Finanční rezerva
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd
Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Jiří Šimáně
podnikatel, Unimex Group
Helena Fibingerová
koulařka a podnikatelka

0,00 %
z 0 duelů

0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 8. 2005 18:20, Tom
Chci napsat jen k tomuhle:
"Daň 375 Kč ročně za luxusní stometrový byt v centru Prahy"
- nevim, odkud ma autorka informace, ale moje rocni dan
za panelakovy byt na sidlisti je 599,-, zadny luxus, zadne centrum.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 8. 2005 18:44, Fredy
Dnes není mnoho šancí získat nějaký majetek zadarmo. Tudíž tento majetek musíte zaplatit většinou penězi. A ve většině případů se jedná o jednou již zdaněné peníze. Hlavně Vámi preferovanou daní z příjmů.
Daň z příjmů je podobným trestem za podnikavost a vůbec není spravedlivá. Nehledě na to, že největší část této daně tvoří daň ze závislé činnosti. Tady je podnikatel trestán dvojnásob.
Proč se Vám nelíbí daň ze spotřeby? V čem je nespravedlivá? Dejme tomu v podobě dnešní DPH, ale s jednotnou sazbou mezi 10 až 15%. Ale jednotnou, aby nedocházelo ke spekulacím a nejasnostem. Ve Vašem názoru je jeden velký omyl. V případě použití převážně nějaké formy daně ze spotřeby (třeba DPH) netrestáte podnikatele za jejich prodej, či jejich práci. Tato daň je pro ně většinou neutrální, neboť ji zaplatí konečný spotřebitel.
Pokud budete příliš preferovat daň z majetku, tak docílíte toho, že rozumní investoři odejdou jinam. Co je pro investora daň z nemovitostí? Zásah do tržních principů a zvýšení ceny majetku. Dnes není problém investovat stejné a mnohdy i levnější peníze do majetku v jiných státech EU, ale i jinde ve světě.
Jakákoliv „státní“ daň z majetku je podle mě nemravná a na tomto názoru trvám.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 106 komentářů)
5. 8. 2005 16:34 | Pavel
A v tom USA mají lidé dvě možnosti - buď si nechat výhru vyplácet postupně několik desetiletí, pak je osvobozena od daně, nebo si ji nechat vyplatit na ruku, a pak platí pořádnou daň (asi těch 50%). Kupodivu, většina výherců volí druhou možnost.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 14:12 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 14:03 | Jirka
Svoz komunálního odpadu platíme zvlášť. Přesto, že platíte za odpad stejně, ať sama momentálně třídíte, nebo ne, třídění se vyplatí. Město totiž za roztříděný odpad platí mnohem méně, někdy dokonce i něco utrží. Potom obecní poplatek za svoz může být menší. Budete-li třídit sama, pak se nic opravdu nezmění. Změnit se musí přístup většího počtu lidí. Mně osobně nedělá třídění žádný problém. Papíry dávám na jednu hromádku, PETky na jinou, sklo jinam a zbytek jde do koše. Vždy, když jdu ven, něco popadnu a hodím to do správného kontejneru.
Bavíme-li se o budoucím daňovém systému, nemůžeme ho stavět na akcích Z, které patří minulosti, stejně jako přivlastnění Vaší práce obcí nebo státem. Ta debata se týká budoucího uspořádání věcí.
V jakém stavu jsou věci ve Vaší obci, to je (jak píše Fredy) otázka lidí. Někteří se o to zajímají, jiným je všechno fuk, kromě jejich vlastního majetku. Bude-li příjem obce pocházet od jejích obyvatel, nebude jich tolik lhostejných. Budou za tu daň také chtít něco vidět.
Za návštěvu kulturní akce budeme (předpokládám) platit i v budoucnu, a sice provozovateli kulturního zařízení. A ten bude za svůj kulturní stánek odvádět daň z nemovitosti. Pes sice, jak se říká, patří k baráku, ale není nemovitostí. Ani jeho žrádlo. Do psích poplatků nevidím, ale tuším, že budou asi za to, že mnozí psi běhají i po veřejných plochách, tu a tam si uleví, obtěžují okolí štěkáním (a tím mohou snižovat cenu okolních pozemků - i když na vesnici je pes u každého baráku, takže to může znít absurdně) a sem tam se nějaký stane přítěží a následně toulavým. Obec pak musí takového psa nechat odchytit. I když rád věřím, že se o svého psa staráte vzorně, je těžké uhlídat ty špatné majitele. A pak je to jako s tím tříděním odpadu. Protože na to většina lidí kašle, těch pár vzorných z toho nemá nic - jen poplatky.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 7:09 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 13:27 | Jirka
Budou-li obce financovány hlavně ve formě daní z nemovitosti - tedy vlastně nájemného - bude to obdobná situace jako na trhu s bydlením. S tím rozdílem, že majitele činžáku a správce si nemůžete zvolit hlasováním. Když Vám místní daň z nemovitostí nebude připadat přiměřená kvalitě správy obce a neprosadíte nápravu formou voleb, přestěhujete se jinam. Nebude-li útěk obyvatel z obce vzrušovat zastupitele, bude vadit obyvatelům, kteří se stěhovat nechtějí, protože budou muset ufinancovat údržbu obce v menším počtu. A jednoho dne se začnou starat. Až půjde skutečně o jejich peníze, myslím, že si nedovolí několikrát po sobě zvolit starostu, který si za obecní peníze postaví luxusní vilu, přihrává obecní zakázky svým známým a i přes několik soudních žalob se lidem směje do tváře. Dnes mu většina lidí jen závidí, co si takto napodnikal. Ale protože to financoval převážně z anonymních daní, málokoho to pálí natolik, aby uvažoval o volbě jiného. Dokonce jsou slyšet hlasy, že on už si nakradl, tak dá pokoj. Nový starosta - nová chuť okrádat občany? Asi nikdy neslyšeli přísloví, že s jídlem roste chuť. Protože největší daň z nemovitostí by platili ti bohatší a podnikavější, mělo by zastupitelstvo také ostřejší a kvalifikovanější dozor, než nyní. Nejmenší chuť k opuštění obce budou mít ti, kteří na ní mají největší majetek. Dnes je mnohý z místních podnikatelů se starostou jedna ruka. A řadové obyvatelstvo z panelových přihrádek se moc o změny k lepšímu nezasazuje.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 12:44 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 8:23 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 7:15 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 7:04 | Fredy
Pohybuji se po různých obcích a městech a tak mohu srovnávat. Jsou obce tzv. "mrtvé", kde chcípnul pes a naopak velice "živé" obce, které usilují o titul vesnice roku .... V žádném případě to není v tom, kolik která obec vybere na dani z nemovitostí, nebo kolik jim z centra přijde na počty obyvatel. Je to v lidech a hlavně v tom, kdo je starostou. Rozhodující jsou pro tyto obce různé dotace a granty. Pomoci těch se dělá obecní politika. Nedaleko mého víkendového bydliště jsou dvě obce stejné velikosti. Jedna byla každým rokem vždy v popředí soutěže o titul vesnice roku na Vysočině. Jednou to dokonce vyhrála. Byl tam starosta, velice průbojný člověk, který vyběhal snad všechny možné dotace, o které mohou obce žádat. A to nejen z ČR ale i EU (tehdy Phare). Tu obec dobře poznáte, když přes ni pojedete. Jako byste najednou nebyla u nás, ale v sousedním Rakousku. Místo staré školy, nové byty. Vedle obce na svou místech nová sídliště. Nádherné parky, sportovní zařízení, vlastní mikrobus, zdravotní středisko, kde se střídají lékaři, zubaři, a další zařízení a vybavení. Pomalu každý měsíc byla v obci nějaká akce. Sportovní, kulturní, či náboženská. Kdysi usilovali i o výstavbu penzionu pro seniory. Jak to dopadlo nevím. Vím jen to, že tehdejší leader obce již nekandidoval a nyní to vede nějaký náhradník a obec začíná skomírat. Prostě se v obci našlo pár lidí, kteří začali podezřívat starostu z toho, že si hrabe do své kapsy. Dlouho těmto tlakům odolával, až to vzdal. Dnes řídí obec jeden z jeho kritiků a je to znát.
