Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poslední bankovní pole nezorané

Malé a střední podniky si často stěžují na obtížný přístup ke zdrojům financování. V poslední době ale jakoby se s těmito produkty roztrhl pytel. Proč to tak je a čím se banky snaží trumfnout konkurenci, a podmanit si tak tento poslední nedobytý segment?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 2. 2004 11:28, PlischkeS

Mam naprosto stejnou zkusenost.

Reagovat

 

+41
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 28. 02. 2004 02:55)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 3. 2004 20:21, zarecky

Nějak jsem uklepl ...

u případu ad 2+3) souhlasím, protože schopnost splácení v budoucnu je evidentní. Pokud tyto situace banka není schopna akceptovat, pak jsem měl o bankéřích asi příliš dobré mínění.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zarecky 01. 03. 2004 20:18)

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

27. 2. 2004 12:16 | PlischkeS

Je mi jedno, proc banky zacaly podnikatelum pujcovat, hlavni je, ze konecne zacaly. Bylo na case.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 2. 2004 2:55 | jezevec

Řekl bych že optimismus není tak docela na místě. Pro debilní bankéře je stále prakticky JEDINÝM kriteriem bonity zdaněný zisk za (několik) předchozí(ch) období.
Naprosto nejsou schopni vyhodnotit kolaterální příjmy, naprosto nejsou schopni vyhodnotit nákup zásob v jednoduchém účetnictví nebo daňové optimalizace s využitím paralelní osoby, naprosto nejsou schopni vyhodnotit ani tak banální věc jako korektně splacený leasing (jako že doplatím poslední 4 splátky ze 48 po 15.000 a pak mi bude zbývat 15.000/měsíčně) nebo nájem (jakože šest let platím nájem 54.000/měsíčně, a asi bych byl schopen platit minimálně stejnou částku jako úvěr za nákup dosud najaté nemovitosti). Dokud se tohle nezmění, a na místa risk analystů nenastoupí skuteční analytici namísto stávajících dementů a lichvářů, můžou si banky vyhlašovat co chtějí, a o nejlukrativnější klienty stejně nemají zájem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 2. 2004 11:28 | PlischkeS

Mam naprosto stejnou zkusenost.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+41
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 28. 02. 2004 02:55)

28. 2. 2004 13:07 | TGP

Nebuďte zase takový velký optimista, řada bank o tom spíše mluví než aby doopravdy půjčovala (ale je to pořád lepší než v roce 2002 nebo dřív, to ano).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PlischkeS 27. 02. 2004 12:16)

28. 2. 2004 15:35 | Jan Kolda von Žampach

Je to také a hlavně o alibismu úvěrových pracovníků !
Na druhou stranu, co tady v tomhle bémiš sajrajtu chcete ještě "drobně" a "středně" podnikat, aby Vám na to banka půjčila ? Vždyť ty prašule vývaru dostane banka pohodlně bez práce a bez rizika na poplatcích od přitroublíků v retailu a jejich případné vklady vrazí Špidlovi zadarmo do dluhopisů. Možná za odměnu potom na vládě vymyslí další z daní dotovaný produkt a pojede se nanovo a v novém. Nemůžu si pomoci, zase mi na mysl přichází ta bujně lakotná Česká spořitelna s dceřinkami a její nemravný politický sponzoring při posledních parlamentních volbách. Ona spořitelna moc dobře věděla, proč tak činí. Třeba ta účelová šaškárna v závěru roku 2003 se stavebním spořením, že ho má dnes už každý, od kojence až po důchodce. Erár proti původním proklamacím naopak ještě víc do budoucna zatížený a stavební spořitelny jen chrochtají z poplatků a dalšího výhledu jejich zvýšení. Tak proč půčovat nějakýmu zdejšímu póvlu na prý podnikání ?
Myslím, že drobné a střední podnikání už je tady pro domorodce pasé. A kdo to tady bude po vstupu do EU rozjíždět, ten si půjčovat nebude muset a nebude odsud.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PlischkeS 28. 02. 2004 11:28)

28. 2. 2004 18:45 | ZIL

Neuvěřitelné! Banky, po té, co projely bilion korun, začaly půjčovat malým podnikatelům. Tomu říkám nový čerstvý vítr a razatní změna!Škoda, že to samé neslyším od malých podnikatelů.
Pes bude zakopán zřejmě v balíčcích. Připadá mi to někdy jako prodej tvrdých spart zabalených do Rudého práva. Pamětníci snad vzpomenou o co jde :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

28. 2. 2004 20:11 | PlischkeS

Proc by ale na druhou stranu banka mela pujcovat nekomu, kdo ucetne nevydelava? V ČR totiz danova optimalizace neznamena nic jineho nez co nejvice osulit statni pokladnu, vim to moc dobre, take to praktikuji. Vim, ze jsou dane vysoke a to vede nas podnikatele k leckdy az cernym machinacim, ale to je problem statu a danove politiky, nikoli bank a jejich uverove politiky...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 28. 02. 2004 02:55)

28. 2. 2004 20:50 | TGP

Ano, souhlasím, na druhou stranu - jak má banka posoudit, zdali jde o nevydělávající (a z pohledu úvěru tedy mnohem rizikovější) firmu nebo jen o firmu s velmi šikovným účetním, dobře optimalizujícím daně?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PlischkeS 28. 02. 2004 20:11)

29. 2. 2004 0:28 | PlischkeS

Daňová (ne)politika státu, která se odráží ve výši vykazovaných zisků, svoji podstatnou roli jistě hraje, banky ale vládnou možnostmi i know-how, jak skutečné výkony firmy zjistit. Když se chce, tak to jde a myslím, že na trhu produktů pro malé a střední podniky již je dostatečně silná konkurence, která to "tak to jde" stimuluje čím dál tím víc.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PlischkeS 28. 02. 2004 20:11)

29. 2. 2004 19:57 | ZIL

Dobrá otázka: jak poznat nevydělávající firmu od firmy s dobrým účetním... Můžete mi, prosím, říct, co už by v té bance měli umět jiného, když ne poznat právě tohle? Nechat si snést na stůl několik kilogramů výkazů a pak rozhodnout půjčit či nepůjčit podle know how banky? Jenže ve výsledku banky dosud zvládly minus bilion korun (viz výše). Změnilo se snad, na jejich know how, teď v únoru 2004, něco ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 28. 02. 2004 20:50)

1. 3. 2004 0:38 | jezevec

Jak to má banka poznat? Děláte si prdel? Několik příkladů jsem uvedl, ale mohu je klidně zopakovat:
1) Podnikám jako fyzická osoba v jednoduchém účetnictví. Před koncem roku nakoupím za vydělaný milion korun zásoby a vercajk na příští rok. Firma nemá žádné dluhy ani nedoplatky, zisk ke zdanění za předchozí rok byl 20.000. Interpretace bankéře z civilizovaného světa = firma vydělala milion korun, investovala ho do rozvoje. Příští rok má tedy latenci vydělat více při menších nákladech (neb firmě se zcela zjevně dobře daří, a zásoby a vercajk na příští rok má předkoupeny). Interpretace debilního lichváře z české banky = firma nemá zdanitelný zisk, nemá tedy peníze a je riziková.
2) Mám dvě auta na leasing, platím 36 splátek po 35.000. Zbývají mi doplatit poslední jedna či dvě, případně jsem leasing doplatil minulý rok. Firma nemá žádné dluhy ani nedoplatky, zisk ke zdanění za předchozí rok byl 20.000. Interpretace bankéře z civilizovaného světa = firma byla schopná akumulovat peníze na akontaci, plus po tři roky řádně platila měsíční splátku 35.000. Tři roky stará auta mohou ještě další tři roky v pohodě lítat dál. V okamžiku kdy tento leasing doplatí nebo doplatili, má tedy firma latenci splácet 35.000/měsíčně za cokoliv jiného. Interpretace debilního lichváře z české banky = firma nemá zdanitelný zisk, nemá tedy peníze a je riziková.
3) Mám kanceláře v najaté budově, již šestý rok na stejném místě. Platím nájem za tuto nemovitost 80.000/měsíčně. Nyní mám šanci nemovitost koupit, za cenu že měsíční splátka při desetileté hypotéce s celkovou úrokovou mírou 100% vychází na 70.000 měsíčně. Firma nemá žádné dluhy ani nedoplatky, zisk ke zdanění za předchozí rok byl 20.000. Interpretace bankéře z civilizovaného světa = firma již šestým rokem sídlí na stejné adrese a svědomitě a bezproblémově vydělává a platí 80.000/měsíčně za nájem nemovitosti. Beze vší pochybnosti je tedy schopná nadále platit tutéž nebo nižší sumu za nákup téže nemovitosti, navíc pro mně jako banku je dobré když můj klient bude mít vlastní nemovitost. Interpretace debilního lichváře z české banky = firma nemá zdanitelný zisk, nemá tedy peníze a je riziková.
Pozn: všechny tyto tři příklady jsou pravdivé a konkrétní. Chcete dalších deset? Jak to mají poznat - a jaxe místo toho chovají?
Jinak 2 henkel: placení daně z příjmu nepovažuji za šulení státní pokladny, ale za daň z blbosti a neschopnosti investovat. I kdybych měl koupit nová auta, vyměnit nábytek, upgradovat počítače, zaplatit zaměstnancům školení, a za zbytek aspoň nakoupit spotřebák - - - VŽDYCKY je to lepší utratit pro blaho firmy, než to vrážet špidlovi do chřtánu. A není to šulení, to bych si vyprosil - šulení je tisk falešných faktur, off-shore, řízený bankrot, černá mzda, apod., TO je šulení. Investice není šulení. Pokud to neidentifikuje nějaký tlachal na diskusním fóru www penize, tak je to fuk - ale pokud to nepoznají banky, je to napováženou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (ZIL 29. 02. 2004 19:57)

