Finanční rezerva
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více
Líčení zralé pleti: tyhle tipy make-up artistky by se vám mohly hodit
Ať chceme, nebo ne, přibývající roky se odrážejí i na naší tváři. A stejně, jako je v...více
Harry průkopník. Bude jako Jordan?
Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen...více
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Marta Nováková
podnikatelka, U&Sluno
Aleš Michl
ekonom

80,00 %
z 5 duelů

16,67 %
z 6 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Daň z nemovitosti: plaťme víc a s úsměvem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 8. 2005 18:20, Tom
Chci napsat jen k tomuhle:
"Daň 375 Kč ročně za luxusní stometrový byt v centru Prahy"
- nevim, odkud ma autorka informace, ale moje rocni dan
za panelakovy byt na sidlisti je 599,-, zadny luxus, zadne centrum.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 8. 2005 18:44, Fredy
Dnes není mnoho šancí získat nějaký majetek zadarmo. Tudíž tento majetek musíte zaplatit většinou penězi. A ve většině případů se jedná o jednou již zdaněné peníze. Hlavně Vámi preferovanou daní z příjmů.
Daň z příjmů je podobným trestem za podnikavost a vůbec není spravedlivá. Nehledě na to, že největší část této daně tvoří daň ze závislé činnosti. Tady je podnikatel trestán dvojnásob.
Proč se Vám nelíbí daň ze spotřeby? V čem je nespravedlivá? Dejme tomu v podobě dnešní DPH, ale s jednotnou sazbou mezi 10 až 15%. Ale jednotnou, aby nedocházelo ke spekulacím a nejasnostem. Ve Vašem názoru je jeden velký omyl. V případě použití převážně nějaké formy daně ze spotřeby (třeba DPH) netrestáte podnikatele za jejich prodej, či jejich práci. Tato daň je pro ně většinou neutrální, neboť ji zaplatí konečný spotřebitel.
Pokud budete příliš preferovat daň z majetku, tak docílíte toho, že rozumní investoři odejdou jinam. Co je pro investora daň z nemovitostí? Zásah do tržních principů a zvýšení ceny majetku. Dnes není problém investovat stejné a mnohdy i levnější peníze do majetku v jiných státech EU, ale i jinde ve světě.
Jakákoliv „státní“ daň z majetku je podle mě nemravná a na tomto názoru trvám.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 106 komentářů)
17. 8. 2005 6:54 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
17. 8. 2005 6:52 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
17. 8. 2005 6:49 | ppetr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 8. 2005 10:05 | Toleda
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 8. 2005 9:54 | Dušan D.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 8. 2005 8:42
K tomu příkladu s osvětlením: Jako nájemce (ne vlastník) bytu asu létáte vzduchem a svítíte si baterkou. Jen ať majitel nemovistosti uklízí chodníky za trest, že má barák. CHodníky a osvětlení využívají všichni, kdo v obci bydlí - při čemž nezáleží na tom, mají-li nebo nemají-li nemovistost...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 8. 2005 8:34
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 8. 2005 11:40 | Milan
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 8. 2005 21:59 | Jarmila
Pokud pálím dřevo ze zahrádky (prořez stromů) + papír, je to vysoce ekologický odpad, navíc obnovitelný druh energie, lepší než uhlí. Jen toho není na celou zimu. Pravda, jednu zimu jsme topili piliny. Lepší topení neznám. Zaplatit 500,- za topení na celou zimu, to nemělo chybu. Jen se muselo každé dvě hodiny dojít přiložit. Bordel (plasty a jiné nespalitelné odpady) nepálím, nejsem prase, navíc to ničí a zanáší komíny a nechutně to smrdí. Vadí mi, že jsme dřív měli odpadu podstatně víc, hlavně v zimě, ale platili jsme podle mého výpočtu cca 8x méně. Navíc skládkování odpadu je krajně neekonomické, přičemž litera zákona k třídění nenutí, neb ten, kdo třídí, platí stejně jako ten, kdo to vyhodí všechno na jednu hromadu. Nejjednodušší je odpad třídit v místě vzniku, zákon to ale bohužel nepodporuje, ač by mohl. A to je to, co mi na tom především vadí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 8. 2005 0:11 | Kateřina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 8. 2005 18:20 | Tom
9. 8. 2005 11:01 | Kateřina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 8. 2005 10:44 | Jirka
Daň z nemovitostí by dokonce mohla poplatek za odpad vstřebat. Je dost pravděpodobné, že nejvíce domovního odpadu vyprodukuje ten, kdo má největší objem nemovitostí (plocha x počet podlaží). Pak bychom se zbavili administrativy spojené se samostatným výběrem poplatku za TKO a zvýšili spravedlnost výběru.
Někdy je zkrátka nejlevnější řešení lepší, než to dokonale spravedlivé.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 8. 2005 9:59 | Jarmila
Budu klidně dělat na brigádách pro obec zadarmo, pokud bude výsledek mé práce sloužit všem a pokud se na tom v té obci budeme podílet všichni. Pokud budu já dělat a druhý se opalovat u rybníka a následně za tutéž službu zaplatíme stejně, jedu se k rybníku opalovat taky, ať tu práci za nás udělá jiný blbec. Nebo taky neudělá. Vždyť je to všechno jen a jen o demokracii.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 8. 2005 13:18 | Jirka
Zadarmo jsem brigádničil zamlada a dělám to i dnes. Beru to jako relaxaci po tom dlouhém vysedávání u PC. Je u toho sem tam i zábava a šance lépe se vzájemně poznat. Těší mě pohled na hotovou práci, která přinesla užitek. To, že ji bude využívat i někdo, kdo na tom nedělal, mi nevadí tolik, jako vandalismus, který tu dřinu zmaří. A není to ani úplně bez odměny. V mnoha případech tak mám možnost osahat nebo vidět něco, k čemu se běžný smrtelník nepřiblíží, mám zdarma vstupné apod. Nedělat nic, co by mohlo padnout za symbolickou cenu nějakému tuneláři do rukou, je marná snaha. Ať je to cokoli, vždy to prodává (rozdává) někdo, kdo to nestavěl a nefinancoval. I kdyby nějaký úředník rozdával stavbu, která byla postavena stavební firmou a ne brigádníky pro stát, vyhazuje peníze nás všech, protože jsme na to všichni přispěli daněmi. Jestli pro to musely moje ruce dělat zedničinu na té stavbě nebo prodávat rohlíky v krámě, na tom nesejde. Je to pořád stejná lumpárna. Kvůli tomu si nenechám znechutit život ani práci.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 8. 2005 12:36 | Jirka
Za velmi důležité považuji odpovídající snížení daně z příjmů. Nejlépe tak, že se vypočtená daň z příjmů přímo sníží o zaplacenou daň z nemovitosti. Pokud někdo vykazuje minimální příjmy a vlastní několik nemovitostí, těžko bude schopen udržovat je v rozumném stavu. K tomu je potřeba dost peněz. Při vyšším zdanění nemovitostí na úkor příjmů se omezí jednak daňové úniky a mnoho zanedbaných pozemků a staveb bude mít lepšího hospodáře. Kdo se o svůj majetek stará dobře a skutečně jej využívá, nepřijde zkrátka. Kdo skrývá příjmy, neskryje nemovitosti. A kdo příjmy nemá a drží více nemovitostí, než kolik stačí obhospodařovat, nebude zabírat místo na slunci na úkor druhých. Takoví majitelé nemají ze svého majetku žádný užitek, jen jím hyzdí okolí, blokují výstavbu, a to jen proto, že naivně čekají, až jim někdo za směs trosek a plevele dá miliony. Nebo nejsou schopni takové dědictví sami prodat. Půda je snad nejpodceněnější výrobní prostředek a s přibývajícím počtem obyvatel budeme brzy silně cítit i cenu životního prostoru. Když jej někdo chce zabírat, měl by za něj platit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 8. 2005 10:02 | KarelM
ad odpad: V nasi obci byl rovnez zmenen system svozu odpadu - drive se platilo za objem, nyni pausal. Ja jsem na tom prodelal, protoze jsem odpad trilil a i nadale tridim. Na druhe strane chapu duvod te zmeny - driv totiz existovalo spoustu vykuku, kteri za odpad neplatli vubec. Bud ho vyvezli na skladky nebo dokonce do jinych obci anebo vysypavali do trideneho odpadu. Obci tak vznikala nemala skoda jak s likvidaci cernych skladek a zejmena vyssimi naklady na trideni. Co je spravedlivejsi? Navrhnete lepsi zpusob.
Vasim argumentem o akci Z neprimo podporujete zvyseni role obce a dane z nemovitosti.
Pokud je vam jedno, kdo sedi na radnici, tak si tady nemuzete stezovat ze vase radnice nepracuje dobre.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 8. 2005 8:38 | Jarmila
V akci Z se stavěly věci, potřebné pro obec. Kanalizace, kulturní dům. Pracovali na nich zadarmo lidé z obce, protože výsledek práce potřebovali. Bydlím v obci, kde jsou na jedné straně rodinné domky, na druhé straně pár paneláčků. My jsme si kanalizaci dělali zadarmo svépomocí, k chudáčkům nájemníkům byla přivedena za obecní. Výsledkem je, že nakonec platíme všichni stejně. Pro mne z toho vyplývá, že je lepší se opalovat u rybníka a čekat, až to tedy obec vybuduje, můžu ji za to kritizovat i u piva v hospodě. Stejné je to i s úklidem chodníků. My uklízíme obecní zadarmo, máme to dokonce nařízeno celostátním zákonem, kolem paneláků se uklízí v obecní režii, dokonce jsou i nově vybudované, protože na to obec dostane dotace. My musíme čekat, až na to obec bude mít. Čekáme už přes 20 let, stejně jako na hřiště pro děti. Po předchozích špatných zkušenostech už nic zadarmo dělat nebudu, sousedi taky ne. Nám už děti odrostly a pokud chce někdo hřiště, ať si ho udělá. My postavili kulturák. Z nařízení státu byl prodán v malé privatizaci, peníze shrábnul stát a vylepšil z nich státní rozpočet. Dneska si mladí ani nemají kde zatancovat.
Je mi jedno, kdo sedí na radnici, protože ten stejně zákony netvoří. Pokud budou zákony postaveny tak, že je lepší být socka, tak se budu starat jen o sebe a o svou rodinu. I tak se můžeme bát, že se výsledky naší práce někomu zalíbí a že si je vesele a s požehnáním rádoby dekokratických zákonů přivlastní.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 8. 2005 21:09
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2005 16:56 | Fredy
Jste velkým příznivcem daně z nemovitostí, tak mi odpovězte, jakou výši byste si představoval? Současný stav je někde od 250 do 700 Kč/ rok, podle velikosti staveb a pozemků. Psal jsem, že tato daň rozpočet obce nevytrhne ani náhodou. Může být zase jen nějakým doplňkem jiné daně. Před chvílí jsem jednal s jedním starostou, tak jsem ho požádal o pár čísel.
Daň z nemovitostí u nich tvoří 4,3% z celkových daňových příjmů. Příjmy na obyvatele jsou 5.530,- Kč a na jedno popisné číslo 15.760,- Kč. Tuto částku by musela ročně zaplatit každá průměrná rodina, aby byl naplněn rozpočet obce. K tomu samozřejmě vše ostatní. Poplatky za vodné, stočné, odvoz odpadu, za psy apod. Dnes u nich platí v průměru rodina daň z nemovitostí ve výši 645,- Kč, což je na jednoho obyvatele 225,- Kč. Když jsem mu prozradil, proč se na to ptám, tak se neudržel smíchy. Když se vzpamatoval, tak řekl něco v duchu "když ti papaláši pražští nevytáhnou tlustý zadky z kanceláří, jak pak mohou něco rozumného vymyslet". Slovo zadek použil jinak :-)
Když jsem odcházel, tak se zamyslel a říkal, že to možná není špatný nápad. Pak by jen stačilo dát do zákona to, že kdo nejvíce platí, tak bude nejvíce rozhodovat. Člověk, který ve vsi platí nejvyšší daně z nemovitostí by mohl být starostou, jinak by se porvali, jak sedláci u Chlumce. Pouze by se zlegalizovalo to, co již dávno probíhá skrytě.
Zamyslel jste se s paní Kateřinou nad výší této daně?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/6
Předchozí