Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Deregulace nájemného brýlemi (některých) družstev

Diskuze kolem ceny bydlení, regulace a deregulace nájemného a podhodnocení příspěvků do fondu oprav? Podívejte se, kolik investovali v jednom bytovém družstvu do svých domů za posledních sedm let a jak moc se tato cena liší od regulovaných nájmů.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 11. 2004 8:07, Kateřina

Asi jsem se nevyjádřila dostatečně jasně - služby se platí zvlášť, jenže práce majitele domu na jejich uzavírání, kontrolování, rozúčtovávání - nikoli.
Dohodnout dodávky, uzavřít smlouvu, zajistit měřiče a jejich namontování, kontrolovat dodávky, hlásit závady, kontrolovat vyúčtování, rozúčtovat na jednotlivé nájemce, nechat si nadávat za nespravedlivé rozúčtování ... :-)
A to všechno zadarmo, asi jako koníček ve volném čase - takhle si to představují naši zákonodárci.

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 24. 11. 2004 00:36)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 11. 2004 23:27, Kateřina

A teď si k tomu družstevnímu nájemnému připočtěte pořizovací cenu - cca 20 až 30 tisíc za metr, včetně úroků z úvěru a patrně dostanete nájemné v normálním nájemním bytě při rozumném hospodaření.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Herr von Věk 23. 11. 2004 14:13)

Další příspěvky v diskuzi (52 komentářů)

24. 11. 2004 0:36 | Tomáš Marný

Pletete si pojmy s dojmy, NÁJEMNÉ a služby spojené s užíváním bytu. Proč motáte do regulovaného nájmu smlouvy s dodavateli tepla, vody, úklid, revize??? Patrně jste se neráčila všimnout, že všechny tyto věci se platí zvlášť, mimo regulvaný nájem, že?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Kateřina 22. 11. 2004 21:27)

24. 11. 2004 8:07 | Kateřina

Asi jsem se nevyjádřila dostatečně jasně - služby se platí zvlášť, jenže práce majitele domu na jejich uzavírání, kontrolování, rozúčtovávání - nikoli. Dohodnout dodávky, uzavřít smlouvu, zajistit měřiče a jejich namontování, kontrolovat dodávky, hlásit závady, kontrolovat vyúčtování, rozúčtovat na jednotlivé nájemce, nechat si nadávat za nespravedlivé rozúčtování ... :-) A to všechno zadarmo, asi jako koníček ve volném čase - takhle si to představují naši zákonodárci.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+37
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 24. 11. 2004 00:36)

24. 11. 2004 8:27

Milý pane, vy jste si asi neprecetl prispevek, na ktery odpovidate. Jde o to, ze smlouvy na dodavku sluzeb, ktere zminujete, musi nekdo uzavrit a kontrolovat, nekdo musi konrolovat zda byla vcas provedena revize vytahu... Jinymi slovy, nekdo musi nemovitost SPRAVOVAT. V pripade druzstva si to druzstevnik plati (bud tim, ze to dela sam, nebo tim, ze to zada externi firme). V pripade najemce je tato polozka v najmu a je veci majitele, jak tuto vec zajisti.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 24. 11. 2004 00:36)

24. 11. 2004 13:54 | Jiří Pácal

Velmi výstižně a správně vyjádřeno.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ivo 24. 11. 2004 00:28)

24. 11. 2004 16:51

Družstva se hlásí vždy tam, kde jim něco kápne. Když chtějí volně nakládat s byty jako vlastníci, mohou se přetrhnou( viz. zákon o družstvech) , když jde ale o dotace na opravy nájemních bytů, hlásí se o sto šest. Málo kde se bude tak s dotacemi šmelit, jako u družstevních bytů. Škoda, že se pak pletou do věcí , do kterých jim nic není, jako je náprava křivd v nájemním bydlení pod regulací.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+33
Líbí
Nelíbí

25. 11. 2004 12:03 | Tomáš Marný

Pokud vím, existují firmy, které zajišťují správcovskou činnost i pro nájemní domy, nikoliv jen pro družstevní. Takže snad není problém zajistit si správcovskou firmu a nájemníkům pak rozúčtovat jen její náklady, ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 24. 11. 2004 08:27)

26. 11. 2004 9:15 | Jirka

Je pravda, že moje práce je většinou jednodušší. Nejsem projektant. I když složitější webová aplikace je také na dlouhé jednání a vlastně to nikdy nekončí. Samozřejmě se nesnažím zbavovat každého klienta, který má vlastní pohled na věc. Myslel jsem takové ty zákazníky, kteří nemají páru o základních věcech, ale v jednom kuse melou a nutí vás udělat paskvil, za který potom ani nechtějí zaplatit, protože ten paskvil pochopitelně nesplní jejich očekávání. Naopak klient, který má jasnou představu a je schopen vést dialog (tj. není hluchý k mým připomínkám), je pro mne velice cenný. Spousta věcí se dá udělat podle přání a na míru. Mě dobrá spolupráce úžasně povzbuzuje a klient je spokojen s výsledkem. Pak mi dělá zadarmo skvělou reklamu. Když ten dialog nefunguje, je těžké trefit se do vkusu a tužeb zákazníka. Nejhorší variantou jsou ale dva míjející se monology.
Váš komentář beru. Sám jsem napsal jen tu ošklivější půlku. Snad jsem to nyní napravil. :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 23. 11. 2004 20:46)

26. 11. 2004 9:25 | Jirka (družstevník)

Máte dobrý postřeh. :-) Já jsem ten, co se tu už zabydlel a mé příspěvky jsou v diskusi níže. Bydlím v družstevním. Jirka z Brna začal psát později a má tu dlouhou větev příspěvků výše.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Kateřina 23. 11. 2004 23:22)

26. 11. 2004 10:08 | Jirka (družstevník)

"...nájemné se nemůže přiblížit výši splátek nutných k pořízení vlastního bydlení. Pak by totiž ti, kdo na takové nájemné mají, až na výjimky prostě odešli a zbyli by ti, kdo na ně nemají. Z nájemních domů by se staly sociální ústavy a vznikala by gheta."
Nájemné musí především pokrýt VEŠKERÉ náklady majitele objektu, které vynakládá na jeho údržbu, úřední úkony atd. A samozřejmě (nájemné) také musí za přiměřenou dobu splatit náklady na pořízení objektu a poté musí majiteli přinášet přiměřený zisk. To je základní podmínka smyslu jeho činnosti - zajištění příjmů z pronájmu. Při splnění této podmínky bude nájemné velmi pravděpodobně ve výši odpovídající splátkám na pořízení vlastního bydlení. Přesto si nemyslím, že by ti, kdo na takové nájemné mají, šli masově do hypoték a kupovali vlastní rezidence. Vlastnit dům znamená spoustu starostí navíc a mnoho lidí na to nemá čas, schopnosti, nebo jsou prostě pohodlnější. Takoví by si museli nemovitost nejen pořídit, ale nechat si ji někým spravovat. A to už je řešení pro hrstku bohatých.
Ti, kdo by na takové odpovídající nájemné neměli, by nezbyli, neboť by je majitel vystěhoval. Z nájemních domů by se mohly stát sociální ústavy jen tehdy, kdyby stát majiteli za ty sociální byty platil. Nemůžeme chtít po majitelích nemovitostí, aby provozovali sociální politiku, aniž by vybírali daně nebo sociální pojistné.
Deregulace nájemného by sice v mnoha případech znamenala stěhování, než by se trh s byty ustálil, ale trh by současně vyčistila od spekulantů a učinila jej přehlednější. Nyní nevíte, zda je dům zanedbaný proto, že na něj majitel kašle a má v úmyslu obrat nájemníky o poslední groš, nebo proto, že na údržbu majitel nemá a není mu umožněno na ni vybírat dostatek peněz. Až bude jeden dům jako z cukru a vedle něj barabizna, půjdou ti, co na to mají, bydlet tam, kde je pořádný majitel. A ti, co na to nemají půjdou do barabizny a začnou uvažovat o tom, zda nemají zatím nevyužité schopnosti, které by jim zajistily větší příjem. A majitel barabizny začne uvažovat, zda se nevyplatí přece jen trochu víc o dům pečovat, aby přilákal i solventnější nájemníky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 11. 2004 12:51)

26. 11. 2004 14:27

Vážený pane, neplatíte nájemné ze své nové linky, ale z té původní. Toto "nájemné" je uvedeno jako úhrada za vybavení bytu a je zde pořizovací cena linky rozpočítána do 15 ti let. myslíte, že po 15-ti letech bude linka ještě k používání a to po dobu, aby vynesla majiteli taky nějaký zisk na ůhradu úroků a ev. ne jeho potřebu?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 22. 11. 2004 22:15)

26. 11. 2004 14:33 | andrej

Vážený pane, obávám se, že současné právní předpisy neumožňují majiteli rozúčtovat úhrady za správu nemovitosti mezi nájemníky. Tento náklad dále ukrajuje z regulovaného nájemného.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 25. 11. 2004 12:03)

26. 11. 2004 15:24 | Kateřina

Jistěže existují, třeba obce je používají. Platit je ovšem musí z nájemného - třeba i toho regulovaného, víte?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 25. 11. 2004 12:03)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 475 360 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky hypotéky

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Další čtení na flowee.cz

Nejlepší česká tenistka na vozíku: Teď sháním peníze na Tokio

Nejlepší česká tenistka na vozíku: Teď sháním peníze na Tokio

Ladislava Pořízková je momentálně nejlepší česká tenistka na vozíku a také hodně energická...více

Rusko chce letět vlastní cestou. Další závod o dobývání Měsíce je odstartován

Rusko chce letět vlastní cestou. Další závod o dobývání Měsíce je odstartován

Možná, že si za takových dvacet třicet let budeme číst o tom, že zástupce Spojených států...více

Pět kroků, jak ušetřit nervy i peněženku o Vánocích

Pět kroků, jak ušetřit nervy i peněženku o Vánocích

Možná už je trochu pozdě, ale i necelé dva týdny před Štědrým dnem je nutné připomenout,...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Dana Bérová

exministryně a podnikatelka

Vlastislav Bříza

podnikatel, Koh-i-noor

Dana Bérová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Vlastislav Bříza
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 30 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK