Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Životní pojištění: jak spoříme?

Petr Fejtek | | 5. 6. 2003 | 27 komentářů
Pojišťovny používají k jeho distribuci armády dosti vtíravých agentů, mozky nám masírují ještě vtíravější reklamy z televize, kdy: "Slečno, je to na celý život" střídá smajlík naznačující, že stačí 300 korun měsíčně. Třetí šot, že to by bylo tak nejvýš na pěknou rakev, už pojišťovna nenatočí…

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 6. 2003 20:51, zarecky

1.Neodvážil bych se tvrdit, že když v Německu nezkrachovala za posledních 50 let pojištovna, tak že v příštích 20 -30 letech žádná nezkrachuje u nás. Vždyt to téměř nesouvisí.
2. Státní podpora ve formě daňových úlev taky nemusí platit pro příštích několik desetiletí. Proč by měla ? Navíc při vyplacení pojistného plnění zaplatíte daň z příjmu, sice jen 15%, ale kdo ví, co je daňovým základem ?
3. Pokud poradci vysvětlují KŽP jako nutnost pro zabezpečení fin.prostředků na stáří, tak minimálně nemluví pravdu. KŽP je jen produkt, ale peníze do důchodu jsou cílem, ke kterému vedou různé cesty(zpravidla výhodnější), nejen KŽP.
4. Vámi doporučený rozpad KŽP a rizikovou a spořící složku jsem také provedl a to pro několik produktů různých pojištovena a se zohledněním daňové úspory i bez. Je to však orientační kalkulace, protože parametry KŽP a rizikového pojištění nejsou shodné. Doporučuji každému tento propočet udělat, výsledek je smutný.

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Svetlik1 09. 06. 2003 13:26)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 6. 2003 13:26, Svetlik1

1/ Pokud někdo tvrdí, že bankovní sektor byl, je nebo bude stabilní tak Vás upřímě lituji pokud tomu uvěříte, bankovní sektor nebyl,není a nikdy nebude stabilnější než pojišťovny nikde na světě. Banky krachují u nás i v zahraničí. Nemusíme jít daleko - vemte si třeba Německo - KŽP tam fungují od II. světové války a teď probíhá vlna výplat odbytného pro klienty, kteří spoří od 15-ti let života a nezkrachovala tam jediná pojišťovna, ale za to více jak 1 tisíc bankovních ústavů ( z toho více jak 100 v posledních 15-ti letech). Tato situace je v pojišťovnickém sektoru na celém světě, protože na stabilitě pojišťoven je silně závislá fungující ekonomika každého státu. A pokud jde o porovnání s ostatními programy, tak jsme opoměli státní podporu v podobě daňových úlev, které tvoří další zhodnocení v podobě 15 až 32 % z vloženého kapitálu za strany klienta. O zmínce mé mýlky podotýkám, že jsem uvedl " u většiny KŽP " ne u všech - na trhu jich je více, ale s těmi se nesetkáte volně v nabídkách pojišťoven. Dále tento tlak na KŽP není vyvíjen ze strany poradců, ale je poradci klientům vysvětlena nezbytnost tohoto kroku s ohledem na situaci, která neodkladně nastane již za cca 20 až 30 let, kdy půjdou do důchodu. A systém zvýhodnění se bude postupem času stále zvyšovat, protože tomuto státu nezbývá nic jiného, jelikož v roce 2030 budeme nejstarším národem v Evropě.
Pokud by jste chtěli zjistit jaká je výše rizikové složky KŽP - tak to je jednoduché - nechte si sestavit pouze návrh rizikové pojistky od pojišťovny a zjistíte kolik stojí riziko včetně dalších režijních nákladů toho kterého ústavu.

Reagovat

 

-25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 09. 06. 2003 12:58)

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

10. 6. 2003 3:38

To je tedy tajuplne sdeleni, jeste ze mi nerikate "my nesmime ani naznacovat" :) Mel jsem za to, ze statistiky na financnich webech obsahuji pripsane vynosy, pokud ne, tak ta cisla jsou o nicem. Co se tyce nakladu na ucastnika - chapu co je tim mineno, ale dokud mi fond bude pripisovat lepsi vynosy nez konkurence, tak me jeho naklady nemusi az tak trapit ne? Podstatne sdeleni je tedy pro me ta narazka na zpusob vypoctu dozivotni penze. Diky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 09. 06. 2003 12:07)

10. 6. 2003 7:36 | fmarek

Čerstvá zkušenost. Nyní mám před sebou smlouvy jednoho klienta a tak je společně počítáme. Penzijní připojištění u CSLP, zhodnocení za rok 2002 nám vyšlo 3,10%. PF CSLP uvádí 3,41%, což znamená, že si pro akcionáře ponechal necelých 9%. Má na to právo, ale je třeba o tom vědět. Asociace penzijních fondů by měla toto ve svých tabulkách zohlednit. Jsou penzijní fondy, které klientům připisují třeba 99%. Druhý případ, smlouva na KŽP zase u CSLP. Tato pojišťovna uváděla zhodnocení kolem 6%. S klientem jsme se dopočítali na 1,13%. Jak je to možné? Jednoduše. Uvedená pojistka je na vyšší pojistnou částku a tím tvoří menší základ (kapitálovou část) pro výpočet (připsání) zhodnocení včetně TÚM. Myslím si, že toto je ten jediný a správný postup zjištění skutečných zhodnocení různých produktů. To, co vám finanční instituce skutečně připíše v Kč. To ostatní je jen marketingová hra čísel pro klamání neznalých jedinců. Tento příspěvek je určen i pro pana Petra Světlíka velkého to propagátora "malé" pojišťovny ČPP.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 06. 2003 03:38)

10. 6. 2003 7:42 | Svetlik1

1/S nesouvislostí pojišťovacího trhu nemůžu souhlasit, jelikož trhy fungují po již zmiňované novele podle zákonů na stejné úrovni v celé EU, a jsou provázány systémem světových zajišťoven, které mají stejná pravidla pro všechny pojišťovny z pohledu zajištění jejich stability v případě zatížení většími pojistnými událostmi ( viz záplavy v Evropě 2002 ) 2/ Produkty typu KŽP jsou v EU zbaveny jakéhokoliv zdanění a nám nezbyde nic jiného, než je při srovnávání daňových zákonů následovat, jelikož by po otevření trhu došlo k znevýhodnění našich programů vůči programům zahraničních společností. Daňovým základem je pouze zhodnocení připsané ke kapitálové hodnotě, ne celé odbytné. 3/ V tomto s Vámi musím souhlasit, existuje více možností jak se zajistit finančně na stáří a KŽP je jedním ze základních kamenů od mládí ( protože zabezpečuje základní sociální krytí nejprve jedince a potom hlavně rodiny v období úvěrů a finační závislosti nezletilých dětí na příjmech rodičů - toto žádný jiný program nezajistí) pak následují další produkty jako St. sp. a podílové fondy. Ve vyšším věku přichází dále jako aktuální a nejvýhodnější Pen. fond. Pokud mě zajímají celý můj život pouze mé finance v důchodu, tak je opravdu nevýhodné použít k tomuto účelu KŽP ( ale to si myslím, že se týká pouze sobeckých egoistů). 4/ Mohu Vás požádat o zaslání těchto výsledků na e-mail : petr.svetlik@seznam.cz. Děkuji, docela by mě to zajímalo. Chtěl bych najít ten smutný výsledek, protože nevím ve srovnání s čím je smutný. 5/ K Vašemu dalšímu příspěvku podotýkám, že situace v historii u nás byla jiná, ale zde mluvíme o budoucnosti, která se bude ubírat na základě pravidel EU a pak již můžeme srovnávat. Problematika případného dodanění se týká pouze situace kdy program zrušíte, ale pokud máte program, z kterého můžete částečně vybírat ( ne si půjčit vlastní peníze, jako to má většina programů KŽP, ale klasický výběr bez nutnosti vrácení a nepenalizovaný ) tak dodaňovat nemusíte a pokud si daňovou úlevu reinvestujete do tohoto programu, tak zhodnocení z těchto peněz od státu i při zpětném dodanění je již Váš zisk z bezúročné půjčky ze státních peněz. A v případě delšího běhu programu se jedná o zajímavé částky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zarecky 09. 06. 2003 20:51)

10. 6. 2003 8:32 | Svetlik1

Nevím proč sem mícháte nějaké propagace, uvedl jsem to pouze pro konkretizaci podkladů, že nejsou smyšlené. A pokud píšete o "malé" pojišťovně, tak nevím co to má společného s programy KŽP, které mají určitou kvalitu nezávisle na ústavu a během své praxe jsem se setkal s takovámi braky od " velkých" pojišťoven, že jsem se až domníval, že jde o nezákonný podvod a litoval klienty, kteří se museli s těmito programy vůbec setkat. U KŽP CSLP které uvádíte se dostáváte do matematických rozporů - co má společného odbytné na účtu s výší zhodnocení. Z vašeho rozboru plyne následující : Příklad : Klient vloží do KŽP 12000 za rok a v následující rok tam má 12000 + 1,13% a nebo je celé vysvětlení Vámi uvedeného zhodnocení u KŽP nesrozumitelné. Výpočet zhodnocení na účtu klienta múžete odborně provádět pouze za podmínek, že vlastníte celé know-how tohoto programu včetně pojistně-matematických výpočtů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 10. 06. 2003 07:36)

10. 6. 2003 9:45 | fmarek

Tak dobře, tedy polopaticky. Klient platí měsíčně 705,-Kč na KŽP. Vždy k ročnímu výročí smlouvy obdrží výpis (oznámení) o stavu pojistné smlouvy. Je to nazváno jako dodatek k pojistce. Tam se klient dočetl, že mu pojišťovna připsala podíl na zisku ve výši 192 Kč (tarif 199 - bonus). Klient platil 24 měsíců x 705,- Kč. Zaplatil celkem 16.920,- Kč. Podíl na zisku z celkově zaplaceného pojistného je tedy ve výši 1,13%. Teď není rozhodující frekvence připisování TÚM a zhodnocení. S přihlédnutím k področní frekvenci připisování by se toto číslo nepatrně zvýšilo. Nejde ani moc o toto číslo samotné, ale hlavě o samotný princip KŽP. Nebo-li z těchto čísel se můžete zpětně dopočítat k tomu, na co od začátku upozorňuji. K výši kapitálové části. V případě tohoto klienta a v tomto čase je kapitálová část přibližně 20% z celkového pojistného. Pro méně chápavé to znamená, že z jeho měsíční platby 705 Kč se 141 Kč zhodnocuje přibližně 6% (TÚM + zisk). A zbytek 80% je použit na krytí rizika. Když to srovná s jinými produkty, tak má za 564 Kč rizikové pojištění a 141 Kč třeba v dluhopisových fondech. Jenže v jeho věku a při současné pojistné částce by mu stačilo rizikové pojištění u stejné pojišťovny za 185 Kč měsíčně. U jiné dokonce za 115 Kč. Ten zbytek by dokázal zhodnotit jistě efektivněji. Má k tomu nemálo možností. Vážený pane software v tom nehraje velkou roli. Ostatně od této pojišťovny jej mám také. Jaké chcete odbytné? Můžete si vybrat. Stačí jen nastavit % zhodnocení. Tento program je štědrý, mohu volit 5, nebo 7, nebo 9%. Tyto programy mají, kromě nastavení základních parametrů návrhů smluv, jednu velkou a hlavní funkci. Jsou nástrojem v rukou neznalých finančních poradců pro "přesvědčování" neznalých klientů. Někdy stačí obyčejný selský rozum, než složitost pojistně-matematických výpočtů. Ostatně zkuste prozradit pojistně-matematický vzorec u ČPP, případně s jakým zhodnocením počítáte?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Svetlik1 10. 06. 2003 08:32)

13. 6. 2003 9:45 | Svetlik1

Fredy, podíl na zisku pojišťovny se počítá z kapitalizované složky KŽP a ne ze zaplaceného pojistného. Stále porovnáváš nesrovnatelné, ve fondech nemáš žádnou pojistnou částku, takže to nemůžeš srovnávat s KŽP, které tuto složku v sobě má. Jediné co se dá srovnávat je výše zhodnocení kapitálové složky v KŽP a výnosy ve fondech, protože to je jediné co fondy umějí. Pro porovnání jsi neuvedl dostatek údajů a to : věk, pohlaví a pojistnou částku. Potom se dá porovnávat. Je totiž důležité se podívat do delšího horizontu, než jen na dva roky, protože nevíš co bylo odčerpáno jako jednorázové režijní náklady a co jsou průběžné režijní náklady. To se ukáže až v delším horizontu. Klientům jako názornou ukázku výsledků na konci programu u tohoto typu programů ukazujeme odbytné při průměrném zhodnocení 5 %.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 10. 06. 2003 09:45)

14. 6. 2003 18:07 | fmarek

Tak nevím, co Vám mám na to odpovědět. Když si znovu přečtete můj příspěvek, tak zjistíte, že uvádím zhodnocení kapitálové části a ne zaplaceného pojistného. Kapitálová část je to, co Vám pojišťovna neřekne a poznáte to až zpětně, na základě výsledku hospodaření. To je ten největší nešvar a skoro bych napsal i podfuk na klienty. Ale i na neznalé poradce. Vašich 5% je také podfuk, protože uvažuje se zhodnocením celého pojistného a to není ani nemůže být pravda. Jedině, že by pojistná částka byla NULA. Srovnávat jednotlivé různorodé produkty lze jedině za pomoci efektivní úrokové míry a na současnou hodnotu. Tím se porovnají různé výnosy a různé náklady v čase. Bohužel jedině u KŽP je to problém, neboť neznáte přesně náklady a vůbec ne výnosy. Investiční životní pojištění je sice také drahé, ale alespoň transparentní. A za určitých podmínek a u některých pojišťoven i celkem výhodné. Pro zhodnocení (když už to musí být KŽP) je nejlepší nějaká důchodovka. Ale zase jen v případě příspěvku od zaměstnavatele. Jinak pryč od toho. V poslední době jsme dělali, pro jednu větší firmu, porovnání velkého množství různých KŽP od různých pojišťoven a horko těžko jsme vybrali tři produkty pro tři věkové skupiny zaměstnanců, tak aby „prodělali“ co nejméně. Je to smutné, ale je to tak. Pokud prodáváte KŽP, tak se nad sebou zamyslete. Osobně mám již dlouho rizikové pojištění na 2 melouny a vše ostatní je mimo pojišťovny. Takto to radím i svým klientům.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Svetlik1 13. 06. 2003 09:45)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 033 956 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Umrtí majitele
Poradna > Pojištění a penzijní připojištěníPovinné ručení

Otázka: Dobrý den,prosím o radu.Otec mě zemřel 14,3 2013 zbylo poněm auto fort fiesta.Majetkové vypořádání ještě neproběhlo.Pojištění končí 8 měsíc 2013.Prosím jak mám postupovat? více

Cestovní pojištění

Úrazové pojištění a pojištění v nemoci

Životní pojištění

Havarijní pojištění

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Penzijní připojištění

Pojištění odpovědnosti

Povinné ručení

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohuslav Sobotka

politik

Vlasta Parkanová

politička

Bohuslav Sobotka
ÚSPĚŠNOST
28,00 %

z 25 duelů
×
Vlasta Parkanová
ÚSPĚŠNOST
22,22 %

z 18 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK