Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daňová reforma: rovná daň nestačí

"Rovná daň" se u nás obvykle spojuje s návrhem daňové reformy ODS, která má v úmyslu zavést rovnou daňovou sazbu 15 %. Rovná daň je populární a jistě rozumná. Je rovná daň z příjmů ale skutečně rovná? A jak vypadá srovnání současného systému s návrhy ČSSD, ODS a rovnou dávkou?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 6. 2005 12:30, Péťa

Sobotka - to je tak, když se ministrem financí stane právník. Co já vím, tak na práva šli ti co měly sice dobrou paměť, ale matika jim nešla ani náhodou.

Reagovat

 

+53
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (vladimir.f 27. 06. 2005 01:48)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 6. 2005 1:48, vladimir.f

Zajímavý článek, ale jen asi ve dvou příspěvcích od diskutujících ze Slovenska jsem našel správné pojmenování toho, oč se tu jedná - o rovnou sazbu daně. Nikoliv tedy o rovnou daň. Tu jak si matně vzpomínám chtěla smad kdysi v jisté míře zavést paní Margaret a nazývala se daň z hlavy. Na tu si naši soudruzi ani ve zlém snu neodváží pomyslet, i když jistý náznak by tu byl u pana Sobotky, když se snaží argumentovat proti rovné sazbě, tak používá některé argumenty, jako by skutečně mělo jít o rovnou daň. Jen mne mrzí, že naši novináři se nikdy nezeptají politiků, pokud si pletou dojmy s pojmy, co nám vlastně nabízejí, nebo proti čemu vlastně bojují.

Reagovat

 

-20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (69 komentářů)

17. 6. 2005 8:10 | Jirka

Asi proto mne to pořád táhne někam na venkov. Prožil jsem tam prvních 6 let, teď žiju v paneláku. Takže bohužel žádné hospodářské zvířectvo nechovám a topím parou z elektrárny za dlouhé peníze. Zahrádku máme v kolonii. Jinak to ale tak velký rozdíl není. Na dvorku jsme měli naděláno od slepic, tady zase od psů. Jeden rozdíl tu přece jen je. Na dvorku jsem nikdy neviděl papírky od nanuků, cigaret a jiné ozdoby panelákových sídlišť.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+39
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jarmila 16. 06. 2005 14:56)

17. 6. 2005 9:13 | Jarmila

Když mně se to pořád vidí tak: za socialismu jsme pěstovali zeleninu a chovali zvířectvo, protože na pultech zboží téměř nebylo. Pokud se cosi objevilo, tak prodavačky první vlnu zboží daly na pult dopoledne, aby si nakoupily ti, co jdou na odpolední šichtu, popř.důchodci pro rodiny svých dětí, které měly nevyhovující pracovní dobu. Kolem půl třetí šla na pulty druhá várka, aby se dostalo i na ty, co byli dopoledne v práci. Pokud měl někdo pracovní dobu od 8-16, měl smůlu. Občas se na některé zboží stály fronty i přes noc, lidi před prodejnou bivakovali nebo se střídali. Někteří šikovní důchodci si na tomto nedostatku přivydělávali stáním ve frontách a sháněním nedostatkového zboží. Republiku brázdili zásobovači s kufry plnými úplatků ve formě bonboniér, lahvinek nebo jen vzorků zboží, pokud vyráběli něco, co se dalo v domácnosti použít, ne teda vzorky lokomotiv, ale třeba látek, potravin apod. Dneska už řada lidí zeleninu nepěstuje, jednak mají problém s uskladněním, v supermarketu je levná mražená a tu trochu čerstvé si koupí. Nehledě na to, že koupě nového rýče je vyjde na hodnotu půlroční spotřeby zeleniny, kromě toho, že rejpání zahrádky je pěkná dřina, zvláště pokud je to větší kus. Vyplatí se ovoce, hlavně drobné, jahody a další choulostivé druhy, protože obchod ve snaze dopravit toto zboží na pulty sahá k odrůdám, sice odolným proti otlaku, ale při kousání jablka máte pocit, že jíte lisovanou slámu. Chuť to nemá, šťávu taky ne. Největším problémem samozásobení není vypěstovat, ale uchovat. Pokud nemáte skladovací prostor, je snaha zbytečná. Všechno zavařit nejde, něco musí zůstat čerstvé, nehledě na to, že konzervaci ovoce se používá cukr v dosti značném množství. Králíky už taky skoro nikdo nechová, všude je trávy doslova až po krk, slepice mají lidi jen kvůli likvidaci zbytků z domácnosti. Ve městech se lidi vrhli na chov psů, koček, morčat a jiných drobných zvířat. Obchodů s potřebami a krmivy pro zvířata před r. 1989 moc nebylo, pokud byly vůbec nějaké, dneska je to docela dobrý džob. Musíte ale uznat, že zahrádka i domácí havěť je fantastická relaxace.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 17. 06. 2005 08:10)

17. 6. 2005 17:34

Mohl bych ti přepsat složení nákupu z pokladního lístku, ale ten jsem vyhodil. Co si pamatuji, tak jsem kupoval asi 1,5 kg paprik, totéž rajčat, nějakou brokolici, pórek, česnek, čínské zelí, cibule, okurky a ředkvičky. Za zeleninu jsem dal asi kolem 380 Kč. Velkou položku zabralo maso. Kupuji převážně ryby a drůbež. A hodně máme rádi sýry. Nějaké minerálky. Uzeniny a sladkosti a alkohol v sepermarketech nekupuji. Snad jen hořkou čekoládu. Cigarety v naší rodině chybí rovněž. Na točené pivo si dojdu do hospody, kterou provozuje syn. Televize mě zajímá, jen v případě sportu. Vepřo knedlo zelo u nás nedostanete. Jediným prohřeškem je uzené a klobásy od místního řezníka. Mimochodem vynikající. Připraví mi to vždy to tažky, podle objednávky. Jinak bych musel stát velkou frontu. Uzené má v pátek a tak většina z měst, co jede na chalupy, tak se tam staví. Za 500 měsíčně se nedá normálně žít.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 17. 06. 2005 07:58)

19. 6. 2005 17:40 | GURU

Nedá mi nereagovať. Som presvedčený, že väčšina ľudí nechápe (alebo nechce chápať) prečo je "rovná sadzba dane" zaujímavá. 1 ) Pri zavedení "rovnej sadzby" nie je možné všetkým občanom pridať, ak nemá prísť k rozvráteniu verejných financií. 2 ) "Rovná sadzba" má prispieť k rozdielu medzi nezamestnaným a zamestnaným (s nízkou mzdou). Taktiež má motivovať k väčším pracovným výkonom, lebo sa to skutočne oplatí. K Slovenskej "dani" : Najnižšej príjmovej skupine sa celkové daňové zaťaženie znížilo (zvýšil sa rozdiel v príjme oproti nezamestnaným). Keďže však došlo k zvýšeniu DPH u potravín a iných tovarov, reálny príjem sa im nezvýšil. Avšak nezamestnaným sa reálny "príjem" znížil. Strednej vrstve sa nominálny príjem znížil (u bezdetných) alebo zostal de facto rovnaký. Reálny sa znížil (majú sa snažiť zarobiť viac). U vyššej triedy došlo k rapídnemu vzrastu nominálneho aj reálneho príjmu (podiel potravín je u nich zanedbateľný). Oplatí sa im zarábať čo najviac. Ak vám niekto tvrdí, že slováci na východnom slovensku (príp. v iných regiónoch) sa majú horšie ako v ČR, je to síce pravda, ale hlavným dôvodom nie je určite "rovná sadzba dane" (príčiny sú otázkou vývoja)! Záver : "Rovná sadzba dane" má motivovať nezamestnaných k práci a slabozarábajúcich k väčším výkonom (zárobkom). Ak systém bude dobre fungovať (rast HDP), o 5-7 rokov bude možné odvody a dane postupne znižovať a polepší sa všetkým. Ak si niekto myslí, že v ČR je super funkčný daňový systém (myslím tým efektívny), tak počin súčasnej vlády ohľadne rovnostárskej zmeny k 1.1.2006 môže naozaj len chváliť. S pozdravom , GURU :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+28
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 15. 06. 2005 07:19)

19. 6. 2005 17:56 | GURU

Vysoko si vážim Vašu empatiu. Štát má plniť sociálnu funkciu v spoločnosti, ale čo sa stane, ak nedokáže dostatočne kontrolovať vynaložené zdroje na tento účel? To je už otázka zneužívania solidarity, ktorá časom vyvolá mravný úpadok. Takže riešenie je vždy ťažké! Ak systém smeruje k jednoduchšiemu modelu (menej solidárnemu), umožňuje zase znížiť úroveň zneužívania. Potom je len otázkou, ktorá miera bude významnejšia. S pozdravom - GURU
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (KarelM 15. 06. 2005 12:02)

20. 6. 2005 10:51 | Autorka

V článku je nyní graf výše zdanění podle posledního návrhu ČSSD a ODS.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+36
Líbí
Nelíbí

21. 6. 2005 8:04 | Jirka

Až teď jsem si všiml, že i v předchozím příspěvku jste se upnul na 500Kč/měs. Já ty pětistovky utratím za potraviny měsíčně dvě. Jednu sám v obchodech a druhou dávám mámě za víkendové obědy a pečivo k snídani na celý týden (až na výjimky). Pórek, česnek, cibuli, ředkvičky a v letní sezóně i okurky, rajčata, cukety, kedlubny a část paprik máme z vlastního "chovu". Vlastní brambory nám vystačí asi na 1/2 až 3/4 roku.
I tak je mezi naší útratou velký rozdíl. Možná jsem z mnohem levnějšího (i chudšího) kraje, ale vím jistě, že nepíšu ze záhrobí.:) Takže přežít se za to dá, dokonce si pořád nepřipadám chudý. Psal jste, že ten nákup byl na pátek a víkend, ale některé věci se tak rychle nezkonzumují (např. olej, hořčice, kečup...). To možná také trochu zkresluje můj odhad Vašich měsíčních výdajů za potraviny. Může to být tak 15-20 tisíc? To by znamenalo, že i Vaše příjmy budou vyšší. Pak by Vám zvýšenou DPH z potravin kompenzovala nejen snížená DPH za další věci a služby, ale také nižší daň z příjmů. Ještě mne napadá, jestli Vám trochu nenatahuje rozpočet pohostinnost. Nemáte častěji návštěvy?
No, nechám už úvah. Vidím, že máte celkem zdravě vyvážený jídelníček, takže Vám mohu popřát pevné zdraví, a to upřímně. Mějte se hezky.
Jirka
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 17. 06. 2005 17:34)

27. 6. 2005 1:48 | vladimir.f

Zajímavý článek, ale jen asi ve dvou příspěvcích od diskutujících ze Slovenska jsem našel správné pojmenování toho, oč se tu jedná - o rovnou sazbu daně. Nikoliv tedy o rovnou daň. Tu jak si matně vzpomínám chtěla smad kdysi v jisté míře zavést paní Margaret a nazývala se daň z hlavy. Na tu si naši soudruzi ani ve zlém snu neodváží pomyslet, i když jistý náznak by tu byl u pana Sobotky, když se snaží argumentovat proti rovné sazbě, tak používá některé argumenty, jako by skutečně mělo jít o rovnou daň. Jen mne mrzí, že naši novináři se nikdy nezeptají politiků, pokud si pletou dojmy s pojmy, co nám vlastně nabízejí, nebo proti čemu vlastně bojují.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-20
Líbí
Nelíbí

28. 6. 2005 12:30 | Péťa

Sobotka - to je tak, když se ministrem financí stane právník. Co já vím, tak na práva šli ti co měly sice dobrou paměť, ale matika jim nešla ani náhodou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+53
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (vladimir.f 27. 06. 2005 01:48)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 475 360 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Další čtení na flowee.cz

Rozhovor: Kam si jezdí Scorpions, Knopfler a Koller pro kytary? Do Velkých Němčic

Rozhovor: Kam si jezdí Scorpions, Knopfler a Koller pro kytary? Do Velkých Němčic

Na jejich kytary hrála a možná pořád ještě hraje německá heavymetalová legenda Scorpions....více

Proč technologickým mágům ze Silicon Valley vyhovuje Čína

Proč technologickým mágům ze Silicon Valley vyhovuje Čína

Americké technologické firmy milují Čínu. V této zemi se dá totiž společnost měnit se...více

Obchod udělal z levných tenisek luxus. A influenceři se chytli

Obchod udělal z levných tenisek luxus. A influenceři se chytli

Americká značka bot Payless (v češtině asi něco jako "plať méně"), jež je typická svými...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Kocáb

hudebník a politik

Viktor Kožený

podnikatel a kriminálník

Michael Kocáb
ÚSPĚŠNOST
16,67 %

z 6 duelů
×
Viktor Kožený
ÚSPĚŠNOST
80,00 %

z 5 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK