Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poplatky aneb úřední šiml řehtá stále vesele

Máte někdy pocit, že z nás úřady jen zbytečně tahají peníze? Přestáváte se ve změti nejrůznějších poplatků orientovat? Nový zákon o správních poplatcích navíc služby úřadů ještě zdražuje. Co vlastně jsou a k čemu slouží správní poplatky?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 12. 2004 0:01

Já bych také měla jeden nápad, abychom všichni platili poplatek za každé dítě, co se narodí a zakaždého člověka zvlášť!!! Majitelé psů ne všicni uklízí po svých miláčcích výkaly. Rodiče mnohkdy netuší jak jejich dětičky v pubertě a i menší ničí co kolem sebe vicí. Pak dospělí, kteří také ničí kolem sebe a po sobě nic neuklidí např.vajgly,odpadky, atd.!!!!!!Měli bychom platit poplatky za hluk, smích, pláč, za špatné slovo, za "krádeže" klidu a pohody.No vlastně bychom se dostali k tomu, že by se zrušili platy a blo by to!!! Ne?!!

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 11. 2004 10:58, Kateřina

Souhlas.
Ono je to více méně jasné - rozhodněte se, jestli chcete vyšší daně bez poplatků nebo nižší daně a poplatky. V daních platí určitou službu všichni, i ti, co ji nevyužívají. Není jich už - myslím těch placených z daní - i takhle dost?
Obvykle se všichni shodují, že by měl být co "nejmenší" stát. Tedy pouze to, co zajistit musí, by bylo placeno z daní. Jakmile dojde řeč na poplatky, najednou jsou všichni přesvědčeni, že by neměly být, protože přece platíme daně. Asi by to chtělo konzistentní názor.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 12. 11. 2004 09:23)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

11. 11. 2004 11:29 | cherry

Tento týden jsem za ověření podpisu u notáře platil 35,50 Kč. T je poněkud jiná částka, než se uvádí v článku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

11. 11. 2004 11:49 | Kateřina

Návrh nového zákona je momentálně v senátu. Najdete ho na http://www.senat.cz/ISO-8859-2.cs.cgi/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=28185 Je tam i nový sazebník. Možná by mohla redakce dát k článku link?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

11. 11. 2004 13:31 | Pavel

Marie Terezie si kdysi taky vymýšlela poplatky a tak zavedla např. poplatek z komínů. Řada daní a poplatků je naprosto nemravných: daň z převodu nemovitosti, poplatek ze psa a další. Pak jsou nemravné některé povinnosti, mající až charakter otroctví (povinný a bezplatný úklid chodníků přiléhajících k nemovitosti). Neříkal někdo v r. 1989, že to bude jinak?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

11. 11. 2004 14:16 | Tomáš Marný

Proč je poplatek za psa nemravný? Naopak pro psy ve středu měst a na sídlištích bych ho mnohonásobně zvýšil. Měl jsem psa 15 let - jenže na venkově na samotě na pozemku 1500 m2, v bytě bych ho nechtěl ani za trest.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 11. 11. 2004 13:31)

11. 11. 2004 17:22 | Honza

Díky,
přečetl jsem si ho a je to docela síla, jak nám v některých případech podražilo. Máme 3/4 mil. státních úředníků, tak si na ten rozrůstatjící se aparát musí stát aspoň trochu vydělat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Kateřina 11. 11. 2004 11:49)

11. 11. 2004 18:11

U notáře ano, ti se neřídí sazebníkem správních poplatků. Na obecním úřadě by vás to vyšlo levněji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (cherry 11. 11. 2004 11:29)

11. 11. 2004 18:16 | Jan Kolda von Žampach (řečený Pancíř)

Já poslední dobou a ve skrytu duše stále doufám, že tahle vláda už co nejdříve padne!
Jednou zvýšený poplatky už nikdo nesníží, to vím, ale ať už nenapáchají další škody: ano, škody především pro moji milou peněženku, já se za to nestydím, říct to takto narovinu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 11. 11. 2004 17:22)

12. 11. 2004 1:19 | Docent

Jo, pane Koldo, já jsem kdysi také ve skrytu duše doufal, že komunisti půjdou jednoho krásnýho dne do pr*ele...
A když šli, tak to bylo jak v té pohádce "Bylo - nebylo". Dneska nestačím zírat - jeden ranař z Pohotovostního pluku šéfem Úřadu vlády, jiný ředitelem odboru Ministerstva vnitra, kapitán Státní bezpečnosti předsedou bytového družstva v Kladně...
Takže i když tahle vláda za 18 padne (bohužel nejspíš až za 2 roky), po ní přijde jiná - bez 2 za 20...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Kolda von Žampach (řečený Pancíř) 11. 11. 2004 18:16)

12. 11. 2004 8:38 | Jirka

Souhlas. Většina městských pejskařů není schopna po svých psech uklidit a psa berou jako hračku, která se po omrzení prostě nechá na ulici. Když budou muset přispět metařům a psím útulkům, alespoň někteří si pořízení psa rozmyslí. Teď ještě aby někdo ty poplatky pořádně vybíral. Plno lidí na ně kašle, stejně jako na očkování nebo na ty hovínka.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 11. 11. 2004 14:16)

12. 11. 2004 9:12 | Pája

Je nemravný. Pes chodí po mém pozemku (na zahradě) a žere moje žrádlo. Navíc je hlídací. Proč se neplatí z kočky a z jiných zvířat? Kočka je taky šelma a taky může popř. přenášet choroby, akorát není občas přivázaná u boudy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 11. 11. 2004 14:16)

12. 11. 2004 9:23 | Jirka

Určité úřední služby jsou bohužel potřebné a je jasné, že ani tuhle práci nebude nikdo dělat zadarmo. Je lepší platit úředníky z daní nebo formou poplatků za konkrétní služby? Dá se na to dívat dvojím pohledem.
Ten první mi říká, že úředník placený z poplatků by si těžko mohl dovolit být přebytečný. Neměli bychom pak nevytížené úředníky. Jenže stát není podnikatel, a tak by raději zvýšil poplatky, než aby se vzdal svých zaměstnanců. Zvýšit počet nezaměstnaných by přece byla ostuda, a co je horší, byli by to převážně nezaměstnatelní nezaměstnaní. Na příliš vysoké poplatky ale bude reagovat veřejnost nezájmem o některé služby, které pro ni nejsou dostatečně důležité. Například by ubylo svateb. V horším případě přibude řidičů bez řidičáku, podnikatelů bez ŽL atd. Poplatky mi také nepřipadají odpovídající náročnosti úkonů a mnohé jsou zbytečné. Výpis z rejstříku trestů za 50 a ŽL za 1000? Proč není 1 ŽL na jakoukoli živnost volnou, když úřad nezkoumá v tomto případě odbornou způsobilost? Proč brát jako zvláštní službu "ověření podpisu", když to znamená pouze podepsat se před úředníkem? V mnoha případech to děláme běžně a zadarmo.
Druhý pohled praví, že úředník placený z daní není nijak nucen se namáhat, neboť je placen za čas a ne za výkon. Daňový poplatník si v tomto případě nemusí lámat hlavu, kdo úředníkovu práci zaplatí, a tak jej může otravovat nesmysly za peníze jiných daňových poplatníků a zdržovat ty, kteří službu opravdu potřebují. Tento systém tedy nenutí ani jednu stranu, aby se chovala ohleduplně k ostatním spoluobčanům. Pro stát je však pohodlnější vybrat daně od každého pro zaplacení přebujelého aparátu, než zdůvodňovat astronomickou výši poplatků části obyvatelstva, která služby úředníků skutečně využívá.
I přes nedostatky poplatkového systému se k němu přikláním.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

12. 11. 2004 9:49 | Jirka

Pájo, Tomáš Marný píše: "... ve středu měst a na sídlištích bych ho mnohonásobně zvýšil.". V tom s ním souhlasím. Ne s poplatky za psa u domu, kde je v přirozeném prostředí a je o něj dobře postaráno. Nemravné mi připadá spíše chování městských pejskařů, než poplatek za psa v paneláku. Kdo z nich se stará, jak je jeho psovi, který je celý den zavřený v bytě? Vím, že některým plemenům takové prostředí vyhovuje a že staří nebo nemocní lidé mají psa jako jediného přítele. Ti se mu ale také celý den věnují. Když slyším z panelákového bytu vytí vlčáka každé ráno aspoň hodinu po odchodu páníčka do práce, pění se mi krev. Možná by bylo na místě tvrdší opatření, než poplatek za psa.
S kočkami máte pravdu. Pokud nechováte zrovna hada, krokodýla nebo jinou nebezpečnou potvoru, lidi to nijak nevzrušuje. Kočky ovšem málokdy někomu patří. Často přijdou, člověk jim dá něco do misky a za chvíli má u domu celou smečku. Pak se někde porvou a zas je nevidí. Na zimu před nimi zavíráme okna u sklepa, aby se tam neusadily a nemnožily. Pokud uvidíte kočku s obojkem, tak jedině výstavní kousek. Těžko u těch tulaček budeme hledat chovatele. Totéž platí třeba pro holuby.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pája 12. 11. 2004 09:12)

12. 11. 2004 10:20 | Pave

Když jsem byl v Bristolu, všiml jsem si, že tam mají dobrý systém proti lidem zbytečně otravujícím úředníky. Prostě dvakrát týdně vysílali dokument o práci místních úřadu. A tam ukázali třeba, že paní (a teď plné jméno a adresa) si přišla stěžovat. Dodali, že tuto paní už znají, toto je její 357. stížnost. Podrobně popsali, na jakou hovadinu si stěžuje (listí z obecního stromu padá na její soukromý pozemek a ona to musí uklízet), zdokumentovali, jak stížnost vyřešili a taky řekli, kolik času a peněz to stálo. Myslím, že podruhé už si člověk takovou ostudu rozmyslí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 12. 11. 2004 09:23)

12. 11. 2004 10:54 | Kateřina

U poplatku za psa se rozlišuje - za psa, kterého vlastní důchodce, se platí mnohem méně. Výši poplatku stanoví radnice.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 12. 11. 2004 09:49)

12. 11. 2004 10:58 | Kateřina

Souhlas. Ono je to více méně jasné - rozhodněte se, jestli chcete vyšší daně bez poplatků nebo nižší daně a poplatky. V daních platí určitou službu všichni, i ti, co ji nevyužívají. Není jich už - myslím těch placených z daní - i takhle dost? Obvykle se všichni shodují, že by měl být co "nejmenší" stát. Tedy pouze to, co zajistit musí, by bylo placeno z daní. Jakmile dojde řeč na poplatky, najednou jsou všichni přesvědčeni, že by neměly být, protože přece platíme daně. Asi by to chtělo konzistentní názor.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 12. 11. 2004 09:23)

12. 11. 2004 19:47 | klm

Musím vyvrátit ten věčně se vracející OOO, že je totiž státních úředníků 750000: je jich "jen" 80000 a jejich počet se má klesnout o 6% během třech let. Ten "zbytek" do těch 750k jsou ostatní zaměstnanci placení státem: učitelé, část zdravotníků, hasiči, vojáci, policisté atd.Tyto stavy jsou srovnatelné s ostatními členy Unie, soukromá sféra u nás zaměstnává cca 80% šeho práceschopného obyvatelstva.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 11. 11. 2004 17:22)

13. 11. 2004 8:38 | Jirka

Nechci být šťoura, ale ty policajty můžete klidně mezi úředníky počítat taky. :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (klm 12. 11. 2004 19:47)

13. 11. 2004 9:26 | Kateřina

Z velké části i mezi ty zbytečné - když vezmeme v potaz nedávno zveřejněnou informaci o tom, že máme ze všech zemí jak EU, tak OECD nejvyšší počet policajtů na počet občanů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 13. 11. 2004 08:38)

21. 12. 2004 0:01

Já bych také měla jeden nápad, abychom všichni platili poplatek za každé dítě, co se narodí a zakaždého člověka zvlášť!!! Majitelé psů ne všicni uklízí po svých miláčcích výkaly. Rodiče mnohkdy netuší jak jejich dětičky v pubertě a i menší ničí co kolem sebe vicí. Pak dospělí, kteří také ničí kolem sebe a po sobě nic neuklidí např.vajgly,odpadky, atd.!!!!!!Měli bychom platit poplatky za hluk, smích, pláč, za špatné slovo, za "krádeže" klidu a pohody.No vlastně bychom se dostali k tomu, že by se zrušili platy a blo by to!!! Ne?!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

21. 2. 2005 14:38

Správní poplatky by měli být zachovány pouze u těch položek, kdy se občan po správních či státních orgánech dožaduje úkonů, které slouží výhradně jeho prospěchu. Pokud občanovi ukládeá stát zákonem, nebo jiným předpisem povinost pořídít si a vlastnit nějaký doklad,neměl by za to správní poplatky vybírat. Měla by platit zásada " KDO MÁ HUBU NA POROUČENÍ, MUSÍ MÍT KAPSU NA PLACENÍ". Byla by to nejrychlejší cesta k omezení byrokracie ve všech sférách. Je totiž velice jednoduché, když stát jedním zákonem uloží občanům povinnosti a jiným zákonem jim uloží si za ně zaplatit. vranabps
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 511 263 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Další čtení na flowee.cz

Jak na zimní deprese? Pěstujte kytky nebo stavte scény ze Star Wars

Jak na zimní deprese? Pěstujte kytky nebo stavte scény ze Star Wars

U některých lidí mohou mít změny ročních období výrazný důsledek na mentální zdraví. Výzkumy...více

Umělá inteligence možná časem dokáže číst emoce. Ale pochopí je?

Umělá inteligence možná časem dokáže číst emoce. Ale pochopí je?

Na začátku devadesátých let rozjela Lisa Feldman Barrettová experiment a zkoumala, jak...více

Konec elektrické koloběžkové bubliny je na dohled

Konec elektrické koloběžkové bubliny je na dohled

Když se na trhu objevily elektrické koloběžky, srdce mnoha nadšených bojovníků proti automobilismu,...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Roman Staněk

podnikatel a investor, GoodData

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Roman Staněk
ÚSPĚŠNOST
75,00 %

z 8 duelů
×
Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
14,29 %

z 7 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK