Stavební spoření roste

Martin Zika | | 14. 3. 2003 | 2 komentáře
Největší česká stavební spořitelna se v loňském roce těšila výraznému zájmu klientů o běžné a překlenovací úvěry, velký nárůst zaznamenala i v počtu nově uzavřených smluv. Pohled na konkrétní čísla je jistě zajímavý.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 2 komentářů)

21. 3. 2003 13:24 | RNDr. Jiří Svoboda

Stavební spoření roste nebo lépe rostlo vždy, když bylo na obzoru zhoršení situace pro spořící klienty. Změna ze 3% (tarif Klasik) na 2% (tarof Invest) je předzvěstí ještě rozsáhlejších změn. Doufám jen, že nepůjdeme "Slovenskou cestou", kdy spořící klienti nedostali státní příspěvek. Jak to dopadlo víme. Menší spořitelny Wuestenrot jdou cestou vyšší úroky při delší době spoření a získají tím nové klienty podobně HYPO 2+ 2 (nadstandard).
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2003 0:52

Nemá to být náhodou tak, že peníze získané od spořících klientů se hlavně půjčují ? Z toho by měla stavební spořitelna hlavně žít, z rozdílu mezi 3%, kterými úročí úspory, a 6%, které si bere z úvěru. Mám silné podezření, že místo půjčování peněz na úvěry je raději uloží do ČNB. Dá to mnohem méně práce. Proč před několika lety chtěla ČMSS ručitele už od 50 000 Kč? Protože v té době byly úroky v bankách kolem deseti procent a půjčováním na šest procent by prodělávali. Proto uměle snižovali poptávku po úvěrech přehnaným ručením. Po poklesu úroků jim teď nezbývá nic jiného než poskytovat půjčky na 6%, v bance dostanou tak 2 až 3 % - přesně nevím. Teď liška půjčuje do 150 000 Kč bez ručitele (půjčku jsem vyřizoval na podzim a předtím jsem to rámcově sledoval), dokonce ani není třeba potvzení o výši příjmů, stačí čestné prohlášení a to, že jste pět let spořili. Nastavují podmínky pro ručení podle toho, jestli je výhodné pro ně, nikoli podle zajištění úvěru. Mají lidé podstatně vyšší příjmy, zlepšila se jejich platební morálka nebo proč teď půjčují 150 000 na dobré slovo? Jiný než výše uvedený důvod mě nenapadá.
-21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Procházka

ekonom

Eduard Kučera

podnikatel, Avast

Jan Procházka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Eduard Kučera
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services