Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Reforma penzí podle ČSSD: je to pokrok, ale pomalý

Martin Zika | | 22. 6. 2004 | 86 komentářů
Sociální demokracii je třeba pochválit za to, že přestala odmítat potřebu reformy penzijního systému, říkají námi oslovení analytici. Ovšem systém NDC, který zvolila jako nejvhodnější variantu, řešením budoucích problémů není, shodují se. Proč?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 6. 2004 17:10, Pepa Jetel

ad 1) Ekonomika nemůže fungovat v prostředí, kdy trvale ubývá aktivního obyvatelstva a přibývá důchodců. Pokud bude větší poptávka po pracovní síle, půjde dolů produktivita práce.
ad 2) Věřím tomu, že státní správa nás nenechá "chcípnout", což by soukromý fond klidně nechal a stejně by to pak musel zaplatit stát.
Ad konkurence mezi zdravotními pojišťovnami: systém zdravotních pojišťoven je nesmyslný. Pokud mi stát určuje, kolik zaplatím, stát určuje standardy zdrav. péče, a pojišťovny si nemohou klienty vybírat, je jakákoli konkurence mezi pojišťovnami blbost (resp. spíš způsob, jak se pár lidí ve vedení "konkurenčních" pojišťoven napakuje).

Reagovat

 

+28
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 26. 06. 2004 08:36)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 6. 2004 10:20, Honzajs

Potraviny musí být lokální, to je jasné (ale to není problém, už teď je zaměstanost v zemědělství poměrně malá)

Co se týče Indie a Číny, tam je obrovská rezerva v produktivitě (stávající je zlomek té z vyspělých zemí)

Velmi mne zajímá jedna věc (bez jakékoliv ironie): jak se na Vámi očekávaný stav připravujete, do čeho investujete?

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 24. 06. 2004 10:14)

Další příspěvky v diskuzi (86 komentářů)

25. 6. 2004 18:22 | Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Logiku, jedno slibné řešení Vám nastínil přece níže pan Fredy ! Já se tímto také již několik let řídím.
Pokud ale máte ambice problém řešit jaksi svým rozměrem celospolečensky, obávám se, že těm kecům se v diskusi vyhnout opravdu nelze. Hodnoty společenstva lidí se samozřejmě mění, ne však v každém místě na světě stejně. Taková ta splečenstva, z našeho pohledu zakonzervovaně archaická a možná pro Vás i totalitní, i když s tímto přívlastkem já osobně nesouhlasím, tyto problémy, které zde řešíme, prostě nemají ! Nemají je ! A ubezpečuji Vás, že jsou si toho velmi dobře vědoma, že je zatím nemají, na rozdíl právě od nás. A jsou si také dobře vědoma snah importovat k nim, pod různým krytím jako jsou třeba kecy o demokracii, tyto stávající problémy naše. Poučme se však částečně alespoň tam. A proč z principu, při stále větší a větší dosažené produktivitě práce, tady naopak nejdřív v rodině tzv. vydělávala ( před xxx lety ) vlastně jen jedna pracovní síla, ta druhá ošetřila potomstvo a případně spolu zajistily zase i své rodiče či prarodiče, když už bylo třeba, aby potom, jako "plod pokroku" a pro udržení existence rodiny, musela začít vydělávat i druhá pracovní síla, ta první navíc třeba i v druhém a třetím zaměstnání, obdobně jejich důchodoví rodiče a prarodiče. A skutečné dosažené biologické zlepšení kvality života ? Obávám se, že až na efekty z pokroku ve zdravotnictví, nic zase tak moc. Prostě investovaný další náklad, resp. navíc vložená energie, neodpovídá svým efektem pozitivní změně výnosu. Možná v některých ohledech tomu je naopak ! A populace vymírá, vždyť se sama takto likviduje.
Až Vám toto, jako zlý paradox, někdo vysvětlí a především zdůvodní, potom můžete řešit zdejší demografický problém, natož problém důchodců. Jsme v situaci, kdy máme vše jako předpoklady, ale ve skutečnosti nemáme nic, protože jich nedokážeme využít !
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (logik 25. 06. 2004 10:31)

26. 6. 2004 8:36 | Jirka

ad 1) Pokles ekonomicky aktivního obyvatelstva (přesněji obyvatelstva v produktivním věku) má i světlé stránky. Bude větší poptávka po pracovní síle a tedy nižší nezaměstnanost. To státní rozpočet trochu odlehčí. ad 2) Věříte státní správě, která tu vytvořila prostředí, ve kterém padá jedna vytunelovaná firma za druhou a potrestané spočítáte na prstech??? Kdo podle Vás může třeba za to, že zdravotní pojišťovny, kterých tu máme více prý kvůli konkurenci, jsou platebně neschopné, musejí poskytovat v podstatě stejně okleštěnou službu, přičemž výši pojistného i okruh služeb až na malé detaily jim určuje stát a ten také přerozděluje veškeré pojistné? Stejnou iluzi mám o "soukromosti" důchodových fondů. Moje důvěra ve státní správu je přímo úměrná stavu státní kasy. Kdybych měl na výběr, nesvěřil bych státu ani prošlý pětník.
S Vaším závěrem bych souhlasil až na jednu věc. Obávám se, že průběžně financovaný systém nebude stačit ani na to životní minimum. Takže si raději už teď spořím na důchod jak ve formě důchodového připojištění s cílovým věkem 55 let, tak i investicemi do podílových fondů, nemovitostí atd.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pepa Jetel 25. 06. 2004 10:15)

27. 6. 2004 6:42 | Michal

Nic mi do toho není, ale buď máte "důchodové pojištění" u nějaké pojišťovny a nebo "penzijní připojištění" u nějakého penzijního fondu. V obou případech je to propadák, pokud nespolňujete hranici 60 let. Leda že byste měl starší penzijní připojištění, kde byla hranice 50 let.
Penzijní připojištění a hlavně různé formy životního pojištění jsou, bez státních příspěvků, odpočtů od základu daně a příspěvků zaměstnavatele, absolutní propadák. I důchodové pojištění bez těchto státních pamlsků je ztrátové.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 26. 06. 2004 08:36)

28. 6. 2004 10:15 | Honzajs

U penzijního fondu lze formou výsluhové penze vybrat půlku po 15 letech spoření. Takže si ve 40 půlku vzberu a uložím jijinma a nemusím čekat až do 60.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal 27. 06. 2004 06:42)

28. 6. 2004 17:10 | Pepa Jetel

ad 1) Ekonomika nemůže fungovat v prostředí, kdy trvale ubývá aktivního obyvatelstva a přibývá důchodců. Pokud bude větší poptávka po pracovní síle, půjde dolů produktivita práce. ad 2) Věřím tomu, že státní správa nás nenechá "chcípnout", což by soukromý fond klidně nechal a stejně by to pak musel zaplatit stát. Ad konkurence mezi zdravotními pojišťovnami: systém zdravotních pojišťoven je nesmyslný. Pokud mi stát určuje, kolik zaplatím, stát určuje standardy zdrav. péče, a pojišťovny si nemohou klienty vybírat, je jakákoli konkurence mezi pojišťovnami blbost (resp. spíš způsob, jak se pár lidí ve vedení "konkurenčních" pojišťoven napakuje).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+28
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 26. 06. 2004 08:36)

28. 6. 2004 20:57 | Michal

add1) ? add2) Tu jistotu ti závidím. Když stát nebude mít peníze a nikdo (ani vlastní lid) mu nepůjčí, tak prostě nic nezaplatí. Nebo lépe, zaplatí o to méně. Což si soukromý fond nemůže dovolit. Trochu se seznam se systémem hospodaření penzijních fondů. Například oddělené hospodaření s vklady klientů prostřednictvím depozitní banky. Nemožnost použití vkladů v případě ztráty apod.
V případě zdravotních pojišťoven, tak to byly vlády ČSSD, které jejich konkurenci postupně eliminovali na současný stav. Pamatuj si, ČSSD a penzijní reforma je stejný nesmysl jako přesvědčit kohouta aby snášel vejce.
Ale co, nejsi sám koho jejich demagogie lapila.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pepa Jetel 28. 06. 2004 17:10)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 475 360 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Další čtení na flowee.cz

Jak si zjednodušit život? Zde je deset rad amerického minimalisty

Jak si zjednodušit život? Zde je deset rad amerického minimalisty

Jednou z misí magazínu Flowee je vnést do vašeho života více klidu, zjednodušit vám ho...více

Že by sexrobotky dokázaly nahradit ženy? Jde o mýtus

Že by sexrobotky dokázaly nahradit ženy? Jde o mýtus

Americký sexuální robot je praktický, hygienický, poddajný. V životní velikosti, opatřený...více

Brusel vzkazuje sociálním sítím: zlikvidujte ruské trolly!

Brusel vzkazuje sociálním sítím: zlikvidujte ruské trolly!

Sociální sítě jako Facebook, Twitter či Google se musí víc snažit zastavit ruské trolly...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Čech

fotbalista a investor

Pavel Zeman

nejvyšší státní zástupce

Petr Čech
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 4 duelů
×
Pavel Zeman
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 6 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK