Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Bohuslav Sobotka
politik
Miroslava Němcová
politička

50,00 %
z 8 duelů

0,00 %
z 14 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Blíží se k nám vlna certifikací?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
20. 2. 2004 13:16, JCiprovska
Pokus mlžit
na samotné certifikaci není nic špatného - v principu. Ale - na certifikaci se pakují nejrůznější podnikatelé a omezují ostatní podnikatele. Například certifikace účetních znamená, že absolvent ekonomické školy se nic ve škole nenaučil. Podobně jsou snahy v ostatních oborech, například elektrikáři.
Bývalo to zde i v minulosti. Můj děda nemohl "dostat" živnost, protože jej mezi sebe ostatní živnostníci nechtěli pustit. Až když prokázal, že živnost přebírá po svém otci, dostal povolení. A to se jedná časově o Rakousko a 1. republiku.
To se to bude podnikat, když omezíme konkurenci.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
20. 2. 2004 13:29, JCiprovska
Pavle,
jde o to nenechat se oblbnout. Tedy "Vám se pane něco nelíbí, tak se mnou o tom zbytečně nerozkládejte, ale uveďte to do protokolu a hlavně do něj uveďte, který paragrafem jsem porušil, abych si ho mohl přečíst a dal ho taky přečíst svým zaměstnancům a případně ho nechal vytisknout a pověsil jim ho sem na zeď."
Je třeba trvat na tom, aby to do protokolu uvedli. A když neuvedou, je třeba protokol napadnout písemnými námitkami.
Oni to fakt většinou nedovedou. A hlavně - má zkušenost říká, že kontroloři, nejsou-li právníky, sami žádné právní předpisy nečtou a neumí je používat a čtou jen nějaké interní instrukce a metodiky, která ale zase pro změnu Vás vůbec nezajímají, neboť nejsou právním předpisem.
A tak si mnohdy leckterý kontrolor myslí, že něco má být tak a něco jiného zase být nesmí, a vůbec nemá pravdu. On si to jenom myslí a neustále to u kontrolovaných subjektů prosazuje a dokud se oni nebrání, tak mu to prochází. A když pak má své tvrzení dokázat, moc se diví. Zvlášť, když takovému kontrolorovi řeknete, ať Vám to v tom právním předpisu ukáže. Co myslíte - kolik jich ten zákon nosí sebou?
Mého dávnějšího kolegu tak kdysi "dostal" předseda MěstNV ve Stříbře (byl to na rozdíl od kolegy právník). Kolega (neprávník) mu vytýkal, že nemá všechny poslance zařazeny v komisích. A onen předseda ho požádal, ať mu v zákoně o NV ukáže, kde je taková povinnost napsaná. Kolega sice zákon měl a v pevném přesvědčení, že to tam napsáno je, to začal hledat, leč nenašel. I když jeho požadavek byl shodou okolností oprávněný - ono to totiž bylo napsáno v ústavě. Ale kdopak za dřívějšího režimu četl ústavu, že...
Vy si ji ale přečtěte, zejména ústavní zákon Listina základních práv a svobod č. 2/1993 Sb.
A taky ten zákon o státní kontrole, samozřejmě.
Pěknou neděli Vám přeji, na případnou reakci se ale nepodívám dříve než v úterý a to ještě není jisté, zda se k tomu dostanu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 32 komentářů)
20. 2. 2004 13:50 | Tomáš Marný
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:32 | František
Několika mým zákazníkům se tato zkušenost bude velice hodit. Hned to vyzkoušíme. Vím, že je to pro vás asi těžké (tak jednoduchou radu mi ještě náš právník nikdy nedal), protože je to opravdu rada za dnes už desetitisíce, a za tu se normálně platí. Pokud bude fungovat, rád se s Vámi spojím. Zatím dnešní den považuji díky Vám v mých chatech za nejúspěšnější. Díky.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:30 | pavel 99
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:29 | Sašo
jde o to nenechat se oblbnout. Tedy "Vám se pane něco nelíbí, tak se mnou o tom zbytečně nerozkládejte, ale uveďte to do protokolu a hlavně do něj uveďte, který paragrafem jsem porušil, abych si ho mohl přečíst a dal ho taky přečíst svým zaměstnancům a případně ho nechal vytisknout a pověsil jim ho sem na zeď." Je třeba trvat na tom, aby to do protokolu uvedli. A když neuvedou, je třeba protokol napadnout písemnými námitkami. Oni to fakt většinou nedovedou. A hlavně - má zkušenost říká, že kontroloři, nejsou-li právníky, sami žádné právní předpisy nečtou a neumí je používat a čtou jen nějaké interní instrukce a metodiky, která ale zase pro změnu Vás vůbec nezajímají, neboť nejsou právním předpisem. A tak si mnohdy leckterý kontrolor myslí, že něco má být tak a něco jiného zase být nesmí, a vůbec nemá pravdu. On si to jenom myslí a neustále to u kontrolovaných subjektů prosazuje a dokud se oni nebrání, tak mu to prochází. A když pak má své tvrzení dokázat, moc se diví. Zvlášť, když takovému kontrolorovi řeknete, ať Vám to v tom právním předpisu ukáže. Co myslíte - kolik jich ten zákon nosí sebou? Mého dávnějšího kolegu tak kdysi "dostal" předseda MěstNV ve Stříbře (byl to na rozdíl od kolegy právník). Kolega (neprávník) mu vytýkal, že nemá všechny poslance zařazeny v komisích. A onen předseda ho požádal, ať mu v zákoně o NV ukáže, kde je taková povinnost napsaná. Kolega sice zákon měl a v pevném přesvědčení, že to tam napsáno je, to začal hledat, leč nenašel. I když jeho požadavek byl shodou okolností oprávněný - ono to totiž bylo napsáno v ústavě. Ale kdopak za dřívějšího režimu četl ústavu, že... Vy si ji ale přečtěte, zejména ústavní zákon Listina základních práv a svobod č. 2/1993 Sb. A taky ten zákon o státní kontrole, samozřejmě. Pěknou neděli Vám přeji, na případnou reakci se ale nepodívám dříve než v úterý a to ještě není jisté, zda se k tomu dostanu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:26 | pavel 99
kousek na konci chybí (snad tam nebylo nic podstatného). Sice to nevím jistě, ale taková kontrola "bezpečáků" se o mnoho paragrafů opírat asi nemůže, většinou půjde o vyhlášky. A mnoho dalších podobných.
Tedy díky za nezištnou radu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:25 | Saša
až k Vám přijde zase na kontrolu nějaký ten úředník libovolného státního úřadu, nezapomeňte, že existuje ZÁKON O STÁTNÍ KONTROLE č. 552/1991 Sb. (novelisován Změna: 166/1993 Sb.,148/1998 Sb.,132/2000 Sb.,274/2003 Sb.). Tento zákon je subsidiární procesní normou pro provádění všech státních kontrol - jeho ustanovení se použijí vždy, když zvláštní zákon o nějakém konkrétním druhu státních kontrol nestanoví nějakou odchylku. Co je důležité: tento zákon stanoví, že každá kontrola (prověrka, dohlídka, inspekce, dozor...) se končí sepsáním protokolu. A v tom protokolu musí být nejen popis zjištěných skutečností, uvední zjištěných nedostatků a soupis dokladů, o něž se kontrolní zjištění opírá, ale také OZNAČENÍ USTANOVENÍ PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ, KTERÉ BYLY PORUŠENY. Ujišťuji Vás, že to poslední - tedy přesné uvedení konkrétních paragrafů, jejichž porušení kontrolor kontrolovanému subjektu vytýká - je pro většinu kontrolorů kámen úrazu. Naprostá většina kontrolorů nedokáže napsat, že tím či oním zjištěným stavem je porušován ten či onen paragraf toho nebo onoho zákona. Rozumný kontrolovaný na tom však trvá a neúplný protokol ihned napadne svými námitkami a případně následně i soudní žalobou proti rozhodnutí o námitkách. Pokud je protokol takto flagrantně zpochybněn, nemůže žádný státní orgán ukládat nápravná opatření nebo pokuty - nejprve je třeba dát protokol do správného stavu. No a oni to nedokáží. Prostě to nedokáží. Třeba Vám takový hygienik vytýká, že prodavačka nemá ve vlasech čelenku, a Vy mu přiznáte, že sice nemá, ale že nevíte, který paragraf kterého zákona to ukládá. Pokud to totiž neukládá zákon, pak to neukládá nikdo. Zákonem může být sice ministerstvo zmocněno k vydání prováděcí vyhlášky k zákonu, jíž mohou být některá ustanovení zákona zpřesněna, avšak nikdy takovou vyhláškou nemohou být stanoveny novoty - nové povinnosti a nové zákazy. Vše musí být nejprve alespoň v obecné rovině v zákoně a konkretisace prováděcí vyhláškou musí být plně kryta zákonným zmocněním. Listina základní práv a svobod totiž stanoví: "Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.
Tak se kontrolorům nedejte a trvejte na tom, aby všechny jejich výtky vůči Vám měly zákonnou oporu a tato opora by
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:23 | pavel 99
20. 2. 2004 13:22 | dvd
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:21 | vaněk
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:19 | Jirka Dv.
20. 2. 2004 13:18 | dvd
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 2. 2004 13:16 | Veselý
na samotné certifikaci není nic špatného - v principu. Ale - na certifikaci se pakují nejrůznější podnikatelé a omezují ostatní podnikatele. Například certifikace účetních znamená, že absolvent ekonomické školy se nic ve škole nenaučil. Podobně jsou snahy v ostatních oborech, například elektrikáři. Bývalo to zde i v minulosti. Můj děda nemohl "dostat" živnost, protože jej mezi sebe ostatní živnostníci nechtěli pustit. Až když prokázal, že živnost přebírá po svém otci, dostal povolení. A to se jedná časově o Rakousko a 1. republiku. To se to bude podnikat, když omezíme konkurenci.
20. 2. 2004 13:15 | JCiprovska
Jakákoliv profese, každý podnik nejvíce touží po získání netržních výhod. Velmi vhodným způsobem je " péče o blaho spotřebitelů". Za ty se dá dobře schovat vytlačení možné konkurence i bez zlepšení vlatních služeb. A o OVB vím své,pracoval jsem pro ně.Jejich špatná doporučení z posledních let jsou obecně známá.
20. 2. 2004 13:13 | Pavel Matějka
20. 2. 2004 13:11 | JCiprovska
10. 2. 2004 7:56 | Tomáš Síkora
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 2. 2004 20:39 | Fredy
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 2. 2004 19:10 | Marek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 2. 2004 16:52 | TGP
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 2. 2004 15:47
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/2
Předchozí