Tým odborných poradců je tu pro vás.
Poslední dotaz: VÝPOČET MATEŘSKÉ PŘECHOD Z OSVČ DO PRÁCE
Poradna > Sociální poradna > Mateřská dovolená
Otázka: Dobrý den, chci se zeptat z čeho a jak se bude vypočítávat výše mateřské? Když jsem do konce roku 2020 byla osvč a účastnila jsem se na dobrovolném nemocenském pojištění a od 1.1.2021 jsem zaměstnána na... více
- Zpětna podpora
- Přídavek na dítě
- Příspěvek na bydlení
- Podpora a ošetřovné v nezaměstnanosti
- Mám nárok na nějakou sociální dávku?
Jak zvládnout nemoc
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 4. 2004 15:13, Dusti
Připadá mi to jako selekce.Generaci starších, jejichž nemoci nejsou jen o nachlazení apod. bude nejlíp shazovat ze skály , tak jak v antice mrzáky.Není nemoc jako nemoc.Imunitně oslabení jedinci /onkologičtí apod./ jejichž částečné důchody a jejichž limitovaný výdělek je nutí přecházet tím pádem nemoc ,Špidlův paskvil státu včas zahubí.Bude tedy na důchody těch dalších.Takže přece jen selekce.Někde vzadu zůstala lékařská etika.A tak přeživší onkologičtí pacienti sice mají nařízeno každou horečku vyležet, ale Součková zapomněla, že pak taky musejí z něčeho žít.Nerozlišení důvodu nemocnosti je to, co mě děsí.A ještě něco, všichni ti starší, tedy náchylnější, pokud budou marodit, se potrestají ještě jednou - a to svým důchodem.Pro mě je naprosto nepochopitelné, že vláda má po dobu nemoci elitářskou vyjímku.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 4. 2004 12:53, jadr
Nejenom pro "Zachrdla - TriMan", ale i pro naše "zákonodádce".
Peníze jsou peníze, pro chudé i bohaté. Všichni občané našeho státu počítají příjmy. Mnozí ovšem, velice špatně. Uvedu příklad: nastává čas chřipek, občana bolí v krku, to přejde, přece si nesnížím životní úroveň, z čeho zaplatím nájem, z čeho půjčky atd. Takovéto otázky si klade již pochrchlávající občan a obalen do šál dále dochází do zaměstnání a je jedno, zda ve státním či soukromém sektoru. Cestou MHD se mu podaří nakazit takových 20 zdravých zaměstnaných, kteří si tuto vymoženost zaplatí v podobě zvýšeného přepravného a 10 nezaměstnaných bezdomovců, kteří cestují sem a tam, ti neplatí nic a cestují jen kvůli teplu. V zaměstnání tento člověk slaví další úspěch, nakazí všechny kolegy, i s těmi co se nechali očkovat proti chřipce, on má totiž angínu. Po týdnu ho nemoc přemůže, on jde k doktorovi, toho také nakazí, ostatní v čekárně ne, ty už nakazil dříve. To všechno se odehrává mnohokrát v celé zemi, a podle zákonodárců je to správně, neboť oni si zchválili v zákoně nemocenskou jinou, tedy plný plat. A aby se nepřepracovali, tak si schválí "zvolnění pracovního tempa".
Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)
21. 4. 2006 6:50
15. 4. 2004 9:25 | Hanka
10. 4. 2004 12:53 | jadr
9. 4. 2004 15:20 | Dusti
9. 4. 2004 15:20 | Dusti
9. 4. 2004 15:13 | Dusti
9. 4. 2004 8:27 | Zachrdla - TriMan
Připojuji tedy jen názor na tuto problematiku z pohledu poradenství: Na nemocenské pojištění je třeba nahlížet jako na každé jiné pojištění. Redukci pojistného plnění v prvních 14ti dnech je třeba chápat jako spoluúčast pojištěného na pojistné události. Dle zásad finančního plánování, krátkodobý pokles příjmů (např. v důsledku nemoci) nemá zásadní vliv na finanční stabilitu rodiny a tento výpadek by klient měl být schopen překlenout s využitím své finanční rezervy. Finanční stabilitu rodiny ohrožuje až dlouhodobě výrazný propad příjmu. Osobně se proto domnívám, že komerčním pojištěním by měl být dorovnáván rozdíl mezi nemocenskou a příjmem při pracovní neschopnosti delší jak jeden měsíc u příjmů (hrubých) vyšších než 22.000 Kč/měs. U příjmů v rozpětí 15 až 22 tisíc Kč je nutno postupovat individuálně, pod tuto hranici komerční dopojištění není nutné. Samozřejmě žádná rada nemá obecnou platnost a je na poradci, aby zvážil i další faktory, které na výsledné doporučení mají vliv. V případě nemocenské je třeba zohledňovat zejména výši splátek úvěrů a strukturu příjmů rodiny (zda se jedná o dominantní zdroj příjmů).