Vedle je obec, kde starostu nikdo dělat nechce, ale také nechtějí zpět k městu. Tak vždy přesvědčí nějakého důchodce, který to jen proúředničí. Maximálně jednou za volební období opraví kus asfaltky. Trávníky sem tam poseče nějaký dobrovolník a jinak vše ostatní (obecní) chátrá. Jednou za rok mají pouť, ale o tom ani nevíte. Jen to, že je ten den v obci nějak více aut. Tzv. „mrtvá“ obec. Státní finanční příděl mají přibližně stejný. Zrovna tak počet obyvatel a baráků. Když je dnešní průměrná daň z nemovitostí na jeden barák přibližně 700 Kč, tak to u 100 baráků dělá 70.000 Kč. To je tak část poplatku na veřejné osvětlení. O kolik byste tuto daň zvýšila? Dvakrát, či třikrát? Či desetkrát? Jak vysoká by mohla být tato daň, aby ji obyvatelstvo bylo schopno platit? A co by to řešilo? Kdysi v dávných dobách býval na obci nejváženějším občanem nejúspěšnější sedlák. Ten také pro obec většinou nejvíce udělal a do obce nejvíce platil. Tehdy se ještě nosila úcta k úspěchu druhých.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 7:04 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 0:45 | Kateřina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 0:34 | MaX
4. 8. 2005 16:59 | daflik
4. 8. 2005 16:11 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 8. 2005 15:12 | Roman
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 8. 2005 14:06 | Fredy
PS: Rozhodl jsem se postavit si dům v dosud neobydlené části obce. S tímto záměrem obec souhlasila, ale s podmínkou, že od ní nebudu nic požadovat. Jediné, co mi dovolila, je napojení na kanalizaci (za své) a zhotovení přípojky vody (za své). Pak souhlasila s tím, že si mohu k parcele vybudovat příjezdovou komunikaci (za své) s tím, že se pak, asi podle kvality cesty, rozhodnou zda mi tam budou jezdit popeláři. Pokud tam neprojedou a nebudou moci otáčet, tak budu muset popelnice dovážet na náves. Zimní prohrnování si budu muset zaplatit sám. Přípojka elektriky také nebyla žádný problém. Musel jsem dodat množství podpůrné dokumentace se souhlasem vlastníků sousedních pozemků a pak mi to pánové z energetiky přiklepli. Ovšem realizace celé přípojky od posledního sloupu ve vsi zase za své. Pak se mohu rozhodnout, že jim to předám, zdarma. Telefon je něco podobného. Jo a veřejné osvětlení mi obec také neposkytne. Tak přemýšlím, k čemu mi ta obec je? Že by proto, abych jim mohl platit třeba daň z nemovitostí? Nebo proto abych měl kde nadávat na volně pobíhající zvířata, hlavně slepice? Možná je můj případ trochu výjimka, ale podle zkušeností některých známých z jiných lokalit, asi moc ne.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 8. 2005 10:17 | Peetrson
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 8. 2005 10:08 | Jirka
Když se někdo rozhodne postavit si dům v dosud neobydlené části města, kde si koupil parcelu, bude jistě chtít, aby mu město zřídilo a udržovalo osvětlenou komunikaci a aby do té oblasti byly zavedeny inženýrské sítě. Kdo to zaplatí? On sám těžko, protože by se mu barák za pár milionů o další desítky milionů prodražil. A dalším novým osídlencům by pak musel prodávat podíl. Údržbu potrubí, kabeláže a kanalizace platíme v paušálu dodavatelům. Ale údržbu veřejných zařízení musí platit město. Přímo přispíváme jen na svoz TKO (odpad). Náklady na údržbu města jsou přímo úměrné jeho rozloze a povaze využití jednotlivých územních částí. Proto mi daň z nemovitostí jako zdroj financování obcí připadá ze všech daní nejvhodnější. Máte pravdu, že bezdomovec na to nic nepřispěje. Ale také kvůli němu nikdo nepostaví silnici nebo chodník k jeho primitivnímu lesnímu přístřešku. Možná po sobě tu a tam zanechá vypitou láhev, ale narozdíl od nás civilizovanějších ty vratné láhve vrací i za některé z nás, aby měl na další plnou. Někteří bezdomovci jsou tak dokonce užitečnější, než bydlící nemakačenkové.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 8. 2005 9:03 | Jarmila
3. 8. 2005 22:17 | Kateřina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 2/6