Finanční rezerva
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více
Překročila hranici. Tělo přetrénovala. „Hrdinka mého filmu je odstrašující příklad. Žila ale...
Když se kvalifikovala na olympiádu, netušila, že její jméno bude za pár let spojené především...více
Nechoď na fotbal, zemřeš. Strach a samota Angličana, který se v Brazílii zamiloval
Život, láska a klubová věrnost při emotivním návratu brazilského klubu Santa Cruz ze čtvrté...více
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Mojmír Hampl
viceguvernér ČNB
Daniel Křetínský
podnikatel, EPH a AC Sparta Praha

50,00 %
z 8 duelů

50,00 %
z 4 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Je to kartel, není to kartel...
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 9. 2004 18:38, VlK vladku at seznam.cz
Skoda, že se to nastalo mne... Sice nevím jakým způsobem se k Vám dostala, ale předpokldám, že omylem. Hned bych kontaktoval urad pro ochranu osobnich udaju, nejlepe jim ty dokumenty poslal, at Liska ma dalsi pokutu (aspon naivne doufam).
Sice jsem nastvany na Lisku z jineho duvodu, ale ze moje osobni udaje chodi po jinych klientech to by mne silne vadilo.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 9. 2004 8:17, Petr Šafránek
Divil byste se, kolik lidí si pořídilo byt do osobního vlastnictví právě a jen díky stavebnímu spoření! Zejména v tzv. privatizaci obecního bytového fondu, kdy se byty prodávají stávajícím nájemcům hluboko pod tržní cenou, je stavební spoření (resp. úvěr z něho) mnohdy jedinou a zpravidla i nejlevnější (pro ty, co sumu nemají ve slamníku) cestou. Banky malé hypotéky (do 300.000) poskytují je výjimečně.
Další nespornou výhodou je to, že na menší úvěry (do 500.000) nemusíte dávat do zástavy nemovitost (v případě hypotéčního úvěru to musíte ze zákona udělat vždy). Mnoho lidí se díky tomu dostalo např. k družstevním bytům, které nelze dát do zástavy. Totéž oceníte, když Vám hypotéka nestačí s ohledem na obvyklou cenu zastavované nemovitosti - v tom případě si musíte pomoci úvěrem, který nebude zajištěn zástavním právem k nemovitosti.
Když se podíváte na to, jak v současné době vypadají podmínky pro úvěry, tak zjistíte, že ze stavebního spoření lze půjčit až 200.000 bez jakéhokoliv zajištění (tedy i bez ručitele) a za 4.8% p.a. - za takových podmínek nikde jinde úvěr nezískáte.
Další možností stavebního spoření je jeho souběh s anuitně splácenou hypotékou, kdy naspořenou částku cyklicky používáte k mimořádným splátkám po uplynutí doby fixace. Výrazně tím snížíte celkové náklady na úvěr. Může to být navíc i určitá pojistka proti rostoucím úrokům z HÚ - nabídne-li Vám banka příliš vysoký úrok po době fixace, můžete úvěr splatit celý pomocí levnějšího úvěru ze stavebního spoření - tam změna úroků v průběhu splácení nehrozí.
Ano - nový byt v Praze v developerském projektu asi ze stavebního spoření nepořídíte (resp. ano, ale bude to díky potřebnému dospořování finančně náročné), ovšem tvrdit, že je to nanejvýš na psí boudu, je nesmysl.
Toto vše by samozřejmě bylo teoreticky možné i bez státních dotací (to ostatně byla původní myšlenka stavebního spoření - ta pochází z roku 1921 od Georga Kroppa z Německa). Jde jen o to, zda by v systému bylo dost peněz, pokud by tam státní dotace nelákala spořitele...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 58 komentářů)
9. 9. 2004 9:44 | HonzaH
9. 9. 2004 9:44 | Petr Šafránek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 9. 2004 9:41 | HonzaH
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 9. 2004 9:30 | Jan Kolda von Žampach
Ano, to se to takovým šikuldům spokojeně, na stavebním spoření, tehdy mlaskalo! Nějak tajemně, hi, hi, hi, spřízněný a nakloněný pan starosta skutečně, právě jen(!)za cenu lepší psí boudy, briskem rozprodal obecní bytový fond aby, jak v těchto krajích bývá dobrým zvykem, se takto shromadněné prašule (v množství je přece síla!) významným dílem následně a honem "zainvestovaly" do "obecně" prospěšných projektů: rozumějme přesněji, nakonec přes peripetie do kapes širého příbuzenstva a nepříbuzenstva, prostě do kapes té partičky, co momentálně ovládala radnici. A jestli i jim při tom dál radili právě tito šikuldové, tak to nevím a ani si to neodvažuji tvrdit. Jen vím třeba z novin, že ty obrovský, potom a také nadělaný dluhy, jako příkladem, kryla vydanými dluhopisy nakonec právě i Česká spořitelna, třeba v takové, opět jako příklad, Rokytnici nad Jizerou. A Česká spořitelna, to už je přece jiný kalibr, než obyčejný šikulda či přímo zvonkař ze stavebního spoření. Ale pravdou je, že tehdy šikulda mohl třeba pracovat právě pro stavební spořitelnu Český spořitelny - aby to bylo vše v jednom baráku :-))
Doba se ale změnila a pokročila, bytový fond bude pomalu rozprodán a pokud ne, následný prodeje za tehdy mnohdy směšný ceny, a na co potom stavební spoření skutečně stačilo, se už opakovat jistě a přece nebudou. Pokud to nebudou vybydlený chajdy či kurníky na spadnutí. A tak opravdu už zbývají jen ty psí boudy, možná vyhřívaný, aby byl pan detailista Šafránek spokojený.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 9. 2004 9:06
9. 9. 2004 8:58 | Petr Šafránek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 9. 2004 8:51
9. 9. 2004 8:48 | HonzaH
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 17:15 | Aleš
9. 9. 2004 8:17 | Petr Šafránek, safranek@finservis.cz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 23:38 | HonzaH
8. 9. 2004 23:19 | HonzaH
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 18:38 | VlK vladku at seznam.cz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 15:52 | ondra
Občas preferuji systém "problémy řeš až nastanou". IMO pokud by se odstranila centrální banka a bankovnictví na částečných rezervách, tak by nás těch pár lichvářů opravdu nevzrušovalo....
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 14:57 | Jan Kolda von Žampach
No, a paradoxní tehdejšíma očima je, že dnešní lichváři, právě i ti úplně největší a proto nejvíc, si dnes nárokují právě tu důvěryhodnost a společenské uznání :-)) PS Prosím, nejsem nějaký fundamentalista nevím čehosi, ale jen se vracím v čase poněkud zpět, někdy je dobré si východiska vývoje připomenout.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 10:38 | Jan Kolda von Žampach
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 11:45 | ondra
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 9. 2004 10:39 | Jan Kolda von Žampach
PS Nahradit úrok termínem pronájem peněz, nevím to zcela jistě, ale asi by to neprošlo, i když v praxi asi ano. Ostatně, v praxi se věc stejně obchází přes různé fiktivní (repo) koupě a prodeje zboží. Já ale, když nad věcí někdy tak přemýšlím, vidím jako ideový důvod odmítnutí úroku především v nesdílení(!) odpovědnosti (a právě také v tom, že kupčení s penězi nebývá v praxi za rovných podmínek, což ale Vy, jako liberál a jako argument, soustavně nepřijímáte). Jak já potom chápu: - na osobní spotřebu nechť si řádně předem(!) vydělám (princip zásluhovosti), - na osobní spotřebu v případě vážných životních potíží mi bezúročně půjčí příbuzní a dobrý přítel (nepřímý tlak na dobré vzájemné mezilidské vztahy a tedy i řešený demografický a mezigenereční problém) a případně pomůže (obvykle) darem charita (a ani nemusí to být ta organizována státem), - na můj zbylý obsah v měšci bude neustále útočit inflace, tedy: a/ tlak na to, abych prašule směnil za okamžitou osobní spotřebu své, rodiny, charitu (a tím dal vydělat dalším!), b/ a pozor, především tlak na to, abych tzv. "spořil" podnikáním s příslušným vyhodnocováním rizik, tedy sdílel(!) odpovědnost a především rizika s podnikatelským projektem a především i spolupodnikající osobou, které jakoby "půjčuji." Na rozdíl právě od principu pevného úroku: kde právě tato "zaručenost", nehledě na konečný výsledek projektu, působí kontraproduktivně! Mj. v tom, že je požadován (celý) úrok i z nevyvedených či přímo odepsaných (kulantně řečeno) projektů, které nic nevytvořily nebo vytvořily méně, a přitom požadovaná částka úroku není ničím kryta!!! Ničím kryta!!! I to je právě, dle mne, součástí pojmu lichva.
No, nyní si představme, že stát by musel zrušit úročené dluhopisy a peníze získávat jen od svých akcionářů, vlastně svých občanů, kterým by se také musel zpovídat. Kdo ale by dnes dal peníze z principu bankrotáři? Do akciové společnosti, která je trvale v prohlubující se ztrátě a "dividendy" by se akcionář hned tak proto nedočkal? Skutečně by naši dnešní politikové, jako "volení" členové "představenstva" a "dozorčí rady" státu, právě s centrální bankou v pozadí, obstáli? I s jejich investováním do všech těch zcela neproduktivních hovadin, včetně různých, i dokonce mezinárodních dobrodružství?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 9. 2004 22:58 | ivo
7. 9. 2004 22:43 | ondra
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/3
Předchozí