechci paušalizovat, možná byla nějaká akce nebo jako student to měl zadarmo, ale o něčem to svědčí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan 17. 08. 2005 20:22)

19. 8. 2005 14:50 | Jirka

Stačí logická úvaha. Banka má zcela určitě výdaje na mzdy přepážkových pracovníků, ostrahu, bankomaty, atd. Pokud je nezaplatí z poplatků za konkrétní služby, pak zcela určitě z jiných zdrojů. Takovým zdrojem jsou výnosy ze správy peněz těch klientů, kteří je nechají v bance déle a z úvěrových produktů, poskytovaných jiným klientům. Nezaplatí-li tedy klient, který svěří bance výplatu na pár hodin, žádné poplatky, musí je banka uhradit buďto tak, že spořivým klentům vyplácí menší úrok, nebo tak, že klientům, kteří si vezmou úvěr, naúčtuje vyšší úrok, než by musela, kdyby si ti první klienti služby zaplatili. Ubrat nebo přidat desetinu procenta na úrocích bolí banku a její akcionáře určitě méně, než zkrátit o ty náklady vlastní zisk. A hlavně - i ti první klienti čerpají služby banky, ačkoli se na jejích příjmech nijak jinak, než těmi poplatky, nepodílejí.
Fakt, že se nevyplatí vybírat výplatu po padesátikorunách na přepážce nebo v bankomatu, na tom nic nemění a není důvodem k výběru výplaty jednorázově. Ta výplata má určitě několik cílů. Je nesmysl vybírat drobné částky na přepážce či v bankomatu a pak s nimi chodit do obchodu, kde lze platit kartou nebo na poštu, odkud pošlu nájemné, inkaso a jiné platby složenkami. I při současných tolik kritizovaných polatcích je levnější platit přímo z účtu, resp. kartou přímo v obchodě, než přenášet hotovost a platit poplatky jinde. Když máme srovnávat podmínky v bankách u nás a za hranicemi, měli bychom také porovnat, jak to kde dělají jejich klienti. Asi bychom zjistili, že náklady bank ve vyspělejším světě nejsou díky vyspělosti klientů tak vysoké, jako u nás.
Běžnějším klientem asi myslíte modernějšího klienta. Častým je bohužel případ, který si o několika výplatách v záloze může nechat jen zdát. Spočítejte jen nezaměstnané a příjemce sociálních dávek. Ale i spousta řadových zaměstnanců žije od výplaty k výplatě. Zkuste se někdy podívat kousek mimo Prahu, co je tu "ghet" a nemoderních klientů bank.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 17. 08. 2005 19:06)

19. 8. 2005 15:07 | Jirka

5Kč je za trvalý příkaz (vlastně za to, že na tu platbu myslí banka za Vás) nebo za příchozí platbu (nejspíš za tu velkou odpovědnost, že to nepřipíšou na cizí účet:-))a 2Kč jsou za mezibankovní clearing (směrování příkazu, které tuším dělá ČNB). Ty dvě kačky ovšem platíte jen u plateb, které jdou mimo Vaši banku. Kdyby to sloučili, museli by stejně uvádět dvě sazby: 7 do jiné banky, 5 na jiný účet u spořky. Jednorázový příkaz elektronicky podaný je za 2Kč, s clearingem za 4Kč. Moc by se to nezjednodušilo, naopak by bylo více sazeb. Ještě komplikovanější by to bylo s mezinárodním clearingem. Fakt je, že jsem často musel ve výpise hádat, který poplatek vlastně patří ke které platbě. Ale to už není problém ceníku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 17. 08. 2005 11:00)

19. 8. 2005 15:26 | Jirka

Je fakt, že by stačilo, kdybychom měli všichni pasy. Ti, kdo jezdí do ciziny by pak nemuseli mít dva průkazy a něco by se možná ušetřilo. I když pas je přece jen na nošení méně odolný a praktický, než současné občanky. A asi je i nákladnější. Pak jde o to, jestli není levnější, když ti, kteří ven nejezdí, mají jen zatavenou kartičku. Kdo má pas, nemusel by mít OP. Řidičák bohužel nemá, ani nemůže mít každý. Tohle ale v budoucnu snad padne, až přijdou ke slovu identifikační čipové karty, nebo něco podobného, které umožní nosit veškerou osobní dokumentaci v jedné kartě.
S tím placením máte také částečně pravdu. Průkaz musíme mít všichni, takže by mohl být hrazen z daní. Alespoň jeho řádné vystavení. Když jej někdo ztratí nebo zničí, tak si zaplatí mimořádné vystavení. Obávám se však, že na nákladech bychom tím neušetřili (jen by to bylo praktičtější). Pokladní na úřadě bude muset být kvůli spoustě jiných správních poplatků, které se netýkají všech. A ta je bohužel placena za funkci, ne za tržbu. Obdobně trezor, přeprava peněz atd.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 17. 08. 2005 15:37)

19. 8. 2005 16:04

Hlavní podstatou příspěvku však je, že některé banky mají pouze poplatek za převod a žádný poplatek za účetní položku neúčtují a také to, že téměř každý pohyb na účtu je účetní položkou... Jde o klamání veřejnosti rozdělením poplatku na dvě části, aby to vypadalo levněji a hůře se to porovnávalo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 19. 08. 2005 15:07)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 500 695 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaromír Šmejkal

podnikatel, Unimex Group

Petr Šourek

mediátor a podnikatel, Corrupt Tour

Jaromír Šmejkal
ÚSPĚŠNOST
54,55 %

z 66 duelů
×
Petr Šourek
ÚSPĚŠNOST
57,89 %

z 19 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK