Těšíte se do důchodu?

Řada z nás odpoví na tuto otázku kladně. Ale víte, kdy ten den skutečně přijde, jestli si můžete přivydělávat, nebo co se stane, když už pobíráte jiný důchod? Na tyto a další otázky odpoví následující článek.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2004 12:59, hilkovicova

Do I. pracovní kategorie jsou zařazena zaměstnání, v nichž se vykonávají soustavně a v průběhu kalendářního měsíce převážně práce rizikové, při kterých dochází k častým a trvalým poruchám zdraví.
Nárok na starobní důchod má občan tehdy, jestliže byl zaměstnán nejméně 25 roků a dosáhl věku 58 let a z této doby byl zaměstnán nejméně 20 roků v tzv. I. B. pracovní kategorii. Tazatel v dopise uvádí, že v této preferované pracovní kategorii odpracoval celkem 19 let a 4 měsíce. Za předpokladu, že toto zaměstnání trvalo ke dni 31. 12. 1992, vznikne mu nárok na starobní důchod s přihlédnutím k zákonu č.235/1992 Sb., dovršením 59 let, t.j.v roce 2008.
Nárok na starobní důchod před dosažením důchodového věku vznikne tehdy, jestliže pojištěnec získá alespoń 25 let pojištění a ode dne
přiznání tohoto důchodu do dovršení důchodového věku chybí nejvýše tři roky, takže předčasný starobní důchod by mohl být přiznán od dovršení 56 roku věku.
Odpověď zrpacoval JUDr. Jiří Tuháček z Odboru metodiky důchodového pojištění ČSSZ.

Zobrazit celé vlákno

+112
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 24 komentářů)

1. 2. 2020 10:27

Citace - Jana Pavelková / 12.01.2014 18:12

Dobrý večer,zajímalo by mně,v kolika letech půjde zeť do důchodu,příští rok mu bude 50.let a v lesnictví pracuje již 30. let jako lesní dělník.Děkuji za odpověď Pavelková Jana.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 9. 2015 10:57 | Jaroslav

Dobrý den,zde uvádite datum "přiznávání starobního důchodu až do 31. 12. 2018 " ,ale v zákoně č 235/1992 §175 je uveden datum do 31.prosince.2016. Prosím o vysvětlení datumu 31.12.2018 a kde to najdu. Děkuji za odpověď. J.S.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 1. 2014 10:41 | František

Dobrý den, jsem r.1958 a k 1.3.1977 jsem nastoupil k SNB a ukončil službu 31.12.2008. K tomu mám 5 měsíců náhr.voj. služby. Při skončení sl. poměru mi bylo sděleno, že mám nárok na důchod v roce 2016. Po celou dobu služby jsem byl v I. kategorii, kde byl nárok na důchod v 55 let. Je informace o nároku na důchod pravdivá? Děkuji za odpovědˇ.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 1. 2014 18:12 | Jana Pavelková

Dobrý večer,zajímalo by mně,v kolika letech půjde zeť do důchodu,příští rok mu bude 50.let a v lesnictví pracuje již 30. let jako lesní dělník.Děkuji za odpověď Pavelková Jana.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 4. 2012 12:45 | Jaroslav Zimola

Dobrý den, rád bych se otázal zda u mne připadá v úvahu možnost vzniku nároku na nižšší důchodový věk V r. 1991 mě byl přiznám ČID, který trvá doposud. V rozhodnutí o ČID se uvádí doba zaměstnání 39 roků a z toho 27r. ve III. prac. kategorii a 12 r. v I.prac. kat.z toho 10r. v 1AA (zmíněných 12r. bylo odpracováno v hornictví)
Děkuji za odpověď
Jaroslav Zimola
+45
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2011 8:18 | jirik

Dobry den,mam dostat invalidni duchod 3.stupne,jsem rocnik 1954, CSSZ mi zaslala doby pojisteni do 5.4.2016 -t.j.34 roku a 183 dnu, stanoveni obdobi vypoctoveho zakladu:1982-1995. Muj posledni vydelek byl roce 1982 - 7000Kc mesic. v (AA-hl.doly), potom jsem emigroval do nemecka. Otazka,jaky by mel byt priblizne muj duchod,staci jenom odhad. Dekuji Vam a preji pekny den
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2011 19:54 | Karel

Dobrý den k 31.12.1992 jsem měl odpracováno 10 a půl roku v I. důchodové kategorii. Je zde šance odejít do důchodu aspoň o rok dřív. Jsem ročník 1962.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 7. 2009 12:11 | Jiří Šrám

Dobry den, r.48 od r 1969 nepřetržitě pracuji. II.kategorie do 31.12.1992 odpracováno 23 let a 3 měsíce. druh činnosti 01 26 01 II stavební organizace řízená Magistrátem Hl.města Prahy v resortu MsV.
prosím sdělte nárok odchodu do důchodu
děkuji JS
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2009 22:37 | Lenka

Dobrý den, v letošním roce mi je 55 let, do důchodu bych měla jít v lednu 2014. Chtěla bych se zeptat, zda nemám nárok na dřívější odchod do důchodu, protože mám odpracováno 13 let v II. důchodové kategorii (1973-1986). Děkuji za odpověď.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 3. 2009 8:45 | DANA

dobry den co se vse pocita do odpracovannych let pri nastupu do noveho zamestnani ? jako Urad prace materska atd nebo jen pouze odpracovane leta dekuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2009 17:34 | vašáková vlasta

Dobrý den,manžel pracoval 10 let jako horník v uranových dolech,bude mu přiznán starobní důchod v 55 letech,zajímá ho,jestli už je uzákoněno,že mu bude vyplácen starobní důchod,on bude pracovat dál a bude pobírat 1/2 starobního důchodu a druhá 1/2 mu bude úročena 1,5% ročně? V případě
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 3. 2009 7:34 | PAVEL

od roku 1974 do 2008 jsem pracoval na zpracování uranu-byla mi uznána snížená hranice důchod.věku /55 let/ ale výpočet důchodu mám stejný,jako když si na Internetu zadám do důchodové kalkulačky všechny potřebné ůdaje pro výpočet důchodu- dotaz zní-mám nárok na jiný výpočet důchodu ,nebo je výpočet zcela shodný s jinými lidmi, kteří neodpracovali v 1.kategorii ani hodinu ?? V čem spočívá mé zvýhodnění, pracoval-li jsem od 2.5.1974 do 31.12.1992 v I . kategorii? DĚKUJI ZA VAŠI RADU A POMOC PAVEL
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 3. 2008 17:22 | Standa

Je mi 54 let. Do roku 1992 jsem odpracoval 8 let v I důchodové kategorii. Jednalo se o práce s chemickými karciogeny. Rád bych věděl jestli se mi bude krátit odchodový věk do důchodu a podle jakého zákona. Děkuji za radu. Standa
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 6. 2007 9:02

Dobrý den, maminka se narodila 24.7.1951 a ráda by zažádala o předčasný důchod, můžete mi prosím odpovědět jaké potřebuje dokumenty k vyřízení? Je také asi již deset let ženou v domácnosti.
Děkuji Marika
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2005 9:46

Těším, protože jsem nezaměstnaný. Dotaz: zažádal jsem o předčasný starobní důchod 2.3.2005 a pak o plný invalidní 8.3.2005. Který bude mít přednost, jak časově, tak finančně i zákonně? Děkuji za odpověď.
+26
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2004 10:37

Jmenuji se Marie a mám 55 let. Do důchodu půjdu v 58 letech, ale zajímalo by mě, o kolik by se mi krátil důchod, kdybych šla o 2 roky do předčasného důchodu. Děkuji
+61
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 6. 2004 21:13 | Monika

Je mi 23 let a půl roku jsem byla na pracáku. Nyní pracuji jen na dohodu o pracovní činnosti - započítává se mi to do důcho
+43
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 4. 2004 10:06 | hilkovicova

Dobrý den,
doba výkonu vazby či výkonu trestu odnětí svobody se započítává počínaje 1. 1. 1953 do celkové doby trvání důchodového pojištění, pokud v této době byl obviněný či odsouzený zařazen k pravidelnému výkonu prací v rozsahu zakládajícím účast na důchodovém pojištění. V takovém případě příslušná věznice vede evidenční list, jako kdyby šlo o vztah organizace - zaměstnanec.
+35
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 4. 2004 20:20 | Roman Janda

Dobrý den, počítá se do odpracované doby započítávané pro důchod také pobyt ve vězení? Byl jsem za komančů zavřený dva roky za opuštění republiky, v r. 1991 jsem byl soudně rehabilitován, tak nevím - ? Díky moc za odpověď...
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2004 12:59 | hilkovicova

Do I. pracovní kategorie jsou zařazena zaměstnání, v nichž se vykonávají soustavně a v průběhu kalendářního měsíce převážně práce rizikové, při kterých dochází k častým a trvalým poruchám zdraví. Nárok na starobní důchod má občan tehdy, jestliže byl zaměstnán nejméně 25 roků a dosáhl věku 58 let a z této doby byl zaměstnán nejméně 20 roků v tzv. I. B. pracovní kategorii. Tazatel v dopise uvádí, že v této preferované pracovní kategorii odpracoval celkem 19 let a 4 měsíce. Za předpokladu, že toto zaměstnání trvalo ke dni 31. 12. 1992, vznikne mu nárok na starobní důchod s přihlédnutím k zákonu č.235/1992 Sb., dovršením 59 let, t.j.v roce 2008. Nárok na starobní důchod před dosažením důchodového věku vznikne tehdy, jestliže pojištěnec získá alespoń 25 let pojištění a ode dne přiznání tohoto důchodu do dovršení důchodového věku chybí nejvýše tři roky, takže předčasný starobní důchod by mohl být přiznán od dovršení 56 roku věku. Odpověď zrpacoval JUDr. Jiří Tuháček z Odboru metodiky důchodového pojištění ČSSZ.
+112
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Libor Malý

podnikatel, zakladatel Jobs.cz

Jan Mládek

politik

Libor Malý
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů
×
Jan Mládek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services