1. 3. 2004 20:18 | zarecky

Jak jsem tak četl Váš příspěvek ad1), tak na místě bankéře bych Vám taky nepůjčil. Musel bych si položit otázku, jestli s půjčenými penězi budete zacházet tak jako se svými. Když dokážete 1M utratit za zbytečnosti, jak dopadnou ty půjčené peníze ? Zbytečnosti proto, že peníze utrácíte za zásoby a nářadí v okamžiku, kdy je nepotřebujete, což nebudí důvěru. Zásoby a nářadí není žádná investice do rozvoje, ale právě a jen spořební materiál pri příští období. Navíc je tu riziko, že se změní poptávka Vašich zákazníků a část toho nakoupeného bude nanic. Vy jste sice přesvědčen, že se to nemůže stát, ale jak to bankéři dokážete ? Ten nerozumí Vašemu podnikání, ale (doufejme) řeči čísel. A ta nejsou tak optimistická, jak se Vám možná zdá. Souhlasím s minimalizací daní, ale za své. K případům ad2+3) -
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 01. 03. 2004 00:38)

1. 3. 2004 20:21 | zarecky

Nějak jsem uklepl ...
u případu ad 2+3) souhlasím, protože schopnost splácení v budoucnu je evidentní. Pokud tyto situace banka není schopna akceptovat, pak jsem měl o bankéřích asi příliš dobré mínění.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zarecky 01. 03. 2004 20:18)

1. 3. 2004 20:41 | jezevec

Mno - bez snahy rozpoutat nějakou diskusi si dovolím zdvořile nesouhlasit. Asi by bylo slušné doplnit, že na nakoupené zásoby jsem měl již podpsanou zakázku - nejednalo se o chaotický nákup NĚJAKÝCH zbytečných zásob, ale o materiál na konkrétní zakázku (800.tisíc). Plus za 200.000 vrtačky, brusky, flexy, drobné nářadí, spojovací materiál, kotouče, vrtáky, kancelářský papír, atd spotřebák - takto v hodnotě nepřevyšující průměrný výdaj firmy za zhruba půl roku činnosti. Připadá vám nyní bankéř více debilní?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zarecky 01. 03. 2004 20:21)

2. 3. 2004 19:31 | zarecky

Za těchto okolností ano, a to podstatně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 01. 03. 2004 20:41)

7. 6. 2004 12:09

Vážený pane. Vaše schopnost vidět věci jasně mě zaujala. Stojíte-li o to, zveřejnit své problémy /které pálí i ostatní malé a střední podnikatele/ v jiném médiu, ozvěte se mi na: smrz@post.cz. Jinak Vám přeji hodně štěstí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 01. 03. 2004 00:38)

7. 6. 2004 12:11 | Pro pana jezevce

Vážený pane. Vaše schopnost vidět věci jasně mě zaujala. Stojíte-li o to, zveřejnit své problémy /které pálí i ostatní malé a střední podnikatele/ v jiném médiu, ozvěte se mi na: smrz@post.cz. Jinak Vám přeji hodně štěstí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 01. 03. 2004 00:38)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 511 263 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Rozhovor s Františkem Kotletou: V roce 2100 přestane Facebook existovat

Rozhovor s Františkem Kotletou: V roce 2100 přestane Facebook existovat

František Kotleta je nenápadný fenomén české literatury. Příliš neviděn a neslyšen mainstreamovými...více

Jak server Bellingcat odhaluje identity vrahů a agentů

Jak server Bellingcat odhaluje identity vrahů a agentů

V roce 2011 jsem byl pár měsíců nezaměstnaný. Volný čas jsem trávil „šmejděním“ po internetu,...více

Friend zóna není fér. Přesto v ní mnoho párů zůstává

Friend zóna není fér. Přesto v ní mnoho párů zůstává

Sociální psycholog a vztahový odborník Jeremy Nicholson označuje jako friend zónu vztah...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Martin Pomothy
ÚSPĚŠNOST
75,00 %

z 4 duelů
×
Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK