Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sliby chyby českých bank

Přesně podle rčení "když ptáčka lapají, hezky mu zpívají" se chovají české banky při prodeji spotřebitelských úvěrů. V reklamě nabízejí úrokovou sazbu "od". To, že ta skutečná se bude lišit, je jasné, ale už není moc jasné, proč se někdy liší u téměř všech klientů o pět či šest procent. Směrem nahoru samozřejmě.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 8. 2003 12:41

A to tam ve Vašem testu šli celkem movití zájemci. Zkuste poslat do banky testovací osobu s platem cca 8.000,- hrubého a s manželkou a dvěma dětmi. To teprve uvidíte tóčo!!! Jinak nemá smysl si za příšerného papírování vyřizovat pracný úvěr na (vcelku běžných) 19, 8 % úroku p.a. Pokud už hu potřebujete, je rychlejší a jednodušší jakákoli splátková společnost. Úvěr je sice vyšší, cca 22-24% p.a., ale vzhledem k tomu, že Vám stejně nedají vyšší úvěrový rámec než 30-50.000,- tak ten rozdíl není tak velký a ušetříte nervy, čas a papírování. Nejlepší ale je úvěry radši nepoužívat, protože poplatky, které se těžko zjišťují, jsou vyšší než samotné splátky úvěrů.

Reagovat

 

+25
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 8. 2003 8:34, BarboraJ

Děkuji,
tyto informace se mi velmi hodí. Mám účet u GE, ale úvěr si asi vezmu u e-banky.
Škoda, chtělo by to pohnat banky před soud pro klamavou reklamu.


Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (35 komentářů)

1. 8. 2003 10:12 | pracovník banky

Děkuji za přání a s dovolením připojuji následující. Představte si, že jste v pozici s to rozhodovat o metodice a výši úrokové sazby pro úvěry. Máte v podstatě jen 2 možnosti : Jedna sazba pro všechny stejná nebo v intervalu od-do. Pokud zvolíme první variantu, tak za stejný úrok (odměnu) (riziko nesplacení) je poskytnuto dlouholetému, bonitnímu, bezproblémovému klientovi jakožto i neznámemu, rizikovému, problémovému klientovi, což je jistě vůči 1 osobě nespravedlivé. Tak proto existuje pásmo od - do kde je dle různých metod rozlišeno "kdo, co, za kolik". Přece když by každý sám o sobě, pokud by byl jako soukromá banka taky velmi pečlivě a dle jasných pravidel si určil komu ano a komu nee podle rizikovosti klienta. A o ničem jiném to není - rizikovější více, méně méně - nic víc. Co se týká příkladu s vložkami - nesouhlasím - pokud se jedná o akční cenu - tak je sice pro všechny, ale po splnění nějaké podmínky - třeba při koupi "rodinného balení". A vaše shrnutí v době konkurenčního prostředí je zastaralé - pokud by banka A měla 1 sazbu 10% pro všechny a banka B do 8-12 s tím, že na letácích je od 8% - kterou si myslíte, že si modelový klient jaký byl u Vás vybere - šlo jen a jen o sazbu, vůbec se nezmiňují poplatky za to a ono, zajištění, rychlost vyřízení, sazba RPSN, apod.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PetrV 31. 07. 2003 17:00)

1. 8. 2003 14:11 | ZikaM

Článkem jsme v žádném případě nechtěli říct, že by sazba neměla být určována podle rizikovosti klienta. Čili systém "od - do" je samozřejmě na místě. Jenže dál už jde o ta jasná pravidla, o kterých píšete a především o to, co už v předchozí odpovědi napsal Petr Vykoukal a co je zmíněno i v článku. Tzn. je jasné, že nepočítám se sazbou "od", kterou jsem zahlédl v reklamě. Když ale přijdu na pobočku a nabídnou mi sazbu skutečně diametrálně odlišnou i přesto, že o míře mé rizikovosti by se dalo s úspěchem debatovat... A pokud jde o závěr vašeho příspěvku, na konci článku najdete větu o tom, že připravujeme pokračování, ve kterém popíšeme naše zkušenosti z jednotlivých bank konkrétněji, tzn. že kromě sazby jsme si všímali i zajištění, doby vyřízení, poplatků atp.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pracovník banky 01. 08. 2003 10:12)

2. 8. 2003 11:29 | Root

Nedivejte se porad jenom kolem sebe, svet saha i dal nez za vase humna... Pokud je nekdo ve Statech nebo v Britanii, tak muze mit kreditnich karet treba 80... A poplatky za vydani a vedeni karty jsou obvykle 0, vydavatel se snazi vydelat na urocich. Ne vsude je jsou takove banky jako v Cechach, i kdyz tady se taky zvolna zacinaji menit k lepsimu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 01. 08. 2003 09:10)

5. 8. 2003 8:34 | BarboraJ

Děkuji, tyto informace se mi velmi hodí. Mám účet u GE, ale úvěr si asi vezmu u e-banky. Škoda, chtělo by to pohnat banky před soud pro klamavou reklamu.

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-9
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 9:04 | Lucie M.

Ještě jste zapomněli pozeptat se na poplatky za vedení úvěrového účtu, který vám každá banka bude vést, poplatek za poskytnutí úvěru a úrok za předčasné splacení. Třeba takových 80,- Kč měsíčně za vedení úvěrového účtu tuším u Raiffesenbank mi nepřipadá zrovna zanedbatelná částka. Jsem klientem ČSOB a rozhodla jsem se vzít si u nich i měnší úvěr, a to hned z několika důvodů - avizované procento souhlasilo, poplatky za vedení nejsou a pokud se rozhodnu splatit zbylou částku najednou, nemělo by mě to stát nic navíc, prozatím jsem spokojená.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 10:29

Bankovní úvěr bych si nevzal z principiálních důvodů: samy banky si půjčují za nějaká 2-3% a nejnižší úrok při úvěru je skoro 10% (a pak až 16%). Již před mnoha lety (kdy banky měly zájem jen o velký úvěry a nějaký jeden člověk je nezajímal) jsem si uvědomil, že pro peníze nesmím jít do banky (udělá vše proto, aby nemusela půjčit), ale na černý trh, kde jsou sice sazby vyšší, ale jednání je rychlé, a ručení je vlastním majetkem, zdravím i životem. Nyní už banky pochopily, že je lepší půjčit 1000x 100 000.- než jednou 100 mil., ale pokušení lichvou se dosud nevzdaly. Stačí se podívat jen na čistý zisk po zdanění jednotlivých bank a je naprosto jasné, že existence vysokých úroků není dáno potřebou banky vytvořit "přiměřený" zisk, ale pouhý zvyk, že když je klient v nouzi, zaplatí jakýkoliv úrok (to je ale lichva - romovsky úžera). Je to zvyk z doby, kdy těmito nehoráznými úroky likvidovaly a zajisté i dosud likvidují odvážlivce, kteří se dokázali prokousat těmi nesmyslnými papíry, za zpracování posudků a žádosti úvěr zaplatili a pak (mnohdy za úplatek x% z požadované částky) dostali na podnikání bankovní úvěr.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 14:11 | Bystrozor

Vážení diskutéři, nezaznamenal jsem v diskuzi ještě jeden důležitý aspekt, a to jestlipak víte co se děje s údaji, které jste bance poskytli pro oskórování? Doporučoval bych nehazardovat, protože v případě, že nebudete shledáni "bonitními" ocitáte se v registru bank jako klient, kterému nebyl udělen úvěr a pokud by jste si chtěli opravdu půjčit, tak tento záznam o vás si přečte nyní 5 bank, záhy 7 a posléze všechny včetně stavebních spořitelen. A odhaduji do dvou let i všechny leasingovky a všichni co poskytují spotřebitelské úvěry. Pokud jste takoví adrenalínoví hazardéři a chcete si vzít spotřebitelský úvěr, doporučuji před podpisem si důkladně přečíst všechny dokumenty, které dostanete, zejména obchodní podmínky a to co je psáno malými písmenky. Pozor platí to i pro banky!! Asi se bohužel nedočtete, že ne se vším co je vám předkládáno musíte souhlasit a nedostane se vám poučení, s čím nemusíte souhlasit a s čím musíte. BTW pokud je někde napsáno "klient souhlasí", pak je lépe nesouhlasit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 14:31 | jezevec

Při dnešní téměř nulové inflaci je dvouciferný úrok lichva a měl by být trestným činem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 16:28 | BarboraJ

Poznámka.
Úrok není to jediné co se platí bance, jsou ještě další poplatky za schválení úvěru, správa účtu a jiné poplatky. Uvítal bych přepočtenou úrokovou míru, která zahrnuje všechny platby. Myslím, že je na to nějaký předpis, ale jak je u nás zvykem, nikdo jej nedodržuje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

5. 8. 2003 16:28 | BarboraJ


Doporučuji hazardérům, kteří si chtějí vzít spotřebitelský úvěr, aby si pečlivě přečetli vše co dostanou k podpisu, včetně obcodních podmínek, příloh a drobného písma. Budou se divit, co všechno mohou banky nebo úvěrové společnosti s nimi provádět a nikde se nedovědí, že něco mohou klidně vyškrtnout. Moje rada, pokud nemáš ušetřenou celou částku, kterou si chceš půjčit, NEPUJČUJ SI!!! Zní to šíleně, ale je to tak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

6. 8. 2003 13:29 | LK

Přesně stejnou zkušenost jako v článku mám já. Přišel jsem na pobočku (Praha 7, Komunardů), vedoucí pobočky (prý to nikdo jiný neumí a nesmí dělat...) se mnou vyplnila co bylo potřeba. A místo slibovaných 9,5% na spotřebitelský úvěr z toho bylo rázem 12,9%. Mám účet u ČS 10 let, pravidelně mi tam chodí mzda, uskutečňuji z účtu platby, atd. Když jsem se zeptal jak mohu získat oněch slibovaných 9,5% bylo mi řečeno, že bych musel u ČS nejlépe pracovat, případně mít zřízené TV, stavební spoření a nejlépe všechny produkty, které ČS nabízí!!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

7. 8. 2003 8:24 | Vena Věčněžasnoucí

Jestli ty banky nemaj strach, že by taky zkrachovali jako Union banka blahé paměti. Já tam před 2,5 roky jako neklient (28, ženatý, bezdětný, 2ručitele) dostal úvěr 150 tis. během 14 dní za 11,9% (při inzerovaných 13%) a to všude jinde byly sazby mezi 16-25%.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

19. 8. 2003 12:41

A to tam ve Vašem testu šli celkem movití zájemci. Zkuste poslat do banky testovací osobu s platem cca 8.000,- hrubého a s manželkou a dvěma dětmi. To teprve uvidíte tóčo!!! Jinak nemá smysl si za příšerného papírování vyřizovat pracný úvěr na (vcelku běžných) 19, 8 % úroku p.a. Pokud už hu potřebujete, je rychlejší a jednodušší jakákoli splátková společnost. Úvěr je sice vyšší, cca 22-24% p.a., ale vzhledem k tomu, že Vám stejně nedají vyšší úvěrový rámec než 30-50.000,- tak ten rozdíl není tak velký a ušetříte nervy, čas a papírování. Nejlepší ale je úvěry radši nepoužívat, protože poplatky, které se těžko zjišťují, jsou vyšší než samotné splátky úvěrů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

27. 1. 2004 10:43 | V.

Uvedu zde svoji zkušenost z minulého týdne. Plně odpovídá zkušenostem, které jsou v článku uvedeny. Prošel jsem 8 bank a ve valné většině bank se ani náhodou nedostanete do spodní poloviny rozpětí úrokových sazeb, která jsou inzerovány, spíše se to blíží horní hranici, zvláště pokud chcete úvěr bez ručitele. Také vám téměř nikde nejsou schopni předem vyčíslit tzv. RPSN, která musí být ze zákona součástí smlouvy o spotř.úvěru, pokud mám správné informace. Zajímavá je také progresivita úrokových sazeb, zatímco v jedné bance úroková sazba s délkou splácení klesá, v jiné bance stoupá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

13. 6. 2005 17:43 | xx

http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=67
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 31. 07. 2003 08:30)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Splátka úvěru
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobrý den, mám dotaz který se týká VS 90110310 částka 4 162,-Kč. Zajímalo by mě jestli posíláte na konci roku kolik je zaplaceno právě na VS 90110310. Dále jestli je to možné jsem chtěla poprosit o zaslání... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Baudiš

podnikatel, Avast

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Pavel Baudiš
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 80 duelů
×
Jan Kalvoda
ÚSPĚŠNOST
52,13 %

z 94 